Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Neden Sürekli Şehit Veriyoruz?
« önceki   123 ... 272829   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
kilitli
sayfa 2

NEDEN SÜREKLİ ŞEHİT VERİYORUZ ?
TEKNOLOJİ EKSİKLİĞİNDEN. 7.1%  7.1%  [33]
TAKTİK EKSİKLİĞİNDEN. 10.3%  10.3%  [48]
COGRAFİ DURUMDAN. 14.8%  14.8%  [69]
SİYASİ KARARSIZLIK 42.9%  42.9%  [200]
KOMUTANLARIN TUTUMU 13.9%  13.9%  [65]
EGİTİMİN YETERSİZ OLUŞU 10.9%  10.9%  [51]
Toplam Oy : 466

evrenpitrak
10 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 12:01

Alıntı:
Herşeyden önce yıllardır bir savaşın içindeyiz ve şehit vermemiz gayet normal

Yanlış bir yaklaşım bu. Biz savaşın içinde falan değiliz. Biz terör eylemlerine maruz kalıyoruz. Çatıştığımız çapulcular sürüsünün adı pkk. Çapulcular sürüsü ile savaşılmaz.

Bu açıklamadan sonra şıklara dönelim:

1- Teknoloji eksikliği: Bunun doğru olduğunu düşünmüyorum. Şu anda uzun mesafeleri tarayabilen termal kameralarımız ve gece görüş sistemlerimiz var. Fakat sorun şu ki, teröristler ile yerli halkın giyim tarzları da dahil olmak üzere herşeyi aynı. Termal kameradan veya gece görüş sistemlerinden kişiyi tespit edip ateş açarsanız terörist de vurabilirsiniz, sivil halktan birini de vurabilirsiniz. Hatta termal kameraya güvenip ateş ederseniz kendi askerinizi bile vurabilirsiniz.

2- Taktik eksikliği: Vur-kaç ve pusu tipi saldırılarda savunma taktiği geliştiremezsiniz. Ancak anlık durum muhakemeleri ile kendinizi savunabilirsiniz. pkkya karşı taktik, ancak saldırı düzeninde veya pkknın karakollara yaptığı baskın tipi saldırılarda kullanılabilir.

3- Coğrafi durum: pkknın en büyük avantajı, arazinin coğrafi yapısına hakim olması. Saklanılacak delikleri iyi bilmeleri. Pusu kurulabilecek yerleri ezbere bilmeleri. Bunun önüne geçmek için askerimizin de bu bilgi seviyesine gelmesi gerekmekte. Şimdiye kadar olan düzende bu bilgi seviysine gelmek imkansızdı. En düşük rütbesi uzman çavuş olan terörle mücadele alayları tam anlamı ile kurulduğunda bu sorunun yavaş yavaş ortadan kalkacağına inanıyorum.

Ve mayınlar...
pkknın kalleşliği burada başlıyor ve önlemini almak gerçekten zor. Çetin arazi şartlarında yürüme hızı saatte 4 km seviyelerindedir, hatta bu hızdan daha düşüktür. Görüş mesafeniz ise en fazla 500 metre civarında olur. 40 km lik bir intikal yapıldığını düşünün. Bu intikalin 2. km sinde mayınla karşılaştınız ve imha ettiniz. siz geçtikten sonra terörist geldi ve dönüşünüz için mayın döşemeye başladı. Siz o noktaya hiç mola vermezseniz 9 saat sonra geleceksiniz. Bir mayının, toprağın altına gömülüp patlamaya hazır hale getirilme süresi 15 dakika. Sizin geçmenizden yarım saat sonra başlasa mayın döşemeye, siz gelmeden yarım saat önce de bıraksa o bölgeye 32 tane mayın döşeyebilir.
Bu arada, dedektörle 4 km hızla intikal yapmak pek de sağlıklı değildir. Farkedemeyebilirsiniz mayını.

Şimdi açıklayabildim mi neden bu kadar fazla şehit verdiğimizi?

recep demirbas
10 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 12:17

Ordumuzun pasif kaldığını düşünüyorum ben

Türkiye sınırları içinde bu adamların bulunduğu her yeri her türlü silahımızla vurmamız gerekiyor. Nasıl Iraka tank ateşiyle havan topuyla saldırıyorsak kendi ülkemizde çok daha fazlasını haklı olarak yapabilmemiz gerekiyor.  tabi biz burda anca tvde ve gazetelerde okuduklarımızla yorum yapıyoruz. Belki pkkya karşı amansız bir operasyon yürütülüyor ve bizim haberimiz yok  

Ordumuzun pasif kaldığını düşünmemse şehit olan askerlerimizin operasyonda değilde diğer şekillerde (asker nakli oluyor genelde) şehit olması.

anket şıklarının içinde de geçekten doğru olduğunu düşündüğüm bir şık göremedim. Coğrafi durum ve buna bağlı aktik eksikliği gerçek sebepmiş gibi duruyor ama bizim askerlerimiz pkk ile çarpışırken şehit olmuyor ki  sebebini coğrafyay yada taktik eksikliğine bağlayalım  Dediğim gibi nakil sırasında mayınla saldırıyorlar genelde. İnşallah vatandaşın aklından geçen şey yetkililerimizden birisinin aklına dank eder ve ülke içinde büyük bir operasyon başlatılır. Iraka girmek yada girmemek çok farketmeyecek zira önemli olan ülke olarak  teröre karşı kararlılığımızı göstermek ve terörü sınırlarımız içinde bitirmek .

evrenpitrak
10 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 12:45

Alıntı:
Türkiye sınırları içinde bu adamların bulunduğu her yeri her türlü silahımızla vurmamız gerekiyor.

İyi de bu adamların yüzde 50si şehirlerde konuşlanmış durumda. İstanbul' da Gazi mahallesini mi vuralım? Mersin' i mi vuralım? Diyarbakır' ı mı vuralım? Neyle vuralım? Nasıl ayırd edelim?

Alıntı:
Iraka girmek yada girmemek çok farketmeyecek zira önemli olan ülke olarak  teröre karşı kararlılığımızı göstermek ve terörü sınırlarımız içinde bitirmek .

Siz istediğiniz kadar evin salonunu temizlemeye çalışın, tuvalette tıkanıklık varsa şayet ve sular akmaya devam ediyorsa, salonunuz yine batacaktır. 2002 de salonu temizledik de ne oldu? Yine battı salon.

Tuvaletteki tıkanıklığı giderip suyu kapatmak için tuvalete girmeniz şarttır. Ana vanadan suyu kapatmak gibi bir seçeneğiniz ne yazık ki yok, zira orada "büyük abi" var.

CAN
10 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 12:49

Askerliğini yapan herkes iyi bilir ki ,bu ülkenin bir kaç tugayı dışında acemi birliğinde askere, askeri eğitim verdiren birlik eskisi gibi kalmadı.Acemi askerleri, para kapısı görüpte,sürekli alay çantası satışı,eşofman satışı,hazır yiyecek satışı,fotoğraf satışı,kantin işletmeciliğini üst düzeye çıkaracaklarına tutup da askeri eğitimi üst düzeye çıkarıp,ekipmanı doğu şartlarına göre dizayn edilmesi için sürekli toplansalar böyle olmayacağı kesin.Bugün bazı birliklerde acemilere silah ile tanıştırmadan usta birliklerine dağıtıldıklarını çevremizde askerliğini yapanlardan duyuyorum.Deniz kuvvetlerine giden herkes denize girecek diye bir kanun yok, ama doğu birliklerine giden askerine de meslek sınıfı gözetmeksizin sağlam bir eğitim vermek gerekir.Diyarbakır'a birliğe gönderilen şoför sınıfındaki askere araç kullanımı eğitimi veriliyor,ya sıkı bir çatışma sırasında taşıdığı askerin canını kurtaracak araç kullanma teknikleri...!!!
Doğru ya,o eğitim ancak Ankara'da paşaları taşıyan Megane marka araç kullanan er-erbaşlara verilen eğitimdi değil mi?Yani arkadaşlar anlayacağınız artık düşman tekniği değiştirdi.Artık düşman dost diye bildiğimiz ülkeden paspal silahları destek olarak almıyorlar.Artık düşmanın ne türlü techizat ile bize saldırdığını belirleyip,doğudaki tüm birliklere sıkı mayın arama,kurtarma,saldırı eğitimlerinin eğitim müfredatlarını değiştirmeliyiz.Artık düşman dağda elindeki telefon ile kurduğu mayını istediği anda patlatıp,gözükmüyor bile.Sen de dağda it var diye ara...Hürriyet,Newyork times okuyan herkes iyi bilir ki dağdaki teröriste ne zaman kurşun sıkılacağı,kimin yapacağı,kimin onay verdiğini saniye saniye okuyoruz artık.Umarım siyasetin içindeki başları,dışındaki itleri hepsi dağlarda can verirler.

recep demirbas
10 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 12:54

Başka bir ülkenin topraklarına girmek o ülkenin başında saddam varken kolaydı. Ama o ülkenin yeni cumhurbaşkanı sizin operasyon yapmanız gereken grubun bir zamanlarki lideri ise işiniz zorlaşır. Eğer bugün Iraka giremiyorsak bizde evimizin salonunu temizleyelim ve ülkemizdeki sığınaklarını vuralım. Gerekirse gazi mahallesindeki mersindeki diyarbakırdaki sığınakları da bulunur. Ama önemli olan kararlılıktır. Bugün amerika size hadi gir Iraka derse siz girip ne yapacaksınız ülkenizde aylarca boş bekledikten sonra ?
Askerimiz boş beklemiyor ama aktif olarak operasyonlar yapıldığı da söylenemez bence.

Tuvaletimizi b.k götürüyor diye salonumuzu temizlememezlik etmeyelim derim ben. Tuvaleti temizlemek için alt komşuya ihtiyacımız varsa 1-2 ay daha bekleyelim ama salonumuzu da temiz tutalım.

evrenpitrak
10 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 13:11

Alıntı:
Bugün amerika size hadi gir Iraka derse siz girip ne yapacaksınız ülkenizde aylarca boş bekledikten sonra ?
Askerimiz boş beklemiyor ama aktif olarak operasyonlar yapıldığı da söylenemez bence.

Alıntı:
Tuvaleti temizlemek için alt komşuya ihtiyacımız varsa 1-2 ay daha bekleyelim ama salonumuzu da temiz tutalım.

Daha ne yapılmasını bekleyebilirsiniz ki? Dağlarda timler halinde saklanan teröristlerden bir günde 250 kişi bulunmasını mı? Bu ancak Kuzey Irak' taki kamplara, yani tuvalete girdiğinizde olur.
Bulunan lağım artıkları zaten temizleniyor. Ama salon o kadar karışık ki, (bkz: bölgenin fiziki haritası) koltuk altlarından, halının altından çıkabiliyorlar. Böyle bir salonu tek celsede temizlemek inanın ki çok zor, hele tuvalet hala taşmaya devam ediyorsa. Bunun anlamı şu, sizin temizledim dediğiniz koltuğun altı tekrar batıyor. Şu anda bu temizlik operasyonları zaten yapılıyor. Ama tuvalet taştığı sürece yetersiz kalacaktır.

dincersarac
10 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 13:36

Arkadaşlar seçeneklere "SİYASİ KARARSIZLIK" eklenebilir mi???

Bahçenizdeki yabani bir otu kökünden çıkarırsanız tekrar çıkmaz ama parça parça keserseniz bunu sürekli yapmanız gerekir.

Kemal Bayır
10 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 13:48

Başlıkla ilgili cevaplardan Sayın Engin
Alıntı:
baskın-gafil avlama gibi kavramlar vardır.
Alıntı:
bölgedeki halkın da destek vermemesi,

ve Sayın Erhan Aydoğdu
Alıntı:
araziyi çok iyi bilen biri

Beylerin yaklaşımlarına katılıyorum. Ki doğrudur.

Düzenli birliklerin yeri, yurdu belli olmakla birlikte gerilla tipi terörist eylemlerde
düşman ortada yoktur. Dolayısı ile cephe de yoktur. Düzenli birlikler ancak cephe savaşı
yapabilirler. Düşmanın yerel halkın arasına karıştığı ve ayan beyaz belli olmadığı durumlarda
kesin çözüm günümüz koşullarına pek uymamaktadır : Hedef bölgeyi düm-düz yapmak.
Bu durumda çözüm : Profesyonel ve teröristle aynı koşullarda mücadele edecek sınırsız yetkili
birimler oluşturmaktır.

Bunun haricinde yüzbinlerce askerin yer aldığı bir orduda, tabii ki boyacı, garson, şoför,
yazıcı vs. olacaktır. Ama cepheye gerekli özellikleri taşıyanların gönderilmediğini belirtmek,
eğitimin yetersizliğinden bahsetmek yersizdir, yıpratma çabasıdır.

En doğru sözü şehir meydanlarında teröristbaşını öven guruplara tanınan töleransı vurgulayan
Yılmaz Konya Arkadaşımız söylemiş. Galiba önce şehirdekiler, sonra dağdakiler halledilmeli.

En son Kemal Bayır tarafından Pts 06 Ağu 2007, 20:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

trsinan
10 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 14:40
SİTE DENETÇİLERİNİN DİKKATİNE

Merhaba bu konuyu ben açmısdım site denetcisi olmadıgımdan ben ekleme yapamıyorum Site denetcisi bir arkadas baslığa yazılan cevaplarıda goz onunde bulundurarak oylamaya su maddelerı ekleyebılırse sevınırım.
d)SİYASİ KARARSIZLIK
e) KOMUTANLARIN TUTUMU
f) EGİTİMİN YETERSİZ OLUŞU

Sayın: CENANAHMET
Alıntı:
Kan Uykusu  belgeselini izleyenler Osman Pamukoğlu Paşa'nın söylemiş olduğu bir cümleyi hemen hatırlarlar.
- Doğu'da görev yapan komutanların 2 taktiği vardır:
1- Ben yerimde oturayım kimse bana karışmasın askerimi operasyona çıkarıp şehit vermeden 2 yılımı görev yerimde doldurup batıya tayin olup gideyim.
2- Her ne olursa olsun bu terörün bitmesi için bütün gücümle bütün riskleri alarak gece gündüz dağda gezip teröristkleri çgirdiği delikten çıkartmak zorunda bırakıp onların kökünü kazımak için herşeyi yapayım.

Sayın:CAN
Alıntı:
Askerliğini yapan herkes iyi bilir ki ,bu ülkenin bir kaç tugayı dışında acemi birliğinde askere, askeri eğitim verdiren birlik eskisi gibi kalmadı.Acemi askerleri, para kapısı görüpte,sürekli alay çantası satışı,eşofman satışı...

En son trsinan tarafından Pts 06 Ağu 2007, 23:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Sati Kup
10 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 14:59

Abdullah Agar'in kitaplarinda bu sorunun cevabi biraz olsun verilmis. Her nekadar kahramanlik ve mehmetcigin zorluklari iyi niyetle anlatilsa dahi gercekler biraz aci.

Ben oyumu Teknoloji eksikliginden kullaniyorum. Teknologinin icine logistic destek, ulasim da dahil. Operasyon icin kus ucumu 41km mesafeye yokus yukari gitmenin simdiye kadar hicbir yarari olmamistir.

sayfa 2
« önceki   123 ... 272829   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET