Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

ÖHO'lar Aldıkları Ücret Karşılığı Bilet Vermek Yerine Akbil Basmalı mı?
Evet Akbil Basılmalı 76.4%  76.4%  [42]
Hayır Akbil Basılmamalı 23.6%  23.6%  [13]
Toplam Oy : 55

Ahmet Bengüer
12 yıl önce - Pzr 05 Ağu 2007, 15:37
[İST-A2.19] - ÖHO'lar Aldıkları Ücret Karşılığı Bilet Vermek Yerine Akbil Basmalı mı?

ÖHO'lar Aldıkları Ücret Karşılığı Bilet Vermek Yerine Akbil Basmalı mı?

Değerli arkadaşlar ÖHO'lar bilindiği gibi aldıkları ücret karşılığı bilet vermesi gerekirken kimseye bilet vermemektedirler.Madem bilet vermiyorlar biz de bu konuya başka bir şekilde çözüm bulmaya çalışalım.Aldıkları ücret karşılığında bilet vermek yerine akbil basılsın.Biz bu öneriyi oylama olarak sunuyoruz.Aldıkları ücret karşılığı akbil basılsın diyenler Evet diyerek oylamaya katılabilirler.Aldıkları ücret karşılığı akbil basmak yerine şimdi ki uygulama da olduğu gibi bilet verilsin diyenler de Hayır olarak oylamaya katılabilirler.

Kazancı kayıt almak adına güzel bir uygulama olabilir diye düşünüyorum.

İlginize şimdiden teşekkürler.

abhazyalı ugur
12 yıl önce - Pzr 05 Ağu 2007, 16:20

Birde Şu acıdan bakmak lazım herkes akbil basarsa bu araçların günlük gereksinim duydukları nakit akışı olmaz Belediye ile nasıl bir anlaşmaları vardır bilemem ama zannedersem akbil parasını hemen o akşam peşin almıyorlar

Meriç Erdem
12 yıl önce - Pzr 05 Ağu 2007, 16:40

Bilet isteyerek alınabilir ama akbil basılmış mı basılmamış mı izlemek çok zor.

Ahmet Bengüer
12 yıl önce - Pzr 05 Ağu 2007, 16:49

Alıntı:
Bilet isteyerek alınabilir ama akbil basılmış mı basılmamış mı izlemek çok zor.

Zaten akbili ücreti ödeyen vatandaş basacak araçtaki biletçi basmayacak.Bu şekilde bunun önüne de geçilebilir.

Ahmet Bengüer
12 yıl önce - Pzr 05 Ağu 2007, 16:54

Hayır olarak oy veren arkadaşlar bunun gerekçelerini de yazarlarsa çok güzel bir tartışma konusu olabilir.Bu durumu da burada arkadaşlarımızın da önerileri doğrultusunda çözebiliriz.Akbil basıldığı zaman unutulmamalıdır ki ÖHO'ların kazançları kayıt altına alınabilir.Şahsen söylüyorum ben hiçbir ÖHO aracının istenmeden bilet verdiğini görmedim.Dolayısıyla oylama konusu olan bu durum bunun en mantıklı çözümüdür.

Güzel ülkemin 405 YTL asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışan insanı vergisini kuruşu kuruşuna öderken binlerce YTL kazanan insanlardan vergilerini ödemelerini beklemek ayıp mı?

En son Ahmet Bengüer tarafından Pzr 05 Ağu 2007, 16:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

abhazyalı ugur
12 yıl önce - Pzr 05 Ağu 2007, 16:56

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=42496

bununla ilgili bir başlık vardı[/quote]

Ahmet Bengüer
12 yıl önce - Pzr 05 Ağu 2007, 17:12

Alıntı:
Bilet Neden İstemiyoruz?
 Unutuyorum.
 Garibanlar zaten para kazanamıyor diye düşünüyorum.
 Devamlı alıyorum.
 İstemeye Çekiniyorum.

Abhazyalı Uğur kardeşimiz güzel bir noktaya değinmiş.Ancak konular birbirlerine benzerlik göstersede aynı konu değildir.Çünkü bu başlık altında biz ÖHO'ların Aldıkları Ücret Karşılığında Akbil Basmaları Gerekiyor mu? Gerekmiyor mu? diye sormaktayız.Arkadaşımızın değindiği noktada ise neden ÖHO'lardan bilet almıyoruz konusudur.Benzerlik olsada aynı konular değildir.

Şunu da belirtmek isterim ki İETT hatlara göre aylık ÖHO'lara 1000-1500 arası bilet satmaktadır.Şunu gözardı etmemek gerekir ki bu rakam İETT tarafından bir aracın satacağı bilet olarak öngörülmektedir.Dolayısıyla ÖHO'lardan kazançlarının karşılığı tam olarak vergi kesintisi yapılamamaktadır.Oysa ki her ÖHO ücret ödeyen her kişi için bir akbil bassa kazançları tam olarak kayıt altına alınabilir.

Yolcusu en az olan bir hatta çalışan bir ÖHO bile 1000-1500 arasındaki bileti 1 haftaya kalmadan bitirir.Geri kalan günlerin kazancı nerede acaba?Bunu sağlayabilmek adına her ÖHO'nun ücret ödeyen her kişi için bir akbil bastırması bu sorunun en kolay ve en mantıklı çözümü olarak durmaktadır.

Enes Zengin
12 yıl önce - Pzr 05 Ağu 2007, 22:04

Eğer sizin dediğiniz gibi olsa herkes akbil basarsa ÖHO'lar bu işi bırakır gider.

O zaman tam vergilendirilmiş olurlar ve bazıları belki kar bile edemezler.ÖHO'ya binenlerden ne kadarı akbil basıyor ne kadarı para vererek bilet alıyor?Arada ki orana göre tartışabiliriz.Mesela 500ES için ayda kaç kere akbil makinası kullanılıyor?

En son Enes Zengin tarafından Pzr 05 Ağu 2007, 23:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Eray Falay
12 yıl önce - Pzr 05 Ağu 2007, 22:32

Arkadaşlar İETT her ÖHO araç için belli kriterlere göre 650 1000 ve 1500 bilet her ay almaktadır.
Bu Akbil GKM cihazı olamadan önce araçların aylık sattıkları bilet olarak alınırdı yani aylık binen her yolcu için bilet kesilir eğer belirlenen kota aşılamaz ise orada kalırdı.
Abil GKM cihazı geldikten sonra araçların akbil cirolarından peşinen düşülmekte ve biletlerin ücreti aya girmeden peşinen alınmaktadır.Ayrıca şu an ki biletlerin ise hiçbir geçerliliği yoktur sadece formalite icabı gibi bişey çünkü araçlardan bu biletlerin parası aya girmden peşin olarak alınmakta ve doğal olarak vergisi kuruşu kuruşuna alınmaktadır.

Enes Zengin
12 yıl önce - Pzr 05 Ağu 2007, 23:05

Şimdi anlamadım ben

Aylık 1500 bilet çok az değil mi?Atıyorum ayda 5000 kişi para vererek binse bu otobüslere aradaki fark nasıl karşılanacak?

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM