Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Gökhan AsGül
12 yıl önce - Cmt 04 Ağu 2007, 12:12
İstanbul İETT ve ÖHO araç sürücü ve personelinin alkışlanacak ve eleştirilecek tutumları

Toplu tasım aracları ile yolculuk yaparken bir cok konuda sikayetlerimiz olabiliyor bu sikayetleri ve cok sık olmasda alkıslanabilecek davranıslarlada karsılasbiliyoruz bu gibi konuları toplayacagımız bir köse olması için bu baslıgı actım burada dikkat edilmesi gereken noktalar İETT ve ÖHO personelinin davranıslarını tarih,  saat ve mekan vererek belirtmeliyiz.
ilk örnek benden, şikayetim
03 agustos 2007 tarihinde 145 nolu hattın 14,25 Aksaray kalkıslı aracının saat 14,15 te hareket ettigini ve fazladan 20 dk beklemeyle sonraki araca bindigimi belirtmeliyim
toplu tasımada az olsada hosumuz giden seyler oluyor bunlarıda alkışlamalıyız yine ilk örnek benden,
aynı hatta (145) Aksaraydan 14,40 hareket eden A.163 kod nolu ÖHO nun alısılanın aksine yollarda oyalanmadan ve seri bir bicimde seferini tamamladıgını belirtmek istiyorum

:BARIŞ:

12 yıl önce - Cmt 04 Ağu 2007, 13:25

Tarihi ve otonun kodunu hatırlayamadım ama yolculuk yaptığım bir ÖHO'da şoför aşağıya inip otobüse binmeye çalışan yaşlı bir teyzeye yardım etmişti.Aynı şekilde böyle bir kaç İETT şoförüne rastladım.

mehmetkonyar
12 yıl önce - Cmt 04 Ağu 2007, 14:15

Bir yazı da benden... Dün gece arkadaşımdan dönerken Taksim üzerinden 110'a binip Kadıköy'e döneyim dedim. Biliyorsunuz artık 110 araçlarının hepsi Ö.H.O. oldu. Neyse otobüsün yanına yaklaşıp kaçta kalkacak diye sordum. 00.00 cevabını aldıktan sonra saatime bakıp dışarıda beklesem mi diye düşündükten sonra kalkmasına 5 dakika var deyip içeriye atladım. Akbilimin yaptığı aktarma indiriminin sesiyle birlikte otobüsün kalkması için o uzun bekleyiş de başladı. Saat 00.00 oldu ses seda yok tabii. 1-2 dakika sonra muavin şoför koltuğuna oturup kendisi de tüm gün çalışmaktan yorulmuş ve o akşam için bir daha da çalışmaya pek gönüllü olmayan motoru zorlaya zorlaya çalıştırdı. Tamam şimdi gidiyoruz derken muavin olduğu yerden kalktı ve bilet satmaya, daha doğrusu para almaya, devam etti tabii. Biz saf yolcular İETT'den alışmışız otobüs kalkacak diye oturmuş bekliyoruz. Saat 00.10 oldu birileri bağrındı çağrındı muavin bey hazretleri tenezzül edip yerinden kalktı kornaya korkak iki basış yaptı. Nerden çıktığı belli olmayan otobüs şoförü 2-3 dakika sonra sanki uykudan uyanmışçasına üstü başı dağınık gelerek yerine oturdu. Sağına soluna bakındıktan sonra halk otobüslerinin o klasik ağır kalkışını yaptı. Ağır ağır belki bir iki yolcu daha çıkar diye Taksim Meydanı'nı turladı ve Dolmabahçe'ye doğru inmeye başladı. İşin ayıplanacak yönü bu tabii. Şimdi bir de devamını dinleyin. Otobüs Dolmabahçe ışıklara geldikten sonra iki araç arkasına bir ambulans tüm siren ve sinyallerini açmış telaşla geldi. Bizim otobüsün önündeki araç çekildikten sonra kornayla beraber yolu kesen otobüs yolun karşı tarafına geçip gelebilecek araçlar için de yolu kestikten sonra yol hakkını ambulansa devretti. Kalkarken yaptığı bu ayıplı davranıştan sonra bu alkışlanacak durum da çok hoşuma gitti açıkçası.

Gökhan AsGül
12 yıl önce - Cmt 04 Ağu 2007, 14:54

arkadslar  arac kod ve hat numaraları ile yazarsak aramızda İETT calısanları oldugu için bir nebze uyarı yapmıs da oluruz sikayet ve alkıslarımız dolaylı olsada onlarada gitmiş olur saygılar

:BARIŞ:

12 yıl önce - Cmt 04 Ağu 2007, 15:11

Tarihi hatırlayamadım ama geçtiğimiz yıl 127 hattında 99-145 kodlu İETT otobüsü Topkapı'da Yürümekte bile zorlanan bir Teyze binmeye çalıştı, şoförde imdatı çekip indi ve Teyzeyi otobüse bindirdi daha sonra Kadıköy Rıhtım Peronlarına geldi otobüs Teyze Pendik'e gideceğini söyledi,Şoförde otobüsü Perona hiç girmeden yolcuyu indirdi ve direk Kumluk peronlara götürdü ve teyze'yi oradan bineceği otobüse bindirdi.Böyle birşeyi her insan yapmaz diye düşünüyorum.

abhazyalı ugur
12 yıl önce - Cmt 04 Ağu 2007, 15:57

Benim gece Son araç olan İETT otobüslerinde fark ettigim şöyle güzel bir olay var Özellikle 28 ve 28T de Durak Harici bile yolcuları alıyorlar yolda kalmasın diye

Meriç Erdem
12 yıl önce - Cmt 04 Ağu 2007, 16:19

İETT şöförleri; bahsedildiği gibi yaşlılara yardım edebiliyor. Ama akbile karşılık 10 YTL bile görse hemen ters cevaplar verip suratını asıyor. (Allah belanı versin diyen bile var).

ÖHO şöförleri; bilet isteyince veya birşey için tepki gösterince kızıyorlar.

cenkince

7 yıl önce - Sal 31 Tem 2012, 13:44

Gördüğümde çok şaşırdım. Resmini çekip sitemiz üyeleri ile paylaşmalıyım dedim bunu....

Yer: Bakırköy
Tarih: 26 Temmuz 2012
Hat No: 94A Bakırköy - Bayazıd
Araç Kodu: B-143

(+)

Hareket saatini beklerken araç içerisinde kitap okuyan bir ÖHO sürücüsü.... Tebrik ediyorum kendisini.

Murat Boran
7 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2012, 04:08

9Ç hattında sürekli 2 tabela arası çalışan bir şoför var. Hatta 1. tabela çalıştığı aylarda sürekli yolcusu olduğunu öğrendiğim, gözleri az gören bir kadını ana caddenin sağında (biraz da yol üstünde diyeibliriz) yürürken görmüştü. Anladı bu kadın durağa gidip benim arabayı bekleyecek diye. Yayanın hızına kadar düşürdü hızını. Uzun uzun korna çalıp sellektör yaptı. Kadının dikkatini çekince de durup arabaya aldı durak harici. Açıkçası şaşkınlığımdan takdir etme fırsatı dahi bulamamıştım. Şoförü epey zamandır tanıyorum gerçi. Artı olarak 9Ç dediğim hatta iki otobüs çalışır. İkisi de dinlenmelidir. Kaçırırsanız, bulma şansınız yok gibidir. Bunun da payı var sanırım şoförün yolcuyu tanımasında.

ümit 806

7 yıl önce - Cum 03 Ağu 2012, 00:07

Dün C-1793 filo numaralı BMC Procity araca bindim. Şöför duraklara 5 metre mesafe kalana kadar gaza basıyor, sonra frene basıyordu. Gıcır gıcır aracı öyle kullanıyordu ki içim acıdı resmen. Tutacak demirlerine çarpmaktan harap ve bitap düştüm.

ANA SAYFA -> ULAŞIM