Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Rifat Behar
14 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2007, 16:13
[İST-F2.74] - Bazı Meydanlar Yeraltına İniyorZaman gazetesinin haberi

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=571078

Alıntı:

İstanbul yeraltına iniyor, meydanlar trafiğe kapanacak  
İstanbul'un bir türlü çözülemeyen trafik problemi, belediyeyi radikal kararlara yöneltti. Ulaşım sıkıntısına son vermek ve ilçe meydanlarını rahatlatmak amacıyla trafik yeraltına alınıyor. İstanbul'un altında adeta yeni bir şehir kuracak olan Büyükşehir Belediyesi, tüneller, yollar ve tramvay hatlarını yeraltına indirmeyi planlıyor.

Kadıköy-Kartal hattındaki raylı sistem, Edirnekapı-Sultançiftliği tramvayının 6 kilometrelik kısmı ve Zeytinburnu-Kabataş hattının iki kilometresi, yerin altından geçecek. Taksim, Kadıköy, Aksaray, Üsküdar, Bakırköy ve Beşiktaş meydanları yeniden düzenlenerek trafiğe kapatılacak. Üstgeçitler yüzünden silueti kaybolan Aksaray Meydanı'ndaki tüm yollar yeraltına alınarak 70 dönümlük yeşil alan elde edilecek. Projenin toplam maliyeti ise 900 milyon YTL.

'7 Tepeye 7 Tünel' projesi kapsamında Kâğıthane-Piyalepaşa ve Dolmabahçe tüneli eylül ayında açılacak. İstanbul'da 152 kilometre uzunluğunda 33 tünel projesinin tamamı 2010'da tamamlanacak. İstanbulluların ilçe meydanlarında rahatlıkla gezebilmeleri için araç trafiği yerin altına alınıp cadde altı otoparklar yapılarak meydanlar yürüyüş alanlarına dönüştürülecek.

Başta Taksim ve Kadıköy olmak üzere Aksaray, Üsküdar, Bakırköy ve Beşiktaş meydanları için yeni düzenlemeler yapılıyor. İstanbul'un önemli meydanlarından biri olan ve üstgeçitler yüzünden silueti kaybolan Aksaray Meydanı'nda tüm yollar yeraltına alınarak 70 dönümlük bir alan elde edilecek.

Aksaray Meydanı ve Çevresi Yol-Kavşak Uygulama Projesi kapsamında, Millet Caddesi ve Ordu Caddesi üzerindeki raylı sistem yaya hareketlerini en az etkileyecek şekilde yeniden düzenlenecek. Mevcut yol seviyesinin altında kalan Valide Sultan Camii meydana katılacak. Harem-Kumkapı tüp geçişinin getireceği trafik yükü Kennedy Caddesi'nden Vatan Caddesi'ne direkt geçiş imkânı sağlayan bir altgeçit ile engellenecek. Beşiktaş Meydanı, Boğaziçi suyolu üzerinde, vapur iskelesi ve Boğaz Köprüsü bağlantısı ile tarihî, turistik, kültürel ve ticaret işlevleri bulunan İstanbul ulaşımında önemli bir yer. Anıtlar Kurulu'nca onaylanan Beşiktaş Meydanı ve Yakın Çevresi Düzenleme Alan Projesi ile iskeleden başlayan ve Beşiktaş Tansaş'ta biten meydanın tamamı trafikten arındırılarak yayalara kesintisiz olarak denizle buluşma imkânı sağlanacak. Barbaros Meydanı'nda bulunan otobüs durakları ile üst meydandaki halk pazarı, işyerleri ve üst geçitler kaldırılacak.

Kadıköy Meydanı, Boğaz'ın Marmara'ya açıldığı İstanbul'un önemli bir simgesi. Kadıköy için 'Kadıköy Vapur İskelesi Et-Balık Kurumu Arası Rehabilitasyon Projesi' hazırlandı. Vapur İskelesi önündeki otobüs durakları Et-Balık Kurumu'nun yanına kaydırılarak, iskele önündeki trafik karmaşası ortadan kaldırılacak. Kadıköy'de yayaların kullanımına açık bir alan oluşturulacak, minibüs durakları da Haydarpaşa Garı'nın yanına taşınarak, meydan gezi ve dinlenme amaçlı yaya kullanımına açık bir yeşil alana dönüştürülecek.

Türkiye'nin en gözde kültür, eğlence ve alışveriş merkezi Taksim için hazırlanan projede meydan Gezi Parkı ile birleştiriliyor. Projede Tarlabaşı Bulvarı'ndan The Marmara Oteli'ne geçiş yolu olan Tak-ı Zafer Caddesi trafiğe kapatılıp araç hareketleri Asker Ocağı Caddesi üzerinden Mete Caddesi'ne yönlendirilecek. Böylece İstiklal Caddesi'nden gelen yayalar araç trafiğini yaşamadan Gezi Parkı'na geçebilme imkânı bulacak. Taksim Meydanı Yayalaştırma ve Trafik Sirkülâsyonu Planlama Projesi'nde 14 bin 600 metrekare alan yayalaştırılacak.

İstanbul'un tarihî yerlerinden birisi olan Üsküdar, 'Üsküdar Meydanı ve Çevresi Raylı Sistemler ile Karayolu Entegrasyonları ile Kentsel Tasarım Uygulama Projesi' ile yeni çehresine kavuşacak. Yaya ve taşıt trafiğinin ayrılmaması sebebiyle meydan olma özelliğini kaybeden Üsküdar Meydanı, yeniden düzenlenecek. Üsküdar için yaya alanları düzenlenerek, Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı ve Marmaray Hattı'nın Üsküdar İstasyonu'nda yaya entegrasyonu sağlanacak, böylece yaya çıkışlarının yeraltı meydanının oluşturulması hedefleniyor.

İstanbul'un gözde merkezlerinden biri olan Bakırköy için de 'Bakırköy İlçesi Bakırköy Meydanı'nda Mimari ve Kentsel Tasarım Konsept (Fikir) Projesi' hayata geçirilecek. Bakırköy Meydanı'nda yaklaşık 45 bin metrekarelik bir alan üzerinde bulunan Bakırköy Jandarma Bölük Komutanlığı, Bakırköy Belediyesi, Bakırköy Kaymakamlığı, Emniyet Müdürlüğü, Cumhuriyet (Özgürlük) Meydanı ve otobüs peronlarının bulunduğu bölge İncirli mevkiine taşınacak. Bakırköy Meydanı Transfer Merkezi Alanı'na da yeraltında bin araçlık otopark yapılacak.

Büyükşehir'den 16 bin araçlık zemin altı otopark

Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki 3 yıl içinde yap-işlet-devret modeliyle 72 otopark yaparak İstanbul'un otopark sorununu çözmeyi hedefliyor. Büyükşehir'in yapacağı otoparkların 16 bin araçlık zemin altı, 10 bini' de kat otoparkı olarak inşa edilecek. Yeni inşa edilecek otoparkların kapasitesi 26 bin araçlık olacak. İşletme süresi 20 ile 30 yıl devam eden otopark projelerinin toplam yatırım bedeli ise 337 milyon 931 bin YTL.  Taksim, Aksaray, Beşiktaş gibi meydanlar için düşünülenler ütopik gibi geliyor. Buradarda metro var veya yakında yapılacak. Hem karayolu, hem metro... biraz zor.... Bu tür hayali projeleri belediye sık sık ısıtır masaya çıkarır gazeteler de ilk defa duyuyormuş gibi allayıp pullayarak haber konusu yapar. Daha önce çok yaşadık.


Yılmaz Aysoy
14 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2007, 16:25

Bu pek hayal değil benim bildiğim kağıthane-halilpaşa arası tünel bitmek üzere.

Esat San
14 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2007, 16:33

Aksaray meydani ile ilgili br firma IBB ye proje hazirliyordu, intertraffic fuarinda iki-uc ay icerisinde ön projenin belediyeye sunulacagi ve en kisa surede calismalara baslanacagi, Aksaray yer alti carsisi ve otoparkin iptal olacagi yer ustunde sadece tramvay hattinin kalmasinin planlandigini belirtmislerdi, sitede bununla ilgili bir baslikta vardi sanirim Aksaray meydani yer altina aliniyor ismi ile

Mustafa Çetinkaya

14 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2007, 16:35

Geleceğe yönelik çok güzel bir çalışma olur diye düşünüyorum. Ama bu bazı problemleride beraberinde getirebilir. Tüneller araç trafiği yönünde risk taşıyan yerler. Herhangi bir kazaya müdahele etmek tünelde belki daha zor olabilir. Ayrıca maliyetleri açısındanda değerlendirirsek maliyetli bir iş! Ama İstanbul trafiğine kalıcı bir çözümde olabilir.  

OzanEmre

14 yıl önce - Prş 02 Ağu 2007, 11:08

Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu'da bir TV Programında Şirinevler için buna benzer bir proje için Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a bir öneri sunduğunu söylemişti.

Osman Develioğlu yapılması planlanan bu projede Şirinevlerde bulunan minibüs durakları için minibüs duraklarının şuan bulundukları noktada yeraltına park alanı yapılması ve E-5'in yeraltına alınarak Şirinevlerin geniş bir meydana kavuşacağını anlattı.
Ancak Osman Develioğlu Kadir Topbaş tarafından şuan için bu projenin yapılamayacağını fakat rafada kaldırılmış olmadığı daha sonradan bu projenin hayata geçirileceğini belirtti.Keremss
14 yıl önce - Prş 02 Ağu 2007, 11:12

Bende haberi okudum ve o ruh hali ile hayal edince pembe tablo çok güzeldi ama uyanıp gerçeği görüp bu prjenin sadece projede kalacağını anlayınca aklım başıma geldi busadece bir ütopya olmaz demiyorum ama olsa bile en erken 15-20 senede olur oda mevcut belediye yönetimi değişmezse eğer belediye değişirse bu proje rafa kalkar ve tamamen imkansız olur!

Keremss
14 yıl önce - Prş 02 Ağu 2007, 11:16

Alıntı:
Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu'da bir TV Programında Şirinevler için buna benzer bir proje için Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a bir öneri sunduğunu söylemişti.


Osman Develioğlu denen kişi ben onu belediye başkanı olarak bile görmüyorum Bahçelievlere Tropikal ağaç dikmek ve parklara isim vermekten başka ne yapmış acaba? sen bi ilçenin belediye başkanısın ve o ilçede oturmuyorsun bu nasıl bir mantık zaten daha bunu çözemedim %46 ile geldi ama birdahaki seçime hiçbir şansı yok en azından ben böyle düşünüyorum yaptığı icraatların hepsinide B.Belediyesi yaptı şuan Adnan Kahveci bulvarı Kaldırım çalışmasını bile Büyükşehir yapıyor ama herkes Osman Develioğlu yaptı sanıyor...

O Adam sadece proje üretsin...


abhazyalı ugur
14 yıl önce - Prş 02 Ağu 2007, 11:35

Alıntı:
Osman Develioğlu denen kişi ben onu belediye başkanı olarak bile görmüyorum Bahçelievlere Tropikal ağaç dikmek ve parklara isim vermekten başka ne yapmış acaba? sen bi ilçenin belediye başkanısın ve o ilçede oturmuyorsun bu nasıl bir mantık zaten daha bunu çözemedim %46 ile geldi ama birdahaki seçime hiçbir şansı yok en azından ben böyle düşünüyorum yaptığı icraatların hepsinide B.Belediyesi yaptı şuan Adnan Kahveci bulvarı Kaldırım çalışmasını bile Büyükşehir yapıyor ama herkes Osman Develioğlu yaptı sanıyor...

O Adam sadece proje üretsin

Ben burdan şunu anlıyorumki senin sn Osman Develiogluna Başka bir garezin var keşke bizim belediye başkanımız olsaydı. cok çalışan bir Başkan Zeyinburnu belediye Başkanından sonra ama Esenler Belediyeside Keşke Sn Develioglunun yaptıklarının Binde Biri Kadar hizmet verse esenlere biz onada şükür diyecegiz
http://www.esenler.bel.tr/icraatlar_projeler.php Bakın Hala 1994 teki icraatını anlatıyor

http://www.bahcelievler.bel.tr/2006_etkinlikler.htm Birde buna bakın ne kadar güncel bir sayfa


Keremss
14 yıl önce - Prş 02 Ağu 2007, 11:52

Alıntı:
Ben burdan şunu anlıyorumki senin sn Osman Develiogluna Başka bir garezin var keşke bizim belediye başkanımız olsaydı.


Yok hocam alakası bile yok hatta fanatik derecede develioğlunun partisini tuttuum halde adamın hiç hizmeti yok ya düşünsene Bahçelievler belediye başkanı Florya'da oturuyor ama dikkat edersen kötü biri demiyorum çaldı çırptı vs. demiyorum saedece hizmet yapmıyor


Verdiğiniz linkte tam neden bahsettiğinizi anlamadım sitenin güncel olması belediyenin çalışmasınamı işaret? yada sitedeki faaliyetlermi çalışmaya işaret? aşağıdaki faaliyetler bi belediyenin yapacağı faaliyetler olmasa gerek çünkü bu faaliyetleri artık liseler bile yapıyor bi incelerseniz anlarsınız...

Boğaziçi Judo Turnuvası Sona Erdi...
Türkiye'den Judocular Geçti...
Bahçelievler'de Yaz Okulu Açıldı...
Yaz Okulundan Sertifika...
Bahçelievler'e Üç Sanat Gerdanlığı...
1047 Gıda Çalışanı Hijyen Eğitimi Sertifikası Aldı...


Tankut Tan
14 yıl önce - Prş 02 Ağu 2007, 12:52

Alıntı:
Osman Develioğlu denen kişi ben onu belediye başkanı olarak bile görmüyorum Bahçelievlere Tropikal ağaç dikmek ve parklara isim vermekten başka ne yapmış acaba

Aynen katılıyorum. İstanbul'un varoş tabir edilen semtleri güzelleşirken, Bahçelievler'de tık yok. Geçen sene boyunca Bahçelievler Adnan Kahveci Bulvarı'ndaki kaldırımlar berbattı. Daha doğrusu kaldırım diye bir şey yoktu. Yağmur yağınca çamur, kuru havalarda ise toz toprak. Şu an orada çalışmıyorum son durumunu bilemem ama aylar boyunca bediyenin hiç bir çalışması olmadı. Bahçelievler'de oturmuyorum ama gördüğüm kadarıyla belediyenin pek bir şey yaptığını söyleyemem. En azından diğer belediyeler arasında. Geçmişin mirasını yiyor bence.sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM