Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
serifayhan
14 yıl önce - Pts 30 Tem 2007, 21:58
İlk Hızlı Araba Vapurumuz 'Suhulet' İnşa Halinde: Sirkeci-Harem Arası 8 Dakika...


Alıntı:
İDO'dan alınan bilgiye göre, Sirkeci-Harem hattında çalışacak olan ve ismini ilk arabalı vapur olan ''Suhulet''ten alan arabalı vapur, 80 araç, 612 yolcu kapasiteli ve 12,5 deniz mili hıza sahip.

Yeni teknoloji ve tasarıma sahip, daha konforlu ve manevra kabiliyeti daha yüksek yeni vapurlarla Sirkeci-Harem arası 8 dakikaya inecek. Tasarımı tamamen Türk mühendislerince yapılan ve inşası Çeksan Tersanesi'nce gerçekleştirilen yeni arabalı vapurlar, İstanbullular'a daha kaliteli ve modern yolculuk imkanı sunacak. Üçer aylık periyotlar halinde denize indirilecek 4 arabalı vapurun toplam maliyeti 42,7 milyon dolar.

Yeni arabalı vapurlarının hizmete girmesiyle birlikte sefer sayıları bu hatta önemli oranda artış gösterecek ve Sirkeci-Harem arasında günlük yolcu ve araç taşıma kapasitesi 4 katına çıkacak. Dünyanın en güvenli manevra sistemlerinden birisine sahip olan ve ekseninde 360 derece dönebilen tasarıma sahip olan arabalı vapurlar, istediği açıda ve şekilde gidebilme özelliğine sahip. Özel tasarım elektrik tahrikli ''Voith Schneider'' pervaneler Türkiye'de ilk defa bu arabalı vapurlarda uygulandı.


Anadolu ajansının haberine göre İDO nun yeni arabalı vapur siparişi verdiği ve işin en güzel tarafının ise bu gemilerin ülkemizde imal edileceği. Hepimize hayırlı olsun dileklerimle.


bozkurt77

14 yıl önce - Pts 30 Tem 2007, 22:24

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun.Merak ettiğim bir nokta buradaki araba vapurlarını ne yapacaklar.Harem gibi tarihi bir gemimiz orada çalışıyor.acaba hurdayamı yoksa başka bir hattamı gidecek.Bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın saygılarımla.

Süha
14 yıl önce - Pts 30 Tem 2007, 22:35

Yeni arabalı feribotlar gelince eski arabalı vapurlar Eskihisar - Topçular hattına kaydırılabilir ya da Çanakkale’ye gönderebilirler. Ben hurdaya gideceklerini sanmıyorum o feribotlar uzun süre kullanılır.

En son Süha tarafından Sal 31 Tem 2007, 00:00 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


serifayhan
14 yıl önce - Pts 30 Tem 2007, 22:43

Haberde 4 adet geminin sipariş verildiği belirtilmekte.

İskelede tadilat yapılmıyacak ise yeni ve eski gemiler aynı anda kullanılabilir.


Süha
14 yıl önce - Pts 30 Tem 2007, 22:51

Sirkeci - Harem hattına 4 tane arabalı vapur yeterli çünkü diğer arabalı vapurları orda tutacaklarını sanmıyorum. Ayrıca ben ÇEKSAN firmasına e-posta attım. Feribot yapım resimlerini gönderirlerse burada daha detaylı biçimde inceleriz.En son Süha tarafından Sal 31 Tem 2007, 00:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


serifayhan
14 yıl önce - Pts 30 Tem 2007, 22:54

Haberin devamı :
Alıntı:
Yeni arabalı vapurlarının hizmete girmesiyle birlikte sefer sayıları bu hatta önemli oranda artış gösterecek ve Sirkeci-Harem arasında günlük yolcu ve araç taşıma kapasitesi 4 katına çıkacak. Dünyanın en güvenli manevra sistemlerinden birisine sahip olan ve ekseninde 360 derece dönebilen tasarıma sahip olan arabalı vapurlar, istediği açıda ve şekilde gidebilme özelliğine sahip. Özel tasarım elektrik tahrikli ''Voith Schneider'' pervaneler Türkiye'de ilk defa bu arabalı vapurlarda uygulandı.

Ana makine güç sisteminde 4 adet ''Mitsubishi'' makine bulunacak vapurlar, bunlardan üçü devre dışı kalsa da tek makine ile emniyetli seyir ve manevra yapabilecek. Tekne yapısı ve dizaynı son derece ergonomik olan ve yakıt tasarrufuna uygun olarak hazırlanan vapurda, yangın tehlikesine önlem olarak sprinkler, hidrant, karbondioksit ve mobil söndürme cihazları ile entegreli ısı ve aleve duyarlı yangın ihbar ve müdahale sistemi bulunuyor.

Vapurda, engellilerin gemiye iniş-biniş kolaylığı için asansör ve gemi içinde özel yer kaplaması bulunuyor. Ayrıca, vapurların koridor aralıkları ve duvar uyarı levhaları da görme engelliler için dokunarak algılayacakları şekilde dizayn edildi. Boğaz manzarasını panoramik şekilde göz önüne serecek vapurların kapalı alanlarında klima bulunuyor. Vapurların açık mekanlarında da yolcular için koltuklar yer alıyor. Boyu 73,20 metre, genişliği 18,40 metre olan arabalı vapurlar, yolcu ve araçların daha rahat ve hızlı girip çıkabilmelerine olanak sağlayacak şekilde dizayn edildi.

-İLK ARABALI VAPUR ''SUHULET''İN TARİHÇESİ-

Şirketi Hayriye'nin Müdürü Hüseyin Haki Efendi, Boğaz'da at, araba ve eşya nakline bir kolaylık bulmak amacıyla yıllarca umum müfettişlikte bulunmuş İskender Efendi ve şirketin Hasköy'deki fabrikasının sermimarı Mehmed Usta ile baş başa verip o güne kadar benzeri görülmemiş bir tekne tipi yarattı.

İki tarafından da karaya indirilecek kapakları bulunan, hem ileri, hem de geri gidebilen araba vapurları ya da feribotun prototipi olan bu tekne, çizimlerinin gönderildiği İngiltere'deki Maudslay Sons And Elelds tezgahlarında inşa ettirildi. Suhulet (Kolaylık) adlı bu ilk araba vapurunun yapımı 1871 yılında sona erdi. Teknesi sac olan vapur 157 net tonluktu.

Uzunluğu 45,7 metre, genişliği 8,5 metre, su çekimi 3 metre kadardı. 450 beygir gücündeki tek silindirli, iki çevrimli makinesinin döndürdüğü yandan çarkla, saatte 7 mil hız yapabilmekteydi. Suhulet'in 1872 yılının başlarında hizmete konulmasının ardından aynı tersaneye ısmarlanan eşine de ''Sahilbent'' (İki kıyıyı bağlayan) adı verildi


mordehay kohen

14 yıl önce - Pts 30 Tem 2007, 23:12

8 Dakika bence biraz hızlı değilmi arabaları bağlamaları lazım veya ön arka tekerleklere takoz koymaları lazım    

Süha
14 yıl önce - Sal 31 Tem 2007, 14:03

Bugünkü posta gazetesindeki " Suhulet " hızlı arabalı feribot haberi.  
 

(+)

İlk hızlı arabalı vapur 2 Ağustos perşembe günü geliyormuş. Hadi hayırlısı.

Kaynak: 31 Temmuz 2007 Posta Gazetesi Sayfa: 15


Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2007, 01:52

2 Ağustos 2007 Perşembe günü; hizmete girişi mi, yoksa İstanbula vâsıl olacağı mı açık değil... Muhtemelen limana geliş günü bu... Hizmete giriş töreni ise herhalde bir müddet tecrübe seferinden sonra yapılacaktır...

Akın KURTOĞLU


Ahmet Bengüer
14 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2007, 01:57

Alıntı:
2 Ağustos 2007 Perşembe günü; hizmete girişi mi, yoksa İstanbula vâsıl olacağı mı açık değil... Muhtemelen limana geliş günü bu...  Hizmete giriş töreni ise herhalde bir müddet tecrübe seferinden sonra yapılacaktır...

Akın KURTOĞLU


Akın abi gazete haberinde 2 Ağustos'ta hizmete alınacağı yazıyor.Perşembe günü hep beraber göreceğiz hizmete mi alınacak?Yoksa İstanbul'a geliş tarihi mi bu tarih hep beraber göreceğiz.sayfa 1
123 ... 192021   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM