Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Muammer Ulutürk

13 yıl önce - Pts 30 Tem 2007, 01:59
Konya Kubadabad Sarayı


Bugünün bir kısmını Kûbâd Âbâd Sarayının içler acısı kalıntıları arasında geçirmek hiç de keyifli olmadı. wowturkey’de ilk kez, şimdi harabe haldeki eserle ilgili başlık açıp hakkında bilgi ve fotoğraflarla paylaşımda bulunmakla bir eksiği gidermiş olacağız.

Kûbâd Âbâd Sarayı, Konya Beyşehir-Isparta Yenişarbademli arasındaki yolun 5 km. içerisinde Gölyaka Köyü sınırları içinde bulunuyor. Ünlü Selçuklu tarihçisi İbn Bibi'nin Selçuknamesi'nde sözünü ettiği, I. Alaeddin Keykubad'ın (1220-1236) emriyle Sadeddin Köpek tarafından yapılmış Kûbâd-Âbâd Saray Külliyesi, günümüze ulaşabilmiş tek Selçuklu saray yapısı. Anadolu Selçuklu Devrinde, çevresinde aynı isimle anılan bir şehir teşekkül eden Kûbâd-Âbâd, sonraları terkedilmiş ve tarihin karanlıklarına gömülmüştür.

Kazı çalışmalarına uzun bir süre ara verildiğinden sonradan yapılan üstü örtülü çalışma mekanları yerle bir edilmiş. Sistemli kazı çalışmaları sırasında bulunan önemli miktardaki çini malzeme, halen Konya Karatay Medresesi’nde sergileniyor. Yerli rehberimizin anlattığına göre, otuz yıl öncesine kadar, tahrip edilmiş de olsa duvarları kısmen süsleyen ve bugün çini ustalarının hayranlıkla kopya ettikleri saray çinilerinin hiçbiri yerinde yok.

Sanat tarihçileri ve konuyla ilgisi olanların güncel fotoğraflardan faydalanacağını umuyor, katkılarını bekliyorum.(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)
(+) 

(+) 

(+)


Muammer Ulutürk

13 yıl önce - Sal 31 Tem 2007, 00:58

Kûbâd Âbâd Sarayı'ndan diğer detaylar...
Kazı alanı girişindeki uyarı levhası. Bizim için geçerli değil tabii.
Ne de olsa gönüllü görevlileriz.Saraydan Beyşehir Gölü'ne bakış
 

(+)


Duvarlarda kullanılan kesme mermer bloklar. Bunlardan 3 tane görebildim.
1-Yerküre üzerine konmuş çift başlı kartal ve hançer. Cihan hakimiyetini
sembolize ediyor.

 

(+)


2-Muhtemelen bir kartal kabartması. İyice silinmiş.
 

(+)


3-Bir erkek ve kadın kabartması. Duvarda yatay şekilde duruyor.


(+)


kadirbaba
13 yıl önce - Sal 31 Tem 2007, 23:58

Yakın zamana kadar (yaklaşık 60 yıl öncesine kadar) Kubad Abad Sarayı'nın tam olarak nerede olduğu bilinmiyordu. İbrahim Hakkı Konyalı ve Osman Turan'ın Beyşehir Gölü yakınlarını işaret etmelerini takiben Konya Müze Müdürü Zeki Oral tarafından 1949 yılında bulunmuş, o günden bu güne çeşitli aralıklarla yürütülen arkeolojik çalışmalarla gün yüzüne çıkarılmış.

Kazı çalışmaları Kubad Abad sarayının oldukça zengin çini süslemelere sahip olduğunu göstermekte. Bunların arasında haç ve sekiz köşeli yıldız şeklindeki çiniler en çok dikkat çekenleri. Bu parçalar Alaeddin Köşk'ü kazılarında bulunanlarla birlikte Karatay Medresesi - Çini Eserler Müzesi'nde sergileniyor.

Turkuaz, mavi, mor, yeşil ve lacivert renkli çinilerde çeşitli hayvan, insan ve mitolojik öğeler betimlenmiş. Bu iki Selçuklu sarayında da bulunan çiniler büyük benzerlik göstermete. Evliya Çelebi'nin aktardığına göre Alaeddin Köşk'ünün dış duvarları çinilerle kaplıymış. Çinilerin benzerliğini dikkate alırsak benzer bir durumun Kubad Abad Sarayı için de geçerli olduğunu söylemek mümkün.

Selçuklular bu tip çinileri sadece saray ve köşklerde kullanılmış. Çini kullanılan diğer yapılar medrese, cami gibi dinî yapılardır ve buralardaki çinilerde geometrik bezemeler ve Kuran ayetleri işlenmiştir.

Selçuklu saray mimarîsi, her ne kadar büyük bir zevkle çinilerle süslenmil olsa da, dinî yapılara nazaran daha mütevazıdır. Ahşap ve tuğlanın ağırlıklı olarak kullanıldığı saray ve köşklerden günümüze ancak kalıntıları gelebilmiş. Hiç sağlam Selçuklu sarayı bulunmamasında bir başka etken de hiç şüphesiz Moğollardır.

Kubad Abad Sarayı bugün bir yıkıntıdan ibaret olsa da en sağlam Selçuklu saraylarından biri. Diğer Selçuklu saraylarından bazılarından bugün bir iz bile yoktur. Bunlardan biri Meram'daki Felek Abad Sarayı... Konya'daki Alaeddin Tepesi'nde önce Kılıçarslan sonra da Alaeddin Köşkü adıyla anılan saraydan ise sadece bir duvar parçası kalmış. Aynı Kubad Abad Sarayı gibi su kenarına kurulmuş bir başka saray olan Kayseri'deki Keykubadiye Sarayı da çok yıpranmış bir şekilde günümüze ulaşabilmiş. Yapılan kazılarda burada da benzer çinilere rastlanmış.


Gürcan E.
9 yıl önce - Pts 04 Nis 2011, 16:25
teşekkürler


paylaştığınız bilgiler için teşekkürler, selçuklulardan kalma en önemli saray yapısının hala pek tanınmaması üzücü. Burası turistik bir değer olamaz mı?

Emre Kolay55
9 yıl önce - Pzr 12 Şub 2012, 02:51

Başlık için teşekkürler, yazınızda Selçuklulardan günümüze kalma tek saray yapısı demişsiniz fakat kayseri'deki Keykubadiye Sarayı ve Alanya'daki saray da günümüze gelebilmiş (kısmen de olsa) yapılardır. Doğan Kuban'ın dediği gibi sarak komplekslerinin bu kadar harap bir durumda günümüze gelmesinin ve malzemeden anlaşılacağı kadarıyla çok da gösterişli yapılmamasının nedeni Selçukluların hala Anadolu'ya tam olarak yerleşemediğinin bir göstergesi olarak nitelenebilir.sayfa 1
ANA SAYFA -> KONYA