Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Seçim anketleri - kim ne demişti? [SİYASET]
123 ... 202122   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Burç

7 yıl önce - Çrş 25 Tem 2007, 10:35
Seçim anketleri - kim ne demişti? [SİYASET]

Siyaset ile ilgili bir başlık daha açmak istemezdim ama ölmez de kalırsak,
bir dahaki seçimlerde kimin ne kadar tuturduğunu bilmek yararlı olur diye düşünüyorum.

Konu içeriği nedeni ile içinde zorunlu olarak parti isimleri geçecek.
Ancak lütfen "tartışma" olmasın.
Sadece bulduğumuz anketleri ve yorumları paylaşalım, birbirimize laf yetiştirmeyelim.

Bizim sitedeki ankette AK parti %35 çıktı ki Türkiye geneline göre çok az AK partili
üyemiz olduğu ortaya çıkıyor.
CHP %29 çıkmıştı ki, Türkiye geneline göre fazlaca CHP'li varmış.
MHP %13 çıkmıştı, bunu tutturmuş sayılırız.

Ben birçok anketi inceledim, bunlardan internet üzerinden yapılan çoğu anket epey yanlış çıktı.
Saha çalışması ile yapılan anketlerden bir tanesi özellikle ilginç :
Tarhan Erdem'in anketi. Neredeyse bire bir tutturdu. 14-15 Temmuzda açıklanmış ve
Zaman gazetesinde yayınlanmıştı :
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=565954

AK Parti: % 47.9
CHP: % 19.5
MHP: % 14.1
Bağımsız: % 6.4

Hatta bu anket açıklanınca bazı "aydın"ların epey zoruna gitmiş ve şöyle yorumlarda
bulunmuşlardı :

Mine Kırıkkanat demiş ki:

Dün bir arkadaşım, vakıf olduğu son seçim anketine göre oy dağılımını bildirdi: AKP yüzde 47,9. Vallahi farkında bile olmadım, ağzımdan tek sözcük çıkmış: Oha!

“Çüş!” de diyebilirdim. Ama beynim, sahtekârlığın bu kadar kalını, yalanın böyle hamı, soytarılığın bunca kabası, densiz ve yontulmamış kurnazlık karşısında, ancak insanoğlunun homurtularla konuştuğu bellek katmanında bulmuştu gerekli tepkiyi.

Odun gibi, ağız dolusu, gırtlağımın tüm baslarını gerektiren bir “oha”.

Yutturulmaya çalışılan hile kalas gibi olunca, yutmayan beyin de böyle kusuyor demek ki.

Arkadaşım, “Ama anketi ısmarlayan AKP yalakaları bile inanmadı, artık...” dedi.

http://www9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?tarih= ...sid=128322

alıntı yazıdaki seviye için özür dilerim, bayanın genel üslubu bu herhalde,
bir gazetede yazdığını unutmuş olmalı, ama yayınlanmış nedense...

Gene bir başka yazar, Tarhan Erdem'e dayak atmaktan bahsetmiş :
Güngör Mengi demiş ki:
Tarhan Erdem AKP oylarının yüzde 48’e dayandığını, CHP’nin ise yüzde 20’nin altında kaldığını söylüyordu.

Bu iddia “Ya sayı saymayı bilmiyor ya dayak yememiş” sözünü hatırlattı.

Yüzde 80 katılımlı bir seçimde AKP’nin bu kadar oy alması için bir önceki seçimde elde ettiği 10,8 milyon oyu 16,3 milyona yükseltmesi gerekecektir.

Bu, 5 yıl önceki oyunu yarıdan daha fazla artırması demek oluyor.

Böyle bir ihtimal var mı?

Sokaktaki her iki kişiden biri AKP’li mi?

http://www9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?tarih= ...sid=128611

Neyse sonuçta bir dolu anket içinde dikkate değer olarak bunu gördüm.

Bir de eşantiyon olarak kanaltürk'ün anketini koyayım.
Seçim anketini sitelerinden kaldırmışlar ama Google'dan ulaşmak mümkün :

"Noter tarafından onaylı" anket sonuçlarına göre  
CHP %48
AK Parti %6
görünüyor.
Ne mutluydular kendi küçük dünyalarında ama gerçeğe dönmek lazım arada bir.

Şimdi bunları buraya aktarıyorum ki, bir dahaki seçimlerde hangi ankete güvenmeli bilelim.
Kim bizi kandırmaya çalışıyor, kim gerçekleri yazıyor, kim gerçeklerden kopmuş,
kim kendini kandırıyor hep hatırlıyalım..

Fatih Can
7 yıl önce - Çrş 25 Tem 2007, 10:51

Baskent arastırma da haber 7 den ve kamuoyundan ozur dıledi. Bazıları duygularını işin içine koyup bilimsellikten uzaklaşınca olan oluyor. Tarhan Erdemin CHP yi neden bıraktığı belli.

Yukarıdaki yazılara istinaden saygıdeger Tarhan Erdemin ağladığı an adlı bir de haber yapılmış

Alıntı:

Çünkü, Radikal gazetesinde yayımlanan kamuoyu araştırmasında AKP'yi yüzde 44-48 arasında göstermiş ve bundan dolayı "satılmış, yalaka" diye bir yığın hakarete uğramış! Bir de şimdi sandıktan onu mahcup edecek bir sonuç çıkarsa?! Erdem'i boğarlar alimallah!
Üstünden dağ kalkmıştı

Ve Tarhan Ağabey gözyaşlarını tutamadı! Ağlıyordu! Tarhan Bey'in üzerinden koca bir hakaret ve iftira dağı kalkmış; ahlaken dürüst, teknikçe doğru bir araştırma yaptığı ortaya çıkmıştı!

Bu gözyaşları sevinç gözyaşlarıydı!

"Metot" fikrinden yoksun ideologların hücumları karşısında Erdem, "saha araştırması" denilen bir sosyal bilim dalının bulunduğunu da ispatlamış oluyordu! Elbette bunun da haklı sevincini yaşıyor, sevinç gözyaşlarını döküyordu.

http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=258345

samet cosqun

7 yıl önce - Çrş 25 Tem 2007, 10:59

burç bey'in tespitlerini önmüzdeki seçimlerden önce de hatirlamak lazim.hatta her secimden önce .

Tankut Tan
7 yıl önce - Çrş 25 Tem 2007, 11:13

Alıntı:
Ben birçok anketi inceledim, bunlardan internet üzerinden yapılan çoğu anket epey yanlış çıktı.
Saha çalışması ile yapılan anketlerden bir tanesi özellikle ilginç :
Tarhan Erdem'in anketi. Neredeyse bire bir tutturdu. 14-15 Temmuzda açıklanmış ve
Zaman gazetesinde yayınlanmıştı :

AKP'nin oy oranı şaşırtıcı değil. Daha 2 ay öncesine kadar bu oy oranının 30larda olduğunu hatta 35'i geçmediğini tahmin ediyorum ve şirketlerde o yönde fikir veriyorlardı.

Son olaylar ve özellikle başbakanın cumhurbaşkanını uzlaşı içinde seçeceğini söylemesi oylarını arttırdı. Ben durumdan memnunum ama Cumhurbaşkanı konusunda endişem vardı. Çünkü uzlaşı içinde gelmeyen Cumhurbaşkanı ortamı ve kriz oluşur. Ekonomi zarar görür.

Bakın o yüzde 47 içinde cumhurbaşkanının uzlaşı içinde seçilmesini isteyen önemli bir kısım var. Başbakanın o açıklması bu kişilerin içini rahatlattı ve oyları hakkında kesin karar vermelerini sağladı. Ben onlardan biriyim.

SÜLEYMAN GÜNDÜZALP

7 yıl önce - Çrş 25 Tem 2007, 11:20

özellikle kanaltürkün anketi ve ulusal kanalın yayınları bilhayli manidardı.
Birde kanal D de seçim gecesi yayın yasağı varken Mehmet Ali Birand'ın yorumları bir hayli !! OBJEKTİF !! ti.
Seçim sonuçlarını hala kabüllenemedikleri belli.
Her zaman yaptıkları gibi AKP ye verilen oyları ucuzlaştırmanın yollarını arıyorlar.
AKP ye halkın %53 'ü karşıymış. Bu aynı zamanda Halkın %80'i CHP,%85'i MHP ye karşı demek ama bunu böyle telefuz etmek onların aydın kişilikleri ile pek bağdaşmıyor.Ne hikmetse

muharremk

7 yıl önce - Çrş 25 Tem 2007, 11:24
Tarhan Erdem'den özür dileme kuyruğu...

http://www.milliyet.com.tr/2007/07/25/son/sonsiy10.asp

Yaptığı seçim tahminini eleştiren yazarlar şimdi Tarhan Erdem'den özür diliyor. İşte 22 Temmuz sonuçlarını birkaç gün önce açıklanan ankette gerçeğe yakın oranda tahmin eden Tarhan Erdem'den özür dileyen yazarlar ve yazdıkları...

mcagri
7 yıl önce - Çrş 25 Tem 2007, 11:41

Düşünebiliyor musunuz şu anki durumun tam tersinin gerçekleştiğini. Bazı yazarlar Tarhan Erdem başta olmak üzere bir çok insanı tabiri caizse asarlardı. Mesleği bırakma çağrısı yaparlardı.

Enflasyon rakamları yalan, bütçe yalan, GSMH yalan derken bir de "Tarhan Erdem'in anketleri yalan bizimkiler doğru" furyası başlamıştı. Kaçınılmaz son gerçekleşti, sosyal bilim haklı çıktı. Bilimi şiar edinmekle övünenler ise şimdi bunu mantıkla açıklayamadıklarını söylüyorlar.

Kim bilimden kim hurafeden yana, kim gerçekleri söylüyor, kim manipülasyon yapıyor öyle güzel ortaya çıktı ki.

sabahattin kayış

7 yıl önce - Çrş 25 Tem 2007, 11:49

Alıntı:
Şimdi bunları buraya aktarıyorum ki, bir dahaki seçimlerde hangi ankete güvenmeli bilelim.
Kim bizi kandırmaya çalışıyor, kim gerçekleri yazıyor, kim gerçeklerden kopmuş,
kim kendini kandırıyor hep hatırlıyalım..

Sadece anketörlere değil, hangi notere güveneceğimiz de önemli, böyle bir kurum bu oyuna nasıl alet olmuş, anlamakta güçlük çekiyorum.. Beşiktaş 6. noterliğinin bu duruma nasıl bir cevabı var acaba?

Hüseyin BAŞ
7 yıl önce - Çrş 25 Tem 2007, 11:49
12'den vuranlar

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=96088

ODAK da, kararsızlar dışında ham oylar dikkate alındığında, AK Parti yüzde 43.1, CHP yüzde 21.4, MHP yüzde 11.9, DP yüzde 4, GP yüzde 3.8, DTP+ Bağımsız yüzde 3.5, diğer partiler yüzde 3 tahmininde bulunmuş.

Onlarca araştırma şirketi arasından sadece iki tanesinin doğru sonucu tahmin etmesi sevindirici mi üzücü mü?...

Bana göre araştırma şirketlerimizin ve özellikle medyamızını bu seçim sonuçlarından çok ders çıkarması gerekiyor...

Zafer

7 yıl önce - Çrş 25 Tem 2007, 12:07

Özellikle seçim araştırma kurumları dışındaki taraf olan kurumların yapmış olduğu araştırmalar tabi ki doğru olması beklenilmemeli, kişi tarafsa ve taraf olduğu için objektif olamaz olduramazlar çünkü taraf olan kurumun takipçileride taraftır, taraf olanın kendi taraflarına sorarak yaptığı anketin sonucu yine kendi tarafı olmayacak mıydı. Doğal olan bu değil mi?

Misal kendi yapmış olduğumuz ve kesinlikle oy kullanmadığım wowTurkey sonuçlarına göre ilk üç sıra değişmedi biz tarafsız kalabildik ve bizde doğruyu yansıtmışız. Yüzdeler hariç..

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET