Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
vahitsan

12 yıl önce - Pts 23 Tem 2007, 12:30
PTT - Nostalji, Tarihçe ve Nakliye Araçları

Merhaba dostlar. Yaptığım küçük araştırmada benzer bir başlık olmadığını gördüm inşallah gözümden kaçmamıştır. PTT hakkında bir çok yerde bilgi, belge bulabiliriz ama benim istediğim ki, zannediyorum çoğumuzda bunu ister, PTT kurulduğundan bu güne kadar burada çalışanlar, çalışanların çocukları ve torunları veya bilgi sahibi olan herhangi bir arkadaşımız tarafından, mümkün olduğu kadar az alıntı yaparak tamamen birinci ağızdan  gerçek bilgi ve hatıraların ve fotoğrafların buraya konması, bu hem merakımzı giderecek hemde çok kişi gerçek bilgi sahibi olacak zannediyorum.

(+)

Bu fotoğrafı PTT nin beş- altı sene önce elime geçen takvim yaprağından aldım.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Sal 24 Tem 2007, 03:47

Vahit üstad, İstanbul'un pek bilinmeyen bir konusunu tiftiklemiş. İyi de etmiş... PTT'nin hizmet araçları da Ulaşım'ın bir altbölümünü teşkil etmektedirler.

Fatih Postanesi ile Sirkeci Merkez Postanesi ve de Karaköy Paket Postanesi'nin önünde çaprazlamasına bir şekilde sıra sıra dizilen sarı renkli PTT triportörlerini hatırlayanlar var mı? Ya da, yine sarı-siyah renkli ve de yanlarında bitişik kabinleri olan telgraf motorsikletlerini?

Akın KURTOĞLU

vahitsan

12 yıl önce - Pzr 29 Tem 2007, 01:50

(+)

Bu fotoğrafta PTT takviminden aldığım ikinci fotoğraf. Tek tek gelmesinin sebebi tarayıcı problemimden kaynaklanıyor, ne yaparsınız derler ya fakirin tavuğu tek tek yumurtlar diye en kısa zamanda bir tarayıcı almam lazım.

Arkadaşlar mümkün olduğu kadar birinci ağızdan bilgileri yazalım dememe rağmen ilköncede ben bunu bozuyorum ama maalesef benim birinci ağızdan bilgim pek yok, yok diyede bir şey yazmayacakmıyız elbette yazacağız benim demek istediğim bu işin içinde yaşamış kişileride dinleyip daha lezzetli bir sohbet havasında bilgilenme daha güzel olacak.
    İşte size minik bir bilgi ve bu bilginin adresi.Cumhuriyetin ilk PTTsi bir çadırda kuruldu.
http://www.ptt.gov.tr/tr/edergi/2.html

vahitsan

11 yıl önce - Sal 19 Şub 2008, 17:44

1964 yılı, bu yıllarda radyo alıcılarını kullanabilmemiz için tıpkı şimdiki motorlu araçlarda olduğu gibi ruhsat almamız gerekiyordu ve bu ruhsatı PTT veriyordu. Yukarıda görülen kondor marka pilli bir radyo ruhsatının ön yüzü. Radyo el değiştirdiği için eski sahibinin bilgilerinin üzeri çizilerek yeni sahibinin bilgileri işlenmiş, şimdiki yıllarda pek kabul görmeyen bir işlem ama demek ozamanlar bir sakınca görülmüyormuş.

Buda rayonun, eski ve yeni sahiplerinin bilgilerinin işlendiği, ruhsatın iç yüzü ve her iki kullanıcınında PTT ye ödemekle yükümlü oduğu senelik vergileri ödediklerine dair PTT den alınmış makbuzlar

FEYZULLAH YILMAZ

11 yıl önce - Sal 19 Şub 2008, 17:57

Tavanları siyah kabinli ,kupaları sarı P1 model yuvarlak farlı ANADOLLAR vardı ,hatta 77- 83 arası hergün ŞİŞLİ postanesi önünde görürdüm.Eğer elime geçen fotoğraf bulursam sizlerle paylaşacağım.

Sarp Ozkan
11 yıl önce - Çrş 20 Şub 2008, 04:21

PTT araçları deyince aklıma ilk gelen şey Arçelik marka PTT sarısı renkli triportörler Sanırım 1980'lerin sonuna kadar koli dağıtım hizmetinde kullanıldılar.

Ve tabii yıldırım telgrafı ulaştıran postacıların Jawa marka motorsikletleri... 2000'lerin başında yerlerini 125 cc Honda Titan marka motorlara bırakmıştılar.

Aktoprak
11 yıl önce - Cum 29 Şub 2008, 14:54

P.T.T. işletmesinden çıkmış Magirus panelvan ile Fiat 50 NC kamyonetler

Aktoprak
11 yıl önce - Cmt 15 Mar 2008, 00:44

1984 model posta nakil kamyonu artık emekliye ayrılmış

vahitsan

11 yıl önce - Cum 21 Mar 2008, 21:05

(+)

1960 lı yıllarda Sirkeci Büyükpostane.
Osmalı' da devlet eliyle ilk postacılık 1840 da kurulan posta bakanlığıyla başlamış. Cumhuriyet kurulduktan sonra bu iş için Posta- Telgraf ve Telefon Müdürlüğü kurulmuştur.
İlk Türk posta pulu1862 de kullanılmıştır.

Aktoprak
11 yıl önce - Pzr 23 Mar 2008, 01:11

(+)

PTT den emekli olmuş 1983 model bir AS 600

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM