Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Antalya Saat Kulesi
123 ... 151617   sonraki »

ANA SAYFA -> ANTALYA
cevap yaz
sayfa 1
Emre_meyavuz
17 yıl önce - Pts 20 Oca 2003, 21:47
Antalya Saat Kulesi


Türkiye Saat Kuleleri


Bir tane de Antalyada ki saat kulesinden resmim var...

 

(+)
orhann

12 yıl önce - Cum 20 Tem 2007, 10:57
Antalya Saat Kulesi


Saat Kulesi, şehrin merkezindeki, kale Kapısı mevkiinde, dış surlar üzerinde yer alır. Kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Bununla birlikte, 1941 yılında yayınlanan R.M.Riefstahl’ın kitabındaki saat kulesi ile ilgili resimde, kulenin soğanbaşı şeklindeki barok dönem özellikli kubbesinden, II.Abdülhamid döneminde yapılmış olabileceği tahmin edilmektedir.

Kalın kare sur kütlesi üzerinde yükselen Saat Kulesi, kare gövdelidir. Gövdenin altında bir, üzerinde üç sıra silme bulunur. Bu silmeler arasında dört cephede birer saat kadranı yer alır. En üstteki iki silme arasında ise, ortada büyük, iki yanda küçük sivri kemerli penceresi bulunmaktadır. Bunun üzerinde de dendanlı bir üst örtü vardır. Eskiden bu örtü soğanbaşı şeklinde kubbe idi.

Bugün saat kadranları ve saatleri, elektronik saat takılarak yenilenmiştir. Eski saat mekanizmasından sadece çanı kalmıştır. Çan üzerinde, çarmıhta Hz.İsa, orans şeklinde Hz.Meryem ve bir aziz kabartması ile Grekçe yazılar yer almaktadır.


 


Hüseyin Çimrin

12 yıl önce - Çrş 15 Ağu 2007, 23:20
Türkiye Saat Kuleleri


ANTALYA SAAT KULESİ
Kentin merkezinde, Cumhuriyet Caddesi'nde üzerinde, eskiden "Kapuağzı" denilen ve bugün "Kale Kapısı" olarak bilinen yerin doğusundadır. Bir burç üzerinde, 1901’de Anadolu’da birçok kentte olduğu gibi kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilen ve II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına Sadrazam Küçük Said Paşa tarafından yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarındandır.

Seyredenlere kale burcunun devamı izlenimi yaratan Antalya Saat Kulesi'nin zeminden tepe noktasına olan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metredir. İS 9. yy'da Bizanslılar döneminde devşirme malzeme ile yapıldığı anlaşılan Saat Kulesi'nin tabanının oturduğu burç beş köşelidir. Burcun çevresini yukarıda yumurta ince yaprak kabartmalarla süslü bir korniş süslemektedir. Kornişin üst kısmı kaba yontu taştan yapılmıştır. Daha yukarıda hafif çıkıntılı kesme taş ile sonradan yapılmış bir bölüm Saat Kulesi'nin kaidesini oluşturmaktadır.

Antalya Saat Kulesi'nin bugünkü görünümü
 

(+)

Kulenin üzeri daha önceleri aşağıdaki resimde görüldüğü gibi soğan başı şeklinde bir kubbe ile örtülü idi. 1942 yılında meydana gelen bir fırtınada bu kubbe zarar gördüğünden 1945 yılında yerine, burç mazgallarını andıran bir üst kısım ilave edilmiştir.

Antalya Saat Kulesi'nin 1938 yılındaki görünümü


(+)

Eskiden tamamen el yapımı dövme demirden bir saat mekanizmasına sahip olan Saat Kulesi'nin, saati ve saat kadranları 1974 yılında değiştirilmiştir. Eski saat mekanizmasından bugün geriye, üzerinde çarmıhta Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartması ile Grekçe yazıların yer aldığı bir çan kalmıştır.
Saat Kulesinin kuzey yüzünde çıkıntı bir demir vardır. Bu demir idam edileni günboyu halke teşhir etmek için kullanılırdı. İdam edilecek kimseyi sabah erken orada asarlar, üstüne beyaz bir elbise, o elbisenin üstüne mahkeme ilamı asılırdı.

Hüseyin Çimrin, Antalya Kent TarihçisiAyhan B.

12 yıl önce - Pzr 19 Ağu 2007, 14:59
Gece Fotoğrafları
(+) 

(+)


serkanen

12 yıl önce - Cum 14 Eyl 2007, 20:50

Alıntı:
Kulenin üzeri daha önceleri aşağıdaki resimde görüldüğü gibi soğan başı şeklinde bir kubbe ile örtülü idi. 1942 yılında meydana gelen bir fırtınada bu kubbe zarar gördüğünden 1945 yılında yerine, burç mazgallarını andıran bir üst kısım ilave edilmiştir.


Eski hali daha güzel gözüküyor bana sorarsanız.sayfa 1
123 ... 151617   sonraki »
ANA SAYFA -> ANTALYA