Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Elazığ - Harput
« önceki   123 ... 140141142   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Serhan Erbay
9 yıl önce - Cmt 27 Eyl 2008, 02:11
Harput Kale Kazısı 4.Yılına Girdi

Harput Zindanları günışığına çıktı26 Eylül 2008Harput’ta sürdürülen kazılar neticesinde, 866 yıl önceki Ortaçağ’a ait olan Kudüs Haçlı Kralı II. Baldwin’in kaldığı zindan bulundu.Tarihin her döneminde önemli bir kültür ve sanat şehri olan Harput’un tarihine ışık tutmak amacıyla 2005 yılında, Harput Kalesi’nde başlatılan kazı çalışmalarına bu yıl da devam ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Elazığ Valiliğinin katkılarıyla, Elazığ Müze Müdürü Haydar Kalsen Başkanlığında Prof. Dr. Veli Sevin ve Prof. Dr. Necla Sevin’in bilimsel sorumluluğunda çalışmalar sürdürülüyor. Vali Muammer Muşmal, Harput Kalesi’nde incelemelerde bulundu ve yapılan kazı çalışmaları hakkında Prof. Dr. Veli Sevin’den bilgi aldı.

Zindanın girişi bulundu
Zindanın girişinin bulunduğunu belirten Prof. Dr. Veli Sevin, “Kazıların ana amaçları arasında 16. yüzyıla ait Osmanlı Darphanesi ile ünlü Harput zindanının yerlerini bulmaktı. Bu yılki kazılar esnasında zindanın yerini belirledik. Osmanlı Dönemi’nin erken evrelerinde de kullanılmış bu zindan olasılıkla 18. yüzyılda taşla doldurularak köreltilmiştir. Kale içinde 2007 yılında açılmaya başlanan dar ve uzun tonozlu bir dehlizin sonundaki alçak kapıdan merdivenlerle inildiği anlaşılmaktadır. Zindana kayaya oyularak açılmış bir kapıdan girildiği tespit edilmiştir. Önemi 1122 ve 1123 yıllarında Harput’un Artuklu Hükümdarı Belek Gazi’nin, Kudüs Haçlı Kralı II. Baldwin, Urfa Kontu Joscelin de Courtenay ve Birecik Senyörü Galeran de Puiset ile çok sayıda şövalyeyi zincire vururak, burada hapse atmış olmasından gelmektedir.” dedi.
Bu tarihsel olayın 886 yıl önce meydana geldiğini tespit ettiklerini belirten Prof. Dr. Veli Sevin, zindanın Ekim ayı içinde tümüyle açılmasının planladığını belirtti.

Yeni ödenek geliyor
Vali Muşmal, Harput Kalesindeki kazıların dördüncü yılında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ayrılan 120 bin YTL ödenek ile kazıların sürdürüldüğünü belirterek, “Kale kazısı çalışmaları neticesinde her yıl yeni eserler ortaya çıkıyor. Geçen yıl cami, darphane, sikkeler ortaya çıkmıştı. Bu yıl bu kalenin belki de en önemli özelliği olan; bütün dünyanın ilgilendiği ve dünyaca bilinen ortaçağ zindanlarını bugün ortaya çıkarmış bulunuyoruz. Ben kazı ekibini gerçekten kutluyorum. Bu sene kazı için ayrılan ödenek 120 bin YTL idi. Ama ben Kültür Bakanlığı ile görüştüm. 60 bin YTL daha ödenek gönderecekler. Göndermezlerse dahi ben İl Özel İdaresi bütçesinden 50 bin YTL vereceğim. Çalışmalarımız bu şekilde devam edecek.
Bu kazı çalışması sonunda çıkan eserlerin restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığımız 3 Milyon YTL’lik röleve ve restorasyon projesi hazırladı. Bu proje 3 yıl sürecek. Bu proje 2009 yılı bütçesine sunuldu, kabul edilme şansı yüksek. Bu proje ile 2009 yılında restorasyon çalışmalarına başlanır. Bunun yanında kazı çalışmaları da devam eder. ” dedi.
Harput Kalesi Kazı çalışmaları Ekim Ayında da devam edecek.
kaynak;yerel Basın

Burak Canpolat
9 yıl önce - Çrş 08 Ekm 2008, 00:00
HARPUT KALESİ/ SÜT KALESİ

NOT:Resim bayramda çekilmiştir. Makinamın ayarları yapılı olmadığından tarih 2006 senesini göstermektedir.

levent çlk

9 yıl önce - Prş 09 Ekm 2008, 03:28
Harputun Elazığdan Görünümü

Resimlerde genelde Elazığın Harputtan görünümüne yer verildiği için bende Harputun Elazığdan görünümüne yer vermek istedim.
Harputa çıkan karayolu; Ahmet Kabaklı Bulvarı(Resim Alıntıdır)

(+)

Serhan Erbay
9 yıl önce - Sal 14 Ekm 2008, 15:48

(+)

(+)

levent çlk

9 yıl önce - Pzr 02 Ksm 2008, 21:38

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 140141142   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler