Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı

Kayseri'ye Yapılan Yatırımlar Sizce Yeterli mi?
Yeterli 59.3%  59.3%  [16]
Yetersiz 40.7%  40.7%  [11]
Toplam Oy : 27

Özgür Sabanlıoğlu

10 yıl önce - Prş 19 Tem 2007, 15:43
Kayseri'ye Yapılan Yatırımlar Sizce Yeterli mi?

Selamlar, arkadaşlar ben bir Kayseri'li olarak şunu merak ediyorum ve sizin görüşlerinizi almak istiyorum, sizce gerçekten Kayseri'ye yapılan yatırımlar yeterli mi?

Kayseri bence daha fazlasını hak ediyor, biz bu yatırımlarla kendimizi avutuyoruz gibime geliyor, Türkiye'nin bu güzide şehri daha büyük ve güzel yatırımları hak ediyor diye düşünüyorum..

Eski valimiz Osman Güneş yaklaşık 1 yıl önce yaptığı açıklamada ''Ankara, Kayseri'ye yeterince ödenek ayırmıyor, Kayseri için fazla uğraşmıyor demişti'', sebebini ise şöyle açıklamıştı: ''Ankara, Kayseri'nin şehrine yaptığı yatırımlarla, Kayseri'yi çok başarılı bir il olarak görüyor ve yapılan yatırımlarda zenginlerin büyük rol oynadığını düşünüyor bunun için Kayseri kendi işini kendi görebilecek güçte'' sözlerini sarf ederek, Ankara'nın Kayseri'ye şaşı baktığını ifade etmiştir ve yerel basınlarda da bu haber yer almıştır..
Ben eski valimizin bu sözlerine içtenlikle katılmaktayım..

Saygılarımla

Burhanettin Akbaş

10 yıl önce - Prş 19 Tem 2007, 16:30

Devletten daha az ödenek aldığı ile ilgili haberleri ben de okumuştum. Lakin, oldukça etkili ve yetkili yerlerde Kayserililer var, onlar bu işe ne diyor bilemiyorum. Ayrıca Kayseri, şehir olarak hiç de ihmal edilmiş bir şehir görünümü vermiyor. Her tarafta yatırımlar var, yollar, alt geçitler vs. derken şehirde çalışma hiç bitmiyor. Bunun sebebi Büyükşehir Belediyesinin bir başarısı ise o da sanırım devletten çok ciddi kaynaklar alıyordur diye düşünüyorum.

Fatih Can
10 yıl önce - Prş 19 Tem 2007, 17:00

Bence fazla bile ama bu yatirim genelde belediye eli ile oluyor, hikmet sahin cok ileri goruslu bir insan.

Özgür Sabanlıoğlu

10 yıl önce - Cum 20 Tem 2007, 01:51

Alıntı:
Bence fazla bile ama bu yatirim genelde belediye eli ile oluyor, hikmet sahin cok ileri goruslu bir insan.

Fatih Bey;

Sadece kabuğumuzla sınırlı kalmayalım diye demek istediğim şey diğer büyükşehirlerimize bakalım, mesela Adana Çevreyollarıyla otoyollarıyla muhteşem bir ulaşıma sahip olmuş, üst geçitler, alt geçitler Kayseri'yi nerdeyse 4e katlar, aynı şekilde devletin de yaptığı yatırımlar Bursa'da da göze çarpıyor, Bursa'ya gidince de Kayseri'yle kıyaslamaya kalktığımda moralim bozuluyor..

Aklıma bir çok büyük Kayseri gibi büyükşehirlerimiz geliyor ve Kayseri çok iyi bir durumda değil hatta yatırımlarda son sıralarda diyebilirim, Kayseri'nin dışına bakmadan gerçekten bunu anlamak çok zor.

Yapılan 4 büyük yatırım:

1. Yeni terminal = Adana, Bursa, Gaziantep, İzmit.. vb şehirler yıllar önce yeni terminallerine kavuştular biz en yakınına 5 sene yakınız bu konuda..

2. Şehir içi raylı sistem = Eskişehir, Bursa, Adana(bitiremese de metro yapıyorlar)..vb şehirler Kayseri'den önce yapmıştı..

3. Yeni stad projesi = Kayseri'yi bu konuda tebrik ediyorum

4. Kuzey Çevreyolu =  Neredeyse diğer bütün büyük şehirlerde bu problem çözülmüş durumda

Şehirilerimize yapılan kamu yatırımlarında Kayseri yeterli payı alamadı, almadı. Bu bir gerçektir, Adana'mızda yapılan barajlardaki sulama sistemleri kaç yıl önceleri yapılmış ve hiçbir çiftçisi sıkıntıda değil.. Tamam güzel Yamula Barajını yaptık, ama çevre köylerdeki tarlalara sulama sistemlerini neden yapmadık, neden devlet(kamu) olarak buna ödenek ayırmadık?

Bunlar sadece küçük birer örnekti, Kayseri'mizin daha çok kalkınması, yatırımlardan daha büyük(hak ettiği) payı alması için sesimizi çıkarmalıyız diye düşünüyorum..

Hepinize Saygılar..,

recep demirbas
10 yıl önce - Cum 20 Tem 2007, 02:01

türkiyede 81 il var  

varsa n'olmuş diyebilirsiniz ama sonuçta var ve hepsine yatırım yapılıyor devletin imkanları dahilinde
hatta kayseriye fazlası bile yapılıyor (abdullah gülün imkanları dahilinde)

Gökhan Erdoğan

10 yıl önce - Cum 20 Tem 2007, 02:02

Alıntı:
1. Yeni terminal = Adana, Bursa, Gaziantep, İzmit.. vb şehirler yıllar önce yeni terminallerine kavuştular biz en yakınına 5 sene yakınız bu konuda..

2. Şehir içi raylı sistem = Eskişehir, Bursa, Adana(bitiremese de metro yapıyorlar)..vb şehirler Kayseri'den önce yapmıştı..

3. Yeni stad projesi = Kayseri'yi bu konuda tebrik ediyorum

4. Kuzey Çevreyolu =  Neredeyse diğer bütün büyük şehirlerde bu problem çözülmüş durumda

Kayseri devletten aldığı ödenekte diğer şehirlere göre oldukça geride.Söylenen projelerden Yeni terminal arsa değişimi sayesinde Belediyenin karıyla sonuçlandı,Stadyuma gelince aynı devlet ödeneğiyle yada toki yardmıyla yapılmadı.
Birçok şehirde Toki Hastane,Terminal,okul yaparken Kayseride bu tip işler hayırseverlerin bağışlarıyla yapılıyor.Üniversitedeki fakülte binalarından tutun da diğer eğitim kurumları için de durumu bilenler bilir.
Kuzey çevreyolunun bitmemesinin en büyük nedenide ödenek yetersizliğidir.
Hükümette haklı nasıl olsa herşeyi şehir kendi kendine yapıyor bende olsam ödeneği minimum tutardım.Ödeneklerdeki sıralamaya bakarsanız Balıkesir iki kat Artvin neredeyse 4kat fazla ödenek almıştır.Toki Diyarbakıra hastane yapmakta,Bayburta terminal burada ise herşey kendi imkanlarıyla yapılmakta.
Son sözüm Kayseriye ayrılan ödenek kesinlikle yetersidir,hakettiği ödeneği almasını diliyorum umarım bu gerçekleşir.

Murat Y
10 yıl önce - Cum 20 Tem 2007, 02:29

Alıntı:
Sadece kabuğumuzla sınırlı kalmayalım diye demek istediğim şey diğer büyükşehirlerimize bakalım, mesela Adana Çevreyollarıyla otoyollarıyla muhteşem bir ulaşıma sahip olmuş, üst geçitler, alt geçitler Kayseri'yi nerdeyse 4e katlar, aynı şekilde devletin de yaptığı yatırımlar Bursa'da da göze çarpıyor, Bursa'ya gidince de Kayseri'yle kıyaslamaya kalktığımda moralim bozuluyor..

Yatırım aç veya çok olabilir ama hiçbir yatırım bu mantıkla yapılmaz, yapılmamalı da.

Adana'da köprülü kavşaklar var, Kayseri'de yok; Kayseri'nni ne eksiği var, hadi Kayseri'de de köprülü kavşaklar yapalım düşüncesiyle yapılan yatırımlar israftan başka birşey değildir.

Şuanda şehrin  ihtiyaçları ve devam eden projeleri karşılaştırdığımızda pek de karamsar bir tablo görünmüyor.
Toplu taşımacılık, kültür / sanat faaliyetleri, altyapı, çevre düzenlemeleri, ulaşım gibi alanlarda sayısız projeler devam ediyor.

Bu durumda, en temel yatırımları tamamlanmamış yerler varken daha fazlasını istemek biraz bencillik oluyor sanki..

Özgür Sabanlıoğlu

10 yıl önce - Cum 20 Tem 2007, 02:46

Alıntı:
Hükümette haklı nasıl olsa herşeyi şehir kendi kendine yapıyor bende olsam ödeneği minimum tutardım.Ödeneklerdeki sıralamaya bakarsanız Balıkesir iki kat Artvin neredeyse 4kat fazla ödenek almıştır.Toki Diyarbakıra hastane yapmakta,Bayburta terminal burada ise herşey kendi imkanlarıyla yapılmakta.
Son sözüm Kayseriye ayrılan ödenek kesinlikle yetersidir,hakettiği ödeneği almasını diliyorum umarım bu gerçekleşir.

Gökhan Bey; sözlerinize katılmakla kalmıyorum altına imzamı da atıyorum, Kayseri yaptığı yatırımlarda tamamen belediye bütçesiyle ve sattığı arsalarla (örneğin; yeni stad yapılıyor eski stadın yeri kaça satıldı dersiniz? yeni stadın maliyetine o arsa satılmıştır desek yeridir) yatırımlarını gerçekleştirmektedir, ayrıca kuzey çevreyolunda da Karayolları yapmasına rağmen belediye bütçesinden de para ayrılmıştır. Yani bırakın Kayseri'ye ödenek ayırmayı paranın fazla geldiğini düşünerek o parayı kamu işlerinde kullanıyorlar..

Bunlar Ankara'nın Kayseri kendine yeter düşüncesiyle bakmasından dolayı oluyor hep.. Kayseri'yi gözümüzde büyütüyoruz ama hani yeni terminalimiz?? Hani Kuzey, Batı çevreyollarımız daha hiçbiri ortada yok.. Kayseri'nin hak ettiği değer bu muydu?
(Ayrıca Ankara-Konya arası hızlı tren yapımına başlanmıştır, Abdullah Gül Kayseri'li evet ama size göre hızlı tren istikameti Ankara-Kayseri olmalıydı değil mi? Tamam Konya'ya yapılması çok güzel, mutlu da oldum, ancak Kayseri de doğuyla bağlantı kuran büyük bir il buraya da başlamaları gerekmez miydi???)

Alıntı:
Yatırım aç veya çok olabilir ama hiçbir yatırım bu mantıkla yapılmaz, yapılmamalı da.
Adana'da köprülü kavşaklar var, Kayseri'de yok; Kayseri'nni ne eksiği var, hadi Kayseri'de de köprülü kavşaklar yapalım düşüncesiyle yapılan yatırımlar israftan başka birşey değildir.
Şuanda şehrin  ihtiyaçları ve devam eden projeleri karşılaştırdığımızda pek de karamsar bir tablo görünmüyor.
Toplu taşımacılık, kültür / sanat faaliyetleri, altyapı, çevre düzenlemeleri, ulaşım gibi alanlarda sayısız projeler devam ediyor.
Bu durumda, en temel yatırımları tamamlanmamış yerler varken daha fazlasını istemek biraz bencillik oluyor..

Murat Bey;
Sizin söylediğiniz şey ile benim söylediğim şeyin hiç ilgisi yoktu, oraya yapılmış buraya da yapılsın düşüncesi değil bu, tabiki ihtiyaç! ben zaten nüfusu birbirine yakın şehirleri kıyasladım..

Kendimizi avutmayalım 2007 yılındayız arkadaşlar...

Saygılarımla

Fatih Can
10 yıl önce - Cum 20 Tem 2007, 10:20

SN ozgur Saban,

Bilmem diger saydiginiz sehirleri gordunuz mu ama ben hepsini gordum kayseri hepsine 10 basar. Sehirlesme olsun temizlik olsun duzen olsun. Size gelen yatirim az olabilir ama belediyeniz iyi calisiyor bu yuzden de olabilir. Ayrica rayli sisteminiz yapiliyor ilk is olarak dogalgaz size baglandi stadiniz yapiliyor vs vs. Bunlardan sikayet etmek yersiz. Hukumet belediye diye ayirmak yanlis ayrica sonucta ikisi de kamu yatirimi.

Kayseri cok guzel modern ve cagdas bir sehir. Hatta Turkiyenin en  en guzeli ve moderni bence.

Özgür Sabanlıoğlu

10 yıl önce - Sal 24 Tem 2007, 19:33

Selamlar; Sevgili Fatih bey,
                 Bahsettiğim diğer şehirlerin hepsini gördüm hatta hepsinde de uzun süreliğine bulunma şansım oldu, ben hiç bir şehrimizi kıskanmam, yapılan çalışmalra: tebrik ederim, inşallah devamını getirirler diye kendi kendime söylenirim, bu saydığım diğer şehirlerimizi de çok severim, ama Kayseri'nin belediye imkanları ile yaptığı yatırımlar Kayseri'yi bir noktada tıkayacaktır..
     Şu an için yapılan projelere baktiğimizde ilerde şehri rahatlatacak bir proje olarak değerlendiremem, stad yapılıyor bir keyif stres atma veya hobi aracıdır evet şehri modern gösterir, ancak 50 yıl sonra şehrin kalabalıklığına, şehirdeki halkın alım gücüne, eğitim ve kültür sahibi olmamıza yarayacak bir proje değildir.
     Tramvay yapılıyor evet, ancak Kayseri zaten otobüslerle taşımacılık olayında hiçbir problem yaşamayan neredeyse Türkiye'de tek şehrimizdir. Bu bize 50 yıl sonra ne kazandırır yada ne kaybettirir, belki 50 yıl sonraki belediye başkanı metro yapacak o zaman şehir daha büyük sıkıntı çekecek..
     Bir de ForumKayseri projemiz var Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezlerinden bir tanesi olacak, peki bu şehrimize ne katacak? Diğer şehirlerden akın akın Kayseri'ye geliş, kalabalıklığın artması.., Belki bu projeler Kayseri'nin prestijini artırıyor ama ilerde şehir ne duruma gelecek sen bana ondan haber ver??
     Sen buraya hızlı treni getirmezsen, MimarSinan Kavşağı gibi trafik canavarı ve ölüm tehlikesi olan kavşaklarımıza köprülü kavşaklar yapmazsan ilerde bu şehir çok sıkıntı çeker, Adana da şehirde gördüğüm bir kaç taşıt alt geçidini üzerinde ''TCK'' yazıyordu, Adana BBelediyesi değil!!
     Ayrıca yaptığın barajlarda sulama sistemi ağını yapmazsan da bu şehrin çiftçisi çok sıkıntı çekecektir ve şehre göçü artıracaktır, şehrin sadece merkez olarak kalkınması hiç bir zaman yeterli değil, köy halkının da belli refah düzeyine ve kültür  düzeyine ulaşması gerekli, yapılan araştırmada Kayseri'nin köyleri Türkiye'de çok geride yer almaktadır.,
     Kesinlikle belediye imkanlarıyla yapılan projeler Kayseri'ye fazla birşey katamaz, Diğer büyükşehirlerle aradaki fark her geçen gün açılacaktır.. Devletten gereken ödeneği alması ve artık devletimizin de Kayseri'ye el atması gerekli..

Sonradan araştırmalarım sonucu, elde ettiğim bilgileri vermek istiyorum yatırımlarla ilgili, en azından diğer şehirlerle kıyaslama olanağını elde edersiniz..:

YATIRIMLARIN İZLENMESİ VE GERÇEKLEŞME DURUMU

Yatırımcı kuruluşlardan alınan Yatırım Projeleri Çalışma ve İş Programlarına göre 2006 yılında 20 yatırımcı kuruluşun 8 sektörde 666 projede uygulama yaptığı ortaya çıkmıştır. Bu projeler için ayrılan ödenek miktarı 224.6 milyon YTL. dir. 2006 yılında mahalli idarelerin ise 135.4 milyon YTL yatırımı olduğu anlaşılmaktadır.

Böylece 2006 yılında mahalli idare yatırımları dahil toplam 360 milyon YTL yatırım gerçekleştirilecektir.

Yatırımcı kuruluşlardan ve belediyelerden alınan “İller Yatırım Projeleri İzleme Raporları”nın değerlendirilmesiyle elde edilen sonuçlara göre ilimizde mahalli idare yatırımları dahil Temmuz ayı sonu itibariyle yaklaşık 152.6 milyon YTL. harcama yapılmıştır. Parasal gerçekleşme oranı % 43’tür.  

Saygılarımla...

En son Özgür Sabanlıoğlu tarafından Çrş 25 Tem 2007, 14:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET