Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana - Ceyhan Enerji Bölgesi
« önceki   123 ... 252627   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 2
KeremBM

11 yıl önce - Pzr 06 Oca 2008, 17:20

Ben santralde çalıştığım süre boyunca bir çok çalışanla tanıştım ve Adana ve Ceyhan dışından pek çalışanla tanışmadım. Zaten çalışanların yaşadığı yerlerin dağılımı yaklaşık olarak %25 Sugözü ve civar köyler, %25 Ceyhan, %25 Adana, %17 Yumurtalık oranlarındadır.

Balıkçılık konusunda, balıkçılık sadece iskeleye yakın yerlerde yasak. Balıkçılar yine avlanıyorlar. Zaten denize bırakılan atık suyun sıcaklığı izin verilen değerin üzerinde olamıyor ve sürekli izleniyor.

Bir de yeni yapılacak yatırımlarla birlikte Sugözü ve civarnda arazisi olanlar yaşadı. Çünkü arazilerin dönümü 60 000 € civarlarındaydı... Düşünün artık bölge halkı güzel bir pay alıyor yatırımlardan. Turizm konusunda ise zaten çok turist gelmeyen bir bölgeydi... Bu bölgenin bu kadar büyük yatırımlar almasıyla birlikte gelen yabancı miktarı da misliyle artacaktır.

Ayrıca yöre insanına sosyokültürel olarak da katkı sağlamaktadır. Adanada sergi ve festivallerde sponsor olmaktadır.

Hep diyorum umarım diğer yatırımlar da bu tesis gibi sağlam olur.

Sürdürülebilir kalkınma projeleri:

Alıntı:
Sokaktan Geleceğe

Sahip olduğu "Kurumsal Sosyal Sorumluluk" ilkesi uyarınca İSKEN, toplumsal kalkınmamızın vazgeçilmez unsuru olarak gördüğü eğitim faaliyetlerinin yaygınlaştırılması ve kalitesinin yükseltilmesi amacıyla bu alanda geliştirilen bir çok projeye destek olmuştur. Bu projelerin en önemlilerinden biri de Adana Sokak Çocukları Derneği tarafından gerçekleştirilen "Sokaktan Geleceğe" projesidir.
Projeyle sokakta yaşayan/çalışan çocuk ve gençlere yönelik meslek edindirme ve uyum eğitimi programları uygulanmış ve 172 çocuk ve gencimize 6 farklı alanda meslek eğitimleri verilirken bu gençlerimizin toplumla uyumlu, bir meslek ve iş sahibi bireyler olarak topluma kazandırılmaları sağlanmıştır.

Kırsal Alanda Yaşayan Kadınlar İçin Tarım Ürünleri Üretim Merkezi Projesi

Adana ili kırsal bölgelerinde yaşayan ekonomik düzeyleri düşük ve işsiz kadınlara mesleki kurslar düzenleyerek iş edinmelerine katkıda bulunmayı amaçlayan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği tarafından başarıyla gerçekleştilen ve İSKEN tarafından finansman desteği sağlanan bu projede pilot bölge olarak seçilen Adana İli Yüreğir İlçesinde yaşayan ekonomik gelir düzeyleri düşük en az ilkokul mezunu 18-50 yaş grubundaki 50 işsiz kadın eğitime alınmıştır. Tarım Ürünleri Eğitim Merkezinde (TUEM) 27 Haziran 2005 tarihinden itibaren 10 ay süreyle fidancılık, seracılık, süs bitkileri yetiştiriciliği, hayvancılık, girişimcilik, ev ekonomisi vb konularda eğitim verilmiştir. Ders programlarına ve kullanılan yaygın eğitim metodlarına ilaveten uygulamalar, stajlar, seminerler, geziler yapılmıştır.

Tarım Sektörünün talep ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde nitelikli işgücü olarak yetişen kadınlarımız, aldıkları sertifikalar sayesinde tarım alanlarında ve tarıma dayalı sanayilerde istihdam edilebilecek konuma gelmişlerdir.

Modern Hayvan Barınağı Projesi

Adana Doğal Hayatı Koruma Derneği tarafından sokak hayvanlarının rehabilitasyonu amacıyla oluşturulan hayvan barınağı içerisinde İSKEN'in katkılarıyla modern bir ameliyathane oluşturuldu.

Santral Alanının Ağaçlandırılması

İSKEN Sugözü Enerji Santralı sahasında tesisin kurulduğu ilk günden bu yana yürütülen bitkilendirme ve ağaçlandırma faaliyetleri sonucunda bu güne kadar bir milyonu aşkın bitki ve fidan dikimi gerçekleştirilmiştir. Tüm hızıyla devam eden ağaçlandırma çalışmaları kapsamında üniversite öğrencilerinin bizzat ağaç dikerek katıldıkları Ağaçlandırma Şenlikleri düzenlenmektedir.

Yavru Balık Yetiştiriciliği Eğitimi Projesi

Yumurtalık Körfezini Balıklandırma, Yavru Balık Üretimi ve Balıkçı Eğitim Projesi
Yumurtalık Körfezi ve lagünlerinde sürdürülebilir bir balıkçılık modelinin oluşturulması amacıyla Yumurtalık ve yakın çevresinde faaliyet gösteren balıkçılara, balık stoklarının koruma kullanma dengesi içinde, bilinçli olarak doğru zaman ve av araç gereçleri ile avlanma, çevresel etkenler konusunda farkında olma, yavru balık üretim teknikleri vb konularında eğitim programı hazırlanması ve uygulanması ile hem eğitim verilmiş hem de Yumurtalık lagünlerinin balıklandırılması için örnek bir yavru balık üretme istasyonu kurulmuştur.

PROJE PAYDAŞLARI

* Yumurtalık Kaymakamlığı
* Çukurova Üniversitesi Yumurtalık MYO

YUMURTALIK BÖLGESİNDE SERA VE AÇIK ALANDA ORGANİK TARIM UYGULAMALARI VE ÇİFTÇİ EĞİTİM PROJESİ

14 ay süreyle uygulanan bu proje ile Yumurtalık Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine ve yöre çiftçilerine yönelik olarak genel seracılık ile sera ve açık alanlarda”organik tarım” konularında eğitim verebilecek altyapı kurulmuş ve planlanan eğitim programı çerçevesinde öğrenci ve çiftçi eğitimi sağlanmıştır.

Proje kapsamında, Çiftçi Eğitim Kursu çerçevesinde 28 çiftçi eğitilmiş ve “organik tarım sertifikası” verilmiş, 1000 m2 lik cam sera ve plastik tünel sera donanımlarıyla (sulama, yağmurlama alet ve ekipmanlar) inşa edilmiş, 50 Öğrenci kapasiteli dersane yapılmış ve Organik Tarım sertifikalı tarım ürünleri yetiştirilerek halka satışına başlanmıştır.

Proje Paydaşları

* Yumurtalık Kaymakamlığı
* Çukurova Üniversitesi Yumurtalık MYO

Bunun yanında kültürel katkılardan Senfoni Orkestrası sponsorluğu, Sergi sponsorlukları, çocuk şenliği, resim ve kompozisyon yarışmalarını örnek verebiliriz.

Ayrıca bölge halkına gelir sağlayıcı projeler de var...

Mesela, Sugözü Kooperatifi kuruldu ve Adana Ymurtalık ve Ceyhana servis araçları çalıştırılıyor. 30 araç civarı olması lazım ve bunların sahibi ve şoförler genelde Sugözü Köyü'nden.

Çok uzattım belki ama göstermek istediğim şey, yabancı yatırıma bu tesisin güzel bir örnek oluşu.Buna bakarak diğer yatırımları kıyaslamalıyız eksilerini artılarını ölçüp biçmeliyiz. Ülkemize çakılan her doğru çivi ülkemizin ilerlemesini sağlıyacaktır. Saygılarımla...

KeremBM

11 yıl önce - Sal 08 Oca 2008, 00:27

Alıntı:
Adana Valisi İlhan Atış, yaptığı açıklamada, Kerkük-Yumurtalık'ın ardından Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın (BTC) devreye girmesiyle Akdeniz'de önemli petrol nakil merkezi haline gelen Ceyhan'ın, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın da son durağı olacağını belirtti.

BTC'nin faaliyete geçmesinin ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) rafineri kurmak için bazı firmanın başvuruda bulunduğunu kaydeden Atış, "Başvuru yapan Petrol Ofisi-OMV ve Çalık-Indian Oil'in ÇED uyum raporu çıktı.
Diğer başvuru sahibi Socar-Turcas da evraklarını tamamlamak üzere. Lisans vermek için bir sıkıntı gözükmüyor" dedi.

İlçeye kurulması planlanan 3 rafinerinin 3 yıl içinde faaliyete geçmesini beklediğini ifade eden Atış, "Enerji Üst Kurulu, Adana Ceyhan'a kurulması planlanan üç rafineri için lisans verme aşamasına geldi. Kurul ilk olarak evrakları tamam olan Çalık-Indian Oil ve Petrol Ofisi-OMV (Doğan Grubu) ortaklığına izin verecek. Socar-Turcas'ın başvurusu ise eksik belgelerinin tamamlanmasıyla birlikte karara bağlanacak.
Çalık, Hintli ortağı ile Ceyhan'a 5 milyar dolarlık bir tesis kurmayı planlıyor. Petrol Ofisi de Avusturyalı ortağı ile 2 milyar dolarlık rafineri için müracaatta bulunmuştu. 3 rafinerinin kurulmasıyla birlikte 9 bin istihdam sağlanacak. Böylece Ceyhan'da yıllık 35 milyon ton ham petrol işleme kapasiteli ve 11 milyar dolarlık bir yatırım söz konusu olacak. Ceyhan bir enerji merkezi haline gelecek" diye konuştu.

Rafineri kurmak için lisans alan yatırımcıların, Ceyhan'da petro-kimya tesisi de kurabileceğini vurgulayan Atış, "Her rafineri Ceyhan'a petro kimya tesisleri, kauçuk, metal işleme sanayi, ısıtma soğutma sistemleri, depolama sistemleri, gıda endüstrisi, otomotiv sektörü, özel sağlık kurumları, inşaat ve turizm gibi birçok sektörlerin canlanmasını sağlayacak" dedi.

İlhan Atış, rafinerilerin kurulmasıyla birlikte dünyanın 4. petrol borsasının Ceyhan'da kurulabileceğini sözlerine ekledi.

07.01.2008

kaynak:adanahaber.com
Görüldüğü üzere rafineri diyip geçmemek lazım... Rakamlara baksak gerçekten, ferahlık verici... 3 Rafinerinin toplam yatırımı 11 milyar dolar! 9 bin istihdam sanırım petro kimya tesisleri, kauçuk, metal işleme sanayi, ısıtma soğutma sistemleri, depolama sistemleri, gıda endüstrisi, otomotiv sektörü, özel sağlık kurumları, inşaat ve turizm gibi bahsedilen sektörlerin de büyümesiyle 9bin değil de 29 bin 39 bin falan olur istihdam.

serhatköprülü

11 yıl önce - Prş 10 Oca 2008, 18:29

Azerbaycan devlet petrol şirketi State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) Yönetim Kurulu Başkanı Rövnag Abdullayev.Yapmış olduğu açıklamada kazak petrolününde BTC'ye taşımayı planladıklarını söylemiş.Özellikle Ceyhan'da ve Petkim'de yeni petrol rafinerisi kurulması, bunun ardından kimya teçhizatlarının kurulması projeleri için 10 miyar dolarlık bir yatırım sözkonusu.

Alıntı:
Azerbaycan devlet petrol şirketi State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) Yönetim Kurulu Başkanı Rövnag Abdullayev, Türkiye'de 10 milyar dolarlık enerji yatarımı yapmayı planladıklarını söyledi.

Abdullayev, Palmali Holding'in Ceyhan ilçesindeki Haydar Aliyev Deniz Terminali'nden ilk petrol yüklemesi nedeniyle düzenlenen törene katılmak üzere geldiği Adana'da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Abudllayev, bir soru üzerine, İran'ın Türkiye'ye verdiği gazı kesmesinin ardından Türkiye'den ciddi bir talep artışı gelmediğini ve ülkesinde havaların soğuk gitmesi nedeniyle iç pazarda talebin arttığını belirtti. Şahdeniz gazının Türkiye'ye verilmesinin kontrata uygun olduğunu kaydeden Abdullayev, "Çünkü oradan çıkan gaz sözleşme yönetimindedir. Zaten günlük 13.5 milyon metreküp gazı Türkiye'ye veriyoruz. Kış ayalarında da vermeye devam edeceğiz. Artırma söz konusu değil" dedi.

Rusya gibi büyük bir gaz satıcısı olmaya çalıştıklarını vurgulayan Abdullayev, "Türkiye'de yeni yatırımlarımız olacak. Özellikle Ceyhan'da ve Petkim'de yeni petrol rafinerisi kurulması, bunun ardından kimya teçhizatlarının kurulması projemiz var. Tabi yatırımlar değişir ama yaklaşık '10 milyar dolara yakın yatırım yapacağız' demektir bu" diye konuştu.

Türkmen gazının Hazar Denizi ve Azerbaycan üzerinden Türkiye'ye ve Avrupa'ya taşınması konusunun Türkmenistan'ın kendi problemi olduğunu belirten Abdullayev, hattın Azerbaycan topraklarında geçmesi aşamasında da hiçbir problem oluşmayacağını söyledi.

Nabucco Projesi gibi bir çok projenin bulunduğunu belirten SOCAR Yönetim Kurulu Abdullayev, "Sadece Nabucco olarak yaklaşmak doğru olmaz. Trans-atlantik projesi var. Türkiye-Yunanistan-İtalya projesi var. Proje çok, yeter ki gaz olsun. Nabuccu projesi de baktığımız projelerden birisidir" şeklinde konuştu.

Petkim'in özelleştirilmesinin durdurulmasının Türkiye'nin kendi işi olduğunu söyleyen Abdullayev, "Biz o işe karışmıyoruz. Ancak bize verilmesi halinde Petkim'de çok büyük bir değişiklik ve ilerleme olacak. Bu konularda ilerleme var" dedi.

BTC boru hattının mevcut kapasitesini artırmaya iktisadi açıdan baktıklarını söyleyen Abdullayev, İran'da yatırım yapma planlarının olmadığını kaydetti. Rövnag Abdullayev, Kazak petrolünü Azerbaycan'la müşterek bir şekilde Azerbaycan'a getirmeyi, BTC ile veya karadan nakletmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.
http://www.adanahaber.com/haberdetay.asp?haberid=11703

KeremBM

11 yıl önce - Pzr 03 Şub 2008, 15:46

Alıntı:
Mısır-Türkiye doğal gaz boru hattı, BOTAŞ'ın proje kalemleri arasına alındı. 2011 yılında ilk gaz akışının planlandığı boru hattından, Türkiye'ye 2-4 milyar, Avrupa'ya ise 2-6 milyar metre küp doğal gaz taşınacak.
Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş'nin (BOTAŞ) belirlediği takvime göre, geçtiğimiz yıllarda iki ülke arasında yapılan protokol çerçevesinde Mısır-Türkiye doğalgaz boru hattı projesinde ilk adım, Mısır ile Türkiye arasında imzalanacak hükümetler arası anlaşma taslağının Türkiye tarafından hazırlanarak Mısır hükümetine gönderilmesiyle atılacak.
Mısır-Türkiye boru hattı yapımı ile ilgili süreç, Suriye'nin Humus kenti ile Türkiye sınırı arasında yapılacak boru hattına ilişkin gaz taşıma anlaşması çalışmalarına paralel olarak Mısır ile Türkiye kendi ülkelerindeki ulusal kanun ve düzenlemeleri dikkate alarak gaz alım-satım anlaşmasına ilişkin görüşmelerle sürdürülecek. Doğalgaz arz kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve doğalgaz arz açığının bir kısmının da Mısır'dan sağlanacak gaz ile karşılanması amacıyla gündeme alınan Mısır-Türkiye doğalgaz boru hattından ilk gaz sevkıyatının 2011 yılında başlaması planlanıyor.

Adanayı roterdam yapacak projeler bir bir gerçekleşiyor. Bu haberlerin somutlaştığını görmek ne kadar güzel... Devamını diliyoruz...

ALINTI:GAZETEPORT

Resul GUL

11 yıl önce - Pzr 09 Mar 2008, 16:42

Alıntı:
'3 RAFİNERİNİN İŞLEMİ TAMAMLANDI''

Adana'nın elektrik enerjisi alanında yapılan büyük yatırımların yanı sıra, petro kimya yatırımları ile de enerji üssü olacağını belirten Atış, Ceyhan ile Yumurtalık ilçelerinde yapılması planlanan rafinerilerden 3'ünün işlemlerinin tamamlandığını bildirdi.

Atış, 10 milyon ton kapasiteli bir rafinerinin maliyetinin yaklaşık 4 milyar dolar civarında olduğunu ifade ederek, ''Şu ana kadar kurulacak 3 rafinerinin işlemi bitti, 4'ncüsü de işlemlerini yaptırıyor. Bunlardan 2'si bile faaliyete geçse 8 milyar dolarlık yatırım eder. Bu yatırımlardan dolayı Kerkük ve Bakü petrolü Adana'ya akacak. Adana, sadece elektrik alanında değil, petro kimya tesisleri ile de enerji üssü haline gelecek'' dedi.
adanahaber.com

Adana daki yartırımlar baş döndürücü bir şekilde devam ediyor ..Çok kısa zamanda bu rafinerilerden 2 si hayata geçecek gibi... Bu halde bile Adana ya 8 milyar dolarlık bir yatırım sözkonusu demektir...
Adana bu yatırımların yanında enerji alanında da önemli merhaleler katetmeye başlamıştır
Bunlardan en başta;
*Tufanbeyli ye yapılan Termik Santrali
*Enerji Grubu tarafından Seyhan Nehri üzerinde yapımına başlanan ve 2011 yılında bitirilecek olan Yedigöze Barajını sayabiliriz...
*24 Şubat 2004'de açılışı yapılan Sugözü Termik Santralini de unutmamamak lazım....

KeremBM

11 yıl önce - Cum 04 Nis 2008, 20:59

Alıntı:

Petrol Ofisi CEO Melih Türker'e göre EPDK'da onay bekleyen 4 rafineri kurulursa Türkiye için fazla gelebilir.

CEYHAN RAFİNERİSİ

Petrol Ofisi'nin EPDK'da bekleyen Yumurtalık 10 milyon tonluk rafineri başvuruları için olumlu konuşuyor. PO, ön onayı almış, ÇED raporunu aldı, ancak Aralık ayında EPDK aynı bölgede Çalık-Indian Oil ortaklığına onay verirken, Petrol Ofisi'nin başvurusunu değerlendirmeye devam edeceğini açıkladı.

Petrol Ofisi'nin Sugözü bölgesinde yapacağı rafineri arazisinde bir başka şirketin de elektrik santral başvurusu var. Petrol Ofisi'nin başvurusu söz konusu şirketin başvurusundan öncesine dayanıyor. Türker bu konuyla ilgili şunları söylüyor: "Bu işi bitirmek için her hafta Ankara'dayım, son derece yoğun çalışıyoruz. EPDK mevzuata bakıyor. Bize 'Ne yapacağımızı bilemedik biraz daha inceleyelim' diyor. Biz de bu konu için bastırmaya devam edeceğiz. İzin çıkacak."

Türker iznin çıkması halinde arazi sorunun nasıl çözüleceğini de şöyle aktardı: "PO'nun da o bölgede yapacağı rafineri 2500 dönümlük bir araziye yayılacak. Bir kısmını aldık. Kalan bölümü de, gerekirse kendimiz toplarız. Ancak ideali devletin zaten bize nominal olarak verdiği araziyi istimlak ederek bize bir fiyattan vermesi."

2020 RAFİNAJ PROJEKSİYONLARI

Ceyhan bölgesinde dört şirketin rafineri planı var, bunlardan Çalık iznini aldı. Sırada izin bekleyen Petrol Ofisi, Cevahir ve Turcas var. Her bir şirketin rafinaj kapasitesi 10 milyon ton olarak öngörülüyor. Türkiye'nin mevcut kapasitesi 28 milyon ton, ayrıca Tüpraş'ın genişleme planları var. Türker, Cephan bölgesinde 4 rafinerinin 2020 projeksiyonlarına göre Türkiye için 'ticari anlamda anlamlı' olmadığını düşünüyor.

Kimi raporlara göre Türkiye'nin 2020'de en az yıllık 30 milyon ton kapasite gereksinimi olacak.

Türker şunları söyledi: "40 milyon ton 2020'de dahi fazla gelecek, rafinerilerin kendilerini dönüştürmeleri girişimcilerinin tahmin ettiklerinden daha uzun sürebilir, bu da ticari anlamda düşünüldüğü kadar geri dönüşüm getirmeyebilir." Buna göre Ceyhan'daki rafineler mallarını ihraç etmek zorunda kalabilir.

EPDK'nın kararında böyle bir öngörüyü değerlerdirip değerlendirmediği sorusuna Türker, "EPDK ticari kar tarafına bakmaz, rafinerinin yapılıp yapılamayacağına bakar" yanıtını verdi.

Zaten rafineriler ihraç için kuruluyor diye biliyordum ben de... Dediği gibi ihraç edilecek rafineri ürünleri. Buraya Azerbaycan, Kazakistan,Türkmenistan,IRak,İran gibi ülkelerin hepsinden petrol gelecek bir kaç sene sonra... Hepsini kullanmamız olası değildi. Petrolü işledikten sonra satmak bizim karımızı arttırır böylelikle. Hayırlı olsun.

kaynak.gazeteport.com

SerhatAdn

11 yıl önce - Çrş 28 May 2008, 23:49

Adana Valisi İlhan Atış, Bakanlar Kurulu kararıyla geçen yıl eylül ayında Türkiye'de ilk kez Adana'nın Ceyhan ilçesinde oluşturulan ''Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi''nin uygulanabilirliğini hızlandırmak için çalışma yaptıklarını bildirdi.

Alıntı:

Vali Atış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 17 Ekim 2007'de Resmi Gazetede yayımlanarak ilan edilen Enerji İhtisas Bölgesi'nin, bölge ekonomisi açısından büyük önem taşıdığını bildirdi.

Ceyhan'da kurulacak 5 tersaneden birinin inşaatına başlandığını, ayrıca 4 rafineri kurulacağını ifade eden Atış, bu olumlu gelişmelerin Enerji İhtisas Bölgesi'nin faaliyete geçmesiyle işlerlik kazanacağını belirterek, şunları söyledi:
''Bilindiği gibi, enerji ihtisas bölgesi kararının üzerinden aylar geçmesine rağmen henüz işlerlik kazanmayınca bir rapor hazırladık. Bu rapor Başbakanımıza kadar sunuldu. Bu bölgenin uygulanabilirliğini çabuklaştıracağız. Bu konuda herhangi bir engel söz konusu değil. Kanun gereği bölge, Adana Sanayi Odası bünyesinde kurulacak İşletme Müdürlüğünce yönetilecek. Ancak, Adana Sanayi Odası, çeşitli haklı gerekçelerle valiliğin de içinde bulunduğu bir çalışma düzeni talebinde bulunuyor. Bu konuyu da ilgili bakanlıklarımıza ilettik. En kısa sürede sonuç alacağımızı tahmin ediyorum, bu konunun takipçisiyiz.''

SerhatAdn

11 yıl önce - Sal 11 Ksm 2008, 02:37

Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ne raylı sistem yapılacak
Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş’u ziyaret eden TCDD 6. Bölge Müdürü Hasan Tahsin Köprülü, ilçede ki Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'nde raylı sistem yapacaklarını söyledi.

Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ile Erzin arasında yaklaşık 17 kilometrelik tren yolu yapacaklarını anlatan Köprülü, raylı sistemin burada yükleme, taşıma ve uluslar arası lojistik hizmetlerinde kullanacağını ifade etti.
Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş da, Ceyhan'ın büyük bir hızla değişme ve gelişme yaşadığını belirterek, "İlçemizin 100 yıl sonrasını şimdiden şekillendirmemiz gerekiyor. Enerji ve gemi taşımacılığında tren yolunun büyük bir önemi olduğu için proje çalışmalarımızı şimdiden başlatmamız gerekiyor." şeklinde konuştu.
(AA)

Resul GUL

11 yıl önce - Sal 02 Arl 2008, 15:58

CEYHAN’A ENERJİ KENTİ OLMA YOLUNDA

Ceyhan'da rafineri için dört başvuru var

ÖNÜMÜZDEKİ yıllarda Roterdam gibi olması beklenen Ceyhan'da,

&Çalık Grubu,
&Socar-Turcas Grubu,
&Cevahir Grubu ve
&POAŞ-OMV Grubu olmak üzere 4 ayrı grubun, rafineri başvurusu bulunuyor.

EPDK'dan rafineri izni alan Çalık Grubu'nun rafineri kurma konusundaki çalışmaları, kamulaştırma aşamasında bulunuyor.

Yine Ceyhan Bölgesi'nde rafineri kurmak isteyen Socar-Turcas Grubu da ÇED raporu konusunda sıkıntı yaşıyor.

POAŞ ile Cevahir Grubu'nun rafineri talepleri ise aynı bölgede elektrik santrali kurulması talebinin de bulunması nedeniyle askıya alınmıştı.

Bu arada, Doğan Grubu'nun enerji konusundaki stratejik ortağı olan Avusturyalı enerji şirketi OMV'nin yeni dönemde rafineriden çok, Nabucco Projesi'nin bir an önce hayata geçirilmesi konusunda çalışmalarda bulunduğu belirtildi.
kaynak: adanahaber.com

Yakup

10 yıl önce - Pts 01 Hzr 2009, 15:31

Alıntı:
Irak'ın kuzeyinden Ceyhan'a petrol nakli

Irak'ın kuzeyindeki petrolün, Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı ile Ceyhan'a sevkıyatına başlanacak olması, ekonomik canlılık kazandıracağı için yöre insanını umutlandırdı.

AA muhabirinin yetkililerden aldığı bilgiye göre, 35 milyon ton yıllık taşıma kapasitesine sahip Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı, 1976 yılında işletmeye alınmış ve ilk tanker yüklemesi 25 Mayıs 1977'de yapılmıştı.

1983 yılında başlayıp 1984 yılında tamamlanan 1. Tevsi Projesi ile hattın kapasitesi yılda 46,5 milyon tona yükseltilmişti. Ardından 1987 yılında işletmeye alınan hat ile de yıllık kapasite 70,9 milyon tona ulaşmıştı.

Toplam 1876 kilometre uzunluğundaki petrol boru hattı, ABD'nin Irak'a yönelik operasyonunu başlatmasıyla kapatılmış ve 13 Ağustos 2003 tarihinde yeniden petrol pompalanmaya başlanmıştı.

Halen, günde 1 milyon 600 bin varil kapasiteli Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı'ndan 400-450 bin varil petrol taşınıyor. Irak'ın kuzeyinden bugünden itibaren günde 60 bin varil petrolün pompalanmaya başlanmasıyla birlikte kapasitenin 500 bin varile ulaşması bekleniyor.

''RAFİNERİ YAPIMINA BİR AN ÖNCE BAŞLANMALI''

Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Ali Duru, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak'ın kuzeyinden ilk etapta 40 bin, ardından ise günde 60 bin varil petrol sevkıyatının yapılmaya başlanmasının hem Ceyhan hem de Türkiye açısından sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.

Duru, Ceyhan'a Irak'tan sevkıyatın tam kapasiteye ulaşılması durumunda yılda 70, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Hattı'ndan 50, Boğazlar'daki petrol trafiğini hafifletmek için geliştirilen Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi'nin devreye girmesi halinde 70 milyon ton olmak üzere yaklaşık 190 milyon ton varil petrol aktarımının hedeflendiğini bildirdi.

Pompalanacak miktarın dünya petrollerinin yüzde 7'sine tekabül edeceğini ve bunun da çok büyük bir rakam olduğunu belirten Duru, ''Böylece, Türkiye'nin dünya enerji piyasasındaki önemi artacak ve stratejik bir ülke konumuna geleceğiz. Tüm bu gelişmeler göz önüne alınarak yörede petrol rafinerilerinin yapımına bir an önce başlanmalı. Yöreye ekonomik canlılık kazandıracak gelişmeler, yöre insanı için de umut oluyor'' diye konuştu.

KAYNAK: HABERTÜRK.COM

Simdide petrol Iraktan geliyor, ama dahala Ceyhanda Rafinere kurulmuyor...

Yakup

sayfa 2
« önceki   123 ... 252627   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET