Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana - Ceyhan Enerji Bölgesi
123 ... 262728   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
Resul GUL
13 yıl önce - Prş 19 Tem 2007, 13:15
Adana - Ceyhan Enerji Bölgesi


Enerji oyununda Türkiye'nin söz sahibi olması için önemli bir yer tutan Ceyhan Enerji Bölgesi için yatırım planı bitme aşamasına gelmiştir.....

http://www.adanahaber.com/haberdetay.asp?haberid=8832
    Bu proje kapsamında;
*3 rafineri,
*Petrokimya tesisleri,
*Petrol ve doğalgaza ilişkin depolama tesisleri,
*LNG terminalleri bulunacak
*Sahada ayrıca liman ve tersaneler de yer alacak
    Projenin  yaklaşık olarak kapladığı alan 128.340 dönüm arazi ve buna ek olarak yaklaşık 9 km'lik sahil şeridinin doldurulması ile  8.000 dönüm arazi daha kazandırılarak toplamda 136.340 dönümlük bir arazi üzerinde kurulacak..
     Ayrıca limana gelecek yaklaşık maksimum 150.000-175.000 DWT'luk gemilerin yanaşmasını,ve boşaltma yükleme işlemlerini sağlayabilmek amacıyla dalgakıranlar ve yanaşma yerlerinin konumları dahi belirlenmiştir.
     Bunun yanında bu haberde, enerji bölgesinde yer alan tesislerden bahsetmiş..bu da gösteriyorki yapılaşma çok iyi düzeyde devam etmektedir.Bunları da kısaca belirtmek isterim..
  Tersaneler bölgesi
  Yan sanayi ve lojistik destek birimleri
  Serbest bölge
  Enerji santralı
  Arıtma tesisi ve çöp yakma fabrikası
  Askeri güvenlik bölgeleri
  Yerleşim alanı
  Dolgu alanı
  Botaş-Yumurtalık Tesisi
  Toros Gübre Fabrikası
  Botaş Dörtyol Tesisi
  Özel terminaller


Emre Yener
13 yıl önce - Prş 19 Tem 2007, 14:08

bu yatırımlar adana'yı kısa sürede dünya kenti yapacaktır. eski sanayi gücünden çok daha ileriye götürecektirneşetyıldız

13 yıl önce - Cum 20 Tem 2007, 17:13

Ceyhan Bölgesinde şu anda 3 adet rafineri kurulması için onay çıktı, yakın zamanda buraya yan sanayisi ile beraber 12.000 kişilik istihdam oluşacak, bu demektir ki Ceyhan ve Yumurtalık arası büyük bir sanayi şehirleri olacaktır,bu sevindirici bir olay ,hayırlısı olsun bekliyoruz,İnşaallah altyapısı tamamlanarak yerleşim sahalarına izin verilir.

KeremBM

13 yıl önce - Prş 16 Ağu 2007, 11:11

Burası isken enerji santrali ve bu bölgenin enerji bölgesi olmasındaki ilk adımlardan. Staj yaptığım yer , çevreye yatağan gibi bir zararı yok, filtresi çok iyi ve kullanılan kömür dünyanın en kaliteli kömüründen... Umarım bütün yatırımlar da bunun gibi çevre dostu olur.


mutimar
13 yıl önce - Pzr 02 Eyl 2007, 12:25
Eminmisin


Eminmisin çevre dostu olduğuna çünku 1 ay önce Adana 'ya tatile gittigimde sugözü köyüne ugradım arabam 1 gün orada kaldı arabama geri bindigimde ön camın üzerinde ince bir yag tabakası vardı elimle dokunduğumda gerçekten yağ vardı. saga-sola sordum bu bacadan çıkan dumandan oluyor poyraz çıktımı sorun yok ama poyraz (yani rüzgar) esmediği zaman böyle oluyor dediler ve bend egözlerim ile gördüm ...

Bir cevap yazarsan sevinirimNadir Yılmaz

13 yıl önce - Pzr 02 Eyl 2007, 13:25

Termik santralin çevre dostu olmadığını herkes bilir örnek olarak Afşin Elbistan termik santrali demek istediğim Termik santralin canlı varlıklara ve doğaya çok büyük zararı vardır.Diğer husus petrol rafineleri
mütemadiyen gelişmekte olan dünyamızda enerjinin yeri tartışılamaz bu sebepten dolayı BTCismiAslında sayın Valimiz İhsan ATIŞ beyin dediği gibi BTA olmalıydı dünyanın göz bebeği haline gelmektedir kurulacak olan 3 adet petrol rafinesinin yanında petrokimya tesisleri ve tersane yapımı söz konusu iken acaba Adanalı idarecilerimiz hızla gelen bu yatırımların istihdamlarını nasıl karşılayacaklardır kalifiye elaman sıkıntısı yaşanmadan ve elaman ihtiyacının bölgemizden karşılanması amacı ile ne gibi çalışma yapılmaktadır.Dünyada ilk 500 üniversite arasına girmiş bulunan Çukurova üniversitesi bölgemize gelecek olan enerji yatırımları ile ilgili bölümler açması gerekli hale gelmiştir.


serhatköprülü

12 yıl önce - Cmt 10 Ksm 2007, 01:44

Bakanlar Kurulu kararıyla, Türkiye'de ilk kez Adana'nın Ceyhan ilçesinde oluşturulan ''enerji İhtisas Endüstri Bölgesi''nde çalışmalara başlanması için, Ticaret ve Sanayi Bakanlığının uygulama yönetmeliğini çıkarması bekleniyor.

Alıntı:

Adana Valisi İlhan Atış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilan edilen bölgenin, yöre ekonomisinin gelişmesine, teknoloji transferine, üretim ve istihdamın artırılmasına, yatırımların teşvik edilmesine ve yabancı sermaye girişinin artırılmasına olanak sağlayacağını ifade etti.Atış, Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru hattı, İskenderun Demir Çelik Fabrikaları (İSDEMİR), Yumurtalık'taki İsken Termik Santrali, Botaş ve çevresindeki diğer tesislerin, Doğu Akdeniz'i bir yatırım üssü haline getirdiğini vurguladı.
Ceyhan'da, ''Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'' kurulması yönündeki kararın yatırımcıları heyecanlandırdığını, bölgenin geleceğine ışık tuttuğunu ifade eden Atış, Sanayi ve Ticaret Bakanlığından uygulama yönetmeliği geldiğinde, Adana Sanayi Odası kanalıyla çalışmaların ağırlık kazanacağını ifade eti.
Atış, gelinen bu noktada artık, Adana'nın yatırımda strateji değiştirmesi gerektiğini savunarak, ''Nasıl ki Avrupalılar, sırası geldiğinde tekstil işini Türkiye'ye bıraktılarsa, Adana da tekstil işini Osmaniye ve Kahramanmaraş'a bırakmalı, enerji ağırlıklı daha büyük yatırımlara yönelmeli'' dedi.
Vali Atış, bu yatırımların yanı sıra Tufanbeyli'de termik santral, Yedigöze Barajı üzerinde EnerjiSA'nın hidroeletrik santrali ile Aladağ'da ilk etapta 300 kişiye istihdam sağlayacak dünyanın en iyi krom işleme tesislerinin bölgeyi daha fazla cazibe merkezi haline getirdiğini belirterek, ''Adana, adeta arı kovanı gibi çalışıyor, bu kentin ufku açık, buraya yatırım yapan kazanacak'' diye konuştu.
-ARSA SPEKÜLASYONLARI-
Adana Sanayi Odası Başkanı Ümit Özgümüş ise ilan edilen Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'nin yatırımcının işini kolaylaştıracağını, bürokratik engelleri ortadan kaldıracağını, yatırımlara hız kazandırıp, yabancı sermayeyi yöreye çekmesinin yanı sıra, arsa spekülasyonlarının önüne geçeceğini ifade etti.
Özgümüş, Ceyhan'daki yatırımlarla birlikte yörede arsa fiyatlarının tavan yaptığını, bu uygulamanın fahiş fiyatla yatırımcıya arsa satımının önüne geçeceğini vurgulayarak, ''Yatırımcı, 13 milyon 471 bin 964 metre karelik alanda imar planı ve altyapısı hazır arazilerde yatırım yapacak'' dedi.
Yasa gereği burayı, Sanayi Odası bünyesinde oluşturacak işletme müdürlüğünün yöneteceğine dikkati çeken Özgümüş, Sanayi ve Ticaret Bakanlığından talimat geldiğinde çalışmalara başlamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.
burock01

12 yıl önce - Cmt 05 Oca 2008, 20:33

Adanalı sanayicinin buruk olduğunu ancak umutsuz olamadığını vurgulayan Tacidar Seyhan, şöyle devam etti:
"Adana enerji merkezi olabilir. Çünkü BTC'nin üçte ikisi Türkiye topraklarından geçiyor ve vananın ucu şu anda Türkiye'de. Türkiye enerji politikasını iyi yapmazsa yeni enerji yatırımları yapmazsa 2008'de kısmen 2009 ve 2010'da enerji sorunuyla karşılaşabilir. Bunun önüne geçmek için yeni santraller kurulmalı. Küresel ısınmaya rağmen santraller kurulmalı. Ancak doğaya zarar vermeyen bir ağacı bile yok etmeden. Ayrıca vatandaşa enerjiyi kullanırken tasarruflu olmayı öğretmeliyiz."

kaynak:adana haber


KeremBM

12 yıl önce - Pzr 06 Oca 2008, 15:39

Alıntı:
Eminmisin çevre dostu olduğuna çünku 1 ay önce Adana 'ya tatile gittigimde sugözü köyüne ugradım arabam 1 gün orada kaldı arabama geri bindigimde ön camın üzerinde ince bir yag tabakası vardı elimle dokunduğumda gerçekten yağ vardı. saga-sola sordum bu bacadan çıkan dumandan oluyor poyraz çıktımı sorun yok ama poyraz (yani rüzgar) esmediği zaman böyle oluyor dediler ve bend egözlerim ile gördüm ...


Bence adının termik santral olması ve kötü örneklerinin ülkemizde dünyada en kötü örneklerden olması sebebiyle Sugözü santraline önyargıyla bakılıyor sizin de yaptığınız gibi...

Aşağıdaki parametreler sürekli ve düzenli olarak izlenmektedir.

Alıntı:
Çevresel İzleme Planı Kapsamında İzlenen Parametreler

» Atmosfer Emisyonları

» Mevcut Hava Kalitesi

» Atık Yönetimi

» Toprak

» Gürültü

» Biyolojik Çeşitlilik

» Deşarj ve Mevcut Su Kalitesi(Yeraltı, Yüzey Suları ve Deniz)Projenin başlangıcından bu yana gerçekleştirilen detaylı çevresel izleme çalışmaları santralın çevreye olumsuz bir etkisi olmadığını göstermektedir.


Bazı çevresel değerler(Baca gazı değerleri, soğutma amaçlı alındıktan sonra denize bırakılan su sıcaklığı gibi ) online olarak Adana Çevre il müdrlüğü ve Çukurova üniversitesi tarafından da izleniyor.

Termik santralde 1.5 milyar dolarlık yatırımın yaklaşık %20 si (yani 300 mil $ civarı) sadece geri dönüşüm ve atık bertarafı için kurulan sistemlere harcanmış.

Kullanılan kömür tamamen ithal kömür. Kolombiya ve Güney afrika gibi ülkelerden kömür kullanılıyor. İthal kömür ile yerli kömür enerji verimliliği 7/1 oranında. Biraz kimya bilgisi olan biri de bilir ki, maddenin enerji verimliliği ne kadar yuksekse geriye kalan kül miktarı çok daha az olur. Kül oranı da bu kadar az olan bir tesiste Türkiyenin en iyi baca filtresi vardır.Yani Yatağan veya Afşin-Elbistan bu tesisle kıyaslanamaz bile... Zaten bu yaz duyduğum habere göre elbistanda filtreler çalıştırılmıyormuş bile...
Ayrıca ayda bir bakım ve onarım için unitenin biri durduruluyor. Bu da yine filtrelerin daha iyi çalışması için... Bu santralin günlük karı yaklaşık 1milyon dolar... Bu kadar para kazanmak varken neden durdurulsun filtre bakımı için 2 gün ama değil mi çevreden kime ne(?)

Ayrıca atık oranları Türkiye'nin kanunlarla istenen değerlerin de altında olup AB 'nin istediği standartlardadır.

Ayrıca ben 1 gün değil çok daha fazla kaldım orada.Hem de temmuz ve ağustos sıcağında, gram yelin esmediği günlerde... Çevredeki tarlaların nasıl olduğunu gördüm. Söylediğiniz gibi 1 günde yağ tabakası kaplasa yüzeyleri, düşünün orda pamuk, ayçiçeği mısır ve buğday yetişebilir mi bu bitkiler canlılığını koruyup tomurcuk verebilir mi? Çiftçi bu tarlalardan ürün alıp para kazanabilir mi?

Bu santrali inşa eden şirketin(STEAG) işi termik santral yapmak ve işletmek. Sadece almanyada 10 tane santrali var bu şirketin... Ve bir çoğu Almanyada yerleşim yerlerinin çok yakınında hatta içinde denilebilir. İŞte bir kaçının resimleri ... Sadece biri hariç aşağıdaki resmileri olan santrallerin hepsi Almanya'nın NRW eyaletindedir. Bildiğim kadarıyla bu eyalet sosyal refahı en iyi eyalet almanyada... Eğer ölümcül olsalar bu kadar sayıda tesis yerleşim yerlerine bu denli yakına kurulabilir miydi? Kimse buna karşı çıkmaz mıydı? Bildiğim kadarıyla Almanya gibi bir ülkede Türkiyeye göre çevre bilinci kat kat daha yüksektir.

Bir de şunu düşünün, Atatürk barajı kaç senede tamamlandı ve harcanan okadar paraya rağmen verimlilik oranı nedir? Bunu biliyormuydunuz, Sugözü santrali, şu anda %30 kapasiteyle çalışan Atatürk Barajından elde edilen elektrikten daha fazla elektrik üretiyor... Türkiyenin %6-7 elektrik ihtiyacını karşılıyor. Bu kadar önemliyken çevreye verdiği zarar mutlaka vardır ama bu çevresel dengeyi etkilemeyecek kadar azdır.

Gelen 1.5 milyar dolar doğrudan yabancı yatırımı, açılan yaklaşık 1000 kişilik istihdamı ve günlük 1milyon kardan senede devletin kasasına giren yaklaşık 65 milyon dolarlık vergiyi de hesaba katınca aslında Türk vatandaşına dost çevreye zararsız şeklinde tanımlamak daha doğru olurdu:)

Çevre dostu tanımı belki yanlış oldu ama kesinlikle Türk vatandaşının dostu diyebiliriz bence

Saygılarımla...
Kerem Kemaneci

Sugözü Enerji Santralini yapan STEAG firmasının yaptığı diğer bir kaç termik santral fotoğrafı:


Godorf - Köln / NRW / Almanya

http://www.steag.com/steagde/images/godorf/Raffin ...300dpi.jpgHerne / NRW / Almanya

http://www.steag.com/steagde/images/KW_Herne_300d ...5x25cm.jpgWalsum / NRW / Almanya

http://www.steag.com/steagde/images/KW_Walsum_300 ...25cm-B.jpgBergkamen / NRW / Almanya

http://www.steag.com/steagde/images/KW_Bergkamen_ ...5x25cm.jpgWeiher / Saarland / Almanya

http://www.steag.com/steagde/images/weiher/KW_Wei ..._72dpi.jpgVoerde / NRW / Almanya

http://www.steag.com/steagde/images/voerde/46543_ ...0_30cm.jpg


En son KeremBM tarafından Pzr 06 Oca 2008, 15:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Tuna Yersu
12 yıl önce - Pzr 06 Oca 2008, 16:19

Onemli olan soru: Bu yatirimlar bolge insanina is saglayacak mi? Halkin gelir seviyesi artacak mi? Cevreye zarar verecek mi? Zira o bolge verimli tarim arazilerinin bulundugu bir yemyesil yerdir, ayrica balikciligin bolge insani icin onemli bir gelir kaynagi oldugu unutulmamali.. Boyle haberlere, gelismelere hep beraber sevinelim tabi ama endiselerimizide dile getirelim, hatta yetkililere sorlar soralim..Bilincli vatandas olmamiz gerekiyor hepimizin..Bos vaatlerle kandirildik hep yillardir.. Bolgedeki tarim ve balikcilik, ayrica gene halkin gelir kaynagi olan turizm olumsuz yonde etkilenecek, boyle bir enerji bolgesinin cevreye zarar vermemesi mumkun degil kanimca..Ben bolgede yasayan insanlarla konustum onlar enerji bolgesinde degil is bulmak yaklasamiyorlar bile..Hem tarim urunlerinde hemde balikcilikta onemli miktarda azalma var..Bunlarda ulkemizin gercekleri, bunlarida bilelim diye yaziyorum..sayfa 1
123 ... 262728   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET