Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mustafa Çetinkaya

10 yıl önce - Çrş 18 Tem 2007, 22:39
Bartın - Ulus - Ulukaya Şelalesi
(Ulukaya Şelalesi)


ULUKAYA ŞELALESİ:

ULUS İçesine 17 km. uzaklıkta ve Ulukaya köyü'nün doğu yönünde olan şelale Ulus Çayı üzerindedir. Şelale 10 M. genişliğinde bir kaya oyuğu içinden çıkan suyun, 20 M. yükseklikten düşmesiyle oluşmaktadır. Ulus çayına dökülen ve 30-40 M. genişliğinde bir gölet oluşturan suyun debisi 200-250 lt/sn’dir. Kanyonun uzunluğu yaklaşık 1 Km, yüksekliği 35 M.’dir.

Şelalenin suyu yaz aylarında ne kadar azalsada hiç kuruduğu görülmemiştir. Şelalenin kış aylarında suyu armakta olup debiside buna paralel yükselmektedir.

Şelale bir konyonun içinden çıkmakta olup bu kanyon yaklaşık olarak 1 km uzunluğundadır.   Konyonda yarım tünel şeklinde Drahna ile ulaşımı sağlamak için 1962 yıllarında yabancılar tarafından yol açılmıştır. Bu yolun yapımında kayaları parçalamak için dinamit kullanılmıştır. Yolun yapımında köyde yaşayan vatandaşlarımızda çalışmış olup yolun yapımı 1964 yılında bitmiş ve açılışıda bu yılda yapılmıştır. Yolun yapımı sırasında parçalanan kayalar çayı doldurmuş ve kış ayında yaşanan sel ile bazı büyük taşlar köyün içine kadar gelmiştir. Şu anda halen bu taşlar köyün içindedir. Tabi bu kayalar balıklarada zarar vermiştir. Birçok balık o yıllarda zarar görmüş ve yok olmuştur.

Fakat şu anda ise balık açısından Alabalık, tatlı su balığı, yengeç, kayabalığı gibi canlılar çayda yaşayabilmektedir. Ayrıca su yılanlarıda çaylarda yaşayabilmekte olup bunun yanında kurbağalarda çaylarda yaşamaktadırlar. Farklı olarakta derelerde de su semenderleri-kurbağalar-yılanlar  yaşamakta olup yaz aylarında suların çekilmesi ile bu canlılarda ölmekte olup kışın gelmesi ile tekrardan görülmektedir.

Köyde yaşayan insanlar içme suyu ihtiyaçlarını ise kanyonun girişindeki kayanın dibinden çıkan kaynak suyundan karşılamaktadır. Birde şelalenin hemen yanında bulunan fakat az miktarda çıkan su kaynağınıda içme suyu olarak kullanmaktadırlar.

Şelalenin Ulukaya Köyü sınırları içinde bulunması nedeniyle adı da Ulukaya Şelalesi veya çağlayanı olarak anılmaktadır. Şelaleden akan suyun bir kısmı Ulus ilçesine kadar döşenin bir boru hattı ile Ulus ilçesine kadar gitmektedir.

Heryıl yerli ve yabancı turistler şelaleyi görmek için bu köye gelmektedirler. Üzülerek söylemek gerekirse gelen yerli ve yabancı turistler konaklamak için yer bulamamakta ve gelenlerin ise günü birlik gelip gitmektedir.  Bu sorunun çözülmesi  için tüm iş adamlarımızı bu bölgeye yatırıma çagırıyoruz.

Kaynak: http://www.ulukayakoyu.com/ulukaya_selalesi.htmMustafa Çetinkaya

10 yıl önce - Prş 02 Ağu 2007, 21:25

Ulukaya Şelalesine ulaşmanız için geçmeniz gereken köprü!


(Ulukaya Şelalesi - Köprü)


Z. Dündar
9 yıl önce - Pts 11 May 2009, 23:08(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
Mustafa Çetinkaya

Mustafa Çetinkaya

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler