Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Suatk

12 yıl önce - Çrş 20 Şub 2008, 21:56

Universite sayisindan cok, universitenin verdigi egitimin kalitesi ve mezunlarina saglayabildigi is imakanlari bakimindan degerlendirilmesini dogru buluyorum. Ikinci bir universite belki rekabeti korukler ve daha iyi bir egitimi atesler ama bence hepsinden onemlisi mezunlarin gelecegi. Suphesizki ikinci bir universite Kayseri ekonmisine katkida bulunacaktir, bunun yaninda eger egitim kalitesinide yukseltecekse
gonulden destekliyorum.

gokhankgk

12 yıl önce - Prş 21 Şub 2008, 02:19

ya üniversite sadece bir bina değildir şehrin kültürel sosyal alt yapısıdır ama kayseride ne sosyla ne kültürel bir altyapı yok batıdan gelen öğrencilerimizde kayseride okumayı istemiyorlar çünkü sosyal aktiveteleri zayıf olan bi şehirimiz var... insanlar yani öğrencilerimiz neden batı illerindeki üniversiteleri seçiyor sanıyorsunuz eğitimi üniversite veriyor ama insanı geliştirecek kültürel sosyal hayatı çevre kazandırıyor böylece o kişi daha girişken daha aktif ve çevresi geniş bir insan haline dönüşüveriyor işte batıdaki üniversitelerle anadoludaki üniversitelerin en büyük farkı bu ilk önce anadolu şehirlerinin üniversitelerle sosyal kültürel olarak birbirine destek olması lazım heralde büyükşehirler arasında en az aktif olan şehir kayseridir

Özgür Sabanlıoğlu

12 yıl önce - Prş 21 Şub 2008, 04:51

Açıkçası ben Gökhankgk Bey'in ne demek istediğini çok iyi anladım.. Arkadaşlar sabit görüşleriniz hala devam ediyor, bizi hiç dinlemeye çalışmıyorsunuz, tabiki anlamak için Kayseri'de yaşamak şart..

Nüfusu 100bin 'in altında olan 7-8 ilde üniversite yok deniyor, Kayseri'nin merkez nüfusu 1milyon'a çok yakın, bir tane üniversiteden bahsediyoruz..

Bence çok haksızlık ediyorsunuz,2. bir üniversite olması için illaki nüfusun 4 milyonu geçmesi şartı mı var?

Hangi şehre ihtiyaç varsa yapılmalı bence, bu zihniyetle yaklaşsaydık Ankarada 2 yada 3 üniversite olmalıydı., neden engellemediniz peki?

Konuştuğumuz konu çok saçma bence, bunun için nüfus kıyaslaması yapılamaz, ihtiyaca göre hareket edilir, Kayseri'nin de 2. bir devlet üniversitesine ihtiyacı var, 18 yıldır burda yaşayan bir insan olarak söylüyorum..

Bu arada hepinize teşekkürler, Kayseri'deki Erciyes Üniversitesinde 3 tane bile devlet binasının olmadığını araştırdığınız için, sonra da neden devlet yapsın diyorsunuz!!! Kayseri'ye devlet ne yaptı onu bir söyleyin.. Çukurova, Selçuk, Anadolu, Cumhuriyet, Uludağ vs vs vs Üniversitelerinin %90ı devlet yapıtlarıdır, Erciyes Ün.'nin %10'u devlet yapısıdır o da içerideki asfalt yollar..

Hepinize teşekkürler, saygılar..

gokhankgk

12 yıl önce - Çrş 27 Şub 2008, 04:03

bazıları eksi puan vermiş ne dediği anlaşılmıyo diye yine söylüyorum bütün üniversitelerimiz aynı kalitede ders veriyor sadece ortamlar farklı istanbul üniversitesinde okuyan bir öğrencinin ortamı erciyes üniversitesinde okuyan öğrenciden daha aktif daha sosyal olarak yaşıyor insan kendini kültürel sosyal aktivitelerle geliştiriyor daha girişimci daha yapıcı bir insan haline geliyor çevresi genişliyor iş bulma sorunu ortadan kalkıyor ama anadoluda okuyan bir öğrenci üniversiteden sadece eğitim alıyor derslere girip çıkıyor ama sosyal çevreyle ilgilenemiyor çünkü çoğu anadolu şehrimizde özellikle kayseride öle bi çevre yok umarım demek istediğim anlaşılmıştır

Nur Ulusoy
12 yıl önce - Prş 19 Hzr 2008, 15:29

Bu yazıyı “Kayseri’ye İkinci Devlet Üniversitesi” başlığına yazacaktım ama başlık kilitli olduğu için buraya yazıyorum.

Kayseri’ye kurulacak ikinci devlet üniversitesinin ismi Cengiz Aytmatov Üniversitesi olsun.

Dünyada hoş bir sada bırakan, Türk ve Dünya Edebiyatının bu büyük yazarına karşı "Türkiye’nin yapacağı en büyük jest bu olacaktır" diye düşünüyorum.

Sn. Cengiz Aytmatov'a Allah'tan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun.

Özgür Sabanlıoğlu

12 yıl önce - Prş 19 Hzr 2008, 18:36

Nur Ulusoy:
Alıntı:
Bu yazıyı “Kayseri’ye İkinci Devlet Üniversitesi” başlığına yazacaktım ama başlık kilitli olduğu için buraya yazıyorum.

Kayseri’ye kurulacak ikinci devlet üniversitesinin ismi Cengiz Aytmatov Üniversitesi olsun.

Dünyada hoş bir sada bırakan, Türk ve Dünya Edebiyatının bu büyük yazarına karşı "Türkiye’nin yapacağı en büyük jest bu olacaktır" diye düşünüyorum.

Sn. Cengiz Aytmatov'a Allah'tan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun.

Nur Hanıma katılıyorum, Kayseri'ye yapılacak 2. devlet üniversitesinin ismi Cengiz Aytmatov olabilir. ancak bu üniversite konusu iptal oldu malesef bunun hakkında da bir gelişme yok sanırım, devlet kendi kendini yaktı(Kendi yönetiminin projesini yine kendisi reddetti)

AhmetY
12 yıl önce - Cum 20 Hzr 2008, 15:03

Kayseri'ye neden devlet, ikinci üniversite yapsın? Kayseri'ye iki devlet üniversitesi fazla gibi cümleler okuyorum.Aklıma şu geliyor sanki E.Ü.'yü devlet mi yaptı.Fakültelerinin neredeyse tamamı iş adamları tarafından oluşturulmuş bir üniversite sadece adı devlet üniversitesi.Şu halde diyebilirim ki devlet Kayseri'yi ihmal ediyor.Onun kendi gelişimini sağladığı düşüncesiyle hiçbir yardım yapmıyor.
Ayrıca son ilçe dağıtımında Kayseri düzeyindeki şehirlere bir sürü ilçe verilirken Kayseri'ye bir tane bile ilçe verilmedi.Bugün Melikgazi hem toprak hem nüfus açısından Türkiye'deki illerin yarısından daha büyük.Evet soruyorum nerede kayırma ?
Ayrıca şunu da eklemeden geçemeyeceğim üç büyük ilde yaşayanlar Anadolu'daki büyük şehirlerin bu türlü atılımlarına bir türlü destek vermeyip hatta alaya alan yazılar yazıyorlar.Sanırım kendilerine yeni bir rakip istemiyorlar.
İstanbul'dan Kayseri kökenli sermayeyi çeksek halleri nic'olur Mimarsinan'ı Balyan ailesini çeksek İstanbul'da ne kalır acaba ?

a.emre.ü

12 yıl önce - Çrş 02 Tem 2008, 10:56

ahmete katılıorum cunkı kayserimizin gelismesi hicte hafife alıncan ölculerde deil ve bu bazılarını korkutuo sadece ist deil dier illerdeki yatırımlar cekılse bu sektörde nerde olduumuz ne kadar önemli olduumuz o zaman anlasilir devlette hiç bi şekilde kayırmıyo tam tersine ihmal edio cunki bu ülkede kendi ayaklarının ustunde durabilen ve borcu olmayan kendi kendine gelişebilen tek sehir kayseriii

a.emre.ü

12 yıl önce - Çrş 23 Tem 2008, 16:43

bırakın torpili şu anda devletten en az para alan ilin kayseri oldugunu belirtiyim kayseri iş adamlarının ticari zekasıyla kendi kemdine gelişen bi sehir...

Nazmi
11 yıl önce - Prş 30 Nis 2009, 23:08

GÜL Üniversitesi Revizyonu Bekliyor

Kayseri'ye Erciyes Üniversitesi'nden sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ismini taşıyacak ikinci bir devlet üniversitesi kurulma çalışması devam ediyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce duyurduğu kabine değişikliği bekleniyor.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'yi vakıf üniversiteleriyle birlikte eğitim merkezi haline getirecek çalışma için kabine değişikliğini beklediklerini açıkladı. Bugünlerde kabine değişikliğinin söz konusu olması nedeniyle bakanlık düzeyinde bir çalışma içerisine giremediklerini anlatan Özhaseki, "Hangi bakana gitsek 'ya bende bir şey var mı acaba' diye ciddi kararlar altına imza atmak istemiyor. Bir beklenti içerisindeler. Yeni bakanlar belli olsun ondan sonra emek verelim istiyoruz. Gidip eski bakana emek veririz, o da gidecek olur verdiğimiz emekler boşa çıkar diye düşünüyoruz. Bu konuyu 15-20 gün sonra yeniden gündeme getirip kuruluş çalışmalarını yaparız. Kayseri'de de eğitim alanında ciddi yatırımlar yapılmış olur." dedi.

Daha önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün isminin verilmesi kararlaştırılan ikinci devlet üniversitesi için Mimarsinan Beldesi'nde 3.5 milyon metrekarelik arsa tahsis edildiğini kaydeden Özhaseki,arsa hazineye ait olduğu için herhangi bir ücret ödemediklerini söyledi. Altyapı çalışmalarını Büyükşehir Belediyesi olarak kendilerinin üstlendiğini kaydeden Özhaseki, fakülte binalarını da hayırseverlerin yapacağını açıkladı. Şu anda 6 fakülte binası için hayırseverlerden söz aldığını bildiren Özhaseki, "Erciyes Üniversitesi'ne 100 milyon dolardan fazla yatırım yapmış olan Kayserili hayırseverlerin ikinci devlet üniversitesi için de yardımlarını esirgemeyeceklerini düşünüyoruz." diye konuştu.

Kayseri'nin üniversitelerle tam bir eğitim merkezi haline geleceğine dikkat çeken Özhaseki, ikinci devlet üniversitesi çalışmasının yanı sıra 3 tane de vakıf üniversitesi çalışmasının devam ettiğini bildirdi. Kayseri'nin ilk vakıf üniversitesi olma özelliğine sahip olacak Melikşah Üniversitesi'nde inşaat çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdüğünü ve bu yıl itibariyle öğrenci almaya başlayacağını hatırlatan Özhaseki, ikinci olarak Nuh Naci Yazgan ve üçüncü olarak da Molu ailesinin vakıf üniversitesi çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Özhaseki, bu üniversitelerin tamamlanarak eğitime başlamasıyla birlikte Kayseri'nin eğitimin üssü olacağını dile getirdi. 38Haber.com

Gelişmelerin devam etmesi sevindirici,çalışmaları neticelendiririz umarım.

Not:2. devlet üni. başlığı kilitli olduğu için,haberi bu başlığa yazdım.

sayfa 3
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET