Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ismailkolkiran
13 yıl önce - Pzr 15 Tem 2007, 13:34
Kayseri iş dünyasında ikinci üniversite heyecanı

Alıntı:
KAYSERİ - Hızlı bir sanayileşme süreci yaşayan Kayseri'de kalifiye eleman sorununa çözümler arayan iş dünyasını ikinci üniversite heyecanı sardı. İş çevrelerinin 7 yıldır gündeminden düşmeyen üniversite projesi sonunda hayata geçiriliyor. Kayseri Yüksek Öğrenim Vakfı, kentte endüstri için mühendis ve teknik eleman yetiştirmek amacıyla teknoloji ağırlıklı ikinci üniversite kurmak için başlattığı çalışmaları sonuçlandırmak üzere. Vakfın, Erkilet beldesi ile Oymaağaç köyü arasındaki 280 bin metrekarelik alanda kurmayı planladığı vakıf üniversitesinin etüd ve master plan çalışmaları tamamlandı, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden gerekli onay alındı ve son aşama olarak YÖK'ün onayı bekleniyor.
Sırada YÖK başvurusu var

Kayseri Yüksek öğrenim ve Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Nevzat özhamurkar, kurulacak vakıf üniversitesine sanayici ve işadamlarının büyük destek verdiğini belirterek, "Kayseri'nin gündeminde birkaç yıldan beri ikinci üniversite var. Sonunda, bu görevi vakfımız üstlendi. Vakfımız bugüne kadar binlerce öğrenciye yüksek öğrenim yapma olanağı sağladı. Erciyes Üniversitesi'nin kurulması ve gelişmesinde etkin rol oynadı. Vakıf, üniversitesini kurma işlevinde de başarılı olacağımıza inanıyorum. Öncelikle hedefimiz; endüstri için mühendis yetiştirecek, fakülte ağırlıklı bir üniversite kurmak ve kısa zamanda hayata geçirmek. Zahmetli ama onurlu bir görev üstlendik. Arsa işi tamam. üniversite için Vakıflar Genel Müdürlüğü onay verdi. Sırada YöK başvurusu var. Dünya ticaretinde rekabetin arttığı, ekonomide eğitimin ön plana çıktığı şu dönemde, vakıf yöneticilerinin tercihi "kalifiye" teknik eleman yetiştirecek bir üniversiteden yana" dedi.

Özhamurkar, arsa ve onay süreçlerinin uzun zaman aldığını kaydederek, "Etüd ve plan çalışmaları bile bir yıl sürdü. Kayseri vakıf üniversitesi, şehrin kuzey batısında ve Erkilet beldesi ile Oymaağaç köyü arasındaki 280 bin metrekarelik alan üzerinde kurulacak şekilde planlandı. Kampus alanı ileride ihtiyaca göre büyüyecek ve 2.5 milyon metrekarelik konuma ulaşabilecek. Etüd ve master plan çalışmaları, özel mimar gruplarınca yürütüldü. Böylelikle altyapı ve YöK başvurusu için zemin hazırlanmış oldu" dedi.

Sanayi için kazanım olur

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü, kurulacak vakıf üniversitesinin, özellikle Kayseri sanayii için önemli bir kazanım olacağına inandığını kaydederek, "Sanayi kuruluşlarının kalifiye eleman sorununa çözüm getirilmeli. Eğitime dayalı her türlü girişimin yanındayız. Bölgemizdeki üniversite girişimleri bazı pürüzler nedeniyle sonuçsuz kaldı. Biz sanayi kuruluşlarının kalifiye eleman ihtiyacı için bölgede kurulacak teknik liselere açığız. Nitekim, Türkiye Tekstil Sanayi Vakfı bölge yönetimince tahsis edilen 22 bin metrekarelik bir alan üzerinde 10 milyon dolar harcama yaparak işletmeler üstü Tekstil Eğitim Merkezi kuruyor. ECA firmasının mesleki teknik lise kurma talebi var. Biz başta metal ve gıda olmak üzere değişik sektörlerde sınıflar açarak eğitim yapacak liselere açığız. Arsa tahsis ediyor, özel teşvikler uyguluyoruz" diye konuştu.

Her türlü desteği vereceğiz

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, sanayi sektörünün eğitilmiş teknik elemana ihtiyacı olduğunu ve kurulacak üniversiteye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirterek, "Dünya ile rekabet ortamı giderek artıyor. Dolayısıyla eğitimin önemi geçmişe göre çok daha fazla hissediliyor. Eğitimin önemini çok iyi bilen Anadolu sanayicisi artık gelişmek ve rekabet edebilmek için eğitime ayırdığı payı artırmaktan kaçınmıyor.

Sanayiciler olarak eğitim konusunda teoriden çok pratiğe önem verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bizde eğitim yapısı ne yazık ki teorik ağırlıklı derslerden oluşuyor. İstihdam edilecek bir teknik eleman okuldan mezun olduktan sonra gideceği işyerinde zorluk çekmemeli ve o işyerini kısa sürede yönlendirebilmeli. Bizlerde aynı aşamalardan geçtik, adapte olmakta sorun yaşadık" dedi

İlk girişim OSB'de başlatılmıştı

Kayseri'de ikinci üniversiteye duyulan gereksinim 2000'li yılların başında gündeme geldi. özellikle sanayi sektörü 'teknik amaçlı' eğitim yapacak bir üniversitenin önemi üzerinde durarak ikinci üniversiteyi sürekli gündemde tuttu. 2003'te üniversite için Kayseri OSB'de arsa ve ödenek ayrıldı.

Dönemin KAYSO başkanı olan Mustafa çapar, o tarihlerde sanayi odası ve OSB yönetimi olarak teknik amaçlı, pratik ağırlıklı derslerin okutulacağı bir üniversite kurulması için çalışma başlattıklarını ifade ederek, "Hatta OSB içinde 100 bin metrekarelik bir arsa ile 3 milyon ödenek bile ayırmıştık. Ancak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bölgenin görevleri arasında üniversite kurma işlevi olmadığını, bunun vakıf üniversitesi kurma yoluyla mümkün olabileceğini bildirdi. Biz de Üniversite-Sanayi İşbirliği Vakfı'na yönelerek, bu vakfın öncülüğünde üniversiteyi kurmak istedik. Vakıf aktif olamayınca üniversite kurma görevine Kayseri Yüksek Öğrenim ve Yardım Vakfı sahip çıktı" dedi.

kaynak : dunya online

Kayseri'de şuan ikinci değil üçüncü üniversite'nin tartışılması gerekiyodu. Umarım yetkililer bu konuyu ele alırlar ve Kayserimiz ikinci üniversiteye kavuşur

Burhanettin Akbaş

13 yıl önce - Pzr 15 Tem 2007, 13:44

Vakıf üniversitesinin (üniversitelerinin) Kayseri'de uzun zaman önce kurulması gerekiyordu. Maalesef atılan adımlar yeterli olmadı. Bunda en büyük problemin meselenin kişiselleşmesi olduğunu düşünüyorum. Bu konuda Kayseri Sanayi Odasının ciddi adımlar atmasını bekliyoruz. Kayserili sanayicilerin elini bu meseleye uzatması şarttır. Kayseri ikinci, hatta üçüncü üniversiteyi hak ediyor.

metin yur
13 yıl önce - Pts 16 Tem 2007, 00:50

Son derece sevindirici bir gelişme. Bakın dikkat ediniz kurulması düşünülen bu üniversitenin amacının direkt sanayi ve üretime yönelik eleman yetiştirme olduğu belirtiliyor. Bu sayede öğrencilere iş garantisi de verilmiş oluyor. Bu sayede üniversitenin tıpkı ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi gibi saygın ve seçkin üniversiteler arasına gireceği de aşikâr. Bu gelişme bir dizi yatırımları da beraberinde getirir diye düşünüyorum. Örneğin Kayseri'de eksikliği hissedilen beyaz eşya, otomotiv ve elektronik sektörüne yönelik üretim tesislerinin önümüzdeki yıllarda açılması söz konusu olabilir.  Eleman hazır, arsa ve uygun teşviklerde beraberinde gelmekte, hal böyle olunca da büyük şirketlerin Kayseri'yi şimdiden yatırım üssü yapmayı planladıklarını hayal etmek hiç de zor değil. Dilerim bu gelişmeler ülkemizin her bir ili için de gerçekleşir. Bir de şunu ekleyeyim, Kayseri'nin sürekli nüfus almasından dolayı bir takım kültürel uyumsuzlukların da bereberinde geldiğinden söz ediyoruz son günlerde.  2. bir üniversitenin kurulması zannediyorum nüfusun "olumlu" gelişmesine katkıda bulunur. Şehrimizin "akademik "nüfusunun da böylece artışa geçmesi bu eleştirileri bir nebze de olsa azaltır.

Özgür Sabanlıoğlu

13 yıl önce - Sal 24 Tem 2007, 20:15

Selamlar,
                Bu haber gerçekten Kayseri için en çok sevindiğim haber diyebilirim, 2. üniversiteyi yapmakta geç bile kaldık, gerekli ödenekler umarım ayrılır da hiç zaman kaybetmeden üniversitenin yapımına başlanır.
                Gerçekten Kayseri'nin gelişmesi en çok katkı sağlacak projelerden bir tanesi, eğer ödenek ayıramazlarsa cuma namazları çıkışı 2. üniversite yapımı için para toplamaya başlasınlar gidip bütün paramı oraya vermeyen ne olsun..!!  Ki herkes te bu projeye katkı sağlayacaktır buna inanıyorum  

Tankut Tan
13 yıl önce - Sal 24 Tem 2007, 23:59

Alıntı:
Kayseri'de şuan ikinci değil üçüncü üniversite'nin tartışılması gerekiyodu. Umarım yetkililer bu konuyu ele alırlar ve Kayserimiz ikinci üniversiteye kavuşur

Ben buna katılmıyor. 3 büyük şehir hariç, diğerlerinde 1 tane üniversite yeterki. Kayseri gibi bir ilde 1 üniversite yeterli. İkinci bir üniversite rektör sayısını arttırmaktan öteye gidemez.

Ama bu dediğim devlet okulu için geçerli. Vakıf üniversiteleri de ayrıyeten açılabilir. Ama hoca sıkıntısı çekilecektir.

CEYHUN ERMAN
13 yıl önce - Çrş 25 Tem 2007, 00:24

Üniversite yapılması elbette güzel birşey ama ondan daha çok bence bizim ara elemana ihtiyacımız var,onun içinde meslek liselerine ağırlık verilmeli,buradaki öğrencileri iyi pratik beceri kazandırılmalı bu ülkede herkes üst düzey yönetici olacak diye birşey yok,bence asıl sanayi hamlesini bunu yaparak elde edebiliriz.

Özgür Sabanlıoğlu

13 yıl önce - Çrş 25 Tem 2007, 01:24

Bence Kayseri'ye 2. üniversite yapılamsı kesinlikle şarttır. Çünkü Kayseri'de nüfus yoğunluğuna göre şehir merkezine baktığımızda burda üniversite var mı yok mu anlaşılmıyor.. Artık aramızda kaybolmuş durumdalar, Kayseri'ye yetmiyor 1 üniversite..
            Zaten 2. üniversite yapıldıktan sonra iş imkanları dolaylı olarak artacaktır, yatırımlar çoğalacaktır, şehrin kapasitesi daha hızlı bi şekilde genişleyecektir. İnsanlara iş imkanı yok diyoruz geneli 100 bin nüfuslu olan bütün illere üniversite kurduk öyle değil mi? O zaman Kayseri'de o şehirlerin yaklaşık 10 katı kadar daha fazla üniversite olması gerekir, eğer büyüklüğe göre üniversite yapılmasını kıyaslayacaksak.. Ama demek ki o düşünceyi yok etmemiz gerekiyor.
             Dolaylı olarak insanlara iş imkanı nasıl sağlanacak? Şehirde ünivesiteli genç nüfus artacağı için, evler daha çabuk kiraya verilecek ev kiraları yükselecek, şehirde eşya satımı çok daha fazla olacak üniversiteliler eve çıkacağı için, ayrıca bütün üniversiteli gençler birer turist demek şehre para akışı sağlanacak giyim'de alım satım çok daha fazla olacak, kırtasiyede yine aynı şekilde, ulaşım da yine büyük paralar kazanılacak, cafeler, restaurantlar kazanacak.. Daha sayamadığım bir sürü sektör bu dışardan gelecek öğrencilerden para kazanacak.. Bu döngü böyle devam ettikçe esnaflar elemana ihtiyaç duyacak çünkü para kazanacak iş genişleyecek kepenk kapatma olmayacak, şehrin para akışı sağlandıktan sonra ve nüfusu arttıktan sonra otomatik olarak fabrika yatırımları da artacak organize sanayi bölgesi genişleyecek, bakın şehre bir üniversite daha açılması dolaylı yolla o şehrin yatırımını artıracağı için üniversite mezunu arkadaşlar da bu döngünün içinde yer alıp işlerini bulacaklardır. Sonuçta Kayseri de müthiş bir kalkınma sağlayacak, şehrin eğitim, refah ve kültür seviyesi yükselecek.. Kayseri'ye yapılan yatırımların(iş olanağı açısından) bir üniversiteyi daha rahatlıkla hatta fazlasıyla kaldıracağına eminim..

Saygılarımla

U. Eren Bağcı

13 yıl önce - Çrş 25 Tem 2007, 22:22

Tankut abi..

Dediğin bana pek mantıklı gelmedi kusura bakma..

1 milyondan fazla nüfusu olan şehirlere gerekli..

Gerçi Eskişehire 3. yapçaklarmış zaten 3 büyük ilden sonra en fazla üniverstesi olan ve 1 den fazla ünv. bulunan tek il. Bir de 3. geliyo.. biraz mantıksız ama

Kayseri ye 2. sinin yapılmasında bir mantıksızlık görmüyorum.. Gelişmiş, nüfusu 1 milyona yakın bir kent. kesinlikle gerekli.. Hayırlı olsun

Özgür Sabanlıoğlu

12 yıl önce - Cum 10 Ağu 2007, 03:17

Evet, Kayseri'ye 2. Üniversite ile ilgili önemli gelişmeler var...
        Bu gece Kayseri yerel haberlerini izlediğimde Kayseri Vakiflar Müdürü, en az 1 ay içinde YÖK'e başvuru yapacaklarını kamuoyuna duyurdu, uzun süren çalışmaların ardıdan ''KOCASİNAN ÜNİVERSİTESİ'' adı altında bir vakıf üniversitesi kurulmasının son aşamasına geldiklerini söyledi, ancak İstanbul'daki Mimar Sinan Üniversitesinin isminden dolayı bu ismi vermezlerse yeni bir isim bulacaklarını sözlerine ekledi, Kayseri'li iş adamlarımızın da kurulacak bu vakıf üniversitesi için fakülte inşaatların(yapımını) üstlenme sırasına girdiklerini de mutlulukla söyledi...
         Artık Kayseri'ye 2. üniversite geliyor, tv'de izlediğim bu sevindirici haberi sizlerle paylaşmak istedim, bu da ayrı bir mutluluk ve onur kattı, hepimize hayırlı olsun...      

Saygılar.....

U.M.U.T.
12 yıl önce - Pzr 26 Ağu 2007, 23:39

cok güzel bir haber
Kayseriye ikinci Üniversite lazim diye düsünüyorum
Ama Bilgi veya resim yokmu bu proje ile ilgili?

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET