Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
behlül41
10 ay önce - Sal 23 Oca 2018, 14:18

Alıntı:
Vakıfbank ile birlikte bu araziyi Almanlar’dan alan Haldız Grubu
yeni bir proje hazırladı. Mevcut otopark aynen kalıyor, hatta yer altına iniyor. Real’in büyük kulübesinin yerine AVM, hastane, otel
binaları yapılacak.
Birkaç yıl önce İZTOP’un harabe halindeki yarım kalmış binalarını büyük riske girerek alan Kavan’a da haksızlık yapılmış, güçlük
çıkartılmıştı. Ancak o alan Başiskele ilçesine bağlıydı ve gerekli imar planı değişiklikleri yapıldı. Symbol ortaya çıktı. Fena mı oldu.
Kocaman bir hastane, kocaman bir otel, yüzlerce işyeri yapıldı. Binlerce kişiye iş imkanı doğdu.
Bu şehirden Real çekip gitmiş. Bu şehirden Carrefour çekip gitmiş. Aslında şehrin nüfusu artıyor, şehrin sorunları ve sıkıntıları
artıyor ama, İzmit küçülüyor. İzmit’in ekonomisi küçülüyor. Bu şehrin yatırıma ihtiyacı var. Yeni iş alanlarına ihtiyacı var.
Haldız Grup, Real alanı için projesini hazırlamış. Mükemmel bir proje. Üstelik o alan, MİA alanı. Yani imar planlarının büyük projeler
için değiştirildiği alan içinde. Aslında hemen karşısındaki Valilik tesisleri 8-10 katlı olabilirdi. Ama bir “Selçuklu-Osmanlı modeli”
sevdasına küçük yapıldı. Yeni Valilik şimdiden yeni yerine sığmaz oldu.
Hiç kimse, İzmit şehir merkezinde yüksek katlı kocaman binalar yapılsın demiyor. Hiç kimse, Cedit’te, Erenler’de, ne bileyim
Kozluk’ta, Turgut’ta falan 10-15 katlı bina yapılsın demiyor.
Ama İzmit’in Real arazisini, Perşembe Pazarı arazisini, Eski Gölcük Yolu ile Yeni Gölcük Yolu arasındaki bataklık alanı
değerlendirmesi lazım. Bu bölgelere yatırımcı çekmesi lazım.
Real alanı için istenen iskan izni, öyle abartılı bir şey değil. Bir Arap yatırımcı geldi, Yahya Kaptan önündeki Büyükşehir’e ait araziyi
satın aldı, şimdi orada 10-12 katlı dev kuleler yapıyor. Real arazisi üzerinde Haldız Grup, bugünkü Symbol benzeri bir proje
uygularsa, bütün MİA alanının değeri artacak. Belki birileri gelip, Perşembe Pazarı alanına da yeni projeler koyacak.
İlimizde AK Parti içinde müthiş bir siyasi çekişme var. Bu çekişmenin içinde Haldız Grup’u birileri yem gibi kullanmaya kalkıyor.
Yazık ediyor. İzmit’e kötülük ediyor. Proje sahibine denilsin ki, “Burada yapacağın otoparkın D-100 ile bağlantısı olsun. Şu Valilik
önünden geçen yolu genişlet. “ Nasıl Kavan’lardan köprülü kavşak istendi, Haldız’dan da bazı şeyler istenebiir. Ama kalkıp da bu
alana 2 katlı barakadan başka bir şey yapamazsın demek, İzmit’in geleceğini düşünmek değil, İzmit’i küçülmeye mahkum etmektir.
Bu nedenle, biraz cesur olmalıyız. Bu nedenle önyargılardan kurtulmalıyız. Küçük siyasi çekişmeleri, siyaset içindeki kişisel
gelecek planlarını bu tür yatırımların önünü kesmekte kullanmamalıyız. Real’in bugünkü yerinde yapılması planlanan yeni projenin
önünün açılması gerektiğini samimiyetle düşünüyor, bunu engelleme çabası içinde olanların basit kişisel hesaplar peşinde
olduğuna inanıyorum.
Babayiğitlerin yapacağı yerli ve milli otomobil fabrikasını İzmit’e davet edeceksiniz, İzmit Körfezi’nde yeni liman yatırımlarına
destek vereceksiniz. Sonra, Real arazisi gibi şehrin trafik açısından en uygun yerinde bulunan arazide 2 katlı baraka kalsın
isteyeceksiniz. Üstelik bunu yaparken “İzmit sevdalısı” kesileceksiniz. Bu kentte birbirimizi iyi biliriz. Kim sahtekar, dolandırıcı; kim
hırsız, rantçı hepsini tanıyoruz. Boşuna birbirimizi kandırmaya kalkmayalım.

İsmet çiğit yavaş yavaş real için düşünülen proje hakkında ufak detaylar vermiş otopark alanı kalacak yer altına inecek üstü meydan olacak realin olduğu alanda avm-hastane ve otel olacak denilmiş hatta rezidanslarda olacak sanırım.

adnan41
10 ay önce - Sal 23 Oca 2018, 14:25

Birileri bu şehrin gelişmesini engellemek için bin türlü bahane uyduruyorlar şehrin gelişimi şehirde yapılacak olan simge yapılardan oluşmalıdır yoksa böyle değerli arazilere 2-3 kat yapılar yaparak şehre hiç bir şey katamazsiniz bu şehirde yüksek kata sorun çıkaranlar hayatlarında hiç İstanbul'a Ankara'ya vede Anadolu'nun sıradan bir şehrine hiç gitmediler yada fotoğraflarda görmediler sanırım biz ise hala 8-10 katlı bina yapalım mı yapmayalım mi bunun tartışmasındayiz artık kabugumuzu kirmalıyız özel sektörün yapacağı hastane otel rezidans gibi projelere kolaylık sağlamalıyız ki şehir gelişsin sıradan bir şehir siluetine bürünmesin.

En son adnan41 tarafından Sal 23 Oca 2018, 16:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

behlül41
10 ay önce - Sal 23 Oca 2018, 14:32

Benim kızdığım bu zaten bu projelere karşı çıkan kişiler inanın hepsi istanbulda o yüksek katlı projelerden rezidans alıyor ofis alıyor yada işyeri alıyorlar kocaelinin sermayesi neden istanbula gitsin tüm kocaeli halkı ilimize symbol tarzı yada 262 towers tarzı proje yapan insanlara hangi siyasi görüşten olursa olsun destek olmalıyız.

Tolga Universe
10 ay önce - Çrş 24 Oca 2018, 00:34

Alıntı:
REAL’de gömülen VİCDANLAR..!
23 Ocak 2018 Salı
Aklın ve vicdanın kiraya verildiği bu kentte günlerdir bir REAL arazisi tartışması yaşanıyor.

Olayı savunması gerekenler görevini yapıp aslanlar gibi savunuyorlar.

Onlara söylenecek söz yok.

Peki, bu kentte yıllardır kanayan bir kana var.

Vatandaşa ve inşaat yapmak isteyen müteahhitlere verilmeyen kat artışı.

Neden buna yıllar yılı karşı çıkmadınız?

Neden bu olayı eleştirmediniz?

İş Real’e geldiğinde mi aklınız başına geldi.

Bu kentte TOKİ geliyor istediği kadar kat yüksekliğinde bin yapıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin sahibi olduğu Kent Konut geliyor istediği kadar yükseklikte bina ve inşaat yapıyor.

Amma..!

İş vatandaşa ya da inşaat firmalarına geldiğinde ‘ Sen yüksek bina yapamazsın’ deniliyor.

Bunun akılla, mantıkla bir izahı var mı?

Yok.

Ben ne müteahhidim ne de inşaat yapıyorum.

Ama bu çarpıklığın yanlış olduğunu defalarca dile getirdim ve düzeltilmesini istedim.

Kimseden ses çıkmadı.

Bugün Real arazisine istenen kat artışını savunanlar hiçbir şekilde bu çarpıklığı gündeme getirmediler.

Bir memlekette yasak varsa herkese yasak olmalı.

Vatandaşa ve müteahhitlere yasak olan nasıl TOKİ ya da Kent Konut’a serbest olur.

Bu kentte sözde müteahhitler Birliği diye abuk-subuk bir birlik var.

AKP’li Zekai İren oturmuş bunun başında sadece poz veriyor.

Neden bu çarpıklığa tepki göstermiyor?

Gösteremez.

Çünkü iktidara göbekten bağlı.

Müteahhitler ise korkudan sesini çıkaramıyor.

Neden?

Çıkardıkları an başlarına gelecekleri biliyorlar da ondan.

Adamların kime ilan-reklam vereceğine bile karışıyor yerel yönetimler.

Sadece kat artışından müteahhitler mi dertli.

Alın size Kullar örneği.

Kullar’da kat artışı 2.5 kat.

Aynı ilçenin bir başka yerinde ise 3.5 ya da 4.5 kat izin veriliyor.

Neden buna bizim aklını ve vicdanını kiraya vermiş olanlar tepki göstermiyor.

Bugün Kullardaki anlamsız ve mantıksız olayı kim gündeme getirip Kullarlılara baştan itibaren destek verdi.

Ben ve www.gunaydınkocaeli.com haber sitemiz.

Sizin anlayacağınız Real arazisine istenen kat artışı bu kentteki vicdanları, akılları toprağa gömmüştür.

Real arazisine kat artışı verilmeli mi?

Mantıklıysa verilmeli.

Amma..!

Sevgili Macit Haldız’a verilen haklar neden diğer müteahhitlere ve vatandaşa verilmiyor.

Benim kafama takılan bu.

Yoksa AKP’li Haldız’a kat artışı verilmiş, verilmemiş umurumda değil.

Evet, Real gibi bir arazi üzerine 2 kat yanlış.

Yanlış ama bu kentteki kat artışındaki yanlışlar sadece Real arazisinde mi geçerli?

Diğer yanlışlara NEDEN ve NİÇİN karşı çıkılmıyor?

Ben bana her türlü düşmanlığı yapan Kavanlara Symbol Alışveriş Merkezi’ni yaparken onlardan para istenip yol yapılmasına karşı çıktım, tepki gösterdim.

Benim Kavanları sevip sevmemem değildi olay.

Ben Kavanlara haksızlık yapıldığına inanmıştım ve benim düşmanımda olsa onlara yapılan haksızlığa karşı çıktım.

Çünkü Symbol Alışveriş Merkezi’ni yaparken Kavanlar’dan istenen yol için para 41 AVM yapılırken ne Sabancılardan istendi ne de buranın inşaatını yapan Haldız’dan istendi.

Demek ki işler adamına göre değişiyordu.

Bugün ekonomik kriz içinde olan ve VM Medical Park Hastanesi’ni satmaya çalışan Kavanlara lazım olan para o yola harcadıkları para kadardır.

İşin öze şudur bu kentte işine geldiği zaman birileri aslanlar gibi yanlışı bile savunurken işine gelmediği zaman üç maymunu oynayıp seslerini çıkarmıyorlar.

Bunu Real Alışveriş Merkezi’nin arazisine istenen kat artışında da açık seçik gördük.

Günaydın Kocaeli Gazetesi’nden Güngör Arslan’ın haklı bulduğum yazısını paylaşmak istedim.

Misafir 5d1

10 ay önce - Çrş 24 Oca 2018, 01:17

Metin Alan MİA projesini anlatacak..

CHP’liler bir süredir siyasi malzeme yaptığıMİA Projesini bir hayli konuştu…Konuştular da ne oldu…Sokakta ilgilenen bir vatandaş oldu mu?Kendileri konuştu kendileri dinledi…Kendilerine birkaç günlük konuşacak malzeme buldular!***Peki, kentte gündem oldu mu?Sivil Toplum Örgütleri sokağa inip projenin kente ihanet olacağını söyledimi, haykıran oldu mu?***Peki, projenin kenti ihanet olacağını konuşan ilgili meslek odaları oldu mu?Mesela Mimarlar Odası!Mesela İnşaat Mühendisleri Odası!Mesela Çevre Mühendisleri Odası!Sesini çıkartan oldu mu?Hayır…Çünkü söyleyecekleri bir şeyleri yok…Çünkü projeye karşı değiller…Çünkü bu projenin kentin geleceği olacağını biliyorlar…Çünkü onlar da daha modern bir kent arzuluyorlar…***Peki kimler konuştu?AK Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz(!).Kendisi de konuyu bilmeyin biriydi…Birinin veya birilerinin dolduruşuna gelerek sosyal paylaşım hesabından bir yorum paylaştı…Zılgıtı yiyince de bir kaç saat sonra düzeltme yazısı yazdı fakat nafile…Öğrendiğim kadarıyla Yılmaz, kendisini affettirmek için Umreye gitmiş…***Yılmaz’ın dışında başka kimler konuştu?Yazının girişinde de yazdım…CHP…Namı değer ana muhalefet partisi…Peki, kimlerdi konuşanlar…İl başkanı mı?3 milletvekili mi?Hayır…Sadece İzmit ilçe başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya…Konuştu demeyelim de; bir şeyler söylemeye çabaladı diyelim…Sesi de ilçe binasının dışına taşmadı zaten…Bunun dışında birde, bir yerel gazete patronu bu konuyu köşesinde yazdı…Onun da geçmişte kurduğu holding ve yaptığı inşaat işinde neler yaptığını da bu kentte bilmeyen yok…Başka kimler?Hiç kimse…***Aslında bunlar da MİA Projesini konuşmadılar; MİA Projesi üzerinden MİA alanı içerisinde kalan benimde patronlarımın yarı ortakları olduğu Real AVM arazisini konuştular sadece…MİA Projesini değil, MİA Projesinde Real AVM arazisi alanında yapılacak emsal artırımına kafayı taktılar…Haldız Grup’a siyasi ayrıcalık tanınıyor, rant sağlanıyor dediler…Bütün dertleri, tasaları Haldız Grup… ***Geçen gün bu sütunda birkaç yazı yazdım…MİA konusunu mevcut CHP’liler bilmiyor…Çünkü CHP’nin Büyükşehir Meclis Üyeleri arasında işi bilen, projeye vakıf olan bir mimar bile yok…İzmit Belediyesi’nde de işi bilen mimar yok…CHP bugün MİA Projesini eleştiriyorsa bunu teknik boyutlarıyla değil de; birilerine rant sağlanıyor gibi, sadece siyasi polemik yaratacak açıdan yaklaşıyorlar konuya…Oysa MİA Projesi teknik boyutuyla çok daha önemli…Projenin gerçekleştirilmesi halinde burada birileri değil, kentin tamamı kazanacak…CHP bunu görmüyor veya göremiyor… ***Bu Projenin mimarlarından biri CHP’li…Hem de projenin başından bu yana içinde olan…MİA Projesinin kente kazandıracaklarını iyi bilen; projenin sadece İzmit’i değil, İstanbul finans dünyasını da kente taşıyacağını, kentin tam anlamıyla bir cazibe merkezi yapılacağını; oteller, rezidanslar, alışveriş merkezleri, geniş yollar, otoparkların yapılacağını bilen biri…Bu kişi Yüksek Mimar Metin Alan…***Geçtiğimiz gün bu sütunda Metin Alan’ ın kendi meclis üyelerini bile karşısına alarak MİA Projesini yaklaşık 2,5 yıl önce destekleyen çıkışıyla gündem olduğunu yazmıştım…***Dün beni Metin Alan aradı…MİA Projesini yazarken 2,5 yıl önce yaptığı açıklamayı köşeme taşıdığım için teşekkür etti…O gün dediklerinin bugün de arkasında olduğunu tekrarlayarak şunları söyledi:“Son kaç gündür yapılan tartışmalara ve yazılanlara üzülüyorum. Bizim arkadaşlar (CHP’lilerden bahsederek) yanlış yapıyor. Bilmeden projeyi eleştiriyorlar.Yazanlar yanlış yazıyor.Haldız Gruba rant sağlandığı konusunda yanlış düşünüyorlar. Böyle bir şey mümkün değil. Real AVM projeye sonradan dahil edilmedi.Real AVM arazisi,  proje hazırlandığı ve çizildiği zaman, bu projenin içindeydi. Büyükşehir Belediyesi, “kat artırımı için projeyi sonradan MİA alanına da almadı, vardı zaten…  Konuyu bilen biriyim.Projenin fikir babasıyım. Burada istenilen emsal artırımında Büyükşehir doğru yapıyor. Yanlış yapılan veya Haldız Gruba rant sağlanması diye bir şey söz konusu değil” dedi.Metin Alan ile bunlar telefonda konuştuklarımız…***Metin Alan, telefonda proje ile ilgili fazla detaya girmedi…Şunu da ekledi;“Cemalettin, yazında benden söz ettiğinde, diğer birkaç gazete benden randevu isteyip proje hakkında açıklama yapmamı istediler. Kabul etmedim. Bu konuyla ilgili olarak bugün(Çarşamba) veya yarın Çarşı Yapı’daki ofisimde bir basın toplantısı düzenleyeceğim. Bu toplantıya senin mutlaka katılmanı istiyorum. MİA Projesini en yalın haliyle ve en doğru şekliyle açıklayacağım…” dedi.***Günlerdir konuşulan, bazı çevrelerin dillerine dolandırdığı MİA Projesine sanırım Metin Alan noktayı koyacak…MİA Projesinin tüm teknik detaylarını açıklayacak…Projenin kente faydasını konuşacak…*** MİA Projesinin fikir babası olan, işi en iyi bilen biri olan Metin Alan’ ın anlattıklarından sonra bakalım;  Mehmet Ümit Küçükkaya ne diyecek?CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri ne diyecek?Gazetelerinde yazılar yazarak, haber yaparak MİA Projesi üzerinden Haldız Grubun rant sağlamak istediğini yazanlar bakalım ne diyecek?Metin Alan’ın söyleyeceklerine; projeye taş koyan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ne diyecek?MİA projesi için “imar rantı düzenlemesi” diyerek siyasi hayatının hatasını yapan AK Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz ne diyecek? Kaynak: Metin Alan MİA projesini anlatacak... - Cemalettin Öztürk büyükkocaeli gazetesi

bu projenin mimarlarından biride chpli metin alan
güngör aslan denilen adamı gerçekten ciddiye alan varmı
bu proje ve bunun gibi projeleri izmitte görmeye alışın ve bu projeler izmitte çok yakın bir zamanda sıradan hale gelecek

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler