Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Rifat Behar
14 yıl önce - Cum 13 Tem 2007, 11:05
[İST-C9.57] - Ulaşım AŞ'de Kriz Yönetimi

Burada bu başlığı açmak suretiyle önemli olduğunu düşündüğüm bir konuyu Ulaşım AŞ ve üyelerimizle paylaşmak istiyorum.

Olay dün akşam başıma geldi. Zeytinburnu-Kabataş tramvayına bineceğim, Sirkeci'ye geldim. Tramvay'ın ön tarafındaki ışıklı levhada Karaköy yazıyor. Bir problem olduğunu anladım. Görevliye sordum. Haberi yoktu. Olay kısa zamanda meydana çıktı. Tüm seferler Karaköy'den geri dönüyormuş. Problemin nedeni hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. Ben vapura yetişeceğim, bir an evvel duraktan çıkıp başka bir şekilde ulaşımımı sağlamam lazım. Akbil basan benim gibi pek çok kişi parasını geri istiyor. Ancak ortada ne yapması gerektiğini bilen bir görevli yok. Telefonlar açıldı, bir çok zaman kaybı sonucunda görevli ufak bir kağıt parçasına "iade bileti olarak verilmiştir" ve adını yazıp altına imzasını attı. Bu kağıt parçasını bir sonraki defa bilet olarak kullanacağım. hep Sirkeci'denbindiğim için problem yok (kağıdı veren arkadaş hep oradaymış) ancak başka bir durağı kullanmak isteyip bu "biletle" geçmek istesem ne kadar itibar görür orasını bilemem. Daha fazla uzatmayıp önerilerimi ve takıldığım konuları sıralıyorum.

1- Ulaşım AŞ'nin bu şekildeki olağanüstü durumlarda uygulanan bir kriz prosedürü var mı, varsa nedir?
Mesela hatta tümden elektrik gitti, yola TIR düştü, tramvay raydan çıktı. Binlerce kişi akbil veya jetonla geçiş yapıp durakta bekliyor olabilir. Aynı şey araç içindekiler için de geçerli, ödenen ücret hattı baştan başa katetmek için ödeniyor. Mesela araç giderken hattın bir kısmı kapansa, seferler sadece belli bir yere kadar gitse, ben son durağa kadar gidecektim, paramı geri isterim diyenlere ne cevap verilecek? Uzun süreli tehir olması durumunda yolcunun parasını geri istemesi en doğal hakkı. Bu durumda alaturka tablolarla karşılaşmak yerine belli bir prosedürün süratle devreye girmesi lazım. Bu söylediklerim metro, tramvay, vs Ulaşım AŞ'nin işlettiği tüm raylı sistemler için geçerli.

2- Duraklarda ne olup bittiğini anons edecek bir anons sistemi kurulması gerekiyor. Metroda var ancak tramvayda yok. Her durakta olmasını bekleyemeyiz ancak en azından ana duraklarda kriz durumda bilgi verici açıklama yapabilmek için elde taşınan hoparlörden kullanılmalıdır.

Bu arada, dün akşam en yoğun saatte (seferler 18:00 civarında aksadı, ne zaman düzeldi bilmiyorum) tramvayların Kabataş'a gitmek yerine Karaköy'den dönmelerini gerektirecek ne yaşandı çok merak ediyorum. Umarım tramvayın bir araca dokunması veya değmesi, polis beklenip tutanak tutulmak üzere beklenmesi gibi saçma bir şey değildir.

Bu konuyu bilgi ve görüşlerinize sunuyorum.

Ahmet Bengüer
14 yıl önce - Cum 13 Tem 2007, 21:58

Dün Kabataş yönüne gidişte Fındıklı yakınlarında bir tramvay aracı arıza yapınca araçlar Karaköy'e kadar gitmek durumunda kaldılar.Bu noktadan daha ileriye gidemediler.Ta ki arızanın giderilip yol tekrar açılıncaya kadar.

Fakat benim belirtmek istediğim bir durum var.Dün insanlar Karaköy'de inip Kabataş istikametine gidebilmek için Karaköy'den 70KE Eminönü-Kurtuluş 28T Topkapı-Beşiktaş 28 Edirnekapı-Beşiktaş otobüslerine aktarma yaparak Kabataş'a kadar gidebildiler.Tramvaydan inen yolculara İADE BİLETİ verildi.Verilen bu biletler İETT otobüslerinde kullanılabildi.ÖHO'lar bu biletle gelenleri otobüslere almadılar.

Peki bu güzergahta hiç İETT otobüsü çalışmıyor olsaydı insanlar ne yapacaktı.Ya taksi tutup Kabataş'a gideceklerdi.Herkesin de taksi tutacak parası olmadığını da düşünmek gerekiyor burada.Ya da tramvaydan inip tabanvay diyeceklerdi ve yürüyeceklerdi.Otobüs çalışmasının faydasını da bir nebzede görmek güzel.Ya bu hatta otobüs çalışmıyor olsaydı ne olacaktı.

Dün yaşanan bu sıkıntıyı bir nebze de olsa İETT otobüsleri unutturdu.

abhazyalı ugur
14 yıl önce - Cum 13 Tem 2007, 23:45

Ulaşım A.ş de böyle olaylara karşı hareket amirlikleri ile kordine kurulup Araç temini yapılabiliyor.
Fark ettiyseniz.kabataş tabelası olan İETT ve ÖHO lar Eminönüne yönlendirildi. Ek olarakta Sultanahmete İETT seferi kondu SultanAhmettende T 4 hattı seferler düzelene kadar sefere kondu.
Araç ici ananslarlada Yolculardan aksaklık nedeni ile özür dilendi.

a.çetin
14 yıl önce - Cmt 14 Tem 2007, 22:24

Duraklardaki hoparlörlü anons olayı şu anda Zeytinburnu-Bağcılar Tranvay hattında uygulanıyor...

ANA SAYFA -> ULAŞIM