Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
yigitgurel
8 yıl önce - Sal 27 Tem 2010, 16:04

bende puanıma göre baya yeri kazanıyorum ama bazen bölüme önem veriyorum bazen şehire iyice kafam karışsı istediğim bölüm çok rahat tutuyor ama tutan şehire gitmeyi düşünmüyorum
mesela sinema televizyon afyon tutuyor ama afyon istemiyorum
radyo tv senema kocaeli tutuyor sanırım nu yazıcam
birde mimar sianan sanat tarihi ) (bu da istanbul diyee )))

buğrahan kağan
8 yıl önce - Sal 27 Tem 2010, 17:52

Alıntı:
İkisi arasında kararsız kaldı, yardım ederseniz sevinirim

Deha bey,öncelikle kardeşinizi tebrik ediyorum.Bence üniversite tercihlerinde,o üniversitede okuyan kişilerin sosyal yapıları ve ekonemik durumlarıda önemlidir.

Kardeşiniz Yıldız Teknik Üniversitesini yazarsa,ekonomik olarak orta düzeyde ama başarı olarak üst düzeyde kişilerin arasında eğitim alır.Bahçeşehir'de ise ekonomik olarak üst düzeyde ama başarı olarak orta ve alt düzeyde kişilerin arasında okur.Endüstri mühendisliği için Yıldız Teknik'in taban puanı 342,336 iken,Bahçeşehir'in burssuz taban puanı 277,341 dir.Sanıyorum taban puanlara bakılınca ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.Bence tercih yaparken bunlarıda göz önünde bulundurabilirsiniz.Şimdiden başarılar.

Deha S.
8 yıl önce - Sal 27 Tem 2010, 19:17

Alıntı:
Bence tercih yaparken bunlarıda göz önünde bulundurabilirsiniz

Yıldız Teknik Endüstri Müh. bölümünü yazmaya karar verdi. Yardımlarınız için teşekkürler

Mehmet!
6 yıl önce - Prş 17 Ksm 2011, 14:33

Oğlum bu sene üniversite sınavlarına girecek. Tercih listesi tamamen devlet üniversitelerinden oluşuyor. Alttan ders bırakması ya da not ortalamasının düşük olması gibi durumlarda bursu kesilebileceği için (tam burslu) vakıf üniversitelerini tercih etmiyoruz. Bursu kesilirse yılda 10-20 bin TL ödeyebilecek durumda değiliz.

Bu konuda bilgi sahibi olanlar tavsiyelerini paylaşabilirler mi. Doğru mu düşünüyoruz, yoksa (burslu) vakıf üniversitelerini de ekleyelim mi tercih listesine?

AMIRAL
6 yıl önce - Prş 17 Ksm 2011, 14:41

Doğru düşünüyorsunuz Mehmet Bey.
Tabi her sene yeni bir üniv./üniv.ler açılır hale geldi.
Vakıf üniversitesinin koşullarını takip etmekte fayda var.
Durumunuza göre , mümkün olmadıkça vakıf üni.leri tercih etmeyebilirsiniz.

Not : gerçi çocuğunuzun hangi bölüm mezunu , hangi lise mezunu , üniv. olarak hangi üniv. yi istiyor , ne okumak istediğini bilmeden konuştum.

Ömer YILMAZ
6 yıl önce - Prş 17 Ksm 2011, 14:45

Alıntı:

Bu konuda bilgi sahibi olanlar tavsiyelerini paylaşabilirler mi. Doğru mu düşünüyoruz, yoksa (burslu) vakıf üniversitelerini de ekleyelim mi tercih listesine?

Bir vakıf üniversitesinde burslu okumuş birisi olarak hiç tavsiye etmem. Bu okullar tam bir ticarethane. En azından bir kutu kola 2,5 lira. Yemekler pahalı.
Bir dersten kaldınız mı burs kesiliyordu. Gerçi iyileştirme yapılmış galiba ama pek bilmiyorum.
Çoğu okulda bursun devam etmesi için 4.00 üzerinden 3.00 isteniyor.
Eğer burs bütün eğitim süresini kapsıyorsa bilemem. Dediğim gibi ortalama ve dersten kalma çok riskli,
3.00 ortalama tutturulmayacak bir ortalama değil ama her zaman bursun kesilebilme durumu var.

Bu arada inşallah çocuğunuz mutlu olabileceği bir üniversiteye yerleşir. Kolay gelsin.

İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Prş 17 Ksm 2011, 14:56

Alıntı:
Oğlum bu sene üniversite sınavlarına girecek. Tercih listesi tamamen devlet üniversitelerinden oluşuyor. Alttan ders bırakması ya da not ortalamasının düşük olması gibi durumlarda bursu kesilebileceği için (tam burslu) vakıf üniversitelerini tercih etmiyoruz. Bursu kesilirse yılda 10-20 bin TL ödeyebilecek durumda değiliz.

Genel olarak doğru bir yaklaşım ancak her okulun kendi özel koşulları var. Yani kimi okulun burs olanakları çok genişken, kimisi en ufak bir olumsuzlukta burs kesmeyi düşünebiliyor.

Bununla ilgili olarak okulların burs yönetmeliklerini okumak lazım. Ankara'da bildiğim üniversiteler 3 çeşit burs programı uyguluyorlar. Birinci grup, not durumu ne olursa olsun bursu kesmiyor ve 7 sene eğitim hakkı veriyor. Yani 4 yıllık okulda 3 sınıfı tekrar ederek okusa dahi bursu kesilmiyor(Örn:Bilkent, Çankaya). İkinci grup, sınıf tekrarı yapmasını gerektirecek not ortalamasının altına düşmesi durumu dışında bursu kesmiyor. Yani öğrencinin aldığı derslerden birkaçından kalmış olsa bile bir üst sınıftan ders alma hakkına sahip olması, bursunun devam etmesini sağlıyor(Örn:Başkent, Ufuk). Son grup ise öğrencinin not ortalamasının belli bir seviyenin altına düşmesinden, sınıfta kalmasına sebep olacak not ortalamasına kadar kademeli kesintiyi, sınıfta kalmasına sebep olacak durumda da tamamen kesintiyi öngörüyor. Yani öğrenci sınıf tekrarı yapmayacak durumda olsa bile not ortalaması belli bir seviyenin altına düştüyse bursunun yüzde 20'si, 30'u, 50'si, 80'i vs kesilebiliyor(Örn:Atılım).

Bu durumlar göz önüne alınarak, bu konuda daha detaylı bir inceleme yapmak gerekir.

Şahsi kanaatime göre, üniversite tercihi yaparken insanın önemle üzerinde durması gereken konu sevdiği ve istediği bir alanda okuması için seçmesi gereken bölümü doğru saptamaktır.

Yani öncelikle bölüm seçilmelidir(insanın sevdiği ve ilgi duyduğu bölümde başarısızlıktan ötürü burs kesilme riski daha düşüktür).

Sonra öğrencinin hangi şehirde okumak istediği de önemlidir. Üniversite hayatınızın geçtiği şehir hayatınızın her alanında size etki edebilecek önemdedir. Şehir seçiminin ardında da üniversite seçimi önemlidir.

Tabi bunların genel formülleri yoktur elbette. Kişiye özel değerlendirmeler yapmak daha sağlıklı olacaktır. Ancak genel ilke olarak sırf ODTÜ olsun diye bölüm olarak ilgi duymadığı halde felsefe okumak yanlıştır. Sırf İstanbul'da okuyayım diye istemediği halde bilgi belge yönetimi okumak yanlıştır. Çünkü seçtiğiniz şehir yada üniversite 4-5 yıl sonra bitebilecektir ancak o bölümden kazandığınız meslek bir ömür boyu sırtınızda olacaktır.

Toparlayacak olursak istediğin bölümse, istediğin şehirdeyse, burs olanakları da rahat ise istemediğin bir bölümü, istemediğin bir yerde sırf devlet üniversitesi diye okumak yerine vakıf üniversitesinde burslu okumayı tercih edebilirsin.

Yusuf Esengül

6 yıl önce - Prş 17 Ksm 2011, 15:01

Her vakıf üniversitesi burs kesmiyor. İzmir'de Gediz üniversitesi bunlardan biri. Bilkent'te de kesilmiyor. Zaten burssuz öğrencilerle aynı sınıfta okuyan bir burslu öğrencinin burs kesilmesi kadar başarısız olması için çok özel gayret sarf etmesi lazım.

Mehmet!
6 yıl önce - Prş 17 Ksm 2011, 15:31

Evet, Bilkent Üniversitesi lisans programı için 7 yıl boyunca bursun kesilmeyeceğini taahhüt ediyormuş,

Alıntı:
Kapsamlı, Tam ve %50 burslardan yararlanma süresi yabancı dil hazırlık programında azami 2 yıl, lisans programında azami 7 yıl olmak üzere toplam 9 yıldır. Bilkent Üniversitesi öğrencinin derslere devam etmesi koşuluyla söz konusu bursların bu süre zarfında hiçbir şekilde kesilmeyeceğini, not ortalaması veya sınıf-ders geçme gibi konulardan etkilenmeyeceğini taahhüt etmektedir.

Ayrıca kendi puan türlerinde ilk 10 bine giren öğrencilere aylık 375 TL katkı bursu veriyor.

Alıntı:
Kapsamlı Burs:
Tam burslu olarak yerleştirilen öğrencilerden, 0,15 AOBP katsayılı başarı sıralaması, yerleştirilmiş olduğu MF-1-2-3-4, TM-1-2-3, TS-1 veya YGS-1-6 puan türünde 10.000 veya daha iyi olanlar ile DİL puan türünde 250 veya daha iyi olanların bursu üniversiteye kayıt sırasında doğrudan "Kapsamlı Burs"a yükseltilir. Sadece yerleştirildiği puan türünde 0,15 AOBP katsayılı puanı bulunmayan öğrenciler için aynı puan türünde ham puan başarı sırasına bakılır.

Kapsamlı Burs'un içeriğinde Tam Burs'a ek olarak 2011-2012 akademik yılı için 375 TL tutarında aylık katkı bursu (yılda 9 ay boyunca) ve iki kişilik odalarda ücretsiz yurt olanağı vardır. Yurtta kalmayı tercih etmeyen Kapsamlı Burslu öğrencilerin aylık katkı bursuna 125 TL eklenir.

http://www.bilkent.edu.tr/bilkent-tr/admission/burslar.html

AMIRAL
6 yıl önce - Prş 17 Ksm 2011, 16:18

Oğlunuz hangi bölümü istiyor Mehmet Bey

sayfa 6
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET