Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
mehmet_demiR
10 yıl önce - Sal 18 Eyl 2007, 00:08
Üniversitelere Ek Yerleştirme

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2007-2008 öğretim yılı için merkezi yerleştirmede boş kalan, yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan ve 2007-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınlandıktan sonra açılan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına ek yerleştirme yapılacağını açıkladı.

ÖSYM'den yapılan yazılı açıklamada, adayların '2007-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu'nu 1-4 Ekim 2007 tarihleri arasında ÖSYM'nin Sınav Merkezi Yöneticilikleri'nden 3 YTL karşılığında satın alabilecekleri ve ÖSYM'nin internet sitesinde görebilecekleri belirtildi. Açıklamada, adaylar, kılavuz ücreti ile tercihlerini Başvuru Merkezi aracılığıyla yaptıklarında ödeyecekleri 3 YTL tutarındaki hizmet ücreti dışında başka bir ücret ödemeyecekleri belirtilerek, posta ile merkeze

gönderilen tercih formlarının işleme alınmayacağı vurgulandı. ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ile kılavuz satış noktalarının adresleri ayrıca gazete ilanında ve ÖSYM'nin internet sitesinde yayınlanacak. Tercih işlemi, Başvuru Merkezi aracılığıyla veya kişisel olarak internet üzerinden 1-4 Ekim 2007 tarihleri arasında yapılacak ve bu süre kesinlikle uzatılmayacak.

2007-ÖSYS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (Açıköğretim Fakültesi'nin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip olmayacağı belirtilen açıklamada, ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2007-ÖSYS merkezi yerleştirme hiçbir yere yerleştirilmemiş (veya Açıköğretim Fakültesi'nin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş) olmak gerektiği kaydedildi. Açıklamada, bunun dışında, yeni açılan yükseköğretim programları

ile merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programları ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tarafından tercih edilebileceğı vurgulandı.

Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan bir kaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını ve ön lisans programlarını ilgili programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tarafından tercih edilebilecek ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacak. 2007-ÖSYS'de sadece sınavsız geçiş için başvuran adaylardan Açıköğretim'in kontenjansız programları hariç bir yükseköğretim

programına yerleşmemiş olanlar da 2007-ÖSYS Ek Yerleştirme'ye başvurabilecekler. Lise mezunları ek yerleştirme için ön lisans programlarını da tercihleri arasında gösterebilecek ve ilgili yasa gereğince meslek lisesi mezunlarına öncelik tanınmak koşuluyla bir yükseköğretim programına yerleştirilebilecekler. 2007 yılında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına kesin kayıt yaptırmış olanlar da ek yerleştirmeye başvurabilecekler. Ek yerleştirme işlemleri, ''2007 ÖSS Öğrenci Seçme Sınavı

Kılavuzu'', ''2007 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'' ile ''2007 ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu''nda belirtilen esaslara göre yapılacak.

Kaynak:haberler.com

Y-U-S-U-F
9 yıl önce - Cum 24 Tem 2009, 16:15

Merhaba ben bu sene öss girdim.
Selçuk Makine Müh.(iö) ile Selçuk İnşaat Müh.(iö) arasında tercih yapacağım ama kararsızım sizce hangisini tercih etmeliyim yardımcı olurmusunuz.

BaRıS57
8 yıl önce - Sal 27 Tem 2010, 14:08

öss de 297.000 . oldum.sizce nerelere gidebilirim.

İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Sal 27 Tem 2010, 14:20

Alıntı:
öss de 297.000 . oldum.sizce nerelere gidebilirim.

Bilindiği gibi bu sene bir sürü puan türü var.Puan türlerine göre daha detaylı bilgi vermelisiniz.

BaRıS57
8 yıl önce - Sal 27 Tem 2010, 14:45

Alıntı:
Bilindiği gibi bu sene bir sürü puan türü var.Puan türlerine göre daha detaylı bilgi vermelisiniz.

TM-3 puan türünde 297.000. oldum. tm-2 de 310.000 . civarı

İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Sal 27 Tem 2010, 14:50

Alıntı:
TM-3 puan türünde 297.000. oldum. tm-2 de 310.000 . civarı

TM-2 ile Anadolu'daki devlet üniversitelerinde kamu yönetimi bölümü olabilir.

Deha S.
8 yıl önce - Sal 27 Tem 2010, 14:52

Kardeşim bu yıl sınava girdi, sıralamaya göre hem Yıldız Teknik Endüstri Müh, hemde Bahçeşehir (burslu) Endüstri Müh'ne girebiliyor.

Yıldız Teknik'in teknik üniversite olmasından dolayı güçlü bir ismi var.
Bahçeşehir'de kesintisiz burs ve okurken teoride gördüklerini işyerinde uygulamalı görebilme imkanı (CO-OP projesi) var.

İkisi arasında kararsız kaldı, yardım ederseniz sevinirim

Kadir Can Dedeoğlu
8 yıl önce - Sal 27 Tem 2010, 15:04

İstanbul Ticaret Üniversitesi iletişim fakültesi hakkında bilgisi olan varsa; paylaşırsanız sevinirim.

berk okul
8 yıl önce - Sal 27 Tem 2010, 15:37

deha; eğer burs un kesilmesi mümkünse tekniği seçin. eğer burs 4 sene kesintisiz ise bahçeşehiri seçin

Deha S.
8 yıl önce - Sal 27 Tem 2010, 15:53

Alıntı:
eğer burs 4 sene kesintisiz ise bahçeşehiri seçin

Burs kesintisiz Vakıf üniversitelerine karşı önyargım var benim biraz

sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET