Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
ErsanB.
11 yıl önce - Cum 13 Tem 2007, 23:07

iyi ki zamanında halletmişim şu işleri, sadece sınava çalışmak yetmiyor sisteme de çalışmak lazım  Tercih yapacak arkadaşlara Ege Üniversitesi hakkında yardımcı olabilirim ve mühendislik bölümlerinin eğitim programları ve çalışma alanları/şekilleri hakkında bilgi verebilirim özelden bana ulaşırlarsa

Üniversiteye girdikten sonrası için tavsiyelerim:

-Mutlaka üst sınıflardan arkadaş edinin, üniversite hayatınızı nasıl kolaylaştırdığına şaşıracalsınız
-Grup çalışmalarında yakın arkadaş olup olmamanız değil de karşınızdakinin sorumluk sahibi olması ve yetkinliği çok daha önemlidir..
-Herhangi bir siyasi partiye ya da direk ilişkili bir derneğe üye olmayın ama bu tarz direk ilişkileri olmayan siyasi içerik taşımayan dernek/vakıf/öğrenci topluluklarına üye olun. Üye olmakla kalmayın aktif olun. Bu madde derslerinizden hemen sonra gelmeli. Sosyalleşme&aktif olma&etkinliklerde görev almak sizi yetiştirecektir
-Hocalara yalakalık yapmayın fakat öğrencilere sıcak davranan hocalara soru sormak için fırsat kollayın ama bu sorular sadece dersle ilgili olmasın. kariyerinize de yönelik sorular sorun
-1. sınıfta hangi eğitimi görürseniz atlayın. bu tecrübeler sonunda kariyer ve ilgi alanınızı belirleyin ve o alanlarla ilgili eğitimleri kaçırmayın

@lperN
11 yıl önce - Cmt 14 Tem 2007, 00:38

Fazla uzatmadan diyorumki
- Kesinlikle 1 sene yurtta kalın ki hayatı öğrenesiniz. Hayat? Sıkı dostluklar, yenilen kazıklar, kimi zaman çalınan eşyalarınız ...Ama kazandığınız tecrübe bir ömür gider emin olun..
- Kimseye güvenmeyin!! Kimsenin arkasından gitmeyin. Bir süre sonra güvenilenler ve güvenecekler sizi bulacaktır.

cihan1
11 yıl önce - Cmt 14 Tem 2007, 01:09

ben kıbrısta okuyordum ve yurt olayına katlanamdığım için ilk yıl ev tuttum yurtta hiç kalmadan evde kaldım ve bence durumunuz müsyitse ev tutun yurt a boşuna katlanmayın.zaten yurtta kalan arkadaşlarınızdan nasıl bi yer  olduğu,nelerin döndüğü hakkında bayağı bilgi sahibi oluyorsunuz çünkü yurtta sıkıntısı olan size koşuyor kankam böle böle oldu ben ne yapayım şimdi akıl alır ve yurduna geri döner.evde kalanlara daha çok güvenirler.
bencede kendi evinizden uzakta okuyun.ilk dönem bazen ilk yıl zor olacak ama zaten 3 ay yaz tatilinde doğru karar verdiğinize karar vereceksiniz.tek kötü yanı yemek sıkııntısı.ama ailenin verdiği gücü unutmayalım.

ErsanB.
11 yıl önce - Cmt 14 Tem 2007, 02:14

Alıntı:
-Kesinlikle 1 sene yurtta kalın ki hayatı öğrenesiniz. Hayat? Sıkı dostluklar, yenilen kazıklar, kimi zaman çalınan eşyalarınız  ...Ama kazandığınız tecrübe bir ömür gider emin olun..
- Kimseye güvenmeyin!! Kimsenin arkasından gitmeyin. Bir süre sonra güvenilenler ve güvenecekler sizi bulacaktır.

Bunları yazmayı unutmuşum ama kesinlikle katılıyorum.. Ama yurtta bir seneden fazla da kalmayın Yudun faydalarını yurtta kalmayan birinin kalması çok zordur.. 1 sene yurtta kaldım ama hiç pişman olmadım. Kardeşim üniversiteye girdiğinde de okuyacağı şehre bağlı olarak 1 sene yurtta kalmasını sağlamayı düşünüyorum.
Kimseye güvenmeyin, asla "bilmemkimin arkadaşı" olmayın kendiniz olun, biri başkasına küstü diye o başkasına asla sırt çevirmeyin(çok bariz bir olay yoksa) bir gün devran döner bir bakmışsınız onlar can ciğer kuzu sarması siz dışlanmış (aslında bunu sadece üniversite için değil hayat için de geçerli )

tuba h
11 yıl önce - Prş 19 Tem 2007, 12:52

Arkadaşlar öğrencilerle konuştuğum zaman dedıklerine coğu seneye mezun verilmeyecek diye bu sene tercih yapmayıp seneye ikinci kez girip şanslarını denemek istediklerini söylüyorlar. Böyle bir durumda herkes seneye tekrar girmeyi düşünürse kazanma şansı daha doğrusu yerleştırılme sayısı azalırmı artarmı? Fikri olan varmı?
Yapılan araştırmada  son sınıfların kazanma oranı düşük, buna karşılık ünv mezunları ve mezun durumunda olanların puanları daha yüksek.

Oğulhan
11 yıl önce - Prş 19 Tem 2007, 14:08
ÖSS

ÖSS tercihinde sorusu olan arkadaşlara ben bizzat yardımcı olabilirim çünkü ben de bu sene ÖSS'ye girdim ve artık tüm kuralları biliyorum. ÖSS de tercih konusu en önemli konuların başında gelir. Size önerim sırf puanı yüksek diye bie yer seçmek yerine sırf sevdiğiniz mesleği seçmenizdir. Bu konuda velilerimize de şunu söylemek istiyorum bırakın çocuğunuz istediği mesleği seçsin yoksa istenmeyen yapılan bir iş ne kariyer getirir ne de çocuğunuz mutlu olur. Çünkü şu anda yapacakları tercihler onların 40yılını etkileyecek belki bir daha o mesleği değiştiremeyecekler. Tercih konusunda en büyük destek ailelere düşüyor.

CAN
11 yıl önce - Prş 19 Tem 2007, 14:18

Hayatımda 2 üniversite maceram oldu.Birincisi çok iyi bir üniversitenin hayatımda ilk defa adını duyduğum bölümünden terk ederek zor kaçtım.Sonra girdiğim depresyonlar,sıkıntılar da bunun yanına kâr oldu.İkinci üniversite maceram yine iyi bir üniversitenin sevdiğim bölümü ile sonlandı.Annem ve babam çok üzüldüler,birinci bölümü okumadığım için ama onların üzüntüsü belirli bir sürede bitti.Ama ben şimdi okuduğum bölümden dolayı çok sevdiğim işi yapıyorum.Diyeceğim o ki,asla kimsenin yaz dediği ama sizin hakkında fikir sahibi olmadığını bölümleri zorlamayın.Hayatta en zor şey ne seçim yapmak ne de okumak.Hayatta en zor şey öğrenciliğini yaptığınız bölümden kaçar gibi uzaklaşmak ve bölümü bırakmak.Sakin olun ve neyi istediğinizi düşünün.Bunun için de sakin ve sessiz bir ortamda olmayı unutmayın.Seçim yapmak aynı araba almak gibi.Herkesin iyi kötü fikri oluyor ve kafanıza sürekli şunu yaz,bilmeninin oğlu/kızı bitirdi,çok para var o işte gibi laflar duyarsınız.Bu yüzden bırakın,sizin gönlünüzden geçenle puanınız tutuyorsa kimseyi dinlemeyin, yoksa ileride hasta olursunuz.

yagmur10
11 yıl önce - Prş 19 Tem 2007, 15:17

ben meslek secimi ile ilgili bir soru sormak istiyorum
uluslararası ilşkiler bölümünün gelecek için nasıl bir avantaj tasıdığını merak ediyorum
eger bu konuda bilgili biri varsa ve paylaşırsa cok sevinirim

CAN
11 yıl önce - Prş 19 Tem 2007, 15:56

Alıntı:
uluslararası ilşkiler

Eğer anne ve babanız veya ailenizden birisi devletin üst düzey bir işinde çalışmıyorsa,Rotaryan,Lions vs... kuruluşlarda bağınız yoksa, daha doğrusu bağlarınız bir şekilde geniş uzantılı değilse bir şirketin insan kaynaklarında işe alım elemanı olarak çalışacağınız bir işinizin olmasını sağlar.

Nurdan
11 yıl önce - Cum 20 Tem 2007, 19:06

Bence gerçekten ne istediğinizi biliyorsanız ve istediğiniz yerde mutlu olacağınıza inanıyorsanız hiç tereddüt etmeyin.Bir sene daha hazırlanmaktan sırf zaman kaybı olmasın diye vazgeçmektense tekrar hazırlanmak bana daha uygun gibi geliyor.Tabii dediğim gibi kesin olarak inançlıysanız...
ÖSS deneyimlerimden şunu öğrendim: isteklerden korkmamak gerek, ne istemekten ne de istediğimiz meslekten.Çünkü bir şekilde başarmanın yolunu bulabiliriz.Ben şu anda başarabildiğim kısımlar bulabiliyorum kendimde.Ama yine de bir tatminsizlik var işte.Keşke şehir dışı olsa da istediğim bölüme gitseydim diyorum bazen.Ayrıca burada başladım diye burada devam etmek zorunda değilim.Başka alanlara kaymak aslında o kadar zor değil.Bunu da düşünerek tercihi büyük bir sorun haline getirmeden daha sakin kafayla daha doğru seçimler yapılabileceğini düşünüyorum.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET