Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
tuba h
11 yıl önce - Prş 12 Tem 2007, 16:01
ÖSS tercihi için danışma ve tavsiyeler

Bu sene sitemizde sınava giren ve sonuçlardan umutlu olan arkadaşlar kimler acaba merak ettim.
 Bence burda birbirlerimize tercih seçiminde yardımcı olalım çünkü gecen sene coğu kişi yüksek puanla açıkta kaldı. Dersanelerdeki hocalar yoğunluktan dolayı fazla ilgilenemıyorlar burdaki öğretmenlerde sınava girenlere yardımcı olurlarsa seviniriz.

En son tuba h tarafından Prş 12 Tem 2007, 16:43 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

bülent dizdar

11 yıl önce - Prş 12 Tem 2007, 17:09

Değerli arkadaşlarım.
Hayatımızın en önemli sınavlarından biri olan Öğrenci Seçme Sınavı'nı (öss) geride bıraktık. Bu gün de sınav sonuçları açıklandı. Kimimiz üzüldük, kimimiz sevindik.

İstediğimiz bölümlere girebilecek puanı alabildik mi? Aldığımız puanla başka nerelere tercih yapabiliriz? Tercih yaparken puanımıza mı, yüzdelik dilimimize mi yoksa başarı sıramıza mı bakacağız? Bütün bunları bu başlıkta tartışalım.
Ayrıca bu yıl sınava giren sevgili kardeşlerim. Tercih yaparken bazı önemli konuları da gözardı etmeyiniz.

Unutmayınız ki;
İdealinizdeki üniversite ya da bölüm diye birşey yoktur. İdealinizdeki meslek vardır. Mezun olduğunuzda yapmayacağınız mesleğe ait bir bölüm seçmeyiniz.

Gitmeyi düşünmediğiniz şehirleri veya bölümleri tercih etmeyiniz. Kayıt yaptırmasanız bile yerleştirildiğiniz bölümlerden dolayı ertesi yıl ağırlıklı ortaöğretim başarı puanınız yüzde 50 oranında düşecektir. Ayrıca o şehirde veya bölümde okumak isteyip de puanı sizden az olan bir kişiye mani olmuş olacaksınız.

Tercih sıralamasında istediğiniz bölümleri tercih listenize yüksek puanlı olandan düşük puana doğru sıralayın. Aksi taktirde ölü tercih yapmış olursunuz.

Ailenizin fikrini alın. Ama son kararı siz verin.

Hepinize başarılar diler, sevgiler sunarım.

Kemal Bayır
11 yıl önce - Prş 12 Tem 2007, 17:39

Geçmiş yıllarında ayakları üzerine basmayı becerememiş gençler, ayrı şehre gidince yanlız
yaşamanın üstesinden gelemeyerek, konumları ne olursa olsun, bunalıma girip, tahsillerini
yarıda keserek geri dönüyorlar ve yeniden sınava girmek üzere en az 2 yıl kaybederek başa
dönüyorlar. Üstelik psikolojik destek için zaman ve para kaybı cabası...

Bu duruma düşmemek için, başka illeri seçecek olan gençler bu konuda kendilerini çok iyi
analiz etsinler.

Daha geniş bilgi :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=528553#528553

recep demirbas
11 yıl önce - Prş 12 Tem 2007, 18:03

bülent bey yazdığınız her kelimeye katılıyorum (ama oy veremiyorum ne yazıkki)

üniversiteye girecek arkadaşlar gidecekleri yeri tercih ederken gayet dikkatli olmaları gerekmekte
önünüzde 20 gün var ve siz bu 20 günde belki 40 sene uğraşacağınız mesleği seçeceksiniz
benim size tavsiyem tercih yaparken şu konulara dikkat edin

- sıranız en önemli kriter. yüzdelik dilim ve puan her sene ama her sene değişir. sınava giren öğrenci sayısı, barajı geçen öğrenci sayısı gibi alaksız kriterler maalesef çok etkiliyor yüzdelik dilim ve puanınızı ama sıranız size gayet ciddi bir referans olacaktır.  
- gittiğiniz il hiç önemli değil (istanbulda okuyoruz ama bilgisyar görmeden bilgisayar mühendisi olacağız)
anadoluda çok kaliteli üniversitelerimiz mevcut. kesinlikle büyükşehir sevdasıyla okumak istemediğiniz bölümleri seçmeyin (bu şekilde trcih yapan arkadaşlarım ne yazıkki boğazda kız peşinde koşmaktan bırakın adam gibi eğitim görmeyi derslerini bile geçemiyor) ama gideceğiniz ilde yakın bir akrabanızın olması faydanıza olur
- arkadaşlarınız x üniversitesine gidecek diye sakın x üniversitesini yazmayın. üniversitede en iyi dostunuz kendi bölüm arkadaşlarınız ve kırtasiyecilerdir : ) ama x üniversitesinde size uygun bir eğitim verildiğini düşünüyorsanız beni ciddiye almayın  
- gideceğiniz bölüme yakın bir akrabanızı varsa mutlaka önceden gidip incelemesini rica edin ve gözlemlerini öğrenin. unutmayın ders sonrasında kampüste takılacaksınız 4 sene boyunca (bizim gibi beton yığınında okumak zorunda kalmayın sizde)
- yeteneklerinizi inceleyin, eğer inşaatların önünden geçerken istemsizce kafanızı çevirip dozerleri izliyorsanız sizde mühendis kafsaı vardır. yada iett otoüslerinin doluluğuna bakıyorsanız işletme seçebilirsiniz  
alışkanlıklarınız tercihinizde önemli bir rol oynar
- bir şeyi çok iyi bilmeniz o bölümü okumanız gerektiği anlamına gelmez. örneğin bilgisayarda harikalar yaratıyorsanız yine yaratın ama bunu yanında size bilgisayar kullanırken gerekebilecek bir dalı seçmeyi deneyin (mesela bilgisayar kullanmayı ve programlama öğrenmek gayet kolay bir iştir boş vakitlerinizin bir kısmını ayırsanız bile öğrenirsiniz rahatlıkla. elektronik mühendisliği tam size göre olabilir)
- öss sıralamasında ileri giden ve geriye giden bölümleri belirleyin ve ona göre tercih yapın (ben girdiğimde 5000. sıradan öğrenci alan bölümüm 3 sene sonunda 11000. sıraya öğrenci almaya başladı. önemsiz gibi gelebilir ama kalitenin düştüğünün yada düşeceğinin göstergesidir )
- üniversite seçmeyin bölüm seçin (hatta hoca seçin)
- bölüm siteleri yanıltabilir ama siz yinede inceleyin (2 milyara ne harikalar çıkartıyoruz bir bilseniz   )
- google iyi bir referans olabilir (arama ve sonuç sayısı)
- gideceğiniz bölümün bilimsel araştırmalarını inceleyin ( bilimsel araştırma demek bu ülkede direk kalite demektir. çoğu üniversite dersine girecek hoca ararken bilimsel araştırmalara yoğunlaşabilmek zordur biraz    )
- tebrikler (bunu o kadar az duyacaksınız ki siniriniz bile bozulabilir. ben duymadım şahsen )
- 3 hafta boyunca hangi bölüme girdin diyenlere kesin cevaplar verin açıklamaya çalışmayın. 21 gün boyunca 21 defa soranlar oluyor bazen  (kibarca 3 hafta daha beklemeniz gerektiğini anlatın gerekirse tersleyin . baskı altında kalmazsınız )
- eğer puanınız yüksekse yaz tatilinde mutlaka ingilizcenizi geliştirin (yüksek puanlı çoğu bölüm yabancı dilde maalesef. hazırlık sınıfında vakit kaybetmeyin. genelde birşey öğrenemeden geçer o bir sene )

diyelimki iyi bir üniversiteye girdiniz. peki şimdi ne olacak.

- tekrar tebrikler (dediğim gibi bunu az duyacaksınız. insanlar karınlarını doyurma derdindeyken 150-160 soru çözen birisini önemsemeyebiliyorlar )
- öss bugüne kadar girdiğiniz en zor sınav olduğu için üniversitede  6 ayda diploma alabilirsiniz gibi gelebilir  size ama durum böle değil maaesef. 48 saat uykusuz kalmak sıradanlaşabilir. son sınavıma 6 saat önce girdim ve 30 saattir ayaktayım. (yazarken dikkatsizce hata ettiysem affola)
- daha özgürsünüz ama dünya hala kendi etrafında dönüyor ve küçük dağları siz yaratmadınız. derslerde çay hahve içebileceğiniz gibi telefonunuzu lisede olduğu gibi kapatmak zorundasınız.
- maalesef yollara alışın. ya okulunuz uzak olacak yurda yada eviniz yurda
- halen burs veren pek çok firma kurum ve vakıf var.durumunuz iyi değilse bunlara başvurup şansınızı deneyebilirsiniz. eğer maddi durumunuz iyi değilse mutlaka öğrenim kredisine başvurun (borç par ama alternatifi olmuyor çoğu zaman. bu başvuru tercih sırasında yapılır ona göre başvurun önceden )
- siyasi partilere katıldığınız için ülke kurtulmayacak tam aksine işini adam gibi yapmayan insanlar yüzünden daha fazla geriye gidecek. öğrenci olduğunuzu ve önceliklerinizi unutmayın. aileniz sizi okuyup vataan millete hayırlı olasınız diye 18 sene sırtında taşıdı. unutmadan üniversitelerdeki çoğu oluşum etnik ayrımcılık üzerinden siyaset yapar. onlara göre tam genel af üniversitelerindeki eğitim kalitesinden daha önemlidir

şimdilik benden bu kadar. hepinizi tekrar tekrar tebrik ederim. zor bir maratonu geride bıraktınız  

recep demirbaş    (imzamda şuracıkta duruversin)

Mehmet F.
11 yıl önce - Prş 12 Tem 2007, 18:17

Bu sınav sistemi öyle bir hale getiriyor ki insanı, psikolojisi bozulan arkadaşlar, bunalıma girenler, delirenler, ağlayanlar, intihar edenler... Sanki çağdışı bir sistem.

Ama gelelim işin sonucuna. Binbir emek ile koskoca bir yıl, bütün sosyal hayattan kopup onlarca test kitabı arasında boğulduktan sonra kazanmak güzel bir duygu. Tamam da sonra?

Hangi üniversiteye gitmeli? En büyük sorun şimdi bu oluyor. Tercihler yapılırken, okulun kalitesi, bulunduğu yer, ulaşım, konaklama, aile bütçesi vs. vs. sorunlar gittikçe çoğalıyor.

Türkiye'de gerçekten üniversite denilebilecek 4 tane üniversite var. Bilkent, ODTÜ, Boğaziçi, İstanbul Üniversitesi.  Yani herkesin hayalidir bu üniversitelerin birinde öğrenci olabilmek. Kimi çok pahalı, kimi çok uzak, kimisinin de bulunduğu şehir çok pahalı ve yaşamı zor.

Gelelim kıssadan hisseye, tercih yapacağınız üniversite hangisi olursa olsun, sadece okumak ile kalmayın. Çalışın! Bölümünüzle ilgili bir işe girin. Edineceğiniz her tecrübe ileride diploma ile birlikte çok büyük yüksek bir avantaj sağlayacaktır. Diploma tek başına hiç bir zaman yeterli olmayacaktır.  4 yıllık lisans hayatının sonunda diplomanız ile birlikte 3 yıllık iş tecrübeniz var ise önünüze çok güzel fırsatlar çıkacaktır.

Mutlaka okulunuzu tercih ederken bahsettiğim tecrübe konusuna önem gösterin. Diploma tecrübe yoksa pek fazla işe yaramayacaktır, fakat ikisi bir araya geldiği zaman yolunuz açıktır.

Alıntı:

siyasi partilere katıldığınız için ülke kurtulmayacak tam aksine işini adam gibi yapmayan insanlar yüzünden daha fazla geriye gidecek. öğrenci olduğunuzu ve önceliklerinizi unutmayın. aileniz sizi okuyup vataan millete hayırlı olasınız diye 18 sene sırtında taşıdı. unutmadan üniversitelerdeki çoğu oluşum etnik ayrımcılık üzerinden siyaset yapar. onlara göre tam genel af üniversitelerindeki eğitim kalitesinden daha önemlidir

Bu kısıma da bir şey karalayayım dedim. Kesinlikle hiç bir siyasi partinin, gençlik kolları, dernekleri, çeşitli organları vs. gibi yerlere üye, kayıt olmayın. Sizi öğrenciliklten uzaklaştıracak şeyler olacaktır bunlar.
Tüm arkadaşlara başarılar diliyorum.

tuba h
11 yıl önce - Prş 12 Tem 2007, 18:25

Evet arkadaşlar ben sınavda şahıt oldum  krize gırıp kağıt yırtanlar yada zık zak yapanlar ama cocuk stresten panikten yapıyor bellı kilitlenmiş. ne yapsınlar .

Yakın çevremde puanı yüksek olup hala açıkta kalmış olanlar olduğundan dolayı bu konunun üstünde durulmasını istıyorum yazık oluyor gençlerimize bir sene kaybı bile olmasın istıyorum zaten seneye deyip önemsemeyen gençlerın sonrakı sene pekte fazla başarı gösterdıkleri söylenemez ki zaten puanlar arttığından şansları azalıyor.

Yılmaz Edessa

11 yıl önce - Prş 12 Tem 2007, 21:55

Bu seneki taban puanlar nasıl bilmiyorum.. Hocalarımız daha iyi bilir. Kuzenim kerata pek başarılı sayılmaz..  Eğer bilgi verebilecek bi hocamız varsa sevinirim.. Bizim eleman bi yerlere girebilecekmi? Kendisi Ea öğrencisi. Girebilicekse hangi programlara girebilir? Sözelden bu puanla tercih yapabilirmi?

Barajı aştığı için tercih şansı var ama çarpık sistemden dolayı pekte şanslı görmüyorum.. Barajı aşan bir yere giremiyorsa daha neye yarar baraj..  

Söz1 puanı: 235
Söz2: 216
Ea1: 206
Ea2 192

Orta öğretim başarı puanı ise 57.5 ..

0,8 aobpli:
Söz1: 290.8
Ea1: 261.2
Söz2: 272.5
Ea2: 247

Teşekkürler..

Rabia Çelik

11 yıl önce - Prş 12 Tem 2007, 22:55

Alıntı:
Bu seneki taban puanlar nasıl bilmiyorum.. Hocalarımız daha iyi bilir. Kuzenim kerata pek başarılı sayılmaz..  Eğer bilgi verebilecek bi hocamız varsa sevinirim.. Bizim eleman bi yerlere girebilecekmi? Kendisi Ea öğrencisi. Girebilicekse hangi programlara girebilir? Sözelden bu puanla tercih yapabilirmi?

Bildiğim kadarıyla EA öğrencisi sözelden tercih yapacaksa bu 0,3 aobp puanıyla oluyor. Sebebi kendi puan türü hariç bir puan türünden tercih yapması. Ve tercih yaptığı bölümü kazanıpta gitmez ise bir sonraki sene Öss puanı düşüyor. Yani bu durumda yine öğretmenlerimiz çok daha iyi bilir ama kendi puan türünden tercih yapması çok daha iyi. Ben en azından böyle yapmıştım zamanında. Bu sene birincinin aldığı puan 300 (ham olarak) . Bu da taban puanlarını yükseltiyor tabi. Tercih yaparken yüzdelik dilimler de iyi hesaplanmalı. Umarım bu bilgiler biraz yardımcı olur arkadaşlarımıza.

Mehmet44
11 yıl önce - Cum 13 Tem 2007, 00:18

Mümkün olduğunca ailenizden uzakta okumaya çalışın. Üniversitenin tadını çıkarmak için. Üniversite sadece okula gidip gelinerek harcanacak 4 yıl değildir. Bu 4 yıl önünüzdeki yaşamınız boyunca daha önceki yıllardan daha fazla hayat tecrübesi verecektir size. Ev geçindirmenin ne olduğunu,su faturası için kuyruğa girmeyi,bir sorumluluğunuz olduğunu en iyi bu şekilde kavrayacaksınız. Aşık olmanın bile ilk defa ciddiyetini anlayacaksınız.

Tercih mercih hikâye,hayat zaten sizin yerinize plân yapıyor. (Bu lafıda Burç Abi'den çaldım )

tuba h
11 yıl önce - Cum 13 Tem 2007, 21:21

İnanın bu yeni cıkan sistemi anlayamıyorum ah bır anlasam yardımcı olacam zaten öğrencilerin kafalarını karıştırmak işi daha zorlaştırmaktan başka bir şey değil eğitim kaliteside böyla yükseltilmez ki. Kardeşimde bu sene sınava girdi dur bakalım ne olacak.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET