Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Adnan Menderes Havalimanı
« önceki   1234 ... 105106107   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
Arslan Türegün

13 yıl önce - Pts 02 Ağu 2004, 11:28

Selamlar
Sanal havacı olarak bir iki kelam etmek isterim.
İzmir Adnan Menderes havalimanı hizmete girdiği tarihte -yanılmıyorsam 1987- Türkiye'deki en modern havalimanlarından birisi idi. Hatta İstanbul Atatürk'e göre çok daha kaliteli hizmet verebilecek donanıma sahipti. Mimari anlamda yorum yapamayacağım fakat bana Malta havalimanını çok anımsatıyor.
Ne yazık ki İzmir'e gerek turizm gerekse sanayi alanında gereken önem yıllardır gösterilmiyor. Hangi hükümet gelirse gelsin İzmir her zaman için Türkiye'nin üvey evladı (hatta çirkin ördek yavrusu) muamelesi gördü ve görmeye de devam ediyor.
Aslında, şahıs olarak bu durmuma memnun olduğum da söylenebilir. Böylece kent sadece bizlere kalıyor (biraz ırkçı yaklaşım oldu ama gerçekten ben İzmir'in bu halini çok seviyorum).
Havalimanı konusuna geri dönecek olursam şahsi görüşüm, mevcut olanın sadece mimari açıdan değiştirilebileceği yönünde. Konum olarak neredeyse kent içerisinde kalmış bir havalimanını daha da genişletmek ve geliştirmek mümkün değil. Diyarbakır kazasına kadar ILS sistemi bile koyulmamış (şu anda var ama bazı engeller yüzünden tam işler değil) 16 pistine inişlerde kent üzerinde bayağı alçak geçiliyor. Zaten yer yükseltileri nedeni ile de havalimanının başka şekilde iyileştirilebilmesi ve büyütülmesi mümkün değil.
Şehirleşmedeki çarpıklık maalesef ülkemizin her yerinde olduğu için sadece makyaj ile yetinmemiz gerekmekte.
Gerçek anlamda modern bir havalimanı ise bence kent dışında sıfırdan kurulmalıdır. Bunu yaparken de ilerideki genişlemeler göz önüne alınarak havalimanı çevresine imar izninin kısıtlı tutulması gerekir. Tabi buraya kolay ulaşımın olması için de gereken altyapının önceden hazırlanması şarttır.
Sevgiler,
Arslan

Viralp
13 yıl önce - Pts 02 Ağu 2004, 13:02

Herkese selam,
Arslan arkadasin dusuncelerine ben de katiliyorum. Teknik sorunlar bir yana yeni bir terminal yapmak icin once bunun ne ise yarayacagina karar vermak lazim: THY yurtdisindan buraya neredeyse sadece Istanbul uzerinden ucmaya devam ederse yani Istanbul/Ataturk'u Hub olarak kullanmakta israr ederse (ki boyle olacagi maalesef kesin), Izmir'e proje maketinde gorulen yapi yetecek ve artacak buyukluktedir. Buyutme konusu da sadece bu (politik/ekonomik) durumda herhangi bir degisiklik oldugunda soz konusu olabilir.

Gönenç
13 yıl önce - Sal 17 Ağu 2004, 11:00
Adnan Menderes Havalimanı Yeni Dış Hatlar Terminali ihalesi

Ulaştırma Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından yap – işlet – devret modeline göre gündeme getirilen Adnan Menderes Havalimanı Yeni Dış Hatlar Terminali ihalesini 6 yıl 7 ay 29 gün işletme süresiyle HAVAŞ – BAYINDIR İNŞAAT grubu kazandı.

Yeni Dış Hatlar Kompleksinde 2,200 araçlık otopark ile 9 yolcu köprüsü, 60 adet check-in yeri, 30 pasaport bankosu ve gelen yolcu salonunda 5 adet bagaj konveyörü ile bagaj taramaya yönelik EDS/EDDS sistemleri inşa edilecek.

Adnan Menderes Hava Limanı Yeni Dış Hatlar Terminal Kompleksi için yaklaşık 130 milyon Euro yatırım öngörülüyor.

DHMİ Genel Müdürlüğü ihaleyi kazanan ortaklığa, işletmeye geçtiği yıl için 1 milyon yolcu güvencesi verecek. DHMİ, bu sayının altında kalacak her yolcu için işletmeci firmaya, 15 Euro ödeyecek. İşletmeye geçilen ilk yıl için verilen 1 milyon yolcu güvencesi, izleyen yıllarda yüzde 3 oranında artırılacak.

(Kaynak: www.turkihale.com )

Saygili
13 yıl önce - Prş 19 Ağu 2004, 18:17

Benim iki sorum olacak

1- Suan kullanilmakta olan dis Hatlar terminali ne olacak. Eger ic hatlar yapilacaksa, büyük bir onarim sart. Yok biz bu hali ile isletecegiz derlerse, ic hatlarda ucan insanin günahi nedir ? yurdum insani olmasimidir. ?

2- Ic hatlar ve dishatlar binasi ic icemi yoksa bir birinden ayri uzak binalarmi olacak.?

Bu konular devlet sirri galiba hic bir bakanlik internet sayfasinda dogru düzgün bir bilgi yok.

Güya E Devlet oldukya ondan galiba. E devletimde E devlet ol kampanyasi herhalde.

Üslubum icin beni bagislayin. Fakat Ulastirma bakanligi ve DHMI internet sitesi ve orada yazan plan proje ve diger bilgiler MÖ' den öncesine aitmis gibi eski olduklari icin biraz sinirlendim.

Saygili
13 yıl önce - Pts 04 Ekm 2004, 18:50

Bir kac fotoda benden

(+)

(+)

(+)

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 105106107   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR