Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Süha
13 yıl önce - Cum 06 Tem 2007, 16:39
İZM » Deniz Otobüsü Seferleriyle İzmir'le Karaburun Denizden Buluşacak

İZMİR’LE KARABURUN DENİZDEN BULUŞACAK
Alıntı:
İzmir’den Karaburun’a artık deniz yoluyla da gidilebilecek. Karaburun Belediyesi ile Teknomar arasında imzalanan işbirliğiyle Türk mühendisler tarafından üretilen deniz otobüsü cumartesi teslim edilecek.

Saat 10.00’da Üçkuyular İskelesi’nde tören düzenlenecek.

Saat 11.00’de de ilk sefer gerçekleştirilecek. Törene Karaburun Belediye Başkanı H. Serdar Yasa, Teknomar Başkanı Alphan Manas, Teknomar Genel Müdürü Gürkan Çanga da katılacak.

TEKNOMAR Şirketi’nin ürettiği yüzde yüz Türk yapımı deniz otobüsleri İzmir-Karaburun arasında günde 4 sefer yapacak. Üçkuyular İskelesi’nden kalkacak deniz otobüsleri 1.5 saat sonra Karaburun İskelesi’ne ulaşacak.

KARABURUN Belediye Başkan Vekili Mustafa Ünsal, "Güzel ilçemiz yarım asır sonra denizle buluşacak. Bir yıldır üzerinde çalıştığımız proje hayata geçiyor ve bunun heyecanını yaşıyoruz. Bu bir başlangıç, deniz seferleriyle hem turizm de bir artış sağlanacak hem de kentin karmaşasından kurtulmak isteyenler için güzel bir fırsat yaratılmış olacak" dedi.

Karaburun seferlerinin ardında oluşacak talep doğrultusunda Mordoğan ve Foça’ya ek seferler düzenlenmesinin hedeflendiğini belirten Ünsal, "Denizle buluşulan her noktada Karaburun’un imzası olacak" dedi.

Kaynak: http://www.denizhaber.com/index.php?sayfa=habgst& ...mp;links=1

Not: Hadi hayırlı uğurlu olsun İzmir. Fotoğrafları bekliyoruz.

ozcan alemdar
13 yıl önce - Pzr 08 Tem 2007, 17:16

Alıntı:

Karaburun, İzmir'e şimdi çok daha yakın

Karayoluyla 2.5 saatlik yolculuk, deniz otobüsüyle 1 saat 15 dakikaya düşecek.
Karuburun ile İzmir arasında deniz otobüsü seferleri bugün başlıyor. Üçkuyular İskelesi'nde düzenlenecek tanıtım toplantısının ardından ilk sefer, saat 10.00'da Üçkuyular'dan Karaburun'a yapılacak. Karaburun Belediyesi ile Teknomar firması işbirliğiyle gerçekleştirilen seferler sayesinde karayoluyla 2-2.5 saat süren mesafe 1 saat 15 dakikaya inecek.
2004 yılında proje hazırlığına başlanan 2 ay önce ihalesi gerçekleşen Karaburun-İzmir deniz otobüsü seferleri, günde 8 defa yapılacak. 67 kişilik deniz otobüsleriyle günde 550 yolcu taşınabilecek.

Turiste kolaylık
Deniz otobüsü seferlerinin Karaburun'a canlılık getireceğini belirten Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa, "İzmirlilerin dahi unuttuğu beldemize yeni bir soluk getirdik. Yıllık 50 bin olan yerli ve yabancı turist sayısını, deniz otobüsü sayesinde 100 bine yükseltmeyi hedefliyoruz" dedi. Hayalinin gerçek olduğunu, üniversitede okuduğu yıllarda iki kenti deniz yoluyla buluştarmayı düşündüğünü belirten Başkan Yasa, şu bilgileri verdi:
"2004 seçimlerine girdiğimde, bu projem olgunlaştı. Merhum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, projeme destek verdi, ancak ömrü yetmedi. Bu konuda karşımıza çıkan engelleri tek tek aştık ve bugünlere geldik. Geçtiğimiz Mayıs'ta ihaleye çıktık, bugün de ilk seferimize başlıyoruz. İşletme hakkını verdiğimiz Teknomar firması, bize gelirinin yüzde 10'unu verecek. Böylece belediyemize de bir gelir kapısı yarattık. Bu ulaşım kolaylığıyla bölge halkı, İzmir'e daha kolay ve çabuk ulaşabilecek. İzmirliler de keyifli bir yolculukla ilçemize gelebilecek."
Başkan Serdar Yasa, iç hat seferlerini, deniz otobüsünün yanaşmasına göre düzenlediklerini, taksi durağını iskeleye taşıdıklarını sözlerine ekledi.

600 bin dolara mal edildi
Deniz otobüslerinin 67 kişilik katamaran tipi olduğunu belirten Teknomar Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, seferlerin sadece yaz aylarıyla sınırlı kalmayacağını, tüm yıl kesintisiz devam edeceğini vurguladı. Sefer başına ulaşım bedelinin 12 YTL olacağını saçıklayan Manas, şu bilgileri verdi: "Yolcu konforunu ön planda tuttuk. Deniz otobüsümüzde iki plazma televizyon, simit-peynir keyfi yapılabilecek modern bir büfe yer alıyor. İzmirliler aradıkları tüm konforu ve keyfi, deniz otobüsünde bulabilecek. Araç, 2 aylık sürede üretildi ve 600 bin dolara mal oldu. Sea Liner ismi ile üretilen mini katamaran, yüzde 100 Türk mühendisliği ve sermayesi gerçekleştirildi. Tuzla'daki tersanede üretilip İzmir'e deniz yoluyla getirildi. Böylece deniz otobüsümüzün uzun deniz yolculuklarına da hazır olduğunu kanıtlamış olduk. 5.3 metre eninde ve 16 metre boyunda olan deniz otobüsümüz, 27 deniz mili seyir hızına sahip."

http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/07/07/
Ülkemizde de deniz otobüslerinin üretilebildiğini görmek çok sevindirici...

Ömer3510

13 yıl önce - Pzr 05 Ağu 2007, 20:53

Bu geminin ilk seferine katılıp fotoğraflar çekmek çok istiyordum
ama o zamanlarda çok işim vardı
İzmir dışındaydım

Şimdi seferler sürüyor mu bilmiyorum
bu konuda bilgisi olan var mı hatta sefere bizzat katılan oldu mu ?

Not;Bence Ayrıca Karaburun-Foça arasına da arabalı vapur lazım,bilmiyorum belkide vardır...

evrenpitrak
13 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 14:18

Alıntı:
Şimdi seferler sürüyor mu bilmiyorum

Seferler hala sürmekte sanırım. Cuma günü Konak vapur iskelesinde sefer saatleri yazıyordu Üçkuyular-Karaburun seferlerinin. Tahminimce diğer iskelelerde de yazıyordur.

Alıntı:
Not;Bence Ayrıca Karaburun-Foça arasına da arabalı vapur lazım,bilmiyorum belkide vardır...

Yolcu ve araç trafiğini düşününce... Bence gerek yok. Boş gidip gelecek feribot. Çeşmeye gelmek isteyen İstanbullu zaten bornovadan giriyor şehre. Bunun yanında, Çeşme-Karaburun bağlantısının çok sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Bilmiyorum Ildırı köyü ile Balıklıova arasındaki tali yoldan geçtiniz mi? Bunun yanında, Ildırı köyü ile Ilıca arasındaki yol da yoğun trafik için hiç uygun değil. Sürekli yazlık sitelerin içinden geçmekteydi en son Germiyan civarlarında.
Bunun yanında, İstanbuldan gelecek bir kişinin Foçaya ulaşması için 5 alternatifi var.

1- Tekirdağ-Malkara-Gelibolu-Çanakkale-Kaz Dağları-Edremit-Ayvalık-Aliağa-Foça
Yol çoğu yerde dar, sıkıntılı (özellikle Kaz Dağları bölgesinde sollama yapmanız imkansız)

2- Yalova-Orhangazi-Bursa-Karacabey-Bandırma(veya Yenikapıdan feribotla Bandırma)-Çanakkale.......
Kulağınızı tersten tutmaya benzer. Yolu özellikle Yalova.... güzergahından geliyorsanız, yaklaşık 200 km uzatırsınız.(Mesafe İzmir içindir)

3- Yalova-Orhangazi-Bursa-Karacabey-(veya Yenikapıdan feribotla Bandırma)-Susurluk-Balıkesir-Edremit....
Balıkesir-Edremit arası yol dağlık, İzmire ulaşmak için yaklaşık 100 km fazladan gidersiniz.

4- ......Susurluk-Balıkesir-Savaştepe-Soma-Bergama-Aliağa-Foça
Foça'ya ulaşmak için en kestirme yollardan biri. Yolun çoğu bölgesinde ancak bir aracın geçebileceği genişlik var. Dağlık ve yolu bilmeyen kişiler için çok tehlikeli.

5- ...... Balıkesir-Akhisar-Manisa-Menemen-Foça
Manisa-Menemen arasındaki yol rahat. Kullanılabilecek bir güzergah.

Bunun yanında bir de Bornova'dan Karşıyaka' ya, oradan Çiğli-Menemen-Foça güzergahını da takip edebilirsiniz ama Foça'ya ulaşma sürenizle eşdeğerdir Çeşme'ye ulaşmanız.

Tabii bir de Karaburun' dan Çeşme'ye ulaşmanız var. Ilıca-Balıklıova arası yol yaklaşık 50-55 km.

Ben İstanbul'dan Çeşme' ye geliyor olsam bu güzergahları tercih etmem. Bornova' dan şehir içine girerim veya hiç bilmiyorsam çevre yoluna girerim.

Eğer amacınız sadece iki yerin yerel halkını taşımaksa, tahminimce o güzergahı kullanacak kişi sayısını 1 yılllık bir süreyi göz önüne alırsanız bir feribotu doldurmaz.

Süha
13 yıl önce - Çrş 08 Ağu 2007, 01:36

Her ne kadarda haberin notları olsada sitemizde deniz otobüsü hakkında detaylı bilgiyi bu haber videosuda veriyor.

Bu videoyuda inceleminizi tavsiye ederim.  

Haber Videosu

Teknomar Karaburun Açılışı - ÜçKuyular Deniz Otobüsü 2

Yaz Tarifesi

(+)

Kış Tarifesi

(+)

Hadi hayırlı uğurlu olsun.  

m.erkan
11 yıl önce - Çrş 28 Oca 2009, 22:29

Bu basliga son mesaj 07 Ağu 2007 tarihinde yazilmis. Deniz otobusunun akibetiyle iligili bilgisi olan var mi? Seferler, muhtemelen yolcu azligindan dolayi ekonomik olmadigindan kaldirilmis olmali diye tahmin ediyorum. Peki eger kaldirildiysa kullanilan tekne ne oldu? Simdi nerededir? Hangi hatta calismaktadir?

Ayhan
11 yıl önce - Prş 11 Hzr 2009, 16:05

Karaburun-Foça vapur seferi

İZMİR’in Karaburun ile Foça ilçeleri arasında deniz seferleri başlatıldı. Karaburun Belediyesi ve TurYol’un işbirliği ile gerçekleştirilen deniz seferleri hafta sonlarını kapsayacak şekilde gerçekleştirilecek. Karaburun ile Foça arasını 50 dakikada kateden vapurun 500 kişi taşıma kapasiteli olduğu ve daha önce Ayvalık-Midilli arasında çalıştığı bildirildi. Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa, karayoluyla 3 saat süren Karaburun ve Foça arasındaki ulaşımın deniz yoluyla 50 dakikaya indiğini dile getirdi. Cuma günleri 08.00 ve 19.00’da Foça’dan, 09.00 ve 20.00’de Karaburun’dan, cumartesi ile pazar günleri 10.00 ve 19.00’da Foça’dan 11.00 ve 20.00’de Karaburun’dan kalkacak vapurlar ile seferler yapılacak. Bilet fiyatları tam tek gidiş 8 TL, gidiş-dönüş 15 TL, öğrenci tek gidiş 5 TL, gidiş-dönüş 8 TL olarak belirlendi.

Hürriyet EGE

Misafir 61f

4 yıl önce - Cum 17 Hzr 2016, 08:29

uc yoldan karaburuna deniz otobusu basladimi ginlri ve saatlerini yazarsaniz tesekkur ederiz

Misafir 8ea

4 yıl önce - Cum 17 Hzr 2016, 08:36

başladı her yarım saatte bir seferler var. hem aracınızı da içeri sokabiliyorsunuz

mahmut11
4 yıl önce - Cum 17 Hzr 2016, 14:37

kaynak nedir?

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege