Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
batus
13 yıl önce - Prş 05 Tem 2007, 04:15
Hacettepe Üniveristesi Devlet Konservatuarı



TÜRKİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELER İNDEKSİ
.

GENEL
BAŞLIKLAR



» FOTOĞRAF
BAŞLIKLARI



ÜNİVERSİTE
WEB LİNKLERİ



ÜNİVERSİTE
LOGOLARI

.



Yurdumuzda batı müziği öğretimi ilk kez 1827 yılında saray bandosunun kurulmasıyla başlamıştır. İstanbul Belediye başkanı Cemil Paşa'nın girişimleriyle 1914 yılında "Dar-ül Bedayi" adlı bir tiyatro ve müzik okulu kurulmuş, 1917 yılında ise müzik bölümü "Dar-ül Bedayi "nin bir bölümü olarak açılan "Dar-ül Elhan "a (Nağmeler Evi) devredilmiştir. 0 yıllarda, Dar-ül Elhan'da hem batı müziği hem de geleneksel Türk müziği eğitimi verilmekteydi. Cumhuriyet kurulduktan sonra, 1924 yılında Ankara'da müzik öğretmeni yetiştirilmesi amacıyla 'Musiki Muallim Mektebi " açılmıştır.
                                           


                                           


              Genç Türkiye Cumhuriyetiyle birlikte, Türk ulusu dünya uygarlığı yolunda önemli adımlar atmaktaydı. Atatürk'ün direktifleriyle müzik ve sahne sanatlarının gelişmesi için, Milli Eğitim Bakanlığı bir konservatuvar kurmak amacıyla 1934 yılında, Berlin'de öğrenci müfettişi olan Cevat Dursunoğlu'nu görevlendirdi. 1935 yılında ünlü besteci Prof. Paul Hindemith ile anlaşma yapıldı. Bu anlaşmaya göre Hindemith, Türkiye'de müzik kurumlarının yeniden yapılandırılması işlerinde danışman olarak incelemelerde bulunup, konservatuvarın kuruluş esaslarını hazırlayarak bir rapor verecekti. Hindemith 6 Nisan 1935 yılında yurdumuza gelerek, bir yıl ara ile iki incelemede bulundu. Bu incelemeler sonucunda konservatuvarın; serbest müzik okulu (konservatuvar), öğretmen yetiştiren okul (Musiki Muallim Mektebi) ve tiyatro okulundan oluşmasına karar verdi. Bu nedenle konservatuvarın tiyatro ve opera bölümünü kurmak üzere Almanya'dan Prof. Carl Ebert getirildi.
                                         


                                         


                                           

              Konservatuvar önce Musiki Muallim Mektebi içerisinde açıldı. 6-12 Mayıs 1936 tarihleri arasında öncelikle Musiki Muallim Mektebi öğrencileri sınavdan geçirilerek, kimileri tiyatro, kimileri de müzik bölümüne alındı. 1 Kasım 1936 tarihinde de öğrenime başlandı. 1938 yılında, Müzik öğretmeni yetiştirilen bölüm Gazi Eğitim Enstitüsü'ne bağlanarak konservatuvardan ayrıldı ve 1940 yılında da konservatuvar yönetmeliği kabul edilerek yürürlüğe girdi. 1982 yılına kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olarak eğitim veren Ankara Devlet Konservatuvarı, aynı yıl Yüksek Öğrenim Kurumu kapsamına alınarak Hacettepe Üniversitesi'ne bağlanmıştır.

             Hacettepe Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı, günümüze kadar birçok sanatçı yetiştirmiş olup, yurdumuzdaki tüm sanat kurumlarının kaynağıdır. Bugün de sanat ve bilim alanında yaptığı çalışmalarla Türk müzik yaşamına önemli katkılarını sürdürmektedir.



cihan1
13 yıl önce - Cum 06 Tem 2007, 14:44

benim kuzenimde burda okuyordu yan flüt eğitimi alıyordu lise kısmında üniversite kısmndada arkadaşım okuyordu bitirdiler ve şimdi lisede okuyan kuzenim almanya nürnberg de eğitim almaya gidior. aslında eğitimi ii diyordu ama kendisi türkiye dışından geldiği için pekte memnun değildi bide onun okuduğu yıllarda yurdu sıhhıye kampüsündeydi oda biraz beşevelere gelmesinde ve gitmesinde sıkıntı yaşatıyordu gece çalışmalara kaldığında. sanırım tiyatro bölüm başkanı Cihan Ünal'dı. sık sık görüyordum. Hacettepe konservatuarından köklü olmasından dolayı  kuşkusuz kaliteli ve iyi bir eğitim alınacağı gerçektir.

bide sormadan geçemicem yanında yapılan yaklaşık 15 yıldır duran bina neden bitmiyor.snırım konser salonu olucaktı ama hala bitmiyor.bitmemesinin sebebini bilen var mı?


En son cihan1 tarafından Cum 06 Tem 2007, 14:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


batus
13 yıl önce - Pts 09 Tem 2007, 01:27

Bahsettiğiniz bina 35 yıldır bitmiyor. Konser salonu olarak tasarlanmış bir bina yalnız bitmesi için 3 trilyon lazımdı hocalarımızın söylediğine göre

cihan1
12 yıl önce - Pts 09 Tem 2007, 14:11

35 yıl mı? okadar olmuş mu yaa   zaman ne çabuk geçiyorr.   zaten ben kendimi bildimden beri var demek benden öncede varmış. özel biri yaptırsa bari. böylece hacettepe ve ankara güzel ve büyük(sanıyorum) bir konser salonuna kavuşurdu.



ANA SAYFA -> ANKARA