Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
35CEM35

10 yıl önce - Prş 05 Tem 2007, 00:16
İzmir Konak Meydanı sorunları ve çözüm önerileri

Doğma büyüme İzmir'liyim.
Konak sevgisi başkadır bende.Tarla zamanından bugüne hep sevmişimdir buyrayı. Pekçok İzmir'li gibi sayısız anılarım vardır.
Şimdilerde çok ihmal edilmiş bir yer olarak görüyorum burayı.
Trilyonluk meydanı, birkaç kendini bilmezin kenar mahalleye çevirmesine sessiz kalmayalım.
Şimdilik benim tespit ettiğim en acil sorunlarla başlıyorum başlığa.

1. Çok fazla seyyar satıcı var.Bazıları işin suyunu çıkarıp metrelerce yeri işgal edip ürünlerini seriyor.
Çözüm:Gezici değil sürekli zabıta meydanda olmalı.

2. Falcıların insanlara yaklaşımı İzmir'e yakışmıyor. Diğer illerden gelen ve yabancı turistlere karşı çok kötü bir imaj.
Çözüm:Aynı şekilde, sürekli zabıta olması bu kişilerin insanlara yılışmasını engeller.

3. Gevrek büfeleri, ürünlerini yanlarına koydukları tepsilerde tehşir ediyor.Hijyen olsun diye kapalı camekanda satmaları şart olduğu halde kural tanımıyorlar.Ayrıca yanları çöp,süpürge ve kolilerle dolu olduğu için, estetik açıdan meydanın görüntüsünü bozuyorlar.
Çözümü:Camekanın dışına koymaya ısrar eden büfeye para cezası, 3-4 kere ısrarla devam ediyorsa ruhsat iptali.Bak o zaman birdaha camekan dışına koyuyormu gevrek- poğaçaları.

4. Başıboş köpekelr gece gündüz dolaşıyor.Halen 10'dan fazla köpek meydanı mesken olarak kullanıyor.
Çözümü:Çözüm yazmaya gerek varmı acaba,toplasalar olmayacak bu manzara, aylardır bakıyorum hep aynı köpekler.

5. Çocuk dilencileri dolu. Hepsinin anne babası civarda onları kolluyor.
Çözümü:Çocuk istismarı maddesinden yargılanmaları gerekiyor.Zabıta sürekli durursa dolaşamayacakları aşikar.

6. Çöp toplayan görevliler ellerindeki poşetle yapıyor işlerini.
Çözümü:Seyyar ve hoş görünümlü bir el arabası ile yapılmalı.

7. Bazı reklam ve tanıtım panaoları bozulmuş. Görsel hitap şekli olmuş estetik facia.
Çözümü:Hergün önünden geçen belediye çalışanları mutlaka en kısa zamanda gerekli yerlere bu problemi bildirmeli.Yada bu işe bakan bölüm elemanları sık sık kontrol etmeli.

İşte bir görevli biriken çöpleri topluyor.Oysa bu iş bu kadar ilkel yapılmamalı.Hoş görünümlü bir arabaya alet edavatla çöpleri aktarmalı.Bir çok filmde gördüm, yurt dışında olan arkadaşlarda zaten biliyordurki, diğer ülkelerde çok kullanışlı ve basit arabalarla bu işi yapıyor görevliler. Bizdede artık bu sisteme geçilmeli.

(+)

İşte sevgili Atamızın sözlerinin olduğu pano.Güneşten yamru yumru olmuş.Ben bu manzara karşısında çok üzüldüm görünce...

(+)

35CEM35

10 yıl önce - Cum 13 Tem 2007, 18:26

İşte deniz kenarındaki tehlike.
Çocukların birkaç metre yanında balonlara saçma atan silahlar.
Parasını veren herkes bu silahları alıp kullanabiliyor.
Dengesizmiş, acemiymiş, hatta deliymiş seyyarın umrunda bile değil.
Kazayla birinin yüzüne gözüne gelse ne olacak?
Belediye yada polis, birisinin gözü çıkana kadar olaya sessizmi kalacak?
Büfedeki sandalyelere bakın, bir sürü insan dinlenirken karnını doyuruyor. Sen kalk çocuğuna deniz kenarında sandviç yedirirken  birden bire yanında birisinin (kendi çocuğumu örnek yazmaya dilim varmıyor) gözüne isabet eden bir saçma ile çığlık çığlığa bağırsın...
KİM VERECEK HESABINI?
KİM?
Sonra ne olacak?
Basına yansıdığı için emniyet ve belediye işi sıkı tutacak ve silahla şehrin göbeğinde yaşanan rezalete son verilecek.
Neyse, bütün aklıma gelenleri yazmayayım, kötü olacak...
İzmir'i bilmeyenlere not:
Bu durum belediyeye 100m. emniyetede 150.m uzaklıkta yaşanıyor.
Hergün iki kurumunda personeli (dün yunuslar dibinden geçti) bu manzaraya duyarsız bakıyor.

(+)

(+)

35CEM35

9 yıl önce - Pts 04 Ağu 2008, 01:00

Alıntı:
İzmir'de zabıta memuru bıçaklandı!İzmir'de mısır satan bir genç, mallarına el koyan zabıta memurunu sol bacağı ve kulağından bıçaklayarak yaraladı.
Edinilen bilgiye göre, olay, akşam saatlerinde Konak Metro İstasyonu çıkışında meydana geldi. Bölgede seyyar satıcılara karşı görev yapan Büyükşehir Belediyesi Zabıta Memuru Alper Aslan (26), mısır satıcısını satışın yasak olduğu gerekçesiyle uyardı. Zabıtanın ikazına rağmen satışa devam eden gencin mallarına el kondu. Bunun üzerine sinirlenen seyyar satıcı genç, Aslan'ın üzerine saldırdı. Bıçağı gelişi güzel sallayan genç, Aslan'ı sol baldırı ve kulağından yaraladı. Diğer zabıtalar ise olaydan yara almadan kurtuldu. Dokuz Eylül Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılan Alper Aslan, tedavi altına alındı. Zabıtayı bıçaklayan mısır satıcısı, olay yerinden kaçarak uzaklaşırken, polis zanlının yakalanması için geniş çaplı soruşturma başlattı.

Kaynak
http://www.gencturkhaber.com/alper-aslan-izmir-za ...html,06cc4

KONAK İŞGAL ALTINDA...
İddia ediyorum, yılların Konak Meydanı, bir avuç kişinin işgali altında.

Zabıta sadece geziyor.
Geçtiğimiz Cumartesi çektim bu resimleri. 1 saat kadar bankta oturdum. Sürekli iskele ve Pier arasında gidip gelen zabıta aracı vardı. İçerde 6-7 zabıta var.
Çiğdemciler, fotoğrafçılar, darıcı, sucu, oltacı, falcı, gevrekçi, hatta turşu arabaları, gözlemeci, şekerci ve daha bir sürü satıcı Büyükşehir belediye binasının ve emniyet genel müdürlüğünün olduğu meydanda cirit atıyor.
Akşam güneş batışı resmini çekeceğim diye banktaydım.
Zabıta tur atarken tekerlekli sandalye ile selpak satan birinin yanında durdu.
Bende o sırada zaten onları resimliyordum sürekli. Arkalarında çay satan adamı çekmiştim.
Diğer satıcılar zabıtayı umursamıyor bile, ama nedense sandalyelinin kaçamamasındanmıdır nedir, o adamla başladılar tartışmaya. Daha doğrusu başlayamadılar bile.
Ben ilk saniyede zabıtaya çıkıştım.
30 kadar satıcıya dokanmıyorsunda, bunumu yakaladın?
-Onlarıda kovalıyoruz
-Ama gitmiyorlar, sizi takmıyorlar bile. Bu adamı (sandalyeliyi kastediyorum) alın götürün işlem yapın tamam, ama hadi ötekileride toplayın, hepsini...
-Bize sadece caydırı olmamız söylendi, toplamak için emir gelmedi
-O zaman sana bu satıcılara dokanma, boş boş gez diyene lanet olsun. Madem işlem yok, bari 2 kişi dolaşsanıza. O arabanın mazotu, sizlerin maaşları bizlerden çıkıyor, bizim paralarımızı boş işlere yiyorsunuz.

İçerdeki bayan zabıta:
-Oh iyi yapıyoruz yiyoruz.
-Haram zıkkım olsun, yazıklar olsun...

Bastı gitti turuna devam etti.
Dönüşte yanımda durdular yine. Sanırım bayan zabıtanın sözünü hafifletmek adına, yapacak bir şeyleri olmadığını, kendilerine söyleneni yaptıklarını daha uysal bir tavırla anlatmaya çalıştı direksiyondaki.

Zabıta sabahtan akşama kadar mazot yakıyor. Maaş, ikramiyeler ve tüm kazançları, sanal mesai ile hakkediliyor. Bir araçta 7-8 kişi niçin geziyor?

İşte o zaman farkına avrmadığım bir durum için kalabalıklarmış meğerse.
Zabıtanın kontrolü altında olması gereken bölge, seyyarların elindeymiş meğerse. Adamlar saldırılara karşı kalabalık geziyorlarmış.
Devletin tam merkezinde, binlerce polisin ve belediyecinin olduğu arı kovanında, sinekler hüküm sürüyormuş meğerse.
Bu ne cesarettirki, sen bu kadar göz önünde bir meydanda devletin görevlisine saldırabiliyorsun?
Yıllarca ne bir polis, nede belediyeci görevini tam yaptı Konak meydanında.
Saçma atan tüfeklerle balon patlatma gibi tehlikeyi bile görmezden geldiler.
Meydan boş bırakıldığı için işgal edildi.
Devletin hiç bir gücü, bir avuç satıcıyı meydandan temizleyemedi.
Dışardan gelen turistler olsun, ülkemizin diğer illerinden gelen misafirlerimiz olsun, Konak utanç duyduğumuz bir alan haline geldi.
Boncuk satmaya çalışan, açız süsü verilmiş çocuklar, fal bakmak için yapışanlar...
Bu arada, 3-5 kardeş olan, açız abi modifiyeli çocukları takip edin; babaları bir kayanın dibinde çimenlerde yatıyor. Ara ara gelen paraları topluyor, çocukların üstünde bırakmıyor.
Kemeraltı zaten bitti, adım başı sulu hareketler yapan satıcılar her geçen gün artıyor.
Hele yanında erkek olmayan bayanlara, pislikle buladıkları şakaları yapmaya bile cesaret ediyorlar. Hemde Kemeraltı karakolunun 10-15 metre yanında.

Konak bitmiştir.

TUR ATAN ZABITA ARACI

(+)

ZABITANIN YANINDA ÇAY SATAN SATICI

ÇİĞDEMLERİ HEM YİYOR HEM SATIYOR. AĞZINDAKİ TÜKÜRÜKLERİ TEKRAR ÇİĞDEM TORBASINA DALARAK SATTIKLARINA BULAŞTIRIYOR

(+)

OLTA SATAN, RADYODA SON SES ARABESK ÇALARAK BİRA İÇENLER

GÜLÜMSEYEN, BİR ARABA DOLUSU MUTLU ZABITA. DEVLET İŞİ, İKRAMİYEDE VAR OHH

(+)

HAKAN©

9 yıl önce - Pts 04 Ağu 2008, 01:23

Alıntı:
-Bize sadece caydırı olmamız söylendi, toplamak için emir gelmedi

Ödüm çıtladıııı.
Acayip derecede caydırıcılar, buna emin olabilirsiniz. Hatta o kadar caydırıcılar ki araçlarının üzerinde zabıta oldukları bile yazmıyor. Gizli görev felan olmasın.

İşin şakası bir yana Cem'in yazdıklarına aynen katılıyorum. Sadece Konak meydanı değil tabii olay. İzmir'in pek çok yeri bu durumda. Geçen yıl da Karşıyaka çarşıda seyyar satıcılar ile zabıtalar arasında savaş yaşanmıştı. Bunun sonrasında polis desteği ile yapılan baskınların birinde de seyyar "gevrek" satan birinin arabasının alt kısmında kalaşinkof otomatik tüfek ele geçirilmişti. Yani durum bu kadar vahim. Zavallı zabıta memuru, karşısındakine ne yapabilir ki? Onları da suçlamak istemiyorum. 3-5 zabıta memuru ile tedbir alınacak işler değil bunlar. Organize bir ekiple ancak önü alınabilir. Ayrıca, bu tip yerlerdeki seyyar satıcıların da kafalarına estiği şekilde gelip tezgah açamadıklarını da düşünüyorum. Mutlaka birileri bu işi düzenliyor ama kim?

35CEM35

9 yıl önce - Pts 04 Ağu 2008, 01:32

Geçtiğimiz hafta son gün BAĞKUR affından yararlandım.
Yaklaşık 5 bin ytl taksit ödeyeceğim.
Vergiler ve diğer masrafları tek tek saymaya gerek yok.
Biz bu sorunları bir kenara bırakıp, bir el arabası iktirmeyi bilmiyoruzmu?
Şehrin göbeğine bir kumpir makinası koysam, ne zabıta dokansa nede polis.
Vergi yooook, algı yok... Kira, muhasebe, stopaj gibi bilumum yük yok.
Ne satsan yarısından çoğu kılçıksız kar.
Bütün esnaf vursun kilidi, hepimiz bi köşe tutalım.
Caydırabiliyorlarsa caydırsınlar.
Seçim zamanı olduğu için ellemiyorlar diyeceğim ama, son 5 senedir artan bir çizgide durum hep böyleydi.
Haberiniz varmı,
sseyyar tezgah açma işinin rekoru Konak meydanındadır emin olun. Bavulcu ve tablo gibi eşya satanlar, adam başı ortalama 25-30m2 yere tezgah (ne tezgahı, resmen dükkan) açıyorlar.

Korhan KÖSEOĞLU
9 yıl önce - Cum 08 Ağu 2008, 11:30

memur zihniyetinden kaynaklanan bi durum... saat 5 olsun da evime gideyim. oh ne güzel. dikkat edin saat 5 e kadar pek bişi yok. canavarlar kendini saat 5 te gösteriyorlar. Özelliştiricen abicim belediyeyi bile... bak bakalım bunlar oluyo mu.

OrhunAlac
9 yıl önce - Cum 08 Ağu 2008, 16:57

Guvenligin KENDINE guveni yokken halki nasil korusun

35CEM35

9 yıl önce - Cmt 09 Ağu 2008, 09:32

Zabıtanın ve diğer bilumum yetkililerin pasifliği hat safhadadır. Tarihi şadırvan işgal edilmiş.
Resmen yanına bir adet çerezci, bir adette mini simit sarayı açmışlar. Fotoğraflar sesli olsaydı, ordaki satıcıların yaptığı sululuklarıda yansıtabilirdim. Gelene geçene yılış yılış çağırmaları gören bir Allah ın kulu yetkili yok, olmayacakta...

(+)

(+)

Burasıdı mehşur HİSARÖNÜ meydanının bir alt sokağı.
Belediye dinlenmeleri için bank koymuş vatandaşa.
Ama biri önüne bir kaç sehpa atmış masa niyetine, dinlenecek kişilerin hepsi ne bilsin ona aitmidir değilmidir bu oturma yerleri. Mecbur söylüyor bir çay yada başka birşey. Tıpkı Pasaport teraslarına yaptıkları gibi...

(+)

gültekin.35
9 yıl önce - Sal 12 Ağu 2008, 18:58

Bunların yetkililere yazılması gerekmiyor mu Burda yazılanların kimseye faydası yok. ülkemizi yanlış tanıtmak gibi birşey bu

Emir ERTEN

9 yıl önce - Prş 14 Ağu 2008, 00:00

Konak meydanında seyyar satıcıların sayısı kanaatimce o kadar rahatsız edici sayıda değil.

Altgeçit pasaporta kadar uzatılıp daha geniş bir meydan elde edilebilir.Bunun haricinde konak meydanı için dört dörtlük diyebiliriz.Türkiye'nin en güzel meydanlarından birisi.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet