Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İBRAHİM DİLBER
12 yıl önce - Çrş 04 Tem 2007, 03:30
[İST-G1.128] - Ulaşımda Koordinasyon

İstanbul ulaşımındaki temel sorunun yetersiz eşgüdüm ve entegrasyon olduğu İETT raporlarında ve diğer birçok yazılarda, toplantılarda dile getiriliyor. Acaba nasıl bir ulaşım yönetimi geliştirilmeli ,işbirliği ,eğitim entegrasyon nasıl arttırılmalı? Bu konudaki bilgi ve önerileri bir başlık altında toplamak istedim.
İDO ve deniz motorları nasıl daha entegre hale getirilebilir?
Özellikle karayolu taşımacılığı ile ilgili ciddi sorunlar var. İETT araçları daha iyi işletilmeli, ÖHO, minibüs,taksi ve dolmuşlar daha iyi düzenlenmeli ve denetlenmeli. Örneğin Bursalı arkadaşlarımız metronun yaygınlaşmasıyla beraber minibüs hatlarının birleştirilip halk otobüsüne çevrilmesi ve raylı sistemlerle entegre hale getirilmesiyle ilgili bize tavsiyelerde bulunabilirler. Zannedersem dönüşümle ilgili olarak özellikle araç seçimlerinde Bursa'da ciddi sorunlar yaşandı.Ama yine de bu uygulamalar gözden geçirilip İstanbul için daha verimli dönüşümler gerçekleştirilebilir.
ÖHO işletmeciliği ile ilgili olarak yolda oyalanma, arkadaki aracın zamanına girme zaman zaman aşırı hılı gitme gibi şikayetler yoğunlaşıyor. Bununla ilgili olarak uydu takip sistemi, akbilde havuz sistemi gibi alternatifleri artıları ve eksileriyle beraber tartışabiliriz. Zaten İstanbul ve Türkiye genelinde ÖHO işletmeciliği kurumsallaşma yolunda.
Şahsen ulaşım yönetiminde etkin bir düzenleme ve denetim sisteminin şart olduğuna inanıyorum. Bu da öncelikli olarak kamuya ait bir görevdir.
Toplu taşımacılığın geliştirilmesi, yaygın ve ucuz hale getirilmesi lazım. Ulaşım yönetiminde bürokratik yapının iyileştirilmesi, kurumsallaşmanın, işbirliği eğitim ve entegrasyonun arttırılması, uydu takip sistemi , simülasyon programları vb. projelerin geliştirilmesi vb. konularda bilgi ve görüşlerinizi istirham ediyorum.

İBRAHİM DİLBER
11 yıl önce - Çrş 02 Tem 2008, 14:15

ALINTI :

"İstanbul'da bence ulaşımdaki ana problemlerden birisi, yolcu taşımacılığı yapan farklı unsurların
birbiriyle rekabet içinde olması ve birbirlerini baltalaması. İ.E.T.T, Minibüsler ve taksiler
birbirinin düşmanı gibi davranıyor. Halk otobüsleri Akbil sistemine dahil olarak çıkar çatışmasının
bir bakıma önüne geçilmiş oldu fakat Minibüsler hala bağımsız çalışıyor, bence Minibüsçüler
odası bir şekilde Büyükşehir Belediyesi ile ortak çatı altında çalışmanın yollarını aramalı,
aksi halde Raylı Sistem projeleri ve Metrobüs projeleri devreye alındıkça Minibüs taşımacılığının
önemi azalacak, bir şekilde aktarma sistemine dahil olmaları lazım. "

Bahsetmeye çalıştığım konulara "Gerekli olmadıkça kullanılmaması gereken bir araç : Minibüs " başlığı altında Semih Yaşar (semihyasar) abimiz güzel açıklamalarda bulunmuş. Zaten kendisi de "Minibüsler ÖHO'ya Dönüştürül meli midir ? " şeklinde ayrı bir başlık da açmıştı.
İnşallah gerek kurumsal anlamda gerekse uygulamada daha disiplinli uygulamarla karşılaşırız. Buradan özellikle şunu vurgulamak istiyorum : Raylı sistemler , deniz ulaşımı ne kadar gelişirse gelişsin karayolu toplu taşımacılığı önemini koruyacaktır ; hatta bu sistemleri besleme ihtiyacı ortaya çıkacağından daha da önem kazanacaktır. Bu yüzden bunun tümüyle disipline edilmesi gerekir. Örneğin birçok hatta neredeyse tümüyle birbirine paralel olarak işleyen minibüs ve İETT hattının bulunması aynı zamanda ülke adına da bir kaynak israfıdır. (Yakıt vb. yönünden) .
İnşallah ileriye doğru araç takip sistemi, AK-YOL BİL vb. projelerin de katkısıyla otobüs, taksi ,dolmuş vb. tüm araçların idaresi daha disiplinli hale gelir.

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Prş 27 Ksm 2008, 01:25

İETT ve ÖHO'ların yakında başlayacak olan uydu takibine ve İDO'nun vapur/denizotobüslerinin navigasyonunun harmanlanmasına Ulaşım AŞ'nin raylı sistemleri de katılırsa, İstanbul'da mükemmel bir "takip ve bilgilendirme ağı" kurulmuş olacak... Kentiçinde hizmet veren toplutaşıma araçlarının neredeyse %75'i denetim ve kontrol altına alınmış olunacak. Bu sayede son derece sağlam ve güvenilir altyapılı bir koordinasyon başlayacak...

Akın KURTOĞLU

Gökçe Aydın
10 yıl önce - Prş 27 Ksm 2008, 01:45

Alıntı:
İETT ve ÖHO'ların yakında başlayacak olan uydu takibine ve İDO'nun vapur/denizotobüslerinin navigasyonunun harmanlanmasına Ulaşım AŞ'nin raylı sistemleri de katılırsa

Abi raylı sistemi uydudan takip edip ne yapacaksın ya? Gıcık olduğun bir makinist varsa onun trenine binmeyecek şekilde mi ayarlayacaksın işini.

ANA SAYFA -> ULAŞIM