Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Çrş 04 Tem 2007, 03:03
'Dolmabahçe-Yassıada' Hattı: Bahçe Tipi Vapurların 1960-61 Dönemindeki Serüvenleri

Bilindiği üzre, 27 Mayıs 1960 İhtilâli'nden sonra, devlet kademesindeki üstdüzey görevliler tutuklanarak Yassıada'da gözetim altına alındılar ve mahkemeleri de burada yapıldı.

1960-61 döneminde, Bahçe tipi vapurlarımızdan ikisi, dönüşümlü olarak; "Dolmabahçe-Yassıada" arasında görevli ve mahkeme izleyicisi taşıyıp durdu. Bu vapurların, adıgeçen dönemde üstlendikleri bu görevle ilgili bir başlık açılmasını uygun gördük.

Yassıada'ya gitmek üzere Dolmabahçe Rıhtımı'ndan
hareket eden Bahçe'lerden biri...

Belli günlerde, belli sayıdaki izleyici, Dolmabahçe Camii önündeki rıhtımdan alınarak, uğraksız olarak Yassıada'ya taşınıyor ve mahkemenin bitmesini müteakip yeniden geri getiriliyorlardı. Bu konuda elimizde kısıtlı sayıda fotoğraf, fakat bol miktarda yazılı doküman mevcut olup, bunları bu başlık altında biriktireceğiz.

Akın KURTOĞLU

Mustafa Noyan

11 yıl önce - Çrş 04 Tem 2007, 10:13

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=9655&a ...=9&s=2

Alıntı:
...Dolmabahçe" vapuru, rahmetli Menderes ve arkadaşlarının hapsedildiği Yassıada'ya, mahkeme günleri dinleyicileri taşıyan vapurdur ve yolcular bu rıhtımdan alınıp götürülüp geri getirilmekteler...

(+)

mehmet özerhun
11 yıl önce - Çrş 04 Tem 2007, 14:20

bu başlığın açılması çok iyi oldu

bizim evde "Yassıada Broşürü" isimli bir kitapçık vardı. maalesef onu da kaybettim.
broşürün arka kapağında Altan Erbulak'ın bir karikatürü ve kitapçığın eki olarak
Fenerbahçe ve Dolmabahçe'nin ayrı ayrı şemaları verilmişti.
(her iki vapurun birbirinin eşi olmasına ve oturma yerlerinin aynı olmalarına rağmen)

şemalarda her kat ve katlardaki oturma yerleri numaralarla gösterilmişti ve
belirtilen yerlerden başka bir yerde oturulmasının ve tuvalet ihtiyacı dışında insanların
yerlerinden kalkmalarının yasaklanmış olduğu yazılıydı.

işin üzücü tarafı ise Demokrat Parti iktidarı zamanında inşa ettirilen bu vapurların,
Demokrat'ların yargılandığı İhtilâl Mahkemesi duruşmalarını  takip etmek isteyenler ve
sanık yakınları için, nazire yaparcasına ihtilâlciler tarafından bu hizmete tahsis edilmiş
olmalarıydı.

mehmet

En son mehmet özerhun tarafından Çrş 04 Tem 2007, 14:37 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Çrş 04 Tem 2007, 14:36

O meşhur Yassıada broşürü ve Vapurların planını gösterir çizimler:

(+)

Akın KURTOĞLU

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Çrş 04 Tem 2007, 16:13

Bu resimde de Dolmabahçe Camii'nin önündeki rıhtıma özel olarak inşa edilen "Yassıada Hareket İskelesi"...

Akın KURTOĞLU

hürdoğan
11 yıl önce - Çrş 04 Tem 2007, 16:34

Yanılmıyorsam o yıllarda cami ibadete kapalıydı ve fotoğraflarda göremediğim(her halde saat kulesi meydanı tarafında) prefabrik bir MBK İrtibat bürosu vardı ki burada Yassıada ya gidecek olanların evrakları vs. kontrol edilirdi.

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Prş 05 Tem 2007, 00:04

1960'da Yassıada'nın denizden görünümü... Sıkı bir tecrit ve ilginç yapılar bütünü... Soğuk bir panorama... Allah bir daha bu adaya böyle misyonlar yükletmesin...

Akın KURTOĞLU

Cem Akkılıç

11 yıl önce - Pts 01 Ekm 2007, 22:02

Yıl 1961 Fotograf Fenerbahçeyi Yassıadada gösteriyor.Fotografın kalitesinin iyi olmadığını kabul ediyorum.Ancak çok eski bir kitaptan tarattım.Avadis bey ile Dolmabahçe fotolarını konuşurken kendisi hatırlattı bana İhtilal günlerinin vapurunu.Bu arada fotografdaki vapurun Dolmabahçe olma ihtimali yüksek.Kitap hazırlanırken bir hata yapılmış olabilir.Artık kimlik tespitini işin ustalarına bırakıyorum.

ali_bozoglu

11 yıl önce - Pts 01 Ekm 2007, 23:45

Alıntı:
işin üzücü tarafı ise Demokrat Parti iktidarı zamanında inşa ettirilen bu vapurların,
Demokrat'ların yargılandığı İhtilâl Mahkemesi duruşmalarını takip etmek isteyenler ve
sanık yakınları için, nazire yaparcasına ihtilâlciler tarafından bu hizmete tahsis edilmiş
olmalarıydı.

Mehmet Özerhun kardeşimiz yukarıdaki satırları yazmış acı çok olay var bunlardan birkaçını sizlerle paylaymak istiyorum bunu Sayın Hüsamettin Çindoruk'un ağzından dinlemiştim. Sanık yakınları Yassıadaya giderken Baş altına binerlermiş seyahat esnasında kapıda bir nöbetçi dışarı çıkarılmalarına bile izin verilmezmiş. ikinci olay Demokrat Perti döneminin Deniz Kuvvetleri Komutanları 1950-1957 yılları arasında Sadık Altıncan 1957-1960 yılları arasında ise Fahri S.Korutürk Sadık Altıncan komutanlığı sırasında Yassıaayı Eğitim Merkezi haline getirmek için çok uğraşmış tesisler kendi komutanlığı sırasında bitmemiş Korutürk zamamında bitmiş Emetli Amiral Sadık Altıncan hep adanın son durumunu görmek istemiş görmek fırsat bulup bir türlü gidememiş adayı görmüş ama mahkum olarak

Avadis Hacınlıyan
11 yıl önce - Sal 02 Ekm 2007, 00:20
Yassıada yolculuğu

Bir noktayı izninizle düzelteyim. Vapur Dolmabahçe'den hareket ettikten sonra Heybeli'ye uğrayıp oradaki Panorama otelinde kalan "Yüksek Adalet Divanı" hakim ve savcılarını Yassıada'ya taşıyordu.

Ayrıca seferlerin çoğunu Dolmabahçe'nin yaptığını, yalnız "sanıkları" ilk kez Ada'ya getirme görevini Vaniköy vapurunun üstlendiğini hatırlıyorum.

"Sanıklar" arasında Onuncu Yıl Marşının yazarlarından biri ve Han Duvarlarının yazarı olan (hececi şairlerimiz arasında anılırsa da aruzla yazdığı çok güzel şiirleri de vardır) Faruk Nafiz Çamlıbel de vardı. Her iki ölçüyü de gayet iyi kullanma başarısını göstermiştir.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM