Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kıbrıs birleşsin mi?
« önceki   1234 ... 505152   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3

Kıbrıs birleşsin mi?
Türkiye ile birleşsin 64.9%  64.9%  [353]
Rumlarla birleşsin 12.3%  12.3%  [67]
aynen devam etsin 17.1%  17.1%  [93]
banane Kıbrıs'dan 5.7%  5.7%  [31]
Toplam Oy : 544

Mehmet CK
13 yıl önce - Çrş 24 Arl 2003, 18:31

andromeda demiş ki:
Burç, bu konulara hep böyle öznel (subjektif) mi yaklaşacağız? Biri de çııkıp şöyle diyebilir:
"Ne garip,
Bir taraftan Kürtlere "Ayrılmayın" diyorsunuz,
bir taraftan Kıbrıs'ta ayrılmak isteyeni destekliyorsunuz."

Gavur da kürtler ayrılsın, Kıbrıslı Türkler ayrılmasın diyorlar. Asıl iki yüzlülük onlarda...

Eylem
13 yıl önce - Çrş 24 Arl 2003, 18:55

Yahu tamam da, çelişki ya da iki yüzlülük Türkiye'de de var yabancılarda da. "Kürtler ayrılsın" diyenler "Kıbrıs birleşsin" dediklerinde çelişkiye düşüyorlar. Ama Türkiye de "Kıbrıs ayrılsın", "Kürtler ayrılmasın" dediği için çelişkiye düşüyor. Sakın şimdi Kürtlerin ayrılmasını desteklediğimi falan sanmayın. Ben sadece "Sen Kürtlerin ayrılmasını isterken Kıbrıs'ta farklı davranıyorsun" diye itiraz ederek bir noktaya varamayacağımızı anlatıyorum. Devletler dış politikayı sadece çıkar temelinde belirledikleri için sıkça çelişkiye düşerler, çelişkili olmamak için özel çaba göstermezler. Önemli olan çıkarları gerçekleştirmektir, çelişkili olup olmamak kimsenin umrunda değildir. Türkiye'nin de umrunda değildir.

Kemal Çevik
12 yıl önce - Cmt 29 Ekm 2005, 12:02
Sadece duygusal ...!

Arkadaşlar,

Lütfen bir an için şu reklamdaki gibi duygusal düşünün. KKTC ile iş ve özel ilişkileri olan biri olarak benim gözlemlerim ve yorumlarım şöyle.

Önce Kıbrıs Cumhuriyeti'nden başlayayım. Hemen itiraz etmeyin, bizim Kıbrıs Rum Kesimi dediğimiz yerin BM'de ki adı bu. Tam olarak da "Kipriaki Dimokratia Kypros, Kıbrıs Cumhuriyeti, Republic of Cyprus". Evet bu devletin iki resmi dili var, Türkçe ve Rumca. Bütün resmi evraklarında, örneğin pasaportlar, bu iki dil kullanılır(dı). AB ve Annan planından sonra teyit etmedim.

Gelelim Kıbrıs'lı Türk'lere. Bu soydaşlarımız 1571'de Lala Mustafa Paşa'nın adayı almasından sonra, Anadolu'dan gelen Türkmen asıllı Osmanlı vatandaşları. Imparatorluğun geleneksek politikası uyarınca adaya yerleştirilmişler. Bu arada pek hatırlamadığımız bir nokta da, Kıbrıs'ın Yavuz tarafından tarihten silinene kadar, Memluk devletinin kontorlunda olduğu, 1517'den sonra Venediklilerin Osmanlı'ya vergi vermeyi kabul ettikleri, ancak adada üstlenen korsanların Türk gemilerine ve sahillerine yaptıkları tacizin Venedikliler tarafından engelenememesi sonucu, dönemin sadrazamı Sokullu'nun itirazlarına rağmen fethedildiği.

1878 Osmanlı Rus savaşında  (İngiliz-Fransız ve Osmanlı ordusunun Kırım savaşları, ve Florence Nightingale'i hatırlayınız) ve sonrasındaki Berlin anlaşmasında İngiltere bizi desteklemeye karşın adanın yönetimini istedi, vergi Osmanlıya verilmeye devam edecek ancak adanın yönetimi onlarda olacaktı. Berlin antlaşması gereği Rusya Osmanlıya Kars ve Artvin'i geri verince İngilizler de adadan çekilcekti. Bu sırada tersine bir göç yaşanınca Kıbrıs'ta Osmanlılar (Türkler) azınlığa düştü.

Ancak Osmanlı 1914'de taraf değiştirince Majesteleri Hükümeti bu anlaşmayı tanımadığını ilan etti ve Kıbrıs Britanya sömürgesi oldu. Özellikle ikinci savaştan sonra Britanya'nın sömürgelerini terketmesi, Kıbrıs'ın bağımsızlık uğraşı ve de Yunanistan'ın adayı istemesi 1959 Londra ve 1960 Zürih antlaşmalarıyla "Kipriaki Dimokratia Kypros, Kıbrıs Cumhuriyeti"
Türkiye, Yunanistan ve Ingiltere garantörlüğünde kuruldu.  Ondan sonarsı da zaten çoğumuzun yaşadığı bir dönem ayrıntılara girmeyeceğim. (tüm bu bilgileri tarih ve isimleri başka kaynaklardan bir kere daha teyit ederek kişisel kaynaklarımdan aktardım).

Şimdi gelelim başka bir boyuta. 1960 öncesi birçok Kıbrıslı (her iki toplumdan da) şu veya bu şekilde Ingiliz uyruğu edinmişler, hatta bir kısmının çifte vatandaşlığı bile olmuş. (AB sonrası durumu bilmiyorum ama pek de önemi kalmadı galiba) Ingiliz yönetimi sırasında refah düzeyi yükselmiş. Buna turizm, kumarhaneler ve de İngiliz ileri gelenlerinin sorunlu diğer sömürgeler yerine nispeten daha sakin olan Kıbrıs'ı yerleşmek ve yazlık olarak seçmeleri de yardımcı olmuş.

Ama bu zenginlik yönetimi tek başına ele geçirmek isteyen Rum azınlığın başını döndürmüş olmalı ki 1960 sonrası rahat duramadılar. Bu arada kişisel fikrim ekonomik olarak düşününce adanın Yunanistan'a bağlanmasında hiç bir mantık olmadığı yönünde. Zengin bir bağımsız devleti bir başka fakir devletin toprağı yapmakta ne çıkar olabilir anlayamıyorum, işin içine politika girince şartlar değişiyor o başka. Nereye gelmek istediğimi anladınız sanıyorum, 1974'de biz müdahale edince hemen hemen aynı durum Türk'ler için oluştu. Tanıdğım soydaşlarımızın büyük kısmı bu görüşteler. Mal canın yongasıdır derler ya, canlarını kurtardık ama ekonomik olarak aynı şeyi yapamadık. Hani "kelin merhemi olsa...." derler ya, aynıyla vaki oldu.

Bunun faturasını da o günden beri biz ödüyoruz, aradaki açığı kapatmak için durmaksızın kaynak aktarıyoruz. Her zaman olduğu gibi başladık ama bitiremedik, askeri alanda kazandıklarımızı ekonomi ve politika alanında değerlendirip Kıbrıs Cumhuriyeti'ni yaşatamadık.

Daha sonra da binlerce Türk vatandaşı Kıbrıs'a göç etti ve KKTC vatandaşı oldu, bu da soruna sorun ekledi,  Annan planı olası bir birleşmede bunların yabancı sayılmasını öngörüyor(du). Zaten KKTC'de ki referanduma 1974 sonrası vatandaş olanlar katılmasaydı EVET oranı çok daha yüksek çıkardı diyen birçok eski Kıbrıslı Türk tanıyorum.

Nereye demek istediğimi anlatabildim mi? Haydi gelin birleşiyoruz   desek bile karşımızdaki herkesin koşa koşa geleceğini ben pek sanmıyorum.  Öte yandan en azından Kıbrıs için AB dönemi başladığına göre politikamız birleşmek mi, yoksa Kıbrıs Cumhuriyeti'ni yeniden kurmak mı olmalı? Ne dersiniz?

Görüşmek üzere
Kemal ÇEVİK

tolgacem
12 yıl önce - Cmt 29 Ekm 2005, 12:13

ALINTI
Yahu tamam da, çelişki ya da iki yüzlülük Türkiye'de de var yabancılarda da. "Kürtler ayrılsın" diyenler "Kıbrıs birleşsin" dediklerinde çelişkiye düşüyorlar. Ama Türkiye de "Kıbrıs ayrılsın", "Kürtler ayrılmasın" dediği için çelişkiye düşüyor. Sakın şimdi Kürtlerin ayrılmasını desteklediğimi falan sanmayın. Ben sadece "Sen Kürtlerin ayrılmasını isterken Kıbrıs'ta farklı davranıyorsun" diye itiraz ederek bir noktaya varamayacağımızı anlatıyorum. Devletler dış politikayı sadece çıkar temelinde belirledikleri için sıkça çelişkiye düşerler, çelişkili olmamak için özel çaba göstermezler. Önemli olan çıkarları gerçekleştirmektir, çelişkili olup olmamak kimsenin umrunda değildir. Türkiye'nin de umrunda değildir.

iyi hosta kurtlerin ayrılmak istedigi topraklar misak-ı milli sınırları icinde kimsede buna evet demez yani.kıbrısta bizim politikamız.bence iki yuzluluk bir durum yok

orhan289
12 yıl önce - Cmt 29 Ekm 2005, 17:33

Birakin KKTC birlesmesini ,ben 12 adalarin tekrar anavatana geri verilmesi taraftariyim.Damliya damliya gol olur,Hellenizim diye bir gercek var ,sinsice her alinan vatan topragina Yunan bayragi dikilmesine taraftar degilim. Trakyada assimile edilen Turk vatandaslarinin feryatlarini duyan varmi,arkadaslar bu Orthodox conservatif kisilerin emelleri belli,KKTC ye barisi getiren tek bir kurum var oda TSK .

tolgacem
12 yıl önce - Cmt 29 Ekm 2005, 22:48

benim anlamadıgım nokta bu
kıbrısta zaten barıs yokmu.orada savasmı var.bir kursun atıldımı suan.eee daha neyin barısı

Gökçe Katun
12 yıl önce - Pzr 30 Ekm 2005, 00:59

Aslında kurşun atıldı. Geçtiğimiz yıldı yanılmıyorsam bir Rum askeri sınırın öte tarafından bir Türk askerini vurmuştu.

S.Memo
12 yıl önce - Pzr 30 Ekm 2005, 01:09

Tabikide birleşmemeli.KIBRIS anavatanla kucaklaşmalı.

82.il olmalı.

BARIŞ
12 yıl önce - Pzr 30 Ekm 2005, 13:19

Bence Kıbrıs da petrol yok olsa olsa denizde olur.Ayrıca Kıbrıs bizim kardeşimizdir ama bir konuda haklısınız Kıbrısı herşeyde  önümüze engel olarak koyuyorlar.Yıllar önce atalarımız onları oraya koymuşlar bize bağlı olarak onlarda eskiden Türkiye de yaşıyorlarmış bence onlarla bağlantımızı koparmamalıyız

cenkkit.

12 yıl önce - Pzr 30 Ekm 2005, 14:16

Evet, Kibris 82. il olmali. Sam83, Musul84... Viyana100,,,

Acaba Kuzey Kibrislilar bizimle birlesmek istiyorlar mi? Su ana kadar genelde herkesin gorusleri Kuzey Kibris, kendini 'Turk', Turkiye'nin bir parcasi olarak goruyor' seklinde.

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 505152   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET