Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
gunersalim
13 yıl önce - Pts 02 Tem 2007, 21:29
Eskişehir Stadyum Projesi


2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (UEFA) finallerini düzenlemeye aday ülkelerden biri de Türkiye. 2012 finalleri için de aday olan Türkiye bu şansını kaybetmişti. 2016’yı kazanabilmemiz için de UEFA normlarında stadyumlara ihtiyacımız var.
Türkiye’de şu anda bu normlara uygun olan stadyumlar Şükrü Saraçoğlu ve İnönü. Galatasaray’ın stadının durumu belirsizliğini koruyor. Trabzon ve Ankara’daki stadyumlar standartlara uygun değil. Kayseri’de ise standartlara uygun bir stadyum inşaatına başlandı. Eskişehir Atatürk Stadyumu’nun da yıkılarak yeniden yapılması ile Eskişehir de UEFA maçlarının bir ayağını oluşturabilir. Bu yeni stadyum için proje hazır.
Midas Gazetesi sahibi Erkan Güntöre ve daha önce birlikte birçok projeye birlikte imza attığı Necmettin Çelikhan stadyum projesiyle ilgili olarak ABD’de ve Dubai’de yatırımcılarla görüştü. Yatırımcılar da bu projeye olumlu bakıyor. Ancak yap-işlet sistemiyle gerçekleştirilmesi planlanan proje için tüm yatırımcılar hazır bir dosya görmek istiyor. Erkan Güntöre ve Necmettin Çelikhan projeyi çizdirdi. Fakat İl Gençlik Spor Müdürlüğü’nün, Eskişehirspor yönetiminin ve yerel yönetimlerin ortaklaşa imzalayacakları bir protokole ihtiyaç var. Ancak bu şartlar altında yatırımcılar projeyi değerlendirme kapsamına alıyor.
Erkan Güntöre ve Necmettin Çelikhan projeyle ilgili olarak yatırımcılarla görüşmeyi sürdürüyor. Dubai’de düzenlenen dünyanın en büyük fuarı Soccer-Ex’e üç senedir katılarak projeyi geliştiriyorlar. Necmettin Çelikhan futbol dünyasında önemli bir isim. Trabzonspor’a teknik direktör Vahid Halilhodziç’i getiren, Beşiktaş’ta pazarlama genel müdür yardımcılığı yapan, cep telefonu üzerinden takımların spor servislerini geliştiren, Zaman Gazetesi’nin gecesine Barcelonalı yıldız Eto’o’yu getiren, Barcelona’nın Türkiye yetkilisi, Beşiktaş’ın küçük yıldızı Muhammed’i İspanya’ya getiren kişi olarak tanınıyor.

Nasıl bir stadyum?

Stadyumların profesyonel bir ekip tarafından yönetilmesi gerekiyor. Bu nedenle proje geniş kapsamlı tutuluyor.
Proje kapsamında her biri beş katlı dört plaza bulunuyor. Bunlardan biri Eskişehirspor’a ait. Alt katlarda hediyelik eşya gibi mağazalar olabilir. Üst katlar ise yönetim binası olarak düzenlenecek. Yönetim binasından stadyumun VIP bölümüne direkt geçiş sağlanacak.
5 yıldızlı otelin bir tarafı stadyumu görecek şekilde projelendiriliyor. Böylece stadyuma bakan taraftaki odalar daha yüksek fiyatlara satılabilir. Çünkü özellikle Avrupa çapındaki büyük organizasyonlar için gelen futbol severler odalarından çıkmadan canlı maç seyretmek isteyecektir. Yine otel içerisindeki kongre merkezi ve salonlar da burayı sadece maç günleri değil, sürekli canlı tutacak ve bu durum Eskişehir için büyük kazanç olacak.

Sadece futbol değil

Eskişehir’e artık uçak seferleri başladı. Hızlı tren projesinin Ankara ayağı tamamlandı ve bu proje hayata geçirilip tamamlanıncaya kadar muhtemelen Eskişehir-İstanbul arası da tamamlanacak. Dolayısıyla Eskişehir, trenle, uçakla kolay ulaşılabilen bir şehir olma özelliği kazanacak. Böyle bir şehirde gerçekleştirilecek büyük bir stadyum projesi ile, stadyum sadece 15 günde bir futbol maçlarının oynandığı bir saha olma özelliğinden çok daha fazlasına kavuşacak. Eskişehir’de büyük festivaller, şenlikler, konserler düzenlenecek, Avrupa maçları oynanacak. Üstelik iki sene içerisinde Süper Lig’e çıkmayı hedefleyen takımımız da büyük bir stadyuma kavuşacak. Şu anda açık 12 bin, kapalı 4 bin kapasiteli stadyumumuz Avrupa standartlarına uygun modern bir komplekse dönüşecek.

Daha güzel bir mezuniyet

24 Haziran’da Atatürk Stadyumu’nda yapılan Anadolu Üniversitesi mezuniyet töreni, mezun olan öğrencilerin yakınları için büyük bir işkenceye dönüşmüştü. Koltukların arasında güvenlik için mutlaka boş bırakılması gereken koridorlar bile dolup taşmıştı. Ayrıca girişte bir arama yapılmaması güvenlik açısından tehlike oluşturmuştu. Büyük heyecanla beklenen Sezen Aksu konseri de ses düzeninin yetersizliği yüzünden hayal kırıklığı yaratmıştı. Türkiye’nin mega üniversitesi Anadolu Üniversitesi’nden mezun olan öğrenciler ve yakınlarının çok daha iyi şartlarda bu özel günü yaşamaları gerekirdi.
Büyük organizasyonlar, Eskişehirspor’un daha iyi şartlarda futbol oynaması ve her şartta takımını destekleyen taraftar için daha iyi bir stadyum şart. Şimdi sıra bir araya gelip bu projeyi görüşmesini beklediğimiz yetkililerde.

STADYUM PROJESİNİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

STADYUM

Koltuk Kale Arkası: 9000 Adet
Koltuk Numaralı: 15640 Adet
Koltuk VIP: 3240 Adet
Loca (20m²/Brim): 960 m²


OFİS: 9200 m²

KULÜP OFİS: 2700 m²


ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Kapalı Otopark: 480 Adet
Açık Otopark: 170 Adet
Kiralık Dükkan: 9660 m²
Süper Market: 3000 m²
Fast Food: 1200 m²
Bowling + Eğlence Salonu: 2350 m²
Sinema Salonu (2 Adet): 210 Koltuk
Sinema Salonu (1 Adet): 340 Koltuk
Çok Amaçlı Salon (Sinema / Tiyatro /Konser vb.): 640 Koltuk

OTEL

Balo Salonu: 1400 m²
Spa ve Sağlık Clup: 750 m²
Kapalı Havuz: 1000 m²
Bussınes Centre: 800 m²
Restoran: 750 m²
Roof: 850 m²
Loby (Cafe+Bar): 1500 m²
Oda Standart: 260 Adet
Oda Suit: 30 Adet
Otopark Kapalı: 320 Adet


baris izgordu

12 yıl önce - Prş 19 Tem 2007, 08:14

uefa normlarinda ayrica istanbul olimpiyat vede izmir ataturk stadida var. etti dort tane...Fatih Can
12 yıl önce - Prş 19 Tem 2007, 09:10

Eskisehirin Avrupa taklidi bir sehir olmasini dusundugumuzde ulkemize gelecek olan avrupalilarin bize dair bu sehirde bir kultur mirasi vs bulabileceklerini dusunmuyorum, sadece odunpazari evleri falan var kalan heykeller vs avrupanin tipkisi.

Okan C.
12 yıl önce - Cmt 21 Tem 2007, 00:40

2008 için Türkiye-Yunanistan Avrupa şampiyonasına aday oldugunda Türkiye den dört il maç yapılacak illerin arasındaydı.Bunlar:İstanbul,Ankara,İzmir ve Antalya olarak sıralanmıştı.Bu illerin arasında muhakkak Bursa da olmalıydı diye içerlemiştim o ara Bununla beraber 2008  adaylarından görülecegi gibi turizm ve kent olanakları bakımından seçim yapılmış o ara.Ondan Eskişehir bu bakımdan uygun mu,bana göre böyle bir adaylık zor gibi gözüküyor.

Yasin Kaya
12 yıl önce - Cmt 21 Tem 2007, 00:54

Bence Eskişehir avrupa standartlarında bir şehir olduğu için gurur duymalıyız...www.sercan.de
12 yıl önce - Cmt 21 Tem 2007, 03:17

Stadin kapasitesi 30bini geçmiyor, yoksa benmi yanlis hesapladim  
+30 bin olmali EURO stadi olmak icin


yusuf yılmaz
12 yıl önce - Çrş 16 Nis 2008, 10:12

Bu projede bir gelişim yok mu?

Belkide Eskişehirin birinci lige çıkması bekleniyordur.


Tekin Kaya
12 yıl önce - Çrş 16 Nis 2008, 12:19

bence biz 2016 avrupa sampiyonasi nasil türkiyeye gelir onu tartisalim! Eskisehir olur Adana olur Kayseri olur onu zamani gelirse tartisiriz.

taha01
12 yıl önce - Çrş 16 Nis 2008, 18:41

Artık aday olmak için projeleri sunmak yerine uygun stadları yapıp gitmeliyiz.Bu daha etkili olur ve sadece Türkiye'de olursa daha iyi olur tanıtım açısından...

inancgs05

12 yıl önce - Çrş 16 Nis 2008, 19:00

Valla Bence stada falan bakmıyorlar 2012 Polonya ve Ukrayna"ya veren zihniyet bize vermez.Polonyada ve Ukraynadaki stadlar Saraçoğlu ve Olimpiyattan Arslatepede Kadir Hastan dahamı güzel Futbolda ne kadar günceller ama ille bi şehir dyorsanız ben Antalya derim esas oraya 40.000 kişilik bir stad lazım tüm Avrupanın bildiği bir yer.sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET