Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
yılmaz büktel

15 yıl önce - Pts 02 Tem 2007, 14:29
İstanbul nostaljik hava fotoları ve köprülü kavşaklar

Bu başlık altında, bugün yüzlerce değil binlerce aracın geçtiği köprülü kavşakların ilk yapıldığı dönemlerdeki görüntülerini toplamak niyetindeyim. bunun dışında yakın tarihimizin 50-80ler arası istanbulun panoramik hava fotolarını da burada görebiliriz. sitede buna benzer bir başlık bulamadığım için açılması zorunlu bir başlık olduğunu düşünüyorum.

1970li yıllara ait olması muhtemel, Unkapanı köprülü kavşağını gösteren bir kartpostalla başlayalım. gerçi İstanbulda yaşadığım 70li 80li yıllarda bu kavşağın boş olduğunu hiç hatırlamıyorum ama olasılıkla pazar günü, sabah saatlerinde çekilmiş bir olmalı. Otobüs tahlillerine giremeyeceğim çünkü görünürde iett otobüsü yok. eminönü yönüne ilerleyen halk otobüsü olması muhtemel tek bir araç görülüyor.

(+)

yılmaz büktel

15 yıl önce - Sal 03 Tem 2007, 17:23

Zincilikuyu köprülü kavşağı ilk yapıldığı yıllarda.
resmin büyük bölümünde zincirlikuyu mezarlığı hakim. alt kısım balmumcu beşiktaş yönü, üst kısım levent maslak yönü, bugünün gökdelenlerinin izi bile görünmüyor birkaç apartman bloğu dışında.
sol taraf mecidiyeköy, sağ tataf boğaz köprüsü yönü. yolların çevresi çıplak toprak dolgu, yeşillendirme çalışmaları bile henüz yapılmamış. Karayollarının siyah binasıda henüz yok ama karenin dışında kalmışsa bilemem. yerinde bir takım üretim binaları var gibi görünüyor. belediye otobüsü var ama yorum yok

(+)

yılmaz büktel

15 yıl önce - Çrş 04 Tem 2007, 14:26

Tarihi yarımadanın sultanahmet cami, ayasofya ve topkapı sarayını kapsayan uç bölümünü gösteren bir hava fotosu. 70'lerden bir kartpostaldan. isteyene resmin daha büyüğünü mail adresine gönderebilirim.

(+)

yılmaz büktel

15 yıl önce - Prş 05 Tem 2007, 13:24

Tarihi yarımadaya bu kez topkapı yönünden bakış. resimleri aslında kaliteli tarattım ama yüklenebilecek boyuta gelince böyle oluyorlar.
Vatan ve millet caddelerini görüyoruz ve ikisinin birleştiği yerden beyazıt ve taksim yönlerine ayrılan yollarıda.
bugünkü büyükşehir belediye binası ve anıtsal camiler ne kadar da küçülmüş görünüyor.

(+)

yılmaz büktel

13 yıl önce - Çrş 26 Ksm 2008, 02:13

Olasılıkla Süleymaniye'nin minarelerinin birinden çekilmiş panoramada, Yeni cami, Eminönü, Galata köprüsü ve Karaköy ile Boğazın ve Halicin başlangıcı görülüyor.

(+)

sayfa 1
123 ... 202122   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL