Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
M.O.Dikmen
10 yıl önce - Pts 02 Tem 2007, 12:17
Modern Çağın Sinsi Hastalığı: Reflü
En son M.O.Dikmen tarafından Pts 02 Tem 2007, 12:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Mehmet!
10 yıl önce - Pts 02 Tem 2007, 12:36hekimkubilay
10 yıl önce - Pts 02 Tem 2007, 12:47M.O.Dikmen
10 yıl önce - Pts 02 Tem 2007, 12:54

Alıntı:
birçok reflü hastası süt ile rahatsızlıklarının rahatladıklarını söylerler. fakat bu geçici bir rahatlıktır.süt hastalığı ilerletir. raflü,gastrit ve ülser hastaları aşırı süt içiminden kaçınmalıdırlar.


Kesinlikle haklısınız. Süt, Süt Mamülleri ve Ayran tamamen geçici rahatlık sağlar, hatta hastalığın ilerlemesine yol açar. Ayrıca kriz anı diye tabir edilen (özellikle uyurken olur) şiddetli yanma ve ağıza ekşi su gelme anında  su içmek de yanlış bir uygulanmadır, çünkü su mide de yanmaya sebep olan karışımı daha da çoğaltarak yemek borusundan geri kaçma riskini arttıracaktır. Bu gibi kriz durumlarında 1 yada 2 adet anti-asit tabir edilen çiğneme tableti almak daha uygun olacaktır.


Zafer

9 yıl önce - Prş 21 Şub 2008, 19:07

Alıntı:
Reflü tedavisinde bir ilk

Türk halkında en sık rastlanan rahatsızlık reflü... Şimdi bu hastalığın tedavisinde kesin çözüm sağlayan bir yöntem var. Reflü asit ağırlıklı mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasından kaynaklanan ve günümüzün önemli sağlık sorunlarından biri. Reflünün ameliyatsız tedavisi için dünya'da 5 yıl önce kullanılmaya başlanan Plicator teknolojisi sayesinde 15 dakika içinde Reflü'den kurtulmak mümkün olabilecek. Bu yeni tedavi Türkiye'de ilk kez Kadıköy Şifa Sağlık Grubu içinde Op. Dr. Levent Eminoğlu tarafından uygulanmaya başlandı.

Erişkin nüfusunun yaklaşık %20’sini etkileyen Reflü, eğer erken dönemde saptanırsa,ilaç tedavisi ve yemek alışkanlıklarının düzenlenmesiyle kontrol altına alınabiliyor. Ancak mide kapağında gevşeklik ya da mide fıtığı gibi kökende yapısal bir sorun var ise, reflü sürekli hale gelebiliyor ve bu durumda ilaçlar sadece geçici rahatlıklar sağlayabiliyor. Endoskopik bir tedavi yöntemi olan Plicator bu hastalarda önemli bir sağaltım seçeneği oluşturuyor.

Daha önce geliştirilen 4 endoskopik reflü sağaltımı yöntemi,yemek borusu mide bileşkesinin emilemeyen maddelerle güçlendirilmesi,(Gatekeeper,Enteryx) yüzeysel dikiş konulması(Endocinch) ya da mide kapak mekanizmasının etrafındaki kas mekanizmasının elektro frekans yöntemi ile yakılarak oluşan iyileşme dokusunun bu bölgeyi daraltması (Stretta) ilkesine dayananıyordu. Fakat bu yontemlerin hepsinde karşılaşılan yan etkiler ya da tedavinin etkisinin düşüklüğü gibi nedenlerle Reflü’de terk ediliyor. 5 yıllık izlem sonuçları yayınlanan Plicator yönteminin ise uzun dönemde etkinliğini koruduğu kanıtlandı.

Süreğen (kronik) reflü sağaltımında altın standart olan laparoskopik reflü cerrahisinde 900 e yaklaşan seri ile bu konuda Türkiye nin en deneyimli cerrahlarından Op. Dr. Levent Eminoğlu, Plicator teknolojisinin başarısını cerrahi onarım ilkelerinin endoskopik olarak uygulanmasına bağlıyor. Op. Dr. Eminoğlu, Plicator yöntemini Reflü'den uzun süredir yakınan, ilaçtan fayda görmeyen ya da fayda görse de ilaç kullanımı sonrası yakınmaları tekrarlayan hastalar için öneriyor. Bu teknolojinin uygulanması için hastaların mide fıtığının en fazla 3 cm olması, ileri dönem yemek borusu hasarı olmaması ve hastaların 18 yaşından büyük olması gibi koşullar bulunduğunun ise altını çiziyor.

Plicator, endoskopik olarak (ağızdan girilerek) ameliyatsız ve genel anesteziye gerek olmadan uygulanan bir yöntem. Mide içinden kapak mekanizmasının açılmış bölgesine tam kat dikiş konularak onarım yapılıyor. Uygulama yaklaşık 15 dakika sürüyor. Sonrasında 2 saat kadar dinlendirilen hasta evine gidebiliyor ve bir sonraki gün normal yaşamına dönebiliyor.


Gözde

7 yıl önce - Sal 10 Ağu 2010, 21:15OkanY
2 yıl önce - Cum 06 Şub 2015, 23:39Kür Shad
2 yıl önce - Cmt 07 Şub 2015, 00:21murad_1299
2 yıl önce - Sal 14 Tem 2015, 11:23Misafir 898

1 yıl önce - Çrş 09 Arl 2015, 11:44sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET