Ana Sayfa 878 bin Türkiye Fotoğrafı

Çiçek sevgisi ve bakımı..
Sayfa: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz (üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
_serhat

7 yıl önce - Pzr 01 Tem 2007, 17:12
Çiçek sevgisi ve bakımı..

Bir kaç tohum tanesi, bir parça toprak, biraz su biraz da güneş. Bunların bir araya gelmesi ile ortaya çıkan çiçeklerimiz. Kendilerine gösterilen sevgiyi hissettiklerini inandığım ve gördükleri küçücük ilgi ve sevgiyi, rengarenk  mis kokulu çiceklerini bize sunarak adeta teşekkür eden böylelikle sanki bir vefa örneyi gösteren çiçeklerimiz.

Salon çiçekleri  haricinde bu yıl balkonumda bakaktığım çiçeklerim Hecail menekşe ve sardunyalarım

Ciçek yetiştirme konusunda ülkemiz iklim şartlarının şu an  bulunduğum Almanya ya nazaran çok daha elverişli olmasından dolayı Türkiyede ki çiçek türlerim çok daha fazla idi. Sıcak iklimi seven çin gülü, begonvil, cam güzeli ve yasemin haricinde çeşitlli türlerden güllere bakma imkanın vardı.

Türkiye deki cam güzellerimden bir örnek!

Cam güzelleri sıcak fakat gölge ortamı severler, aradığı ortamı buldukları takdirde çiçek açmakta adeta birbirleri ile yarışırlar. Resimde de gördüğünüz evin güneş almayan tek noktasına sahip olan bu mevki de cam güzeli hariç hiç bir çiçeği yetiştirmekte başarılı olamadık. Cam güzellerini buraya dikmeden evvel ise farklı bir yöntem denedik ve çok başarılı bir netice aldık. Yöntem şu: Ekim yapılacak bölgeyi yaklaşık 40 cm kadar kazdık. altına 15 cm kalınlığında sünger tabaka yerleştirdik ve ekim işlemini yaptık. Bu işlem tamamen bizim kendi denememiz oldu ve çok güzel bir netice aldık

Bu çiçeğin ise adını bilmiyorum, araştırmama rağmen kitaplarda da rastlayamadım. Ilk olarak Bursa nın Kurşunlu beldesinde gördğüm bu çiçek sadece Mayıs-haziran  döneminde yaklaşık olarak bir ay açıyor. Binlerce birden çiçeğini aynı an da üzerinde tutması ile bulunduğu yeri kendi rengine boğuyor. Iyotlu deniz havasını sevdiğini düşünüyorum.Arsız olarak tabir edilen, yani üretilmesi ve bakımı kolay olan bu çiçeğin bir özelliginin ise sarmaşık gibi dikildiği mevkii yi sarması, bilhassa bahçe duvarları için önerilebilinir.

Genel olarak meraklı olan arkadaşlarıma bazı önerilerim şunlardır.
- Kaliteli çiçek toprağı.
- Dikildiği yerin konumu  (güneş veya gölge).
- Mümkün olduğunca klorsuz su.
- Verilecek gübre veya vitaminin dozu.
- Toprağının havalandırılması.
- En önemlisi göstereceğiniz SEVGI:

Rabia Çelik

7 yıl önce - Pzr 01 Tem 2007, 19:02

İşte benim başlığım diyorum. Çiçek sevgisi harika birşey. Bakımlarıda çok fazla zor olmayan çiçekler harika varlıklar bence.
Balkonumda  ne yazık ki resimlerini size gösteremeyeceğim çiçeklerim var. Hepsinin benim için ayrı bir önemi vardır. Hangi çiçeğin ne kadar ışık ve su istediğini anlamanız gerekiyor. Ben kendi tecrübelerime dayanarak şunları söyleyebilirim.
-Menekşeler sabah güneşini severler daha sonra ise fazla güneş görmemesi gerekiyor serpilmeleri için ve tabi dipten sulamakta çok fazla önemli. Nedeni ise menekşenin çok hassas bir yapıya sahip olması ve hemen çürümeye başlaması, en önemliside çiçek açmaları için.
-Karanfiller güneşi seviyorlar bende sarmaşık karanfilleri var arada bir kenarlarından verdiği taze dalları toprağa daldırarak çoğaltmak mümkün yani kök vermesini beklemenize gerek kalmıyor bol sulamak gerekiyor bu arada.
-Fesleğenlerim hem güzel kokulu olmaları hem de sivrisinekleri kaçırmaları nedeniyle her yıl balkonumda olurlar. Onlarında koca bir fesleğen topağı olmaları için arada bir buduyorum, böylece dikine değil yanlamasına çoğalıyorlar.
-Cam güzelleri çok arsız çiçeklerdir ne kadar alan bulurlarsa o alana yayılır büyürler yerlerini sevdikleri zaman harika çiçekler veriyorlar öneririm bu sebeple.
-Tabi kaktüslerim de var onlarada ne kadar az su verirseniz size o kadar minnettar kalıyorlar ve tabi  hafif aydınlık
-Bunların haricinde kasımpatları çok güzel çiçek açarlar güneşi severler ve harika bir görüntüleri var.

Aslında daha bir yığın çiçek var ama yoruldum şimdilik bu kadarını anlatabildim. Çiçek sevgisi çok farklı bir şey. Hergün ne kadar büyüdüklerine bakmak, Serhat Bey'in dediği gibi topraklarını havalandırmak (bu arada her mevsimde bu iş yapılmıyor ne yazık ki bahar aylarında Nisan gibi yapılabilir), yine topraklarını değiştirmek (Nisan ayı ve devam eden aylarda yapılabilir),  onlarla konuşmak,onları sevdiğinizi söylemek, arada bir vitamin vermek (ve bir arkadaşımın söylediği birşey ben yapmadım ne kadar gerçek bilmiyorum ama doğum kontrol hapıda iyi geliyormuş) çok çok önemli.

Sonunda onlarda size sevgilerini çiçekleriyle, mis gibi kokularıyla sunuyorlar. Ruha huzur vermesi de artı bir güzellik tabi ki

Konu çiçek olunca çenem düştü. Yazımı bitiriyorum bu sebeple

Eklemeyi unuttum o pembe sarmaşık çiçekler kazayağına benziyor hatta sanırım o. Bir arkadaşım onların sarmaşık türü olduğunu söylemişti ama bilemiyorum tam olarak.

En son Rabia Çelik tarafından Pzr 01 Tem 2007, 19:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ahmetulu

7 yıl önce - Pzr 01 Tem 2007, 23:46

Çiçek Sevgisi

Öylesine tutkunum ki çiçeklere,
Beni anlayamazsınız.
Hepiniz seversiniz belki.
Ama benim kadar değil.
Kiminiz renklerine aşıktır,
kiminiz kokusuna,
Hatta;
Bazılarınız biçimli yapraklarına.
Ben yalnız bunlar için sevmem onları.
Bu tür bir sevgi,
Çirkin bir yaratığı,
yalnızca ceylan gözleri için..
Koskoca bir çölü,
ortasında bir pınar kaynadığı için..
Üç ayağı eksik bir masayı,
antik değeri için sevmektir.
Oysa çiçekler öyle mi!
Sevgilimi severdim,
Her gün bir buket çiçekle karşılardım.
Onu kaybettim,
Ve mezarına yine,
bir buket çiçekle gidiyorum.
İşte ben;
Sevinç ve hüzünü,
Bir arada karşılayabildikleri için severim onları...

Çınar GÖLE

Alperen_dt
7 yıl önce - Pts 02 Tem 2007, 01:06

Turk medeniyetinde, cicek sevgisinin onemli yeri var.
Turklerde, cicegi hem kadin hem erkek onem verir, yani bu Batilastirma propogandasinin yuzunden ciceklerin kucuk kizlarin ve sadece yumasak adamlarin ciceklerle ilgilenir hikayeleri v.s v.s gibi kultursuz anlayislar Turklerin cicek sevdasini biraz yaraladi ama son zamanlarda kendimize daha fazla sahip ciktigimiz gorunur.

Sanatlarimiza bir bakiniz, cicek dolu...

Sultan Murat III kaftani

Gazneli Mahmud yazilari

Saray bahceleri

Levni - Surname-i Vehbi

Turk cicekli kalkani

Lale sekilinde kemer

Tugra ici cicek dolu

Nahiler
Surnami-i Humayun

Turbana takilan cicekli motiv susler

Cicek usluplu kask

Bayramda herkesin cicegi vardi

Izik cinilerde cicekler mesurdur

Taskent suzani (Ozbekistan-Turkistandan)

Fatih Mehmed Han II

En son Alperen_dt tarafından Pts 02 Tem 2007, 02:13 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Selda Can
7 yıl önce - Pts 02 Tem 2007, 17:10

Kaktüs deyip geçmeyin...Gördüğüm en güzel çiçekler arasına koyarım kaktüs çiçeğini.Herşeye rağmen narin ve hassas...Kötü tarafı sürekli açan bir çiçek değil.Çiçeğini görebilmeniz için uzun süre dikenleriyle vakit geçirmeniz gerekiyor

ismailaker
7 yıl önce - Pts 02 Tem 2007, 17:13

Ne garipler ya onlarda canlı ama duygularını,isteklerini  solarak veya güzelliğini göstererek anlatıyorlar .

El

Berk Y.
7 yıl önce - Pts 02 Tem 2007, 22:26

Çiçeklerle içiçeyim Kayserideyken. Gül, vapurdumanı, ateş çiçeği ve ipek çiçekleri en sevdiğim çiçeklerdir. Şimdilik gül resimleri ile başlayım:

(+)

(+)

Bodur gül:

(+)

Figen
site denetçisi

7 yıl önce - Pts 02 Tem 2007, 23:18

Lütfen sadece çiçek resmi yüklemeyelim, çiçek bakımı ile ilgili bilgiler paylaşalım.  

beyza-biyoloji
7 yıl önce - Sal 03 Tem 2007, 11:52

Çiçekler çok nazlıdır.Sadece su toprak onların büyümesi için yeterli değildir.Onlar sevgi ve ilgi isterler.Çiçeklerinizle hergün konuşun,okşayın ona sevginizi gösterin ne kadar çabuk büyüdüğünü ve güzelleştiğini göreceksiniz.Şundan emin olun ki sizi duyarlar ve anlarlar.

Her çiçeğin özel bir bakımı vardır.Örneğin menekşelere suyu alttan vermek gerekir.Yapraklarına su değmemelidir.
Kaktüsler çok güzel çiçek açarlar ama bunun için mutlaka dışarda olması gerekir(kışın bile).Evin içini pek sevmezler ve çok sulamamak gerekir.
Bitkilerin çoğu ışığı sever ama ışık direk camdan vurmamalı.Sadece aydınlık ortamlara bırakılmalıdır.

Bitkilerin iyi büyümesi için toprağın verimi önemlidir.Bunun için hazır gübrelerden ziyade doğal şeyleri seçmek daha doğru olur.Örneğin evde yemek yaparken soyduğunuz patates veya bezelye kabuklarını toprağa gömerseniz doğal gübre vazifesi görür ve daha iyi büyür.

Bazı bitkilerin ise yapraklarını arada temizlemek gerekir.Böylece daha rahat gaz alişverişi yapacak ve daha canlı gözükecektir.Örneğin kauçuk yapraklarını biraz sulandırılmış sütle silmek daha güzel ve canlı gözükmesini sağlar.

Son olarak çiçeklerinizin yerini çok fazla değiştirmeyin.Çünkü yerlerini yadırgarlar.
Hepinize bol çiçekli günler.

Nurcan Eren
7 yıl önce - Sal 03 Tem 2007, 12:15

Cicek....kafanizdaki bütün sorunlardan arinmanin en güzel yolu  cicek yetistirmek....

Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET