Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Manisa - Sultan Camii ve Külliyesi
123 ... 192021   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
yasin.yılmaz

11 yıl önce - Cmt 12 Ağu 2006, 14:05

Sultan Camii
Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün önümüzdeki yıl restorasyon yapılacak eserler listesinde olduğunu duydum.(+) 

(+)[ Arka arkaya gönderilen 2 mesaj birleştirildi.- HAKAN© - Cmt 12 Ağu 2006, 14:16 ]

[ Çektiğimiz fotoğrafların üzerinde tarih olmasa, daha iyi olacak.- HAKAN© - Cmt 12 Ağu 2006, 14:17 ]yasin.yılmaz

11 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 17:58

Sultan Camii Meydanı(+)


yasin.yılmaz

11 yıl önce - Prş 01 Şub 2007, 19:23

Sultan Camii(1512)'nin son cemaat yeri revaklarının sağ tarafında (Sultan Park'ına bakan cephede) pek bilinmeyen güneş saati. Bu saatler eskiden özellikle büyük camilerde namaz vakitlerinin tayini işiyle uğraşan birim olan muvakkıthaneler tarafından kullanılırdı. İnsanların olası müdahalelerinden ve ağaç gölgelerinden korumak için böyle yüksek bir yere yerleştirilmiş. Taş üzerindeki üç uzun çizgi "güz, bahar, yaz" mevsimlerine, yatay kısa çizgilerse "işrak, öğle, ikindi" gibi vakitlere işaret ediyor.(+)

(+)


Sadece, ecdat yadigârı camilerimizde bulunan ince, zor bir hesabın ve ilmin göstergesi olan bu ve benzeri güneş saatleri bile medeniyetin aslında nereden çıktığının bir delili olmaya yeter.yasin.yılmaz

10 yıl önce - Cmt 30 Hzr 2007, 15:54
Manisa - Sultan Camii ve Külliyesi
Sultan Camii ve Külliyesi : Kanuni Sultan Süleyman, annesi Ayşe Hafsa Sultan adına Mimar Acem Ali'yi cami, medrese, sıbyan mektebi, imaret ve hankahtan meydana gelen bir külliye inşa etmesi için görevlendirmiştir. 1522 yılında tamamlanan bu yapılara daha sonra dar-üş şifa ve çifte hamam ilave edilmiştir. Cami 16.yüzyıl Osmanlı mimarisinin Manisa'daki en önemli örneklerindendir.

Külliyenin ana binası olan cami, kesme taş ve tuğladan sade bir üslupla yapılmış, ortada bir büyük, yanlarda iki küçük kubbeyle örtülmüş, iki minareli bir camidir. Mermer minberi oyma ve kabartmalıdır. Mihrabı alçı kabartmalarla bezelidir. Ünlü Mesir Macunu'nun halka saçıldığı cami olması sebebiyle halk arasında Mesir Camii adıyla da anılmaktadır.

Medrese binası, ana girişi kuzeye bakan on odalı bir yapıdır. Sıbyan mektebi, hamam  ve darüşşifa çeşitli tarihlerde yapılan onarımlar sayesinde sağlam durumda günümüze ulaşmıştır. Günümüzde medrese Ayşe Hafsa Sultan Kız Kur'an Kursu, sıbyan mektebi Mesir Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği binası, daruşşifa Celal Bayar Üniversitesi'ne bağlı bir birim olarak kullanılmakta, hamam ise hâlâ kendi işlevini sürdürmektedir.

Kurtuluş Savaşı sırasındaki yangında yanan ve sonraki yıllarda da yıkılan hankah ve imarethane binalarının yeri  sonraki yıllarda park şeklinde düzenlenerek “Sultan Parkı” adı verilmiştir.(+)
1-Cami, 2-Medrese, 3-İmaret, 4-Sıbyan Mektebi (ilkokul), 5-Çifte Hamam, 6-Daruşşifa (hastane)(Cami ana giriş kapısı)
(Son cemaat yeri)
(şadırvan ve avlu)


Sultan Camii, Muradiye Camii ile birlikte 28 Mayıs 2007 tarihinde restorasyona alındı. Restorasyonun 2007 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.


yasin.yılmaz

10 yıl önce - Sal 10 Tem 2007, 16:25

Sultan Camii'nin restorasyonu sırasında öncelikle dış cephedeki taş ve tuğla malzemelerin arasındaki harçlar kazındı ve yerine yenileri yapıldı.(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 192021   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler