Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ömer Çiçek

12 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2007, 17:22

Bursa'da geri adım atıldı

Alıntı:
Bursa'da, ''dünya standartlarında stat, olimpik yüzme havuzu ve spor salonu''ndan oluşan spor kompleksi projesinden vazgeçildiği bildirildi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı ve Uludağ Üniversitesi (UÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Adem Özdemir, Mimarlar Odası Başkanı Melih Tura ve Şehir Plancıları Odası Başkanı Raşit Tuna ile Acemler'deki başkanlık makamında toplantı yaptı.

Şahin, nüfusu 2 milyona yaklaşan Bursa'nın 2004 yılına kadar yerel yönetim hizmetleri açısından çoğu kentin gerisinde kaldığını belirterek, kaybedilen yılları telafi etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Ulaşım, hızlı feribot, kent meydanı, Atatürk Kongre Kültür Merkezi, çevre, kentsel dönüşüm, sosyal ve kültürel belediyecilik gibi konularda Bursa'nın bir atılım dönemi yaşadığını dile getiren Şahin, ''Bursa'daki değişimi herkes görüyor. Neyin sözünü verdiysek, yapıyoruz'' dedi. Şahin, yapılması planlanan yeni spor kompleksiyle Bursa'ya önemli bir katma değer sağlamayı amaçladıklarını ifade ederek, Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı'nın ülke genelindeki statların yenilenmesi girişimleri ve bu doğrultuda Kayseri ve Antalya'da somut adımların atılması üzerine Bursa'da da benzeri bir projenin gündeme geldiğini anlattı.

Üniversite ve meslek odaları temsilcileri, toplantı sırasında mevcut stadın yerine konut ve ticaret merkezi yapılmaması yönünde görüş bildirdi.
Yeni spor kompleksi projesinin Bursa kamuoyunda bir süredir çeşitli yönlerden ele alındığını ve mevcut stadın yıkılması konusunda genel bir mutabakat sağlanamadığını ifade eden Şahin, şunları söyledi: ''Yeni spor kompleksi fikrini ortaya atarken amacımız Bursa'ya katma değer kazandıracak büyük bir projeyi hayata geçirmekti. Projenin gerçekleştirilmesi için gereken ciddi kaynak da mevcut stat yeri satılarak elde edilecekti. Ancak, Bursa kamuoyunda yeni spor kompleksi için ortak görüş oluşmadı. Bu noktada kamuoyu taleplerini dikkate alarak, demokratik bir olgunlukla projeyi yeniden değerlendirmeliyiz.

Üniversite ve meslek odalarının temsilcilerinin görüşlerine paralel olarak bu projeden vazgeçiyoruz. Bu kararımız belki Bursa'nın tarihi bir fırsatı kaçırdığı şeklinde yorumlanacaktır. Ama, kamuoyunun görüşlerine saygılıyız. Bu konuda toplumun tümünün destekleyeceği bir nokta oluşmadı. Bursa için hayırlısı olsun.''


KAYNAK : www.sporx.com


Batur

12 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2007, 18:11

Hayırlı işler, şimdi ne olacak, alternatif çözüm de üretmemişler, bu kompleksten vazgeçtiler diye yeni stat yapılmayacak mı?

Borabaris
12 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2007, 18:46

Ha ha ha... İstemezük tayfası yine atmış golünü : )))

Yıllardan beri değişmeyen bir durumdur bu... Bursanın 2 milyon nüfuslu bir kasaba gibi görünmesinden çok hoşnut bu grup nedense her projeye yok dokuyu bozacak, yok sorun yaratacak, yok şehir merkezine olur mu, yok şehir dışına olur mu, öyledir böyledir diye karşı çıkar... Sonunda binalar mühürlenir, planlar traşlanır, projeler iptal edilir... Ama, kimse ankara yolu, dağ eteklerindeki iç içe geçmiş binalar, dar sokaklar, gerçekten geçen yüzyıldan kalan bozkır kasabası görünümlü çirkin ve estetikten uzak yapılar konusunda ağzını açmaz, cesaretle adım atamaz.

Eskiden batı kentlerinde derdim, gidip gördüm ki uzakdoğudaki şehirlerde de artık farklı değil. Çözümlerin getirdiği sorunları, çözümleri iptal etmek için bahane olarak kullanmak yerine onları da çözmeye çalışıyor millet. Aslında, yalnızca başka ülkelerin şehirleri değil, Kayseri, Adana, Konya da böyle yaklaşıyor olaya.

Bursa'nın en büyük sorunu vizyon eksikliği olmuştur. Hala da aynı sorun var. Bursa medyası, lobisi, sivil toplum örgütleri ile her zaman için çehresini değiştirecek adımlara inatçı bir muhafazakarlık ile direnmiştir.

Kimse bana, aman oraya büyük bir alışveriş merkezi-otel yapılır mı, trafik, bilmemnenin önü kapanacak falan diye anlatamaz. Kendisinin yarısı büyüklüğündeki diğer anadolu şehirlerinde bile beş yıldızlı birkaç otel varken yıllardır aynı sıkıcı otellerinden başka bir yapı görmeyen, dar sokaklarını çevreleyen sıradan beş katlı binaları ile zaten dokunun içine etmiş olan bir şehir, ancak böyle projelerle nefes alabilir. Herşeye istemezük diyen o güruh gidip görsün şimdi, karşı çıktıkları Korukent olumlu mu olumsuz mu görünüyor o bölgede... Trafik sorun olacaksa, zaten ona çözümleri projeyle birlikte yaratırsın. belediyeler, şehir planlamacıları bu iş için var. Mesele kökten karşı çıkmaktan çok yapıcı olmakta.

Gelecek seneye kayserinin stadının önünden boynu bükük, biraz hayranlık, biraz kıskançlık ve üzüntüyle ayrılırken, belki birileri hep nerede hata yapıldığını düşünür.

Artık, bu sitedeki bursaya ilişkin yeni proje haberlerini de sevinçle değil, yalnızca bir hayal olduğunu bilerek okuyacağım...mimar m. karakoç

12 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2007, 19:02
Bursa'ya Dünya Çapında Bir Spor Kompleksi Kazandırmayı Öngören Projeden Vazgeçildi.


http://www.bursa-bld.gov.tr/haber/haber.asp?HaberID=2178

Bursa’ya, dünya standartlarında stadyum, olimpik yüzme havuzu ve spor salonundan oluşan bir spor kompleksi kazandırmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, mevcut stad yeri satılarak elde edilecek kaynakla gerçekleştirilmesi planlanan projeden vazgeçti. Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Şahin, “Büyükşehir Belediyesi’nden geçmesine rağmen projeden vazgeçiyoruz” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, bugün Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı ve UÜ Mühendislik- Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Bşk. Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, UÜ Mühendislik- Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Adem Özdemir, Mimarlar Odası Başkanı Melih Tura ve Şehir Plancıları Odası Başkanı Raşit Tuna ile Acemler’deki başkanlık makamında bir araya geldi.  
Amacımız Bursa’nın Kaybettiği Yılları Telafi EtmekToplantıda, göreve geldiği günden bu yana yaptığı çalışmaları özetleyen Başkan Şahin, amacının Bursa’nın kaybettiği yılların telafisi olduğunu kaydetti. Nüfusu 2 milyona yaklaşan Bursa’nın 2004’e kadar yerel yönetim hizmetlerinde çoğu kentin gerisinde kaldığını hatırlatan Şahin, “Ulaşım, hızlı feribot, kent meydanı, Atatürk kongre kültür merkezi, çevre, kentsel dönüşüm, sosyal ve kültürel belediyecilik gibi konularda Bursa bir atılım dönemi yaşıyor. Bursa’daki değişimi herkes görüyor. Neyin sözünü verdiysek yapıyoruz ” dedi.  
Kayseri ve Antalya Modeli
Yapılması planlanan yeni spor kompleksinin Bursa’ya önemli katma değer sağlayacağını söyleyen Başkan Şahin, Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın ülke genelindeki stadların yenilenmesi girişimleri ve bu doğrultuda Kayseri ve Antalya’da somut adımların atılması üzerine Bursa’da da benzeri bir projenin gündeme geldiğini ifade etti.  
Konut ve Ticaret Merkezi YapılmasınŞahin, görüşme sırasında katılımcıların tek tek görüşlerine başvurdu. Toplantıya katılan üniversite ve meslek odaları temsilcileri, böyle bir toplantı düzenlenmesinden dolayı Başkan Şahin’e teşekkür ettiler. Temsilciler, toplantıda “mevcut stadın yerine konut ve ticaret merkezi yapılmaması” görüşünü ifade ettiler.  
Ortak Mutabakat SağlanamadıYeni spor kompleksi projesinin Bursa kamuoyunda bir süredir çeşitli yönlerden ele alındığını ve mevcut stadın yıkılması konusunda genel bir mutabakat sağlanamadığını ifade eden Şahin, şöyle konuştu :
“Yeni spor kompleksi fikrini ortaya atarken amacımız Bursa’ya katma değer kazandıracak büyük bir projeyi hayata geçirmekti. Projenin gerçekleştirilmesi için gereken ciddi kaynak da mevcut stad yeri satılarak elde edilecekti. Ancak, Bursa kamuoyunda yeni spor kompleksi için ortak görüş oluşmadı. Bu noktada kamuoyu taleplerini dikkate alarak, demokratik bir olgunlukla projeyi yeniden değerlendirmeliyiz. Üniversite ve meslek odalarının temsilcilerinin görüşlerine paralel olarak bu projeden vazgeçiyoruz. Bu kararımız belki Bursa’nın tarihi bir fırsatı kaçırdığı şeklinde yorumlanacaktır. Ama, kamuoyunun görüşlerini saygılıyız. Bu konuda toplumun tümünün destekleyeceği bir nokta oluşmadı. Bursa için hayırlısı olsun.”  
Başkan Şahin’e Teşekkür
Üniversite ve meslek odası temsilcileri, böyle bir kararı alması dolayısıyla Başkan Şahin’i tebrik ettiler. Temsilciler, Başkan Şahin’in demokratik tavrının kentin geleceği açısından önemli olduğunu vurgulayarak, “Başkan, demokrat bir bakış açısıyla bizlerin görüşlerini aldı. Kararını, bizim görüşlerimiz doğrultusunda vermesi bu toplantının göstermelik olmadığını ortaya koydu. İnanıyoruz ki, Başkan’ın bu bakış açısıyla Bursa kazançlı çıkacaktır” diye konuştular.


Batur

12 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2007, 19:15

Alıntı:
“Başkan, demokrat bir bakış açısıyla bizlerin görüşlerini aldı. Kararını, bizim görüşlerimiz doğrultusunda vermesi bu toplantının göstermelik olmadığını ortaya koydu. İnanıyoruz ki, Başkan’ın bu bakış açısıyla Bursa kazançlı çıkacaktır” diye konuştular.


Toplantıya katılanların bu görüşlerini kabul etmek mümkün değil. Bursa maalesef kaybetti, bu fırsatı değerlendirmedi. 30 senedir Bursa’nın gecekondu şehri olmasına göz yumulmuş, Bursa’nın geleceği katledilmiş bu yetmezmiş gibi yapılması gereken, Bursa’nın ihtiyacı olan projelere engel olunuyor. Sonra da Bursa kazançlı çıktı deniliyor    kıvanç

12 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2007, 20:01

kesin kararım,demokrasi bizim toplulmumuz için uygun bir model değil.
hata yapmış başkan..şehir bu haldeyken,acil eyleme geçmek gerekirken şehrin bu haline gelmesine "ruhsat" veren kurumları dinlemiş kararından dönmüş..
şimdi bu proje iptal oldu ya,bidaha taraftarı da odaları da herkes de unutsun yeni bir stadı..
bir projeyi değerlendiriken sadece eski halinden daha güzel olacakmı olmayacakmı ona bakmak gerekir..yoksa yüzyıllık tasarım yapmak gerekir dersek yüzyıl daha bekleriz..


SABRİ BİLGİN
12 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2007, 20:34

Alıntı:
Üniversite ve meslek odalarının temsilcilerinin görüşlerine paralel olarak bu projeden vazgeçiyoruz. Bu kararımız belki Bursa'nın tarihi bir fırsatı kaçırdığı şeklinde yorumlanacaktır. Ama, kamuoyunun görüşlerine saygılıyız. Bu konuda toplumun tümünün destekleyeceği bir nokta oluşmadı. Bursa için hayırlısı olsun.''Başkan kamuoyunun görüşlerine saygılıyız demiş ama kamuoyu dediği kişilerin sayısı o kadar az ki.Bursalıların çoğu projeyi destekliyordu.Bazı basın ve birkaç ne yaptığını anlayamadığım sivil toplum örgütü karşı çıkıyor diye projeden vazgeçilmemeliydi.

Kendi çıkarları için projenin karşısında duran insanlara yazıklar olsun.

Kararlı duruşu,başladığı işleri bitirmesi ile takdirimi kazanan Hikmet Şahin'e projeden vazgeçtiği için,birilerine yenildiği için kırgınım.Olay Medyayı da Cavit Çağlar'ı da ve satılık köşe yazarlarını da Allah'a havale ediyorum.2,5 milyon insanın hakkını yiyen bu çıkarcılara kendi adıma hakkımı helal etmiyorum.

Geçmişi kirli insanlar Bursa'nın geleceğini karatmaya devam ediyor.Bu zihniyetin acilen kökü kazınmazsa Bursa'nın geleceğinden hiç umutlu olamıyorum.

Şimdi maçlarımızı gecekonduda oynayalım.Gecekondularda yaşayalım.Aman Bursa bir adım öteye gitmesin.Bursa böyle kalınca birileri babasının çiftliği gibi at koşturabiliyor çünkü.

Rant kadar taş düşsün başımıza.Neymiş bu rant ya.En son SABRİ BİLGİN tarafından Çrş 27 Hzr 2007, 20:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


orhan_1987
12 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2007, 20:38

türkiyede malesef oyle bir kitle varki bunlar herşeye karşı zamannında boğaz köprüsünede karşıydılar şu gerici dedimiz araplar çölü dünyanın bir numaralı turizim merkezi haline getirdiler nerdeyse gokderenler yaparak turkiyede olsaydı o çöl çölün manzarası bozuluyo derlerdi ve o gokderenleri yaptırmazlardı ama kayserinin stadı bitinçe çok değil 1 sene içinde o stadı yapacaklarına adımgibi eminim tekdileğimiz kayserinin stadının bir an once bitmesi

Akın Alan
12 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2007, 20:43

Geçen hafta Cuma akşamı Özgen çay bahçesinde Olay TV nin muhalif yayınlarına karşılık wowturkey.com TV'nin "Tam Saha Pres" programının çekimlerini yaptık.

Bursa Fan Klüp Başkanı Sn.Ademoğlu,Eski yöneticimiz Lemi Keskin,Şadırvan Grubu üyleri ve benimde dahil olduğum wowturkey.com ekibinde 3 kişinin katılımıyla bir program çektik.


Aldığımız bir duyuma göre stadyum ihalesi bu ay içinde yapılacaktı.Ama golü biz yedik.

Proje iptal oldu.Kına yaksınlar...

Programı seyretmek isteyenler;

www.wowturkey.com da seyredebilirler.


orçuncem
12 yıl önce - Prş 28 Hzr 2007, 01:41

çok  yazık Bursa  ve  Türkiye adına  çok  üzüldüm açıkçası.Türkiyede taraftarı her maçı dolduran  Bursaya   bu stad   çok   yakışacaktı.Gerçekten  bir çocuğun  hayallerinin  yıkılması  gibi  oldu.Umarım   kamuoyunu dinlerler  ve  dönerler  eski projeye.Ben bu stadyumu istemeyecek  tek bir insan  düşünemem.Halk  ne  isterse o  olmalıydı bence .Artık   birisi   ortaya  bir  proje atınca    durup bir  düşünüyorsun.Sonra  gözlerinle  görünceye kadar    inanmıyorsun.Bizi  bu hallere   düşürenler  utansınsayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet