Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
bülent dizdar

13 yıl önce - Cum 29 Hzr 2007, 11:47
Klima Hakkında Bilgiler


Arkadaşlar, öncelikle belirtmeliyim ki; aşağıda yazdığım bilgiler çeşitli kaynaklardan derlemedir. Yaşadığımız şu cehennem sıcaklarında, bulunduğumuz ortamı serinletmek için kullandığımız klima nedir, nasıl çalışır, çeşitleri nelerdir gibi soruların cevaplarını araştırıp sizlerle paylaşmayı düşündüm.

KLİMA NEDİR?
Klimalar insanların daha rahat ve verimli yaşaması amacıyla kapalı ortamların havasını soğutan, nemini alan, isteğe bağlı olarak ısıtan toz ve partikülleri filtre eden cihazlardır. Konutlardan araçlara, işyerlerinden eğitim mekanlarına kadar tüm alanlarda kullanılmaktadırlar.

Klima artık lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç duyulan bir cihaz olmuştur. Bunu oluşturan ana etken gelişen teknoloji ile bütünleşen klimalardan daha az enerji ile daha fazla verim alınmasıdır.
Hızla gelişen klima teknolojisini yakından takip edemediğimiz için ısıtma ve soğutma ihtiyacımızın karşılanmasında klimaların maliyetlerinin ve harcamalarının yüksek olduğunu düşünüyoruz... Bunun aksine teknolojideki gelişmelerle bütünleşen klimalar oldukça ekonomik ve sessiz hale geldi. Elektrik harcamaları ve bakım maliyetleri azaldı. Yeni cihazlarda az enerji harcanarak çok kaliteli hava elde edilmektedir. Isıtma ve soğutma özelliklerinin yanında teneffüs ettiğimiz havayı kötü koku ve partiküllerden arındırarak temizlemektedirler.

Klimalarda uygulanan elektrostatik ve karbon filtreleme yöntemlerine antifungus kaplama özelliği de eklenerek sterilizasyon artırılıp hava kalitesi yükseltildi. Uzaktan kumanda sistemine kazandırılan I FEEL (hissediyorum) özelliği sayesinde klimanız ortamın  ısı derecesini sizin ısı ihtiyacınıza göre en yakın değerlerde dengeleyebilmektedir.

Sağlık koşullarına uygun ideal ısıtma ve soğutma sağlayan klimalar ısı pompası özelliği ile 0 c nin üzerindeki sıcaklıklarda çok ekonomik ısıtma sağlarlar. Havadaki nemi alarak ideal konfor şartlarını oluştururlar. Otomatik sıcaklık kontrolü ile ortamın ısısını ölçerek arzu edilen sıcaklık derecesi elde edilene kadar çalışmayı sürdürerek dış hava şartlarına rağmen iç ortamdaki ısıyı sabit tutarlar.

Otomatik ve mekanik hava yönlendirme kanatçıkları sayesinde havayı sağa sola, aşağı yukarı homojen bir biçimde dağıtırlar. Böylece klimadan kaynaklanan rahatsızlıklar da önlenmiş olur. FUZZY konumunda mikroişlemci kontrolü ile kullanıcı alışkanlıklarını belirleyerek sıcaklık ayarı ve fan hızı seçimini hafızadan yapabilmektedir. Antibakteriyel filtreler kullanıcı tarafından hiçbir zorluk çekilmeden sökülüp yıkanabilir şekilde yeniden tasarlanmıştır. SLEEP (uyku) konumunda uyku için ideal konfor şartları oluşturularak ortam ısısı 7 saate kadar kontrollü olarak azaltılıp artırılmaktadır. Ortamın ısı değerini kumandadan öğrenebilmekteyiz.
Bu gelişmelerden en faydalı şekilde istifade edebilmek için mutlaka teknik destek alınmalıdır.

KLİMA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Sadece bir klima cihazım olsun” mantığı ile hareket edilmemeli, kalitesi kanıtlanmış ürünler tercih edilmelidir. Uzun yıllar beraber olacağımız klimayı satan firmanın tüketici memnuyetini ilke edinmiş, tüketicisini bilgilendiren, keşif ve montaj hizmetini sorunsuz gerçekleştirebilen, servis ağı güçlü, kaliteden taviz vermeyen bir firma olmasına dikkat edilmelidir.
Klima satın alırken kullanılacak cihazın modeli tercihi ve kapasitesi hakkında uzman kişilerin tavsiyeleri dikkate alınmalıdır.

HANGİ KAPASİTEDE KLİMA SEÇMELİYİZ?
Isıtılması ve soğutulması düşünülen alanın ısı kayıplarının ne kadar olduğu, hangi model klimanın kullanılması gerektiği önemlidir. Elektrik enerjisini konfora dönüştüren cihazlar olarak da tarif edebileceğimiz klimaların ısıtma ve soğutma kapasiteleri binanın yapısına, iç ve dış ortam şartları gibi birçok parametreye bağlıdır ve mutlaka uzman kişiler tarafından hesaplanmalıdır. Teknik etüd yapılmadan kullanılan cihazlardan tam verim alınamayacağı gibi maliyet ve işletme bedelleri de daima yüksek olacaktır.

KLİMA NASIL MONTE EDİLMELİDİR?
Klima cihazlarının seçimi kadar montaj yeri ve montaj şekli de çok önemlidir. Bu nedenle klima, uzman ve tecrübeli bir ekip tarafından teknik özellikler ve tüketicinin isteği de göz önünde bulundurularak tam bir estetik arzedecek şekilde monte edilmelidir.

KLİMA CİHAZLARI NASIL SOĞUTUR?
Klima cihazları R22 gazının buharlaşma ve yoğunlaşma özelliğinden faydalanarak ortamda bulunan ısıyı dışarı atarlar. Split klimalarda iç ünite içinden geçen gaz ortamdaki ısıyı emerek buharlaşır. Bu sayede ortam soğur. Buharlaşan R22 gazı dış üniteye geldiğinde yoğuşur ve emdiği ısıyı dışarı atar. Bu işlem gerçekleşirken yalnızca iç ve dış ünitedeki fan motorları ve gazın cihaz içindeki dolaşımını sağlayan kompresör elektrik enerjisi harcar.

KLİMA CİHAZLARI NASIL ISITIR?
Türkçe karşılığı ısı pompası anlamına gelen heat pump özellikli klimalar elektrik enerjisini direkt olarak ısıya çevirmek yerine dışarıdaki ısıyı içeriye taşıyarak ortamı ısıtırlar. Heat pump özelliği olan klimalar sogutmayı gerçekleştirdikleri gibi ısıtmayı da R22 gazını yoğuşturarak ve buharlaştırarak gerçekleştirirler. Isıtmanın yapılabilmesi için dış üniteden geçen gaz buharlaşarak dışarıdaki ısıyı emer ve iç üniteye geldiğinde yoğunlaşarak emdiği ısıyı ısıtılması istenilen ortama bırakarak ısıtmayı gerçekleştirir.

Klimaların ne kadar iyi ısıttığı veya soğuttuğu dış ve iç hava sıcaklığına bağlıdır. Dış hava sıcaklığı arttıkça klimaların soğutma performansları düşer. Dış hava sıcaklığı düştüğünde ise ısıtma performansları düşer.

Heat pumplı klimalar dış hava sıcaklığının 7 C civarında olduğu durumda oldukça ekonomik ısıtıcılardır. Bu nedenle kışın ılık geçtiği dönemlerde, ilkbahar ve sonbaharda diğer ısıtıcıların yerine tercih edilebilirler.


KLİMA SAĞLIK AÇISINDAN ZARARLI MIDIR?
Kapasitesi ve yeri yanlış seçilmiş kalitesiz bir klima cihazı sağlığımıza zarar verebilir. Hangi konumda olursa olsun klimanın rüzgarının karşısında durulmamalıdır. Klima çarpmalarının nedeni klima rüzgarının karşısında bulunmaktan kaynaklanmaktadır. Klimaların oluşturduğu rüzgarın ortamda bulunanları rahatsız etmemesi için manuel ve otomatik kanatçıklardan istifade edilmelidir. Bu kanatçıklar gerektiği şekilde ayarlanıp kullanıldığında kesinlikle herhangi bir rahatsızlık sözkonusu olmayacaktır.

Klima cihazlarının sağlık açısından büyük faydalarının olduğu bilimsel otoriteler tarafından da bildirilmektedir. Özellikle yaşlılar, kalp, şeker veya astım rahatsızlığı olanlara klimatize ortamda bulunmaları tavsiye edilmektedir. Sağlık açısından ev ve işyerlerinde 23ºC sıcaklık ve %50 bağıl nem ideal koşullardır. Bu değerleri sağlayan en ideal cihazlar da klimalardır.

KLİMA MODELLERİ HAKKKINDA KISA BİLGİ

YER TAVAN TİPİ SPLİT KLİMALAR

Hem tavan hem de yere monte edilebilme özellikleri ile bu klimalar mağaza, ofis gibi makanlar için en ideal montaj ve estetik olanaklarını sunmaktadırlar. Salon tipi klimalarda olduğu gibi yer tipi klimalarda da ek ısıtıcı takviyesi vardır. Uzaktan kumandalı modelleri mevcutttur.


SALON TİPİ SPLİT KLİMALAR
Özellikle mağaza ve toplantı salonu gibi insan sirkülasyonunun fazla olduğu geniş mekanlar için idealdir. Yüksek hızlı ve güçlü fan sistemleri ile homojen hava dağılımını sağlarlar. Standart olarak ek ısıtıcı takviyelidirler. Bu sayede heat pump ısıtma sistemini destekleyerek düşük dış ortam sıcaklıklarında da sorunsuz çalışırlar.


DUVAR TİPİ KLİMALAR
Bir iç ve bir dış veya bir dış birçok iç üniteden oluşan bu klimalar oldukça düşük ses seviyesinde çalışırlar. İç ünitelerle dış ünite arasında bakır boru, elektrik kablosu, drenaj hortumu, izole ve bandajdan oluşan bağlantının olması gerekir. Montaj uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Duvar tipi split klimaların 7000 Btu/h ile 30000 Btu/h kapasiteler arasında değişik modelleri vardır. Konutlarda da problemsiz olarak kullanılabilmektedirler.


PENCERE TİPİ KLİMALAR
Ekonomik olarak düşünüldüğünde penceretipi klimalar en uygun fiyatlı çözümlerdir. Montajı kolaydır ve gerektiğinde başka mekanlara rahatlıkla taşınabilirler. Sınırlı da olsa taze hava girişine müsade ederler. Bu avantajlarına rağmen birçok mekanda estetik olmayışları ve ses seviyelerinin yüksekliği nedeni ile tercih edilmemektedirler.

KLİMA İÇİN SERVİS HİZMETİ NE KADAR ÖNEMLİDİR?
Klima cihazları iç ve dış ortamda değişik hava şartlarına maruz kalan cihazlardır. Cihazların ısı transfer yüzeylerinde meydana gelen kirlenme ve tahribatlar cihazın performansında düşüklüğe neden olur. Ayrıca cihaz içerisindeki soğutucu gazın işletme basıncında mevsime göre düzeltme yapılması gerekir. Bu nedenle klima cihazlarına yılda iki kez bakım yapılması son derece önemlidir. Bakımı yapılmayan klimaların verimi düşecek, enerji sarfiyatı artacaktır.                                      

KLİMALAR İLE İLGİLİ TEKNİK TERİMLER

SPLİT : İngilizceden gelen bir kelimedir. “ Ayrık” anlamına gelir. Klimanın iç ve dış iki ayrı üniteden geldiğini anlatır.

HEAT PUMP :Türkçe karşılığı ısı pompasıdır. Bu özelliğe sahip klimalar elektrik enerjisini direkt olarak ısıya çevirmek yerine, dışarıdaki ısıyı içeriye taşıyarak ortamı ısıtırlar.

KOMPRESÖR : Soğutucu akışkanı evaparatörden kondensöre pompalayan klimanın önemli bir parçasıdır.

EVAPARATÖR : Klimanın soğutma yaparken soğutucu akışkanın sıvı olarak girip buharlaşarak gaz olarak çıktığı eşanjördür. Split klimalarda iç ünitelerdedir.

KONDANSER : Klimanın soğutma yaparken soğutucu akışkanın gaz olarak girip soğuyup yoğunlaşarak sıvı olarak çıktığı eşanjördür. Split klimalarda dış ünitelerdedir.

BTU : İngilizce British Thermal Unit (İngiliz ısı birimi) sözcüklerinin kısaltılmasından oluşur.Bir libre suyun sıcaklığını bir Fahrenhayt değiştirmek için gereken ısı miktarıdır. Klimalarda Btu/h olarak yani klimanızın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını belirtmek için kullanılır.

COP : Klimanızın birim zamanda yaptığı ısıtma veya soğutma miktarının harcadığı elektrik enerjisine oranıdır. COP iç, dış ortam sıcaklıklarına ve klimanın kalitesine bağlıdır.


Burç

13 yıl önce - Cum 29 Hzr 2007, 12:12

Klima alırken yanındaki BTU ve elektrik harcama yazılarını da inceleyin.
Bazı klimalarda ısıtma kapasitesi, soğutma kapasitesinden daha çok.
(Aynı elektriği harcadığı halde)


Elektriğin ucuzluğu nedeni ile, akşamları doğalgazdan çok daha ucuza ısınabilirsiniz.
Elektrikli ısıtıcı, ışıklı ısıtıcı, yağlı kalorifer ısıtıcılar arasında karşılaştırma yapınca,
harcanan her 1000 Watt elektrik için hemen hemen eşit ısıtma sağladıklarını görürsünüz.
Oysa klima ile 1000 Watt harcayarak çok çok daha fazla ısınmak münkün.
Bunun nedeni de klimanın ısıyı elektrikle üretmemesi. Zaten dışarda varolan ısıyı içeriye alıyor.
(Soğuturken içerdeki ısıyı dışarı taşıması gibi)

Klima alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise elektrik fişinin uzunluğu.
Gariptir ama çoğu klimanın fişi 2 metre bile değil, oysa klima tavana monte ediliyor ve fişin
hiçbir prize uzanması mümkün değil. Monte edenler "uzatma kablosu var mı?" diye sorup,
uzatma kablosuna takıp gidiyorlar. Ben kendim elektrik hattı çekmek zorunda kaldım.mustafatek
13 yıl önce - Cum 29 Hzr 2007, 12:20

Aşırı sıcaklardan dolayı Mersin, Adana, Antalya gibi şehirlerde klima yaygın olarak kullanılmakta. Kışların da çok sert geçmediği bu bölgede kışın klima ile ısınılabilir. Özellikle çalışan ve gün boyu evde olmayan aileler için oldukça ekonomik olacaktır bu.

Çağrı Tekin

13 yıl önce - Cum 29 Hzr 2007, 23:55

Çoğu sürücü otomobilde klima kullanmaz. Halbuki 90km/sa hızla giden bir araçta pencereler açık gitmek klimadan daha fazla yakıt harcatır. Vikipedi'den aldığım araçlarda klima kullanımı ile ilgili pratik bilgiler.
Alıntı:
   
    * Klima kapalı konumda bulundurulmalı . Otomobilin motoru çalıştırılıp motor ısıtılmadan kesinlikle klima çalıştırılmamalıdır
   * Isınmış havanın hızla dışarı çıkabilmesi için camlar kısa bir süre açık tutulmalıdır.
   * Klima çalıştığı zaman hava sıcaklık düğmesi soğuk konumda olmalıdır.
   * Motor çalıştıktan sonra klima önce düşük devirde istenirse daha sonra yüksek devirde çalıştırılmalıdır
   * Klimalar açıldığı zaman hava kesinlikle kişilerin gövdesine direkt olarak gitmemelidir
   * Üflemeler tabana ve camlara verilmelidir.


Halkımız klimaların çok elektrik harcadığından yakınır durur. Fakat aslında klimalar doğru kullanılırsa o kadar pahalı aletler değillerdir. Klimayı en düşük sıcaklığa ayarlamak ve bir kere soğuttuttuktan sonra kapatmak, ortam ısınınca tekrar açmak, klima çalışırken pencere, kapı açmak, ısı verici aletler çalıştırmak enerji tüketimini aşırı derecede arttırır. Klima bir kere açıldıktan sonra kısa süreli kapatılmamalıdır. Çünkü klimalar enerjiyi en çok soğuturken harcarlar, ortam ayarlanan sıcaklığa düştüğünde klimanın harcaycağı enerji çok düşer. Bu nedenle klimayı "Çok soğuttu, yeter bu kadar.", "Bu soğukluk sürer bir yarım saat" gibi sebeplerle kapatmak, ortam hemen ısınınca da tekrar açmak mantıksızdır, cebinizi daha çok yakar.


hekimkubilay
13 yıl önce - Cmt 30 Hzr 2007, 00:08

klimanın temizliğinide iyi yapmak gerekir. aksi takdirde LEGİONELLA denilen bakterinin üremesi için uygun ortam hazırlanmış olur. bu bakteri soğuk havalandırma sistemlerini sever ve insanda ''legionella pnömonisi'' denen çok ölümcül bir zatüreye neden olur.srknyvz
13 yıl önce - Cmt 30 Hzr 2007, 00:31

klima alırkan dikkat edilmesi gereken bazı teknik ayrıntılarda var aslında.

Klimalarda kullanılan teknolojiler günden güne gelişmektedir. Son dönemde özellikle Toshiba ve Carrier klimalarda uygulanmakta olan DC Invertor teknolojii klimanın enerji sarfiyatını azaltan önemli bir teknolojidir. Sistemin esası kompresörün hızının istenilen güce göre değiştirilebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Bunu şu şekilde özetleyebiliriz. Invertor teknolojisi olmayan klimalarda istenilen sıcaklığa ulaştıktan sonra sistem kapanmakta ve sonra sıcaklık düşüşünden sonra kompresör tekrar çalışarak daha fazla enerji harcamaktadır. Bu şekilde çalışan kompresör grafik eğrisinde sert iniş çıkışlar olmaktadır, bu da enerji tüketimini artırmaktadır. Ancak Invertor sisteminde ise sistem gerekli sıcaklığa ulaştıktan sonra kompresör gücününü değiştirerk hafif dalgalanmalarla kararlılığını sürdürmektedir. Bu da enerji sarfiyetını düşüren çok önemli bir etkendir.

kaynak www.alarko-carrier.com.tr

Bunların dışında ise klimalarda kullanılmakta olan CFC denilen soğutucu gazlara değinecek olursak, geleneksel sistemlerde R22 yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak son dönemlerde ortaya çıkan R410-A sistemlerde önemli performans etkisi sağlamaktadır.
R410-A nın sistemlerdeki en önemli performans etkisi, R22 ile aynı büyükleteki bir sistemde daha küçük boyutlu bir kompresör ile aynı performansı ve de fazlasını verebilmesidir. R410-A nın ısı iletim katsayısının çok iyi olmasından dolayı daha küçük boyutlu ısı değiştiricileri ile üstün performans elde edilir.

Son dönemlerde piyasadaki iyi klimaları inceleyecek olursanız akışkan olarak R410-A kullandıklarını görebilirseniz.

Yani kısaca özetleyecek olursam, son dönemlerde küresel ısınma etkisiyle sıcakların kendini iyiden iyiye hissettirdiği ülkemizde klima kullanımı günden güne yaygınlaşmaktadır. Toplumun klima seçimi konusunda çok da bilinçli olduğunu söylemek iyimserlik olacaktır.
Bu gibi teknik detayları gözönünde bulunduracak olursak hem cebimizdeki az bütçeyle daha yüksek performans aldığımız bir klima kullanmış olur hemde Türkiye'nin önemli elektrik enerji sıkıntısına ayrı bir destek vermiş oluruz.

Saygılar
Serkan Yavuz


m.ertug
13 yıl önce - Prş 05 Tem 2007, 10:24

Öncelikle klima markalarının -genelde- ücretsiz keşif & montajı var; ama taktırırsam ne BTU(üfleme kuvveti diyelim) olandan almalıyım diye düşünmekteyseniz; taktıracağınız odada ne kadarlık bir alete ihtiyacınız var? Merka ediyorsanız, işte tasarım / detaylarını çok beğendiğim bir adres:
http://www.botes.com.tr/tools.asp

Not. Ben taktırmadan önce 3 ayrı marka ile görüştüm; biraz yüksek BTU'su olandan takmak istiyorlar gibi geldi; ama 3ü de haklıymış. Hatta düşük bile söylemişler, mesela klima keşifcisi "12bin olur buraya" dedi ise sakın gidip de ucuz diye 9binlik taktırmaya kalkmayın; elektrik masrafınız katlanır! Sonuçta -örneğin- 12binlik 25 dkda soğuttuğu yeri 9binlik çok daha uzun sürede(40-45 dk belki daha fazla) soğutacak; daima fazla/gereksiz elektrik sarfiyatı olacak...


Ufuk Y.
12 yıl önce - Cum 19 Ekm 2007, 01:07

Klima alırken mutlaka keşif yaptırın ve bence söylenen BTU dan daha yükseğini alın. Ben büroma taktırmak için keşif yaptırdım,bürom 30-32 m2 civarında, bana 15.000 BTU luk yeter dediler,allahtan yokmuş 19.400 lük zannediyorum taktırdım ama bürom sabahtan akşama güneşe maruz kaldığı için bu yaz sıcaklarda çok olduğundan yeterli gelmedi.Keşke 24.000 BTU luk bir klima taktırsaymışım dedim.

Yasin Kadıoğlu

12 yıl önce - Cum 19 Ekm 2007, 01:12

Alıntı:
Klima alırken mutlaka keşif yaptırın ve bence söylenen BTU dan daha yükseğini alın. Ben büroma taktırmak için keşif yaptırdım,bürom 30-32 m2 civarında, bana 15.000 BTU luk yeter dediler,allahtan yokmuş 19.400 lük zannediyorum taktırdım ama bürom sabahtan akşama güneşe maruz kaldığı için bu yaz sıcaklarda çok olduğundan yeterli gelmedi.Keşke 24.000 BTU luk bir klima taktırsaymışım dedim.yaa kusura bakmayın çok insafsızmışsınız klima size güzel geliyor fakat ya klimayı kuranlar ne yapsın 24000BTU nerden baksanız dış ünitesi 75kg yazıktır yahu Arçelik Beko servisinde çalışıyorumda bir kaç kere klima kurulumuna gittim yaşadığıma şükrediyorum Allah klimacılara kolaylık versin çok zor iş


Mahmut Göksu
10 yıl önce - Pzr 26 Tem 2009, 11:40

Klimalarda çok fazla özellik var bunlardan tavsiye edebilceginiz model var mı? inventer teknolojisi gibi bir çok yeni kavramdan bahsediliyor. Örneğin kendim için sorayım Gaziantep ilinde 25 metrekarelik bir alan için iki cepheden güneş alan köşe bir oda için tavsiyeniz nelerdir.sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET