Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
aykut2000
10 yıl önce - Sal 17 Tem 2007, 15:12

Doğukent Projesinin kapladığı alanın üçte birlik kısmını doğal parklar oluşturmakta. 4000 m2'nin 800 m2'lik kısmına bina yaparak kalan 3200 m2 alanın yeşil bırakılması doğaya saygı demektir. Bu nedenle Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından projenin ismi DOĞAKENT olarak değiştirilecektir.

aykut2000
10 yıl önce - Sal 17 Tem 2007, 15:18

Doğukent Projesi kapsamında yaklaşık 2.000.000 m2'nin üzerinde alan, yeşil alan olarak ayrılmakla birlikte yaklaşık 1.000.000 m2 alanda dubleks alanı olarak ayrılmıştır.

Yiğit cas
10 yıl önce - Sal 17 Tem 2007, 16:22

Alıntı:
Doğukent Projesi kapsamında yaklaşık 2.000.000 m2'nin üzerinde alan, yeşil alan olarak ayrılmakla birlikte yaklaşık 1.000.000 m2 alanda dubleks alanı olarak ayrılmıştır.

İlk mesajdan alıntı yapıyorum;
Alıntı:
A tipi konut alanları: 309 adet ada’dan oluşmakta ve 932.050 m2 lik bir alanı kapsamaktadır. A tipi konutların tamamının mülkiyeti ANKARA Büyükşehir belediyesi’ne aittir. Yapılaşma şekli dubleks alan olarak ayrılmıştır. Ancak yapılacak plan değişikliği ile Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bu alanın çokkatlı yapılaşmaya uygun hale getirilmesi düşünülmektedir.

Planlara, profesyonelliğe, bilgi birikimine belediyenin saygısı bu kadar maalesef. Umarım söylediğiniz gibi kalır, ilk mesajı doğrulamaz...

halis k.
10 yıl önce - Sal 17 Tem 2007, 18:32

Eryaman çok katlı yapılaşmanın olduğu bir bölge ama yeşil alan ve sosyal donatılar açısından Batıkentten daha zengindir.Bunun basit bir hesapla anlayabiliriz.

Bir arazi düşünelim 4000 metrekare.Katında 4 daire bulunan bir apartman 500 metrekare alan kaplasa.Ve bu apartmanlar 15'er katlı olsa toplam 240 daire eder.Ve bu adada 4 blok olsa 2000metrekare eder.Geriye 200 metrekare yeşil alan kalır.

Birde az katlı yapılaşmayı düşünelim.Bir apartmanda 20 daire olsa.240/20=12 adet bina yapmalıyız.12x500=6000 metrekare.Ama arazi 4000 metrekare.

Yani binaları dikip bir kaç ağaç ve otopark koyabilirsek şükür ama çok katta yeşil alanda bol diğer sosyal donatıda.

Yiğit cas
10 yıl önce - Sal 17 Tem 2007, 19:10

Alıntı:
Eryaman çok katlı yapılaşmanın olduğu bir bölge ama yeşil alan ve sosyal donatılar açısından Batıkentten daha zengindir.Bunun basit bir hesapla anlayabiliriz.

Kişi başına oran yaptığınızda Eryaman'da oranın daha düşük çıkacağı belli. Ama ben burda ikisini yarıştırma derdinde değilim zaten. Sırf apartmanlardan oluşan toplu konut alanları rantlaşmanın kanıtı gibi geliyor bana sosyal donatı arttırma derdi değil. Bu sebeple çok katlı ve az katlı karma yapılaşma ile daha normal gözüken bir yaşam alanı yaratılabilir.

Alıntı:
Bir arazi düşünelim 4000 metrekare.Katında 4 daire bulunan bir apartman 500 metrekare alan kaplasa.Ve bu apartmanlar 15'er katlı olsa toplam 240 daire eder.Ve bu adada 4 blok olsa 2000metrekare eder.Geriye 200 metrekare yeşil alan kalır.

Birde az katlı yapılaşmayı düşünelim.Bir apartmanda 20 daire olsa.240/20=12 adet bina yapmalıyız.12x500=6000 metrekare.Ama arazi 4000 metrekare.

Yani binaları dikip bir kaç ağaç ve otopark koyabilirsek şükür ama çok katta yeşil alanda bol diğer sosyal donatıda.

Hesabınız belediyenin yapabildiğimiz kadar çok daire yapalım mantığını koruduğu için yanlış. Az katlı ve çok katlı yapılaşma birbirini dengelemek için kullanılır. Az katlı yapılaşma yapılıyor diye o araziler boşa gitmez. Böyle düşünürsek her yere dikebildiğimiz kadar apartman dikmemiz gerekirdi.

halis k.
10 yıl önce - Sal 17 Tem 2007, 19:33

Benimde amacım yarıştırmak değil.İki örnek üzerinden çıkarımda bulunmak.

Alıntı:
Bu sebeple çok katlı ve az katlı karma yapılaşma ile daha normal gözüken bir yaşam alanı yaratılabilir.

Planlı bir şekilde yapılaşan her yerde bu denge sağlanır.TOKİ veya Büyükşehir Belediyesi gibi komplike yapılar her zaman bu dengeyi sağlamıştır.Bunu bu kurumların yaptığı projelerde görebilirsiniz.

Alıntı:
Kişi başına oran yaptığınızda Eryaman'da oranın daha düşük çıkacağı belli. Ama ben burda ikisini yarıştırma derdinde değilim zaten. Sırf apartmanlardan oluşan toplu konut alanları rantlaşmanın kanıtı gibi geliyor bana sosyal donatı arttırma derdi değil..

Eryaman'la Batıkent'in yapılaşması farklıdır.Eryaman TOKİ ile 2000-3000 konutu aynı anda yapılan bir yerdir.Ama Batıkent kooperatiflerle büyüyen bir yerdir.Yani karşılaştırmak doğru olmasa bile ben Eryaman'ın daha fazla yeşil alana sahip olacağını düşünüyorum.Bunun basit bir şekilde google earth'den öğrenebilirsiniz.

aykut2000
10 yıl önce - Sal 17 Tem 2007, 19:55

Doğukent Projesinde 4000 m2 üzerindeki yapılaşma için öngörülen ve site tarzı yapılaşmayı özendirmek amacı ile uygulamaya konulan %10 artış tabiri sadece konut büyüklüklerine etki edecektir. Düşündüğünüz gibi daire sayılarında artma olmayacaktır. Arsanın büyüklüğü her ne olursa olsun her 1000 m2'ye max.12 daire olarak hesap yapılacaktır.
Ayrıca dubleks önerinize gelince, Batıkent yada Eryamandaki gibi yan yatmış binaları andıran yapışık dubleksler yapılması yerine çok katlı binalar yapılması görüntü kirliliği yaratmamak adına bence daha uygundur.

ayhanyon
10 yıl önce - Çrş 19 Eyl 2007, 17:44

projede doğalpark,parklar ve yeşil alanların toplamı =1.024.864m2

(+)

ayhanyon
10 yıl önce - Çrş 19 Eyl 2007, 17:54
alan kullanım bilgileri

ayhanyon
9 yıl önce - Cmt 05 Oca 2008, 20:39

doğukent'te yapılan ilk inşaat

(+)

sayfa 2