Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Dokunulmazlık Kalkmalı mı? [SİYASET]
« önceki   123 ... 767778   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 2

Milletvekili Dokunulmazlığı Kalksın mı?
Tamamen Kalksın 66.0%  66.0%  [522]
Kısmen Kalksın 25.2%  25.2%  [199]
Kalkmasın 8.8%  8.8%  [70]
Toplam Oy : 791

Yılmaz Aysoy
10 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 11:33

Bana göre kalkmalıdır.

İhaleye fesat karıştırmaktan mahkemeye verilen birisi şu anda milletvekili olursa acaba Türkiye'de ihaleler ne kadar sağlıklı olur.
Bir ara Antakya'da ayyuka çıktı ihale çıkarılan 271 ihalenin 3-5 tanesi hariç tamamını iktidar yanlıları almış. Şimdi burada insanın aklına iki şey geliyor. Ya iktidar yandaşı olmayanlar bir bahane ile ihaleye alınmadılar veya ihalede kapalı zarf usulü olması gereken ihalelerde oluşan fiyatlar bir şekilde yandaşlarına bildirildi.

Huylu huyundan vazgeçmiyor işte. Görevi kötüye kullanmak, ihaleye fesat karıştırmak, zimmet gibi suçlamaları olan insanlardan ne beklenir.

Bir arkadaşım dokunulmazlık kalkarsa milletvekilini nereden bulacağız diyor. Bu ülkede ülkeyi yönetecek 550 dürüst ve şaibesiz insan yok mu? Tabiki var. Dürüstlük bir meziyet değil her insanda olması gereken insani bir özelliktir. Dürüst olmayanlar insanlıklarından birşeyler kaybetmiş demektir.

Bu nedenle dokunulmazlık kalkmalı ve meclise bu millete layık insanların girmesi gerekmektedir. Bir meclisin 251 milletvekili hakkında çeşitli suçlarlar suçlanıyorsa ben şahsen o vekillerimden ve o meclisten utanıyorum.

Kartal
10 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 11:34

Bu duruma hep duygusal ve dusunmeden yaklasmayalim!

Bu dokunulmazlik neden uygulanmistir?
Milletvekili gibi devletin onemli burokratlarinin islerini rahatca yapmalari icin.
Gercek suc isleyenlerde vardir / olabilir, ama dokunulmazlik kalkarsa butun millet vekilleri yalan dolan suclamalara maruz kalacaklardir. Oldugumuz bu fesatci ortamda boyle bir durumun olusacagina kesinlik gozuyle bakiyorum.

"Vay su vatan hainligi yapti, suna buna hakaret etti, vay su yolsuzluk yapti, vay irticaya yol acti vs."
Bu davalarla ugrasmaktan gercek islerini yapmaya zamanlari kalmayacaktir.
Devlet yonetilemeyecek hale getirilecektir.
Boyle bir ortam nasil bir sonuc getirir siz dusunun!

Gercek olarak gorevini kotuye kullanan veya baska bir suc isleyen milletvekili varsa gorev suresi bittikten sonra yargilansin. Boylece cezalari iptal olmus degil sadece ertelenmis olur.
Devleti zarara sokmuslarsa en agir cezaya carptirilsinlar!

feridun usta

10 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 11:48
milletvekili dokunulmazlığı

Yüce ulusumuzun, yüce  meclisinde geçmişi tertemiz pırıl pırıl vekillerimizin olması gerekirken, ne yazıkki mevcut sayılarının %50 ye yakınının ,savcılıklardan alınan iyihal kağıdı (dogruluk belgesi) alamayacak durumda olduğunu basından takip ediyoruz. Bir çoğuda yüz kızartıcı suç işlemiş yada iştirak etmiş.

Meclisimizde, bizleri temsil etmek için kıyasıya yarışa giren vekillerimizin, aslında dokunulmazlık fanusu içerisine girebilmek için çırpındıklarını hepimiz bilmekteyiz.

Suçun içeriği ne olursa olsun dokunulmazlık zırhına bürünememeliler.

hekimkubilay
10 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 13:06

Temiz  bir toplum omak istiyorsak, temiz insanlar tarafından yönetilmeliyiz ki bizi yönetenler yönettiklerine,ileride bizi yöneteceklere örnek olsunlar.

ytugcu

10 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 13:14

Bence dokunulmazlık kalkmalı.
Milletvekili milletin temsilcisi  ise kanunlar karşısında vatandaşla  aynı koşullara sahip olmalı.
Milletvekili olup olmama arasında büyük ayrıcalık farkı  olduğu zaman millletvekili olmak için talep o kadar artıyor ki  adayların belirlenmesinde çok değişik kriterler devreye giriyor.
Bu kadar ayrıcalık farkı olmadığı zaman bu işe gerçekten gönüllü seve seve ve layıkıyla yapacaklar soyunur.

ErsanB.
10 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 13:25

Kesinlikle kalkmalıdır. Ben hakkında suçlamalar olan dosyası mahkemede bekleyen ama sırf  beni temsil ettiği için yargılanmayan milletvekili istemiyorum. Dokunulmazlık yüzünden hakkında suçlama olan biraz parası biraz çevresi olan herkes milletvekili adayı olmak stiyor. Dokunulmazlık kalksın ki Meclis'imiz hiç değilse hukuki olarak alnı ak insanlardan oluşsun..

oguz tan
10 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 13:39

tek kelime ile tamamen kalkmalı temiz bir siyaset için......

onderyolbakan
10 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 13:53
Milletvekili Dokunulmazlığı Kalkmalı mı?

Ben kısmen kalkmalı diyorum,
Milletvekil'leri kendileri hakkında bir dava açılmış ise ilgili mahkemeye gidip ifade vermeli, ve mahkemelerde onalara ve diğer insanlara saygılı davranarak davanın bir an önce neticelenmesine çalışmalı.                                   Tabi bu arada Mahkemeler hür ve bağımsız olmalıdır.

En son onderyolbakan tarafından Pts 25 Hzr 2007, 15:14 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

M.O.Dikmen
10 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 13:58

Alıntı:
mahkemede ona saygılı davranarak

Mahkemeler tüm vatandaşlara saygılı davranmak zorundadır.. Tabi bu hukuk sisteminde ara ki bulasın saygıyı..

Metin Dağıstanlı
10 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 14:32

Milletvekillerinin DOKUNULMAZLIKLARI kalkmadan bu ülkeye demokrasi asla gelemez.Dokunulmazlık sadece KÜRSÜ DOKUNULMAZLIĞI olarak kalmalıdır. Yani Meclis kürsüsünde açıkladıkları fikirleri dolayısıyle, Dokunulmazlık kalkarsa Milletvekili kaliteside önemli ölçüde artacaktır.Bizdeki dokunulmazlık örneği hiç bir ülkede yoktur.Bir ülkenin en seçkin kurumu suç işleyenlerin yada işleme kapasitesindekilerin dolduracağı bir yer asla olamaz.

sayfa 2
« önceki   123 ... 767778   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET