Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Keremss
15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 18:23
[İST-C8.75] - Banliyö Trenlerindeki Yeni ve Saçma Uygulama

Cuma Günü Kabataştan Bakırköy'e gitmek için Sirkeci garından Banliyo Trenine bindim (Cuma trafiğine yakalanmayayım)

Tren biraz geç kalktı birşeyler sezinledim bir problem vardı ve problem İlk durakta anlaşıldı. yeni uygulama ile trenler kapıları kapanmadan hareket etmiyor!!!

Evet süper bir fikir ama uygulamanın uygulanmasına bakarsanız facia Cankurtaran durağına yaklaşan tren durdu durakta sadece 1 tane güvenlik personeli var ve tren gitmiyor haliyle bütün kapılar açık ve anons " SAYIN YOLCULARIMIZ TREN KAPILAR KAPANMADAN HAREKET ETMEYECEKTİR LÜTFEN GÜVENLİK GÖREVLİSİNE YARDIMCI OLALIM" Anonstan sonra makinist indi millet içerde pişiyor bu arada gitmiyorum diye bağırıyor güvenlik görevlisi kıpırdamıyor bile amaç yolcuların tinercilere ve balicilere tepki gösterip kapıları kapatması (zaten anonstada öyle diyor) her neyse 3-5 tane babayiğit çıktı ve kavga döğüş 4-5 kapı kapandı ama var 20 kapı 12 dakika oldu hala Cankurtarandayız millet isyan ediyor ve trenin içi saunaya döndü zar zor haraket ettik ve bir sonraki durak yine aynı senaryo ve 10 dakikada orda bekleme sonraki durak 13 dakikada orda bekledik yani 3 durağı 35 dakkada geçtik ve artık İnsanlar isyan etti tabiki uygulama 3. duraktan sonra rafa kalktı.

Bu Kadar bir rezillik olabilirmi?
Senin gücün 2-3 tinerciye yetmiyor halkı onların üzerine yolluyorsun ve sen kapıları kapatamıyorsan bu insanların günahı ne o sıcakta o trenlerde havasız havasız yani benim Cuma trafiğinden kaçıp tren fantazim tam bir buçuk saate ve yeterinde strese ve terlemeye neden oldu.

Tren kullanan arkadaşlara küpe olsun

Erhan Aydoğdu
15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 18:38

Selamlar...
Tren kapısının kapanmasıyla tinercinin ballycinin ne bağlantısı var çözemedim?Trenin kapısı hep kapalımı duruyor?Yolcular nasıl biniyor o halde?İstasyonlarda  kapılar açılıyor(sa) tinercilerde binebilir haliyle nasıl ayıracaksınız? Bu uygulamada yanlış olan birşey olsa gerek?Biraz daha açıklansa daha iyi olur bence.
Saygılarımla...

Keremss
15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 18:53

Normalde tren durağa yanaşır ve kapılar açılır duraktan hareket ederken uyarı sinyali gelir ve kapılar kapanır! ama tinerciler ve baliciler bu kapıları kapatmazlar sarkar düşerler kapıları açık giderler bu yıllardır böyledir (Hatta ogün bir amca ben 50 den beri ternle evime giderim bu kapıların kapandığını görmedim demişti)

Yani olay bu her ay orda 2-3 tinerci veya şarapçı ölür trenden düşerek buna önlem almak için heralde bu uygulamaya başladılar ama faturası bize çıktı.

syigit1
15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 18:59
Kapı

İstanbul'da hiç banliyöye binmedim ama bu trenlerde sürücünün bastığı düğmeyle kapanan otomatik kapı yok mu? Yok ise kabul edilebilir bir durum değil hakikaten.

Keremss
15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 19:04

Var öyle bir sistem ama buda insan gücüye geri açılabiliyor ve o kapatıyor millet açıyor bu kapıların zaten yarısı bozulmuş sağlam olan kısmıda hergün bozuluo işte

Çağrı Tekin

15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 19:25

Anadolu yakasında ne böyle bir problem ne de böyle bir uygulama var. Belki bazen dizinin son vagonunun son kapısı açılıyor o kişiler tarafından. Avrupa'da bazı kapılarda hala kapı kolu var Anadolu Yakası'nda kapıları açmak son derece güç, ancak kapı kapanırken ayak koyarsanız açık kalabilir. Trenin bir istasyonda 15 dakika beklediğini sanmıyorum, burası işlek bir demiryolu ve her 15 dakikada bir tren geçiyor, banliyö trenleri için bir problem olmasa da anahat trenleri için sorun olabilir. Ayrıca bu kadar mı zor üç-beş serseriyi trenden atmak, yeri gelince canavar kesilen toplumumuz bu çapulculara karşı mı çıkamıyor?

zafer yenidünya

15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 20:50

Bizim toplumumuza ne uygularsan uygula evelallah solda sıfır kalır,bugün işteydim saat 12 00 tam önümüze 3.yola gebzeden banliyö geldi daha durmadan kapalı olan kapıyı zorla açtı ve atladı sonuç tam bir facia yere düştü kafayı direge çarptı oluk gibi kan kalkamadı doğru acil servise,yani tcdd her kapıya adam koyamazki vs.

Z.Y

mehmetkonyar
15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 21:09

Size başka bir olay da ben anlatayım. Haydarpaşa - Gebze banliyö trenlerindeki kapılar ara sıra arızalanır. Kapı ya açılırken ya da kapanırken sorun yaşar dolayısıyla. Malum tren istasyona gelir durur. Her kapı açılır bu kapı açılmaz. Bizim çok akıllı vatandaşımız tren kendisine uyuzluk yapıyor diye bu kapıya gelir, asılır ve bu kapıyı açar. Ardından kapılar kapanır, bu kapı kapanmaz. O kış soğuğunda ilk önce rüzgarı yer, sonra üşüdüğünüzü hisseder gidersiniz kapıyı kapatmaya. Ardından diğer istasyon. Malum pozisyon malum durum. Bu sefer de boşverir uğraşmazsınız. Lafın kısası adamın tiner ya da alkol bağımlısı olmasına gerek yok. Düşünmemesi yetiyor. Trenlerde halkın bir tepki göstermesinden çok kapıların yenilenirken değişik bir sisteme ihtiyacı var. Trenler tekrar bir revizyona girer mi bilinmez ancak yeni setlerin kapıların mekanik kapama sisteminden çok havalı ya da açılmayı insan gücünün açmasından zor kılacak bir sisteme ihtiyacı var. Zafer Bey'in de dediği gibi her kapıya adam koyamazsınız ki. Bunun için ne güvenlik ne de TCDD kadrosu yeter.

Ayrıca makinistlerin de kimi zaman yorgunluktan mıdır, o gün dertli olup dalgın olduklarından mıdır kendilerinin yoldayken tüm kapıları açtıkları ya da istasyondan çıkarken kapıları kapamayı unuttukları oluyor. Bunun için ne yapacağız peki? İnanır mısınız istasyonda durmayı unutan makinistler dahil var.

Enes A.
15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 22:47

Malesef ki TCDD'nin elinde her kapıya güvenlik koymak bir imkan olmadığına göre çok laf az iş felsefesiyle yaşayan bizler biraz tepkizmizi göstermek zorunda kalacağız.Olmaması gereken ama bugünkü şartlarda çok iyi bir uygulama.O kapıların kapanmasına engel olan serserilere sadece bir vagondaki 20-30 kişi tepki gösterse 3 g,ün sonra tüm banliyö hattı tertemiz olur.Her durakta ki 2 güvenlik görevlisinin çabaları bu istasyonları korumaya yetmez.

NOT:Anadolu Yakası'ndaki banliyölerin(14000) kapıları otomatik ama Avrupa'dakiler(8000) öyle değil diye biliyorum.

abhazyalı ugur
15 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 02:26

peki bu sistem tranvayda veya metrolarda  oldugu gibi olamazmı
genelde tranvayda böyle bir durum cok fazla yaşanmıyor yaşandıgı zaman ise bu ucucu madde bagımlıları enfazla iki durak gidebilir bunun nedeni ise her istasyonda haberleşme imkanının cok güzel birşekilde ayarlanması tüm tranvay istasyonlarında o istasyona ait cep telefonu olması  ve onların sayesinde iletişim cok kolay bir şekilde sağlanıyor olması  ve devriye sisteminin cok güzel bir şekilde planlanması belki görmüşünüzdür tranvay hattında dolaşan NISSAN NAVARA 4x4 araçları bir madde bağımlısı fındıklıdan araca giriş yapsa bu şahsın enfazla gidebilecegi yer karaköydür burda indirilir ve polise teslim edilir birde şunu belirtmek istiyorum bazı şahışlar bu tip madde bagımlısı gencleri araçtan cıkartırken güvenlik görevlilerine ters davranmaktalar bizlerin bu kişilere müdahale etmemize karşı çıkkanlar olmaktadır 5188 sayılı yasaya göre özel güvenlik görevlileri
Kişinin vücudu veya sağlığı bakımından mevcut bir tehlikeden korunması amacıyla yakalama.
yapabilir

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM