Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Keremss
15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 17:17
İstanbul Trafik Sorununa Çare: Okul Saatleri Değiştirilecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentin en önemli sorunlarından biri olan trafikte rahatlama sağlamak için okul giriş çıkış saatleri ile mesai başlangıç ve bitiş saatlerinin birbirinden “ayrıştırılması”nın planlandığını açıkladı.

Okul saatlerinde değişiklik yapılacağını belirten Topbaş projeyle ilgili şu bilgiyi verdi: “Bu planlama doğrultusunda ilköğretim, ortaöğretim ve hatta üniversite giriş-çıkış saatleri ile mesai saatlerinde düzenlemeye gidilecek. Kentte trafik her gün aynı saatlerde yoğunlaşıyor. Bu saatlerin ayrıştırılması ile kısmen de olsa trafikte bir rahatlama söz konusu olacak. Sayın valimize durumu arz edeceğim, kendisi onay verdiği taktirde proje bu yıl hayata geçecek.”

Bayrampaşa Cezaevi taşınıyor
Sultanahmet Adliyesi ve Bayrampaşa Cezaevi binalıranan Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini belirten Topbaş “Bayrampaşa Cezaevi yıl sonu taşınacak. Burası ile ilgili çok güzel projeler var. Fakat kesinlik kazanmadığı için açıklamayacağım. Ama Bayrampaşa’ya çok faydası olacak bir projedir. Sebze Meyve Hali’ni de taşımayı planlıyoruz” dedi.

Adliye binası kent müzesi olacak
Topbaş, Sultanahmet’teki adliye binasıyla ilgili de şu bilgiyi verdi: “Bu bina turizm açısından yoğun olan bölgede rahatsız edici bir etki yaratıyor. Adliyeyi Çağlayan’a taşıma kararının turizm için alınması gerekiyordu. Adliye binasıyla ilgili değişik talepler var. Otel olmasını isteyenler gibi. Biz İstanbul Adliyesi binasını kent müzesi yapmayı istiyoruz.”

Köprü gişeleri ileriye alınacak
İstanbul’un doğu-batı yönünde hızla büyüdüğünü de belirten Topbaş “Başbakanımızdan aldığım talimatla 2 köprünün gişelerini de taşıma kararı aldık. Aslında biz bunu birkaç ay içinde yetiştirmeyi planlıyorduk. Gişelerin taşıma yerleri tespit edildi. Mahmutbey gişeleri daha ileriye alınacak ve köprünün diğer tarafı için de aynı şekilde uzatılacak” dedi.

turgutakbaş
15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 17:19

bence etkili olmaz ... ayrıca haksızlık olacak ... öğrencilerin bir kısmı çok erken kalkamak zorunda kalacak diğer bir kısmı evlerine akşam çok geç gelecek ... bunlar boş yollar ... metro tramvay deniz ulaşımı ... başka yolu yok ...

Ahmet Bengüer
15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 17:29

Bence bunu düşüneceklerine raylı sistem ve metrobüs projelerini hızlandırmalarında fayda vardır.

Süha
15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 17:33

İstanbulun trafik sorunu bitmez başka çözümler üretmeleri lazım. İş saatlerini degiştirmekle olamaz ve sıkıntısını gene insanlar çekeceklerdir.    En iyisi daha çok yol yapıp ve plandaki projeleri bitirmek ve insanları toplu taşımaya yönlendirmek.  

En son Süha tarafından Pzr 24 Hzr 2007, 17:56 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Çağrı Tekin

15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 17:49

Okul saatlerinin değişmesinin bir yararı olacağını sanmıyorum. Kent merkezi günün her saati yoğun trafik barındırıyor. Büyük ihtimalle daha geç bir saate alacaklar saatleri fakat o zamanda sabah-akşam eğitimi olan okullar akşam çok geç dağılacak. Bazı okullarda sabah-akşam farkı yok onlarda eğitim 8:30 gibi başlıyor mesela benim okulum. Fakat ben evim uzakta olduğundan sabah 7'de yola çıkıyorum 8'de Kadıköy'de oluyorum. Eğer bir gün geç kalkarsam yani 8 gibi yola çıkarsam okula saat 10 sularında ulaşıyorum. Okul saatlerini ileriye almaları benim gibi bir çok öğrencinin işine yaramayacaktır.
  Köprü ve Mahmutbey gişelerinin ileri alınması iyi olur fakat ben Anadolu Yakası'ndaki TEM gişelerinin kaldırılıp Tuzla tarafına alıncağını da duymuştum herhalde öyle bir planları yok. Halbuki bu işlem gerçekleştirilseydi Kartal'dan karşıya geçenler D 100'ü değil TEM'i kullanabilir böylece D 100 yoğunluğu azaltılabilirdi.

Keremss
15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 17:51

İstanbulda okullar kapandı aynı Trafik yine var ne değişti 1 haftada hiç

abhazyalı ugur
15 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 02:50

bence arkadaşlar belki kızacaksınız ama 17:00 ile 18:00 arası tüm binek araçlar trafikte yasaklanmalı eger o an icin trafikteyse emniyet şeridinde beklemeli toplu taşımaya önem verilmemeli

ErsanB.
15 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 02:57

OKul saatleri değişsin, memurlar erken gitsin işe, işçiler geç gitsin vs. vs. gibi çözümlerle olmaz ki bu iş
Trafiği azaltabilmek için
-Her öğrencinin kendi bölgesindeki ilköğretim okuluna gitmesi sağlanmalı(öyle bir zorunluluk zaten var diyeceksiniz ama yolunu bulan hallediyor o işi)
-Toplu taşıma özendirilmeli, bir şerit özellikle toplu taşıma araçlarına ayrılmalı ki toplu taşıma araçlarının gidip kendilerinin trafikte beklediğini gören araç kullanıcıları toplu taşımaya yönelsin
-Aynı semtten çıkıp varış noktaları da aynı semt olan kişilerin birleşerek aynı otonmobille gitmeleri teşvik edilmeli, böylece 4 tane tek kişi taşıyan araça yerine 1 tane 4 kişi taşıyan araç olacaktır trafikte
-Bisiklet&motosiklet gibi araçlar teşvik edilmeli bunlar için yollar açılmalıdır

UtkU 86
15 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 03:26

Herşeyde olduğu gibi bunda da işin kolayına kaçmışlar.Merak ediyorum dünyanın hangi köşesinde bir şehirde trafiği rahatlatmak için böyle bir uygulamaya gidilmiş?Ayrıca yine satacak özelleştirecek birşeyler bulmuşlar,bravo.Yeni projelerin ihalelerini de yandaşlarına verirlerse tamamdır.

emrah basarol

15 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 12:56

Alıntı:
İstanbulda okullar kapandı aynı Trafik yine var ne değişti 1 haftada hiç

sonuna kadar katılıyorum..sayın baskan sanırım aksam 1800 de okmeydanından karşıya köprü ile  gecmeye hic calısmadı son gunlerde.. degisen hicbirsey yok..okullar kapandıgı icin benim 40 dakikalık servisim süremdeki degisim sadece ve sadece 2-3 dakika oldu ..

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM