Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ufuk Şanver

15 yıl önce - Cmt 23 Hzr 2007, 22:16
TCDD N-13 Pulman Vagon

2006 yılında TÜVASAŞ ta imaline başlanan ve mayıs sonu itibariyle 18.si TCDD envanterine dahil olan TVS 2000 serisi N 13 Pulman vagonlarla ilgili bilgi ve fotoğraflar ve anıları  bu başlığa koymaya karar verdim.Vagon TVS 2000 ve M 10 ların olumlu yanları biraraya getirilecek şekilde tasarlanmış
TCDD ilk parti olarak bu vagonlar 30 adet sipariş vermiş.
(eğer lüzumsuz bulunursa kilitlenebilir)

Özellikleri
Ray açıklığı:1435mm
Tampondan tampona uzunluk:26.40m
Sandık boyu:26100mm
Bojiler arası.19m
genişlik:2825mm
Yükseklik:4050mm
taban yüksekliği:1295 mm
hareketli basamak yüksekliği:565mm
Dış kapı:pünomatik
Dış kapı serbest giriş açıklığı:800mm
alın duvar   geçit kapıları serbest açıklığı:730mm
Boji:Y-32
Tekerlek çapı(yeni/aşınmış) 920/870 mm
tekerlek tipi:monoblok
minimum kurp yarıçapı:125m
akuplesiz ve yüksüz kurp  yarıçapı:75m
Servis freni:pinomatik disk fren
fren ağırlığı: P=74T,G=56T
el fren ağırlığı:30T
koşumtakımı:ringfelder
azami hız:160 km/h
gabari:UIC 505-1
koltuk düzeni 2+1
koltuk sayısı:60
Aydınlatma:iki sıra gizli florasan
wc: 2 tane -alaturka-
Su deposu:820lt
iklimlendirme.ısıtma 40 kw,soğutma 35 kw,temiz hava 1200 metreküp/saat
(kaynak:TÜVASAŞ)

Fiyatı:1.224.750 YTL

imalat safhasından Fotoğraflar

Diğer fotoğraflar

vagon iç görüntüsü

Koltuklar ve priz

(+)

(+)

Bu vagonların klmaları diğer TVS 2000 lerden farklı olarak vagonun üst tarafında ve 2 adettir.  eğer klimalrdan  biri bozulursa öbürünün devreye girmesi düşünülerek 2 adet klima takılmıştır.
En alttaki resimde gözüken en öndeki vagon N 13,diğer ikisi normal  TVS 2000 vagondur.Resime bakarak renkli cam ve klima farklılığını ayırt edebilirsin.

Bagaj bölmeleri M 10 lardaki gibi.Aydınlatma düzeni de M 10 lara benzer şekilde çift sıra florasan olmasına karşın florasanlar iyi bir şekilde gizlendiği gece gözlere pek rahatsızlık vermiyor.

ben bu vagonlarla bir kez ankara dan İstanbul a geldim.vagonlar gayet rahat güneş vursa bile renkli cam belli ölçüde koruyor.Ayrıca ters giden 3 koltuğun da ayak mesafesini gayet iyi ayarlamışlar.Normalde vagonun en kötü koltukları olan 3 ters koltukta da artık gönül rahatlığıyla seyahat edebilirsiniz.

Bu vagonlar benim takip edebildiğim kadarıyla Başkent,Cumhuriyet,Pamukkale,Meram ve Boğaziçi Ekspresine veriliyor.Doğu Ekspresine de verildiğini işttim.

Ayrıca bir tüyo eğer bu vagonlarla seyahat etmek isterseniz --sadece Başkent ve Cumhuriyet Ekspresi için-- internetten rezarvasyon yaparken  "internet seçimi" ni işaretleyin.

iyi akşamlar

Çağrı Tekin

15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 00:43

Dün TÜVASAŞ fabrikasının içinde bir kaç tane N 13 vagon vardı. Sanırım üretimi tamamlandı bunların ve test ediliyorlar. TCDD gerçekten çok güzel işler yapıyor son zamanlarda. Benim asıl beklediğim Dizel Tren Seti. İki senedir proje halinde duruyor acaba üretime geçtiler mi?

Edit:Bu vagonlarda bulunan prizlerin iki sırada bir yerleştirildiğini okudum. Bu kadar güzel bir vagona yakışmıyor böyle eksiklikler.

Ufuk Şanver

15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 14:50

Alıntı:
Edit:Bu vagonlarda bulunan prizlerin iki sırada bir yerleştirildiğini okudum. Bu kadar güzel bir vagona yakışmıyor böyle eksiklikler.

Doğruokumuşsunuz.Prizler iki sırada bir konulmuş durumda.

Enes A.
15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 22:51

Daha nice 18. vagonlara

Demnek ki isteyince teknolojik rahat ve hızlı vagonlar üretebiliyormuşuz.Teşekkürler TÜVASAŞ.

Merak ettiğim TCDD'nin vagon ve loko envanterine nereden ulaşabiliriz.An itibariyle hangi bölgede ne kadar vagon ve loko var acaba ?

Eyüp Emre
15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 23:03

http://212.175.99.117:8081/[/url]

Bu linkte loko envanteri var bölgelerin.

Çağrı Tekin

15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 23:12

Bu bilgileri başka bir sitede de görmüştüm doğru olmalılar. Zaten bölgelere göre baktığımızda da elektrikliler sadece 1-2 ve 6 numaralı bölgelerde var.Bu da bize bilgilerin doğruluğunu kanıtlar. Vagonların toplam sayısını ve bölgelere göre bölünmesini ben de çok merak ediyorum.

Ufuk Şanver

15 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 11:25

http://www.tcdd.gov.tr/genel/istatistik.htm

linkinden istatistik yıllğını indirebilirsiniz.2005 sonu itibariyle 996 adet vagon var.Bunlara 2006 da katılan 20 TVS 2000 yataklı vagon ,6 TVS 2000 örtülü kuşetli vagon(kuşetli sayısından tam emin değilim)

mayıs sonu itibariyle 18 tanesi katılan N 13 ü de eklersek 1030 vagon yapıyor ama tabii ıskatlar da olabilir.

Bölgelere göre dağılımını veren bir tabloya ise ben de ulaşamadım.

iyi günler

Ufuk Şanver

14 yıl önce - Cum 14 Eyl 2007, 01:29

Haydarpaşa Gar ında yeni bir N 13

Gökçe Aydın
14 yıl önce - Çrş 26 Arl 2007, 23:45

M10'lar gibi direkt aydınlatma veren flüoresan lambaları hariç tutarsak gerçekten güzel,konforlu vagonlar. TCDD'nin yeni yüzakları diyebilirim. Trenleri 25 sene önce olduğu gibi eski,döküntü,pis,kokuşmuş vb olduğunu iddia edenleri laflarını yedirmek bu N13'lerin özel zevklerindendir. Hayır defalarca tanık oldum oradan biliyorum

zafer yenidünya

14 yıl önce - Prş 27 Arl 2007, 00:13

(+)

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM