Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Zeki Varış

15 yıl önce - Cum 22 Hzr 2007, 08:13
Şerefiye Sarnıcı - Çemberlitaş

İstanbul'un Çemberlitaş semti, Binbirdirek mahallesi Piyerloti caddesi üzerindedir. Eski belediye konservatuarı şimdi Eminönü Belediyesi olan binanın hemen altında yer alır. Yakın zamana kadar pek bilinmeyen bir yapıdır. Sütun sayısı ve yüzölçümü, Yerebatan ve Binbirdirek sarnıçlarından daha az olup kapsamlı bir araştırma yapılmamasından olsa gerek, hakkında kapıda bulunan tabelada ki kısa bilgi harici başka bir bilgiye ulaşılamıyor (ben şahsen ulaşamadım).. Yaklaşık 1565 yıllık bu yapının iki ayrı ismi daha var; Constantinus ve Theodosius sarnıcı ama Şerefiye ismi kullanılıyor. Alınan kararla yakın bir zamanda üzerindeki bina kaldırılıp sarnıç restore edilecek ve üzeri yeşil alan olarak düzenlenecekmiş. Belki bu iyileştirme çalışmaları sırasında daha fazla bilgiye ulaşılabilinir. Son olarak, Yerebatan ve Binbirdirek Sarnıçları arasındaki bağlantı gibi bu sarnıcında Binbirdirek Sarnıcına bağlantılı olduğu tesbit edilmiş ama bu konuda henüz ayrıntılı bir çalışma yapılmamış..
Elimdeki fotoğrafları burada paylaşmaya çalışacağım, yeterince var. Restorasyon sonrası yenilenmiş haliyle çekilmiş fotoğrafları da eklediğimizde güzel bir arşiv oluşturacağını umuyorum..

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Zeki Varış

15 yıl önce - Cum 22 Hzr 2007, 08:40
Sarnıcın içi

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

emrah basarol

15 yıl önce - Cum 22 Hzr 2007, 12:04

gecen yaz eşimle gezmiştim..daha dogrusu ilk fotograflarda görülen merdiven başına kadar gidip içine bi bakmıstık..ama gördügüm kadarıyla değişen hicbirsey yok..hatta- yanlıs hatırlamıyorsam -sarnıca inen merdivenin  sonundaki tahtalar yada iskele bile aynı..sanırım restarasyonda pek bir ilerleme yok    bir an önce turizme acılması ve de varsa diger sarnıclarla baglantılarının ortaya cıkartılması cok cok iyi olur..

Karani Eseroğlu
13 yıl önce - Cum 05 Arl 2008, 00:17

Şerefiye (Theodosius) Sarnıcı'ndan bu gün aldığım bir kaç kare.

İhsan Can İçiuyan

11 yıl önce - Pzr 26 Arl 2010, 07:58

Bu sarnıcın son durumu nedir? Genel ziyarete açık mı? Üzerindeki eski Eminönü Belediye binası yıkılacak ve sarnıcın için restore edilecekti, herhangi bir gelişme var mı?

sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL