Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Süha
15 yıl önce - Prş 21 Hzr 2007, 16:59
İST » A4.19. Tekno-Taksi'ler TrafikteTeknoTaksi'ler trafikte
Alıntı:
İstanbul trafiğinde Akıllı Taksiler gezmeye başladı. 250 bin kişinin trafikte daha rahat ve güvenli dolaşabilmesi amaçlanıyor

Krom Teknoloji'den yapılan yazılı açıklamada, ''TeknoTaksi'' projesiyle, İstanbul'daki 18 bin taksi, 36 bin taksici ve 200 bin kişiye ulaşan aileleri ile yaklaşık 250 bin kişinin trafikte daha rahat ve güvenli dolaşabilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Geliştirilen yeni proje ile ''TeknoTaksi''lerin, İstanbul trafiğinde çok yakında yolcu taşımaya başlayacağı ifade edilen açıklamada, taksicilere özel kapsamlı bir güvenlik sistemi olan TeknoTaksi'nin, taksicilerin daha rahat çalışabilmesi için farklı çözümler sunduğu, taksi durakları ve taksici arasındaki iletişimi güçlendirirken, müşteriyi de en yakın taksiye yönlendirerek, taksilerin müşteriye erişimini kolaylaştırdığı kaydedildi.

Açıklamada, konuya ilişkin görüşlerini aktaran İstanbul Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odaları Oda Merkez Müdürü Adem Coşkunyürek, yılda yaklaşık bin taksicinin gaspa maruz kaldığını, bunlardan 20 tanesinin yaralanmayla, 7 tanesinin de ölümle sonuçlandığını bildirerek, ''Öldürülmeden önce önlem almak için Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır kullanılan araç içi GPS-GSM sistemlerinin Türkiye'de de zorunlu hale getirilmesi lazım'' dedi.

Açıklamada, TeknoTaksi'lerin içinde özel bir mekanizma bulunacağı, takside herhangi bir acil durum meydana geldiğinde taksi şoförünün, bu mekanizma aracılığıyla Profesyonel Güvenlik İzleme Merkezi'nin taksiyi yakın takibe almasını sağlayacağı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

''Merkezdeki operatör, araç içi gizli kameralar ile suçluları teşhis ve suçu ispat edebilecek. Güvenlik güçleri ve sağlık ekipleriyle doğrudan ve kesintisiz iletişim sağlanacağından gerekli görüldüğü takdirde bu güçler devreye girecek. Alarm merkezi ile polis ve özel ambulans sistemlerine 7 gün, günde 24 saat bağlı olduğundan, profesyonel ekipler her an taksicinin yanında olabilecek. Olası kaza veya saldırıların ardından taksicinin hastane masrafları ve diğer maddi kayıplarının telafisi için taksiciye özel ücretsiz gasp ve kaza sigortası yapılacak. Ayrıca, TeknoTaksi'lerde seyahat eden yolcu da belli kapsamlarda sigortalı olacak.''

TeknoTaksi'nin, Türkiye'nin en kapsamlı ve sürekli güncellenen ayrıntılı elektronik haritalarına sahip olduğu, özel şifre ile duraktan veya evden, internete bağlanılabilecek her yerden taksinin izlenebileceği ifade edilerek, internetten aracın ortalama hızı, yaptığı kilometre ve güzergah bilgilerine kolayca ulaşılabileceği ve GSM sim kartı ücretleri, vergiler gibi ilk başta fark edilmeyen masrafları olmadığından fiyat anlamında da taksiciler için çok avantajlı olacağı kaydedildi.

Kaynak: Hürriyet ve http://www.haberturk.com/haber.asp?id=26717&c ...2007/06/21


nedimk
15 yıl önce - Cum 22 Hzr 2007, 09:13

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=42914

Alakalıdır. Belkide aynıdır. Ama asıl problem diğer forumda da dile getirilmiştir.

Araçlar kural çiğnemez, şöförler kural çiğner.


Süha
13 yıl önce - Pzr 10 May 2009, 12:50

AKILLI TAKSİLER YOLDA
Alıntı:
Konforlu, güvenlik kameralı taksilerde isteyen yolcu internetten işlem yapabilecek.Ticarî taksilerde yaşanan hırsızlık ve gasp olayları artık tarihe karışacak. Atatürk Havalimanı’nın henüz sözleşme aşamasında bulunduğu teknolojik donanımlı taksi projesi hayata geçerse artık havaalanından müşteri alan taksiler güvenli hale gelecek. Taksiler internet bağlantılı, mobeseli, güvenlik kameralı ve şehir haritasının yüklendiği navigasyon sistemiyle donanımlı olacak. Bu sayede internetin kullanılabileceği taksiye her türlü bilgi akabilecek. Kamera sistemiyle hem müşterinin hem de şoförün can güvenliği sağlanabilecek. Tüm sistemlerin bir arada bulunduğu taksiler ise Türkiye’de bir ilki yaşatacak.

Kameralı taksi güvenliği

Taksilere donanımı sağlayacak olan bilişim uzmanı Kemal Kurt taksiye yerleştirilecek dört kamera olacağını söyledi. Kurt “ Kameralar sayesinde, hem kaza anında görüntü alınabilecek. Tehlike anı yönetim merkezinden de izlenebilecek. Şehir haritasının yüklendiği navigasyon cihazı ile, müşteri taksiye bindiğinde ’gidilecek en kısa yol’ ile ’en hızlı güzergâh’ olmak üzere iki alternatif gösterecek. Böylece taksicinin yolu bilmeyenleri dolaştırıp fazla para alması da önlenecek” diye konuştu.

TAKSİNİN İÇİNDE NELER OLACAK?

- Bagajda ana bellek, CPRS anteni ve bağlantısı. n Navigasyon cihazı.

- GPRS: Bilgi alımı ve gönderimini daha yüksek hızda mümkün kılan sistem. n MOBESE: Mobil elektronik sistem entegrasyonu. n Araçta kapı içlerinde ve tamponlarda darbe sensörleri. n 4 güvenlik kamerası.

- CPS verileriyle en yakın emniyet biriminin adresini gösteren SMS sistemi.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay ...tegoryid=1


Çağrı

12 yıl önce - Prş 21 Oca 2010, 21:40
Taksilere GEZGÖR TV geliyor


Taksilerde güzel bir uygulama başlıyor. İlk etapta İstanbul,Ankara,İzmir ve Antalya'da başlayacak olan uygulama yıl sonuna doğru 10 ilde daha hizmete girecek...

Alıntı:
Taksilere GEZGÖR TV geliyor

Takside seyahat eden müşteriler şehirle ilgili detayları ekrandan görebilecekTaksilerde yolculuk edenlere, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerini duyurmayı, Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları ve kent hakkında bilgilendirmeyi amaçlayan GEZGÖR TV, İstanbul'da 6 ay içinde 10 bin taksiye takılacak.

GEZGÖR TV'nin tanıtımının yapıldığı Taksim Meydanı'nda AA muhabirinin sorularını yanıtlayan proje sahibi Nuri Çolakoğlu, New York, Londra, Şangay, Pekin ve Singapur gibi dünyanın önemli şehirlerde kullanılan GEZGÖR TV'nin İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya'da da uygulamaya konulduğunu belirtti.

Çolakoğlu, takside şoförün göremeyeceği bir alana yerleştirilen orta boy bir televizyon ekranından seyahat edenlere, kentten haberler, tarihi yapılar, müzeler, görülmeye değer semt tanıtımları, maçlardan görüntüler, gösterime giren ya da girecek filmler, tiyatro oyunları ve şovlar, kültür, sanat etkinlikleri, kitap tanıtımları, müzik klipleri, komedi skeçlerinden parçalar, otel ve kafe tanıtımlarının yapılacağını anlattı. Çolakoğlu, şöyle devam etti:

''Öncelikli hedef kitle, taksi yolcuları... İstanbul'da 18 bin, Ankara'da 7 bin 700, Antalya'da 3 bin 500, İzmir'de 2 bin 800 taksi var. Ekranlar, taksilere zaman içinde yerleştirilecek. GEZGÖR TV, takside bir yerden bir yere giderken sağa sola bakınmaktan başka yapacak işi olmayan insanları eğlendirecek, bilgi verecek, onların şehirle bağlantısını kuracak. Kanalda 2,5 dakika görsel malzeme, 2,5 dakika reklam olacak. İnsanlara yolculuk boyunca oldukça çok şey anlatmak istiyoruz. Her ay başında malzeme değişecek, mevsimlere göre içeriği de değiştirilecek. Gösterilen reklamlardan elde edilen gelirden emniyet, belediye ve taksi sahibine ödeme yapılacak.''

TAKSİLERE ÜCRETSİZ TAKILACAK

Çolakoğlu, İstanbul'da 6 ay içinde 10 bin takside çalışır hale getirilmesi öngörülen sistemin, yakın zamanda Ankara, Antalya ve İzmir'de de hayata geçirildikten sonra yıl sonuna kadar 10 ilde daha uygulanacağını belirtti. Sistemin, taksilere ücretsiz takılacağını ifade eden Çolakoğlu, ''Taksiciden istenen, sistemi çalışır vaziyette tutması. Sistem, arabanın çalışmasıyla açılıyor ve kapanınca da duruyor. Az miktarda elektrik tüketen, taksiciye maliyeti olmayan bir sistem'' diye konuştu.

Nuri Çolakoğlu, GEZGÖR TV'nin izlendiği taşıma araçlarının türlerinin de çeşitlendirileceğini belirterek, sistemin dolmuşlarda, otobüslerde, servis otobüslerinde, vapurlarda, trenlerde, metrolarda ve şehirler arası otobüslerde de yayına gireceğini bildirdi. Çolakoğlu, sistemin, alışveriş merkezleri, vapur iskeleleri, otobüs durakları ve hatta asansörlerde bile kurulabileceğini söyledi.

Projeyi, Erhan Tapan ile kurdukları Mobilmedya Şirketinin yürüteceğini bildiren Çolakoğlu, görüntülerin içeriğinin, Büyükşehir Belediyesiyle hazırlanacağını ve RTÜK ilkelerine de uyulacağını söyledi.

AA

http://www.haberturk.com/ekonomi/haber/202249-Tak ...liyor.aspxANA SAYFA -> ULAŞIM