Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa - Cumalıkızık
123 ... 102103104   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
afsin1
14 yıl önce - Çrş 10 Arl 2003, 10:07
Bursa - Cumalıkızık

Kuşaktan kuşağa aktarılan söylenceye göre Tokat dolaylarında yaşamakta olan Oğuz boylarından Kızıklar, Karakeçili aşiretinin bulunduğu bölgelere göç ederek Ertuğrul Gazi’den yerleşmek için yurt isterler. Ancak Karakeçili aşireti, Kızıklar’ın bu istemine karşı çıkar. Bunun üzerine Ertuğrul Gazi, düşmanlıklar doğmaması için Kızıklar’a, Uludağ’ın o zamanki adıyla Keşiş Dağı’nın kuzey eteklerinde yer gösterir.
İki Oğuz boyu arasında sürekli dostluk sağlamak için de, Kızık boyu beyinin 7 oğlunu Karakeçili aşiretinden 7 güzel kızla evlendirilir. Kızık beyinin 7 oğlundan Cumali Bey, ailesi ve yakınlarıyla günümüzdeki Cumalıkızık’ta, Fethi Bey Fethiyekızık’ta (Fidyekızık), Hamlı Bey Hamamlıkızık’ta, Dal Bey Dallıkızık’ta, Bayındır Bey de Bayındırlıkızık’ta yurt kurarlar. Derekızık ile Değirmenlikızık’ın kimler tarafında kurulduğu söylencede yer almaz.
Bu yaygın bir söylence. Gerçekliği kesin değil. Cumalıkızık ve diğer Kızıkların adlarının nereden geldiği konusunda bilimsel bir uzlaşı sağlanabilmiş değildir. Ancak “Kızık” sözcüğünün Bursa yöresindeki Yörük Türkçesinde “derbent” anlamına gelen “kısık” sözcüğünden zamanla dönüşmüş olabileceği de düşünülebilir.
1685 tarihli Vakfiye’de yer aldığı üzere Cumalıkızık, bir Osmanlı Vakıf Köyüdür. Köyün kuruluşu Orhan Gazi (1326 – 1360) dönemine değin götürülebilir.
Osmanlı Dönemi konut dokusunu günümüze kadar koruyan ve 700 yıllık geçmişi olan Cumalıkızık, bu özellikleriyle gelecek kuşaklara aktarılmaya çalışılmaktadır.

DEVAMI GELECEK...

Barış

13 yıl önce - Sal 27 Nis 2004, 11:23
Cumalıkızık Gezisi Fotoğrafları

Eveet istek üzerine Bursa'da internetten tanıştığımız arkadaşlar ile beraber düzenlediğimiz ufak çaplı Pazar gezmesi ve fotoğraf safarisinden kareleri gönderiyorum...

200'ün üzerinde fotoğraf var. Hepsini göndermem yersiz olur. Bu nedenle içlerinden bunları seçtim. Belki daha sonra birkaç tane daha gönderirim...

1- Dünyadaki en dar sokak olduğu söylenen "Cin Aralığı"nda köyün çocukları:

(+)

2- Evlerin altından öteki sokağa geçebilirsiniz:

(+)

3- Kendi evlerinde gözleme yapan köylü kadınlardan biri:

(+)

4- Köyün meydanına inen sokaklardan biri:

(+)

5- Köyün üst kısmı, çıkarken arkadaşlar yoruldu:

(+)

6- Köyün içinde yaprakların arasından beliren bir süpriz:

(+)

7- Yine köyün içinde her yer benzer çiçeklerle ve güzelliklerle dolu:

(+)

8- Cin Aralığı'na çıkan sokak ve çocuklar:

(+)

9- Köyün meydanı:

(+)

10- Cin Aralığı:

(+)

En son Barış tarafından Cum 08 Ekm 2004, 16:12 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi

afsin
13 yıl önce - Sal 27 Nis 2004, 14:02

Hepinize Selamlar,

yeni fotoğraflarımı yolluyorum arkadaslar....

- Cumalikizik hakkında bilgi

(+)

- Karlı Daglar

(+)

- Koy Mamulleri

(+)

- Sonbahar

(+)

Terci
13 yıl önce - Cum 19 Ksm 2004, 12:42

(+)

(+)

(+)

(+)

Murat Yigit

12 yıl önce - Cum 27 May 2005, 10:30
CUMALIKIZIK

arkasaslar ben cumalıkızık olarak baslık bulamadım ben yanılıyorsam lutfen fotoları oraya taşırmısınız

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 102103104   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA