Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri'de Oğuz - Türkmen (Yörük) Boyları
« önceki   123 ... 161718192021   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 17
Suzi Dilara

6 ay önce - Pts 30 Ekm 2017, 23:45
Kayseri Tahrir defteri (PDF)

https://www.kayseri.bel.tr/uploads/pdf/tahrir1484_12.pdf

Burhaneddin Hoca'nın Bilgilendirmeleri için Teşekkürler

Burhanettin Akbaş

6 ay önce - Pts 30 Ekm 2017, 23:54

Obruk Köyünde Veziroğlu oymağından söz ediyorsunuz. Veziroğlu, Avşar Türkmenlerinin ünlü bir oymadığıdır. Kayseri Bölgesinde Tomarza Zelfin (Üçkonak), Bünyan'ın Köse Hacılı ve Yünören köylerinde varlıklarını biliyoruz. Obruk köyüne Veziroğlu kabilesinin Bünyan'dan göçtüğüne dair bazı bilgiler almıştım. Çünkü, benim de soyca Veziroğlu kabilesi ile ilgim var.

Burhanettin Akbaş

6 ay önce - Pts 30 Ekm 2017, 23:57

Valla bu Köselerin ve Köseoğullarının hikayeleri öyle köylerle falan izah edilecek gibi değil. Konu taa Türkmenistan'a kadar çıkar. Hemen hemen bütün boyların Köse, Köseli, Köseoğlu, Köseler gibi oymakları mevcut. Türkmen oldukları yüzde yüz ama boy meselesinin içinden çıkılacak gibi değil.

Burhanettin Akbaş

6 ay önce - Sal 31 Ekm 2017, 00:03

Ebiç köyü hakkında yazım var, internette yayınlanıyor. Oradan bakarsanız sevinirim. Karatay köyü, Selçukludan beri mevcut. Ahalinin bir kısmının Konya'dan geldiğini biliyoruz. Bazı ailelerin ise doğrudan Selçuklu emirleri ile ilgisi vardır. Köydeki yaşlılar dahi bunu teyit ediyorlardı bir zamanlar ama şimdi hangileri hayatta bilemiyorum. Köyün kuruluşu doğrudan kervansarayla ilgili.

Burhanettin Akbaş

6 ay önce - Sal 31 Ekm 2017, 00:07

Güzel kardeşim, Yozgat Boğazlıyan'dan Sarıkaya'dan bahsediyorsun. DulKadirlileri çok iyi araştırmışsın. YAZIR Dağını da orta yere dikmişsin. Ellerin, yüreğin dert görmesin. Türkmen boyları hep araştırılsın istiyoruz, emin olun. Hep kendi yitiğimizi arıyoruz. Böyle hareket halindeki bir milletin başka da yapacağı yok. Ömrümüz birbirimizi aramakla geçecek.

Burhanettin Akbaş

6 ay önce - Sal 31 Ekm 2017, 00:10

Bu kadar birikmiş mesajı okumak ve cevaplamak çok zor. Buradaki bazı adamların huyu suyu hiç değişmemiş. Gegavın gibiler.

Misafir 838

6 ay önce - Sal 31 Ekm 2017, 00:59

Gegavın- ( Bir tür yaban sineği )

Suzi Dilara

6 ay önce - Sal 31 Ekm 2017, 08:16

Alıntı:

Bu kadar birikmiş mesajı okumak ve cevaplamak çok zor. Buradaki bazı adamların huyu suyu hiç değişmemiş. Gegavın gibiler.
haklısınız

Genetizm

Ekleme
Hangi mesajı veya soruyu cevapladığınızı Link olarak ya da alıntı olarak paylaşırsanız bundan sonra yeni okuyacaklar da faydalanabilirler .

Burhanettin Akbaş

6 ay önce - Çrş 01 Ksm 2017, 00:46

Alıntı:
ben bünyan kösehacılı köyündenim
sizdeki bilgilere göre köklerimiz hangi boydan?

Kösehacılı köyünün bir bölümü Veziroğlu Avşar boyundan, bir bölümü de Dulkadirli'den Köse Hacılı Türkmeni olarak geçiyor. Köye adını veren Köse Hacı, obanın kethüdası (oba beyi) olmalı ki bu isim bugüne kadar yaşatılmış. Köydeki Veziroğulları da benim akrabam olur ayrıca.
Not: Dulkadirliler ağırlıklı olarak Bayat boyundan geliyorlar.

Alıntı:
Kayseri de kurt nufusun durumu nedir baya var galiba bursa sada ne kadar kayseri li tanisam hepsi kurt.

Kurt yazıyor ama Kürt diyorsunuz sanırım. Kayseri'de 24 Oğuz boynunun 22'sine ait izler bulundu ve yerleşen 650 civarında Yörük Türkmen aşiretinin / oymağının adları bir liste halinde mevcuttur. Kürt nüfus ne kadardır sorusunun cevabını bilemem ama herkes ümmet-i Muhammed... Hep birlikte yaşamamız kadar tabii ne olabilir ki...
Alıntı:
soy ismi kanunundan önceki aile lakabımız KARAFAKIOĞULLARI idi dedelerimiz hatırladıklarım sivas GÜRÜNE yerleşmişler ondan ötesi nereden gelinmiş bilgi verirseniz memnun olurum.hayırlı çalışmalar

Fakı, Fakılı gibi isimler Türkmenlerin Fakih adına verdikleri isimlerdendir. Türkiye'nin birçok bölgesinde bu lakabı taşıyan aileler, köyler, kasabalar vardır. O yüzden ailenizle ilgili bir şeyler söyleyebilmek için daha özel bilgilere ihtiyaç vardır.
Alıntı:
Hocam ben de Germirliymişim dedem Yozgat'a göçmüş dayısının yanına. Siz taniyomusunuz Köseoğlu ailesini kimlerdendir, hangi boya mensuptur, Germire biryerden mi görmüşler vs. vs.?
Cevap vereceğinizi düşünerek şimdiden teşekkür ediyorum.

Germir'i anlatanlar gayrimüslim tarafından söz ederler ama Türkmen oymaklarından Bezircili'nin Germir'e yerleşmiş olduğundan bahsetmezler. Bezircili oymakları ağırlı olarak İncesu taraflarındadırlar ve Yazır boyuna mensuplar. Bünyan'da ve Germir'de de mevcutlar. Yine yeşillendi Germir Bağları adlı o güzel türküyü söyleyen Germirli bir Türkmen kızıydı elbette.
Şu yazıtı da okursanız iyi olur:
http://www.altayli.net/kapadokyada-kimmerler.html

Misafir a4b

6 ay önce - Prş 02 Ksm 2017, 23:36

Hocam develi saraycik hakkındaki verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim minnettarım bizim dedemin dedesinin babası 'nın adı salman soyismimizden önce dokuzlu derlermiş avsarlarin selmanli dokuzlu oymagi ile bağlantısı olabilirmi teşekkür ederim

sayfa 17
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 161718192021   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET