Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Misi
123 ... 141516   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
sayfa 1
beyzamunevver

12 yıl önce - Pts 18 Hzr 2007, 10:29
Bursa Misi


öyle güzeldirki misi. nefes aldığınızı hissedersiniz. Şehir yaşantısından kaçmak için ideal yerlerden biridir. Orhaneli keles yolu üzerinde ulaşımı kolay ve yakındır. piknik alanından biraz daha içerlere doğru giderseniz daha güzel manzaralarla karşılaşırsınız. Suyu takip etmeniz yeterli.(+) 

(+) 

(+) 

(+)
doğal yöntemlerle böyle sucuk ekmek olayınınıda gerçekleştirebilirsiniz. Kesinlikle tavsiye ederim. Tadı damağınızda kalacak.efeaydın
12 yıl önce - Çrş 04 Tem 2007, 14:21
MİSİ KÖYÜ,,
ugurcavac
12 yıl önce - Prş 12 Tem 2007, 16:53(Misi veya Gümüştepe Köyü)
GÜRKHAN

12 yıl önce - Cmt 05 Oca 2008, 22:25
Misi Köyü
(+)

(+)

(+)

Nilüfer’in 24 mahallesinden biri olan ve bugün Gümüştepe adıyla anılan yerleşimin eski adı “Misi”dir.
Misi; Orhaneli yolu üzerinde, etrafı ormanlarla kaplı dört tepenin çevrelediği, eğimli arazi üzerine kurulu bir yerleşim yeridir.
“Tarihin babası” olarak anılan Heredot'a göre M.Ö. 1816’da Trakya'dan Anadolu'ya geçen altı kavimden biri olan Mysi'ler burada "Misyalılar" olarak bilinen bir birlik kurmuşlardır. Bu kavim dünya tarihinde ilk kez batıdan doğuya geçen kavim olarak bilinir. Misyalılar bu bölgede; “Misipolis” (Misi-şimdiki Gümüştepe Mahallesi), “Misapoli” ve “Eşkel” isimli üç yerleşim kurmuşlardır.
M.S. 183 yılında putperest Batı Romalıların baskısıyla Batı Roma’dan İstanbul’a, oradan da Bursa’ya (Prusias) gelen dini kavimlerin içerisinde olan ve adı Alex olarak tarihe geçen bir keşiş, seksen beş kişilik maiyetiyle birlikte Hıristiyanlığın öncüleri olarak İnkaya Köyü ve Misi Köyü’ne yerleşmiştir. İki kola ayrılan keşişler Keşiş Dağı olarak adlandırılan Uludağ’ın (Olympos) eteklerine yayılmışlardır.

“Misi” kelimesinin kökeni de Misyalıların yurt olarak buraya yerleşmeleri ve misyonerlik merkezi olarak Misi’nin seçilmesinden gelmektedir. Yörenin gizlenmeye elverişli bir boğaz niteliğinde olması keşişlerin burada yüzyıllarca güçlü bir misyonerlik örgütü kurmalarına yol açmıştır. Bu dönemde Misi’de bir konsül toplanarak üç kez yazılmış olan İncil’in ruhu araştırılmış ve Misipoli Manastırı'nda İncil tartışmaları yapılmıştır. Bu bilgiye dayanılarak; Misi’de anılan manastırda İncil’in bir nüshasının gömülü olduğuna inanılmaktadır. 1953 yılında manastırda kazı çalışmasına başlanmış ancak aynı yıllarda köye akın eden define avcıları ve tarihi eser yağmacıları tarafından manastır talan edilmiştir. Günümüzde ne yazık ki bu manastırdan eser kalmamıştır.

1316’da Orhan Gazi Hıristiyanlık merkezi olan Misi’yi alıp Bursa’yı kuşatma altına almak amacıyla burada ve Kestel’de birer kale yaptırmıştır. Bu dönemde Misi‘nin 10 yıl süreyle geçici başkent olduğu söylencelerde yer almaktadır, ancak bu tarih gerçekte pek bilinmemektedir. Sonra 1326’da Bursa’nın fethiyle birlikte Misi ikinci plana düşmüştür.

Misi jeolojik özellikleri nedeniyle de her dönemde dikkat çekici bir yerleşim yeridir. Tarih boyunca güneyden kuzeye akan Nilüfer Çayı Bursa Ovası'nı ikiye bölmüş ve Batı’dan gelen yolcular, kervanlar meşhur İpek Yolu üzerinde bulunan Misi’den geçmişlerdir. Çünkü o dönemlerde oldukça güçlü bir akarsu olan Nilüfer Çayı, başka bir noktadan geçit vermemekte, bir tek Misi'de keskin bir dirsek yaparak, uzunluğu üç kilometre civarında olan bir boğazın içinde akmaktadır.

Misi de eskiden üç tane ahşap han bulunduğu söylenmektedir. Misi ile Bursa arası yaklaşık 15 km. olduğundan, İpek Yolu’nu kullanan tüccarlar o dönemde Misi’ de konaklıyorlardı. Cumhuriyet dönemi ile birlikte yeni İzmir yolunun açılması, Nilüfer çayının kanal ve baraj ile kontrol altına alınması ve yeni köprülerin yapılması ile Misi’nin, milattan önceden beri süregelen önemi ikinci plana düşmüştür.

Misi şarapçılık ile de ünlüdür. Misi’de geçmişte yer alan beş manastırın dini ayinlerinde tüketilen şarap bizzat manastırların kendi bağlarından elde ediliyordu. Yüzyıllarca Bizans’a buradan şarap gitmiştir. Bu zanaatı miras alan Türkler dini nedenlerle önce şarap yerine pekmez yapımıyla uğraşmışlar, 1935 ten sonra şarapçılığa dönüşebilmişlerdir. Ünlü Misi şarabı yedi imalathanede sürdürülürken bu gün üzüm bağlarının nedeni henüz bilinmeyen bir hastalık sonucu kuruması ve bağların konut alanlarına yenik düşmesi nedeniyle şarap imal eden iki imalathane kalmıştır. Yörede daha önce 4 adet şaraphane, bulunurken bu gün sadece 1 adet şaraphane kalmıştır. Misket Şarabına kaynaklık eden ve özel aromasıyla yalnızca bu yörede yetişen Misket üzümü de tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Tarihi kaynaklara göre eski Misi halkı üzüm ve ipek böceği üretimiyle uğraşan bir toplumdu. İpek Bursa’nın önemli bir ekonomik girdisi olduğundan, çevre yerleşmelerde bu ekonomik aktiviteden oldukça etkilenmiştir. Misi evleri de geniş sundurmaları ile ipek böcekçiliğine göre inşa edilmiştir. Günümüzde Misi, özgün mimarisiyle günümüze kadar ayakta kalan eski evleri ile de ünlü bir yerleşimdir. Bu nedenle 1989 yılında Kentsel Sit alanı ilan edilen bölgedeki yapıların büyük bölümü 18. yüzyıl ortalarında inşa edilmiş olup 17. yüzyıldan kalma yapıların da bulunduğu tahmin edilmektedir. Köyde bulunan tarihi eserlerden bazıları yerleşmenin 1700'lere kadar uzandığını göstermektedir.


(+)

(+)


En son GÜRKHAN tarafından Cmt 05 Oca 2008, 22:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Rabia Aydın
12 yıl önce - Cmt 05 Oca 2008, 22:30

Misi'nin kışları oldukça soğuk geçiyor gibi. Fotoğraflardaki sarkıtların benzerlerini 1982 kışında Erzurum'da görmüştüm. 1986 kışı İstanbul'da çok soğuktu ama yine böyle sarkıtlar oluşmamıştı. Ya da ben hatırlamıyorum. Dizilerde çok izlediğimiz Cumalıkazık Köyü'ne yakın mıdır? Misi Köyü!sayfa 1
123 ... 141516   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA