Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Armağan Örki
7 yıl önce - Cum 15 Hzr 2007, 14:21
Türkiye'ye Güzel Bir Örnek: Abla-Ağabey-Kardeş Projesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi eşsiz bir proje hazırladı ve hayata geçirdi. Abla-Ağabey-Kardeş Projesi...

Ahmet Piriştina Öğrenci Bursu başvuruları sırasında öğrendiğim bu projeyi buradan paylaşmak istiyorum.

Önceleri, yalnızca burs alan üniversite öğrencilerini kapsayacak ve İzmir'de okuyanlar kışın, İzmir dışında okuyanlar yazın bu projede gönüllü olarak yer alacaktır; ancak değişiklik yapıldı ve burs almayan üniversiteliler ile en az üniversite mezunu herkes bu projede gönüllü olarak yer alabilecek...

Sistem özetle şöyle:
Pilot ilçeler seçiliyor. (Yaz için köyler seçilecek) Bu ilçelerin mahalle muhtarları ile görüşülüp maddî durumu kötü 6ncı, 7nci ve 8nci sınıf öğrencilerinin bulunduğu aileler tespit ediliyor. Bu ailelerle görüşülüp çocuklarını kardeş olarak tayin edip etmeyecekleri soruluyor. (Buradan emin değilim, onlar da başvuruyor olabilir.)

Sonra o mahallede lider aile gönüllüsü bulunuyor.

Gönüllü ağabey ve ablalar çiftler oluşturuyor ve kardeşiyle birlikte lider ailede buluşuyor. Her cumartesi üç saat boyunca kardeşiyle zaman geçiriyor. Öğretmenlik değil, ablalık-ağabeylik yapılıyor ve öyle rast gele gönderilmiyor, abla ve ağabeyler kısa bir eğitimden geçiriliyor ve gerekli olabilecek neredeyse her şeyi kısaca öğretiyorlar.

Ergenliğe yeni girmekte olan kardeşler için eşsiz bir uygulama olduğuna inanıyorum. 300 çocuktan 3 tanesinde bile başarılı olunsa, proje amacına ulaşmış demektir...

Diğer illerimizde de buna benzer uygulamalar yapılıp gerek üniversiteliler için sosyal bir aktivite, gerek ergenliğe ilk adımı atan ve sosyoekonomik durumu kötü kardeşlerin geleceği için bir çalışma olabilir.

Ayrıntılar:
http://gonulluyum.izmir.bel.tr/
Alıntı:
Sevgili Gençler,

Projemizin adı “Abla-Ağabey-Kardeş Projesi”. Projemiz, siz üniversite gençlerinin sahip olduğu kentlilik bilinci ışığında, kentin sosyal alandaki ihtiyaçlarına yönelik duyarlılığı arttırma amacındadır.

Tam bir gönüllülük bilinci yaratacağını umduğumuz bu proje ile dar gelirli semtlerde yaşayan ailelerin ilköğretim düzeyindeki çocuklarını, siz üniversiteli abla ve ağabeyleri ile buluşturarak, karşılıklı etkileşimle yaşamdan beklentilerini yükseltmelerini hedefliyoruz.

Ailelerin, çocuklarının üniversite eğitimi almasını istemeleri, bunun için şartlarını zorlamaları da amaçladığımız hedefler arasındadır.

Belediyemizin sağlayacağı değişik kültürel aktivitelere abla, ağabey ve kardeşlerin birlikte katılmaları, çocukların sosyal gelişimini sağlayacak; ilköğretim okulu çocuklarının abla-ağabey eşliğinde ders araçlarını kullanma istek ve yeteneklerini arttıracak; proje kapsamında oluşturulacak merkezdeki kütüphane ve bilgisayar ortamlarında araştırma özelliklerini geliştirerek ödevlerini hazırlamalarına, iletişim becerilerinin karşılıklı olarak gelişmesine yardımcı olacaktır.

Projeyi uygulamak için öncelikle gönüllü aileler tespit edilecek, onların çocuklarıyla ablalar ve ağabeyler buluşturulacak, her konuda rol-model olacak ablalar-ağabeyler yetiştirilecek ve kardeşlere özellikle ders çalışma alışkanlıkları ve sağlık konusu başta olmak üzere her konuda eğitici bilgiler verecek ortam hazırlanacaktır.

İlk olarak Bornova ve Buca pilot bölgelerinde çalışmaya başlanacaktır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Proje Gönüllüleri Merkezi Fuar Lozan Alanı’nda 1 No’lu Pavyon’da (Universiade 2005 Eski Merkez Ofis) hizmet vermeye başladı.

İzmir siz gençlerin gönüllü katılımlarıyla sosyal alandaki hizmetlerde de öncü olacaktır.

osman hanesiviran
7 yıl önce - Cum 15 Hzr 2007, 15:45

nurcular ve fettullahçılar yıllardır abi ve ablalık yapıyorlar... hem de arkalarında belediye olmadan...        

lisede okurken bir ara ben dahi katılmıştım, verilen hizmetin içinde abartıya kaçmadan din öğretimi olmasa harika bir sosyal proje olurdu, bakalım izmirde devlet destekli abi ve ablalık nasıl işleyecek...

ama önce insanın içinden gelmesi gerek, başka biri için yaşamayı, onlar için zaman ayırmayı ve bunda menfaati düşünmemesi.. devlet destekli abi ve ablalıkta acaba kaçı cebinden para çıkarıp sinemaya götürü kardeşlerini, kaçı sofrasındaki yemeği paylaşır, kaçı futbol oynar gençlerle, kaçı piknik düzenler kısıtlı imkanlarla kendisinden vazgeçip başkasına harcar...

bekleyip görecez.. umarım faydalı bir proje olur, madem ki devlet destekli olacak bu abilik ablalık işler, o halde kenyada, fijide, güneyafrikada, moğalistanda, dünyada yüzlerce ülkede eğitim hizmeti veren ve belki buradaki para ile ancak birkaçyüz lira aylık alan (birkaçyüz dolar) kişiler yetiştiren gönül insanları kadar olmasa bile, en azından bu ülkenin her köşesinde insan bulunduğunu anlar, batısından doğusuna her köye gidecek, her alanda hizmet edecek devlet memurları haline gelirler....

buradan da fettullah ve nurculara eleştirim olsun, dünyanın en ücra köşelerine gideceğinize çoğunuz doğu illerinde görev alsanız en azından ülkemiz daha kalkınır, doğusu batısı aynı seviyede olurdu, ne yani kara kıta afrika bizim şırnak, hakkariden daha mı önemli..

Armağan Örki
7 yıl önce - Cum 15 Hzr 2007, 15:59

Alıntı:
kaçı cebinden para çıkarıp sinemaya götürü kardeşlerini, kaçı sofrasındaki yemeği paylaşır, kaçı futbol oynar gençlerle, kaçı piknik düzenler kısıtlı imkanlarla kendisinden vazgeçip başkasına harcar...

Böyle şeyler kesinlikle olmayacak merak etmeyin; çünkü abi ve ablalar içinde maddî durumu kötü olanlar da var ve düşünün, sizin mahallede bir çocuğun abisi sürekli hediyeler alıyor falan filan, ama onun arkadaşınınki hiçbir şey alamıyor. Bu iki çocuk mahallede oynarken bu abi ablalarından bahsedecek ve arada kıskançlık gibi şeylerin olmaması için, bu tip şeyler yasaklandı...
Bu arada sofrada yemek paylaşımı da ne demek... Lider aileler de buluşulacak ve lider ailelerde ne isterse o olur... Ve bu lider ailelerin evine, önceden proje temsilcileri gitmiştir ve güvenlik, sağlık gibi kriterleri denetlemiştir.
Yani her şey dört dörtlük, şu ana dek hiçbir sorunla karşılaşılmadı...  

Emre Yaşar

7 yıl önce - Cum 15 Hzr 2007, 17:02

Evet güzel bir proje tebrik ederim bu konuda yardımcı olan bu fikri ortaya atıp gerçekleşmesi için çaba gösterenlere.    Yanlız şu konuya değinmek istiyorum arkadaşımızın biri (osman) ''Nurcular'' diye tabir ettiği kişilerin faaliyetlerinden bahsetmiş ve kıyaslamada bulunmuş. Konuyu başka taraflara getirmek mi istedi bilemiyorum ama o kişi ve kişilerin neler yaptığını herkes biliyor ve bu tarz bir haber veya konuda hemen karalamaya gitmesine arkadaşımızın ihtiyacı yok.   Kimin ne türlü işler yaptığını aklı başında herkes biliyor.   Olabilir sevmezsin girmiş çıkmış olabilirsin o ortama fakat bilip bilmeden yanlış yorumlarla karalamaya varacak sözlere girmen ile ben ve benim gibi düşünenler tepkilerini verir haberin ola canım kardeşim.  Merak etme yutdışında olduğu kadar yurtiçinde de şartlar elverdiği sürece onlar her yerde çalışıyorlar ve görevlerini hak yolunda idrak ediyorlar-ettiriyorlar.   Kimsenin yapamadığı işlere imza attıkça -''Türkçe Olimpiyatları'' buna en iyi örnektir- başkaları hasetlikten çatlarken onlar böbürlenmiyor tam aksine böyle olumlu işlerin ardından alınan olumlu tepkilerle daha bir azimle çalışıyorlar bundan emin ol.   Kimin için kendileri için mi hayır ülkemiz için! Onlar çalıştıkça ülke elden gitmiyor ve ne şeriat geliyor ne de cübbeli kimseler.   Bunu zaten kendinde az çok içlerinde bulunman dolayısıyla (eskiden) biliyorsun güzel arkadaşım! Umarım bu konuyu uzatma gereksinimi duymaz kimse! Çamur at izi kalsın mantığından uzak durmanız temennisi ile sözlerimi konuya dönerek ve yapılan çalışmanın son derece önemli olduğunu bildirerek ve faydalı olduğunu, başarılı bir şekilde uygulanması dileeğiyle herkese selamlarımı sunarım...

Armağan Örki
7 yıl önce - Sal 31 Tem 2007, 18:14

Yaz dönemi içinde geçecek olan abla-ağabey-kardeş projesi geçtiğimiz hafta kaldığı yerden tekrar yaşama geçirildi.

Bu çalışmanın, gönüllülere olan bir katkısı daha var; ki onu da katılıp bire bir yaşayınca anlayabildik. İzmir'de oturup denizi hiç görmemiş, ilköğretimden sonra okumayı düşünmeyen, köyünde ilköğretim binası bile bulunmayan, şehir merkezine anca okul gezilerinde inebilmiş kardeşlerimiz var... Bunu görebilmek hâlimize şükretmeyi ve beterin daha da beteri olabileceğini gösterdi. Ve bu çocuklar yarın öbür gün, Türkiye'nin 3üncü büyük şehrinde doğup büyüdüklerini iddia edecekler... Sizce bu adil midir?.. Bu tür olanaksızlıklardan ötürü dağa çıkıp devletin askerine silah doğrultanlara inatla, Atatürk'e olan sevgi ve saygıları ise gerçekten dinlenmeye değer...

Projeye hâlâ destek verilebilir. Yaz döneminde görev alınmasa bile kış dönemi için başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Şartlar basit; ya üniversite öğrencisi olacaksınız ya da üniversite mezunu...

0 232 - 445 81 42      http://gonulluyum.izmir.bel.tr  

Bayındır'ın Dernekli Köyü'nden kardeşler ve abla-ağabeyleri...

(+)

(+)

(+)

Selim...

7 yıl önce - Sal 31 Tem 2007, 19:32
köy enstitüleri

Çok güzel ve anlamlı bir proje!
Fedakarlık yapmadan birşeylerin iyiye gitmeyeceğini anlamışlar, ne kadar güzel.
Fakat benim korkum şu:
Bu olayı da zamanında yaptıkları gibi, bazı odaklar, kötü emellerine alet etmesinler.
Köy enstitüleri sisteminde sebep oldukları rezillikleri daha unutmadık.
Eğer böyle ise niyetleri; temiz Anadolu çocuklarının kanlarına girmesinler, hiç muhatap olmasınlar daha iyi!!!

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İZMİR - Haberler ve Sohbet