Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
8 köşeli yıldız
123   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
nebi

9 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 18:22
8 köşeli yıldız

asumandilekaltun

9 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 18:37

umutyolu
9 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 18:47

Alıntı:
AK Parti binasını süsleyen yıldızlara gelince... Bunlar 6'değil 8 köşeli yıldız. Bu yıldız Türk-İslam kültürünün sembolü olarak görülüyor.

Siyasi olarak konuşmak istemiyorum ve bu sembolu şu parti yada bu partinin kullanması değil, yanlış bilgilerle kullanması beni ilgilendiriyor. Bu sembolün Türk tarihi ile nasıl bir alakası olduğunu bilmiyorum. Bugüne kadar bu sembolün benzerini Yahudilikten başka yerde görmedim. Eğer Türklerle bir ilgisi varsa bu çok gün ışığına çıkmamış bir bilgi demektir. Dolayısıyla siyasette bu gibi şeyleri kullanmaya elverişlidir.

Türklerin asıl ve ana sembolleri Ay-Yıldız (GökTürkler'den beri) ve Kurt başıdır. Bugün kurt başı bir parti tarafından siyasi olarak kullanılıyor olsa da Kırgıztan'da bu sembol yüzlerce yıldır çok yaygın. Ay-Yıldız ise bulunan eski Göktürk paraları üzerinde var. Tabi Ay-Yıldız sanılanın aksine İslamiyet öncesinde de kullanılıyordu. Ancak bayrak olması sanırım İslamiyetler beraber oldu. Kısaca Türklük sembolü Ay-Yıldızdır. Kısaca Türk-İslam kültürü ile sekizgen yıldız alakalı değil. Orada bu yıldızları süs olarak yapacaklardı yada bunun Türk - İslam işareti olduğunu söylemeceklerdi. Çünkü bu doğru değil.

Ay-Yıldız hakkındaki iddialarıma kaynak:
Alıntı:

Orta Asya’da yapılan kazılarda GökTürkler’e ait sikkeler bulundu. Sikkelerdeki ay-yıldız motofi, Türkler’in ay yıldızı İslamiyetten önce de kullandığının en somut kanıtı olarak gösteriliyor.

Arkeologlar tarafından Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan’da yapılan kazılarda ortaya çıkarılan toplam 104 sikke, ilk olarak geçen yıl Kırgızistan’da yapılan uluslararası bir konferansta kamuoyuna duyuruldu.

Altıncı ve yedinci yüzyılda basıldığı tahmin edilen ay yıldız motifli sikkelerin, Türk tarihindeki en eski paralar olduğu bildirildi.

Sikkelerdeki ay yıldız motifleri ise, Türkler’in ay yıldızı İslamiyetten önce de kullandığının somut kanıtı olarak gösteriliyor.

9 Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yardımcı Doçent Doktor Yavuz Daloğlu şunları söyledi:
“Bunlar Türk tarihi açısından ilk paralar ve bu paraların bizim tarihimiz açısından çok önemli bir özelliği olduğu gibi bizim uygarlık tarihimiz açısından çok önemli özellikleri var. Nedeni de Türkler’in gelişmiş bir uygarlıkları olduğunu, Türkler’in devletlerinin her türlü gereklerini yerine getiren unsurları içerdiğini görüyoruz.

Kaynak : http://www.trt.net.tr/wwwtrt/hdevam.aspx?hid=117531&k=6

EK :

asumandilekaltun  hanınım verdiği örnekle duvardaki yıldızlar pek benzemiyor.

Teşekkürler.

nebi

9 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 19:11

Osman Yavuz
9 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 19:20

asumandilekaltun

9 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 19:24

Alıntı:
Sekiz köşeli yıldız motifinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın, Özbekistan gezisi sırasında Buhara şehrindeki eserlerde görüp beğenmesi üzerine genel merkez binasında kullanıldığı bildirildi.

Selçuklu kültür ve sanatının temel figürlerinden biri olan sekiz köşeli yıldızın Ortadoğu’da bulunan eski medeniyetlerde ve İslam dünyasında yaygın olarak kullanıldığı, sayı biliminde 8’in cenneti anlatan bir sembol olduğu belirtiliyor.

Ayrıca dini kaynaklarda İslamiyet’in 8 esasa dayalı olduğu, bunlara “sekiz cennet kapısı” dendiği, sekiz köşeli yıldızın da sekiz cenneti simgelediği belirtiliyor. Sekiz ilke “Merhamet ve şefkat, sabretmek, doğruluk, sır tutmak, sadakat, fakirliğini ve acizliğini bilmek, cömertlik, Rabbine şükretmek” olarak sıralanırken Sekiz cennet de şöyle isimlendiriliyor:

1. Dâri-celal
2. Dâri-karar
3. Dâri-selam
4. Cennetül huld
5. Cennetül mevâ
6. Cennetül adn
7. Cennetül firdevs
8. Cennetü naim.

Bu kötü bir şey olmasa gerek. Bu kadar büyümesinin nedeni ise seçimlerin yaklaşması. Böyle boş şeylere prim sağlıyor işte medyamız...

mustafatek
9 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 19:26

Barbaros
9 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 20:21

hurşit saral

9 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 20:22

mustafatek
9 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 20:25

Alıntı:
Bunu yahudilikle bağdaştırmak doğru değil. Dikkatli bakarsanız her camii de mutlaka bu simgeden göreceksiniz. Özellikle mermer kısımlarda (korkuluk gibi).

Haklısınız, ben de bir çok eski Osmanlı eserinde bu yıldızı gördüm. Hurşit Bey'in de dediği gibi ne 8 köşeli ne de 6 köşeli yıldızın yahudilikle alakası yoktur.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET