Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
8 köşeli yıldız
123   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
nebi

10 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 18:22
8 köşeli yıldız


Bilmem duydunuz mu, Hükümetin yeni binasındaki 8 köşeli yıldızlar hakkında farklı yorumlar yapılıyor.

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=89509

Bazı aşağılayıcı sözler söyleniyor, ve çok merak ettim acaba doğru mu diye.

çünkü o 8 köşeli yıldızlar, Konya Merkez Meram belediyesinin logosundada mevcut.

Benim aldığım bilgiye göre bu yıldız selçuklulardan beri Türk ulusunun simgelerinden biri idi, bununda ıspatı Meram belediye'sinin logosunda bulunması.
http://www.meram.bel.tr/kurumsal/logo/logolar/amb ...go_gif.gif

Seçim yaklaştıkça ortaya çok tuhaf şeyler atılıyor, ancak burdaki amacım bu yıldız hakkındaki bilgi sahibi olanlarin bilgilerini paylaşması.

Lutfen burada seçim propagandası yapmayalım, konu tehlikeli ise kilit vurabilirsiniz.


asumandilekaltun

10 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 18:37

İşte daha önce Osmanlı Devletinde kullanılan ahi yıldızı yani 8 köşeli yıldızlardan örnekler.


http://www.insiyatifprojesi.net/01/ahi_yildizi.htm


umutyolu
10 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 18:47

Alıntı:
AK Parti binasını süsleyen yıldızlara gelince... Bunlar 6'değil 8 köşeli yıldız. Bu yıldız Türk-İslam kültürünün sembolü olarak görülüyor.


Siyasi olarak konuşmak istemiyorum ve bu sembolu şu parti yada bu partinin kullanması değil, yanlış bilgilerle kullanması beni ilgilendiriyor. Bu sembolün Türk tarihi ile nasıl bir alakası olduğunu bilmiyorum. Bugüne kadar bu sembolün benzerini Yahudilikten başka yerde görmedim. Eğer Türklerle bir ilgisi varsa bu çok gün ışığına çıkmamış bir bilgi demektir. Dolayısıyla siyasette bu gibi şeyleri kullanmaya elverişlidir.

Türklerin asıl ve ana sembolleri Ay-Yıldız (GökTürkler'den beri) ve Kurt başıdır. Bugün kurt başı bir parti tarafından siyasi olarak kullanılıyor olsa da Kırgıztan'da bu sembol yüzlerce yıldır çok yaygın. Ay-Yıldız ise bulunan eski Göktürk paraları üzerinde var. Tabi Ay-Yıldız sanılanın aksine İslamiyet öncesinde de kullanılıyordu. Ancak bayrak olması sanırım İslamiyetler beraber oldu. Kısaca Türklük sembolü Ay-Yıldızdır. Kısaca Türk-İslam kültürü ile sekizgen yıldız alakalı değil. Orada bu yıldızları süs olarak yapacaklardı yada bunun Türk - İslam işareti olduğunu söylemeceklerdi. Çünkü bu doğru değil.


Ay-Yıldız hakkındaki iddialarıma kaynak:
Alıntı:
Orta Asya’da yapılan kazılarda GökTürkler’e ait sikkeler bulundu. Sikkelerdeki ay-yıldız motofi, Türkler’in ay yıldızı İslamiyetten önce de kullandığının en somut kanıtı olarak gösteriliyor.

Arkeologlar tarafından Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan’da yapılan kazılarda ortaya çıkarılan toplam 104 sikke, ilk olarak geçen yıl Kırgızistan’da yapılan uluslararası bir konferansta kamuoyuna duyuruldu.

Altıncı ve yedinci yüzyılda basıldığı tahmin edilen ay yıldız motifli sikkelerin, Türk tarihindeki en eski paralar olduğu bildirildi.

Sikkelerdeki ay yıldız motifleri ise, Türkler’in ay yıldızı İslamiyetten önce de kullandığının somut kanıtı olarak gösteriliyor.

9 Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yardımcı Doçent Doktor Yavuz Daloğlu şunları söyledi:
“Bunlar Türk tarihi açısından ilk paralar ve bu paraların bizim tarihimiz açısından çok önemli bir özelliği olduğu gibi bizim uygarlık tarihimiz açısından çok önemli özellikleri var. Nedeni de Türkler’in gelişmiş bir uygarlıkları olduğunu, Türkler’in devletlerinin her türlü gereklerini yerine getiren unsurları içerdiğini görüyoruz.


Kaynak : http://www.trt.net.tr/wwwtrt/hdevam.aspx?hid=117531&k=6EK :

asumandilekaltun  hanınım verdiği örnekle duvardaki yıldızlar pek benzemiyor.

Teşekkürler.nebi

10 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 19:11

Haydi hukumete oyle dedik diyelim. Konya Meram belediyesinin sembolune ne demeli? Oda mi yahudilikten gelme???

Selçuklu doneminde kullanilan bir yildizdi, ve osmanli armadasinin alt kismindada ayni yildiz asili duruyor.


Osman Yavuz
10 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 19:20

Yuh,
Suni gundem olusturacak herseyi kullanmak icin canla basla calisiyorlar.

Parti binasindaki fotografa dikkatlice bakin;
Iki tane kare'nin birlestirilmesi ile olusan bir yildiz var.

Davut yildizina bakin
Iki tane ucgenin birlestirilmesi ile olusan bir yildiz var.

Parti binasindaki yildizin toplam 16 kenari var
Davut yildizinin toplam 12 kenari var.

Zaten haberde de oyle soylenmis, ve de ne kadar gereksiz bir haber oldugunu zaten haberci kendisi de gostermis.


En acisi da boyle yalan bir habere prim yapan okuyucularin olmasi.


asumandilekaltun

10 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 19:24

Alıntı:
Sekiz köşeli yıldız motifinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın, Özbekistan gezisi sırasında Buhara şehrindeki eserlerde görüp beğenmesi üzerine genel merkez binasında kullanıldığı bildirildi.

Selçuklu kültür ve sanatının temel figürlerinden biri olan sekiz köşeli yıldızın Ortadoğu’da bulunan eski medeniyetlerde ve İslam dünyasında yaygın olarak kullanıldığı, sayı biliminde 8’in cenneti anlatan bir sembol olduğu belirtiliyor.

Ayrıca dini kaynaklarda İslamiyet’in 8 esasa dayalı olduğu, bunlara “sekiz cennet kapısı” dendiği, sekiz köşeli yıldızın da sekiz cenneti simgelediği belirtiliyor. Sekiz ilke “Merhamet ve şefkat, sabretmek, doğruluk, sır tutmak, sadakat, fakirliğini ve acizliğini bilmek, cömertlik, Rabbine şükretmek” olarak sıralanırken Sekiz cennet de şöyle isimlendiriliyor:

1. Dâri-celal
2. Dâri-karar
3. Dâri-selam
4. Cennetül huld
5. Cennetül mevâ
6. Cennetül adn
7. Cennetül firdevs
8. Cennetü naim.

         


Bu kötü bir şey olmasa gerek. Bu kadar büyümesinin nedeni ise seçimlerin yaklaşması. Böyle boş şeylere prim sağlıyor işte medyamız...mustafatek
10 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 19:26

Tartışmaya gerek yok, o sembolün yahudilikle ilgisi yok. Davut yıldızı daha farklı. Yalnız bazı Osmanlı kaynaklarında bile davut yıldızının(yahudi yıldızı) kullanıldığı gördüm. Örneğin deniz müzesinde gördüğüm Barbaros Hayrettin Paşa'nın sancağında bu davut yıldızından vardı. Ne anlama geliyor bilmiyorum.

Barbaros Hayrettin'in sancağı:


Barbaros
10 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 20:21

Bunu yahudilikle bağdaştırmak doğru değil. Dikkatli bakarsanız her camii de mutlaka bu simgeden göreceksiniz. Özellikle mermer kısımlarda (korkuluk gibi).

hurşit saral

10 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 20:22

Merhaba arkadaşlar.
Ne yazık ki ikiyüzyıl önce Siyonistler simge yaptı diye; ünlü Mühr-ü Süleymana olumsuz bakmaktayız. O mührü süleymen ki, Selçuklu’nun, Osmanlı’nın pek çok yapıtında gerçek ongun olarak yerlerini almıştır.

Asla merak etmeyin arkadaşlar; sekiz köşeli yıldız Bizim / Selçuklu’nun ongunu’dur. Ama altı köşeli yıldıza da kem gözle bakmayalım. Siyonister sahiplendi diye bırakmak mı gerekirdi?


MÜHR-Ü SÜLEYMAN

Üç göksel inan’da adı görkemiyle birlikte anılan biri, Süleyman / Hz. Süleyman / King Soloman / Peygamber Süleyman.

Ona bu özelliği veren; Tanrısal donanımla, dünyasal güçlere egemen bir yönetici olduğu düşüncesi. Asıl olarak Peygamber / Kral Davut’un oğlu. Hem Tevrat’ta hem Kur’an-ı Kerim’de yaşantısıyla saltanatı anlatılır.

Şöyle der;  Hz. Süleyman / Kral Süleyman Tanrı'nın seçip erk’lendirdiği bir ailenin adaletle hükmeden oğlu. İsrail soyunun güçlü bir Kralı. Temelde Tanrısal bir görevi vardır. Bu görevden ötürü daha önce ve daha sonra kimseye verilmemiş/verilmeyecek bir saltanat diler Tanrı'dan. Böylece kendisine rüzgâr, cinler, akarsu gibi akan cisimler, kuşlar ve insanlardan oluşan ordular özgülenir. Rüzgâra binip günler sürecek yollara hızla varır. Kuşları görevlendirerek düşman alanında bulgulama görevi verir. Cinlerin gizemsel görünmez ve anlaşılmaz yetileriyle büyük boyutlu saraylar, kaldırılması olanaksız büyük sanat yapıtları, binalar ve dalgıçların çıkardığı gereçlerden takılar akla gelecek binbir güzel şey yaptırır. Dünyayı onararak güzelliği ve adaleti kurar.


Süleyman’nı doruğa çıkaran, Tanrı'nın kendisine bir yüzük hediye ettiği yüzüktür.


Bu öyle bir yüzük ki, sayılı kişi ve meleklerin bildiği Tanrı'nın gizli adını [İsmi Azam duası] saklar. Tanrı’nın bilinmeyen adı yaratma ve hükmetme özellikleri içerir. Elbette bu tür bir söylence erk düşkünü insanların başını döndürmeye. Kimi bilgilere göre Âdem’in taşıdığı bir yüzüktür ve cennetten çıkarılırken onu Arş’ta bırakır. Cebrail sonrasında bu yüzüğü Tanrı'nın isteğiyle Hz. Süleyman'a getirir.


" Terim aslen Mühr-i Süleyman'dır. Ancak Türkçe'deki ses uyumuna göre dile geçerken değişmiştir. Diğer bir deyişi de Hatem-i Süleyman'dır. İngilizce 'Seal of David', 'Star of David', 'Davis's Sheald' 'Magen David' isimleriyle anılır. Çünkü Batı dünyasında bildiğimiz çift üçgenin kesişimi olan Mühr-ü Süleyman aslında 5 kollu bir yıldızdır. 6 kollu yıldız babası olan Davud peygamberin kullandığı semboldür."
Prof. Dr. Nusret Çam / Ankara İlahiyat Fakültesi


Sözcük anlamıyla Süleyman'ın mührü anlamına gelen mührün biçimi aslında kesin değildir.  

Simge İslam dünyasında da yüzlerce yıl kutsal olarak kabul edilmiş cami, medrese ve geçitlerde mezarlıklarda yüzüklerde padişahların gömleklerinde tılsım olarak yerini almıştır. Daha sonraları ise farklılık yaratmak için simge bazan doksan derece çevrilerek kullanılmıştır.


Batı dünyası simgeyi; büyü kitaplarında, noterlik im’i, basımevi markası, sonraları birçok akımın ongunu olarak kullanır.


Süleyman Peygamber'in yüzükle olan ilgisi onun bir sınavdan geçişi biçiminde ele alınır. Yokluğunda bir cariyesine emanet ettiği yüzük mühür, bir cin onun görünümünü alarak ele geçirir. Yokluğunda pek çok arabozanlık ve karıştırıcılık yapar. Örneğin tahtına büyü kitapları koyar ve iftira atar. Oysa Hz. Süleyman yüzüğün yokluğunda kendine dönecek ve gücünün kaynağı olan asıl çekirdeğini özünü bulacaktır. Kur’an bu konuya atıfta bulunur şöyle der.


"Süleyman'ın mülk ve saltanatı konusunda onlar, şeytanların okuyup durduklarına uydular. Hâlbuki Süleyman küfre sapmamıştı. Ancak şeytanlar küfre sapmıştı; insanlara büyüyü öğretiyorlardı." Bakara Suresi / 102,


Ayrıca Neml suresi'nde Süleyman Peygamberin gelişini duyan karınca beyinin kendi halkına seslenişi efsanevi Seba Melikesi'nin tahtının göz açıp kapayana dek ışınlanışı ve olağanüstü pek çok şey anlatılır.

Neml / 18 ve 40; Sebe / 13 ve 14’de konuyla ilgili sure ve ayetlerdir.

" Yüzük kimdeyse Süleyman Odur "

Süleyman'ın Tapınağı'nın daha sonra Haçlı Seferleri sırasında Kudüs'te arandığı, Templer Şövalyelerinin yerini bulduğu ve kutsal bazı emanetlerle Avrupa'ya döndükleri iddia edilmiştir. Kimileri kutsal kadeh Graal'ı, kimileri Felsefe Taşı'nı, kimileri ise Mühr-ü Süleyman'ı bulduklarını düşünmüşlerdir. Tapınak Kral Süleyman'dan sonra yağmalanacaktır ancak o zamana kadar Musa peygamberden beri kuşaktan kuşağa saklanan Hz. Musa'nın emaneti olan Ahid Sandığı'nı [orijinal Tevrat’ın levhalar halinde içinde bulunduğu Tabut-i Sekine] koruyacaktır..


Günümüzde kabul gören simge göğün ve yerin birleşimini gösterir. İki üçgenin biri göğe biri yere dönüktür. Simge bir yönüyle insan varlığının maddi bedenini ve ruhunu, bundan oluşan bütünü, bir yandansa dişil ve eril ilkeleri, özdeksel ve tinsel değerlerin bütünlüğünü gösterir. Doğunun Yin ve Yang'ına benzer bir simgedir. Dünyaya giriş ve çıkış noktalarını temsil eder.


Özellikle Selçuklu dönemi paralarında ve yapıtlarında sıkça kullanılan simge artık günümüzün gerilimli zaman ve dünyasında İslam ve Hıristiyan toplumlarınca bırakılır. Hatta anlamı bilinmediğinden ötürü birçok tarihsel yapıt da yıkıma uğrar.
                                                       ******

" "Ne derisem buyruğum yürür, elümde ferman dutaram
Ne idersem hükmüm revan, çün hükm-i sultan dutarım.


İns ile bu cinn ü peri, divler benüm hükmümdedür
Tahtum benim yil götürür, mühr-i Süleyman dutarım.


İblis ü Âdem kim olur, ya aza yahut azdura
Cümle benem eyü yavuz, kamusun benden dutaram."
                                                                          Yunus Emre

Kaynakça :
Türk Sanatı'nda Mühr-i Süleyman / Zeki Kuşoğlu / İlgi Sayı 61 İlkbahar 1990
Türk Kültüründe Mühr-i Süleyman'ın Yeri / Sadi Bayram / Kültür ve Sanat Dergisi Mart 1998
Türk ve İslam Sanatlarında Altı Kollu Yıldız (Mühr-i Süleyman) Prof. Dr. Nusret Çam / Somuncu Baba Sayı:13 Haziran 1997
Diyarbakır Ulu Camii Kilit Taşı, Malatya Ulu Camii Kubbe Göbeği, İstanbul Üsküdar Ayazma Camii, Konya Sahip Ata Camii mihrap, Hacıbektaş Külliyesi, Karatay Medresesi duvar çinileri altın yaldızlı bölüm
Konya Mevlana Müzesi 17/400 numaralı tunç kandil
Para / Keyhüsrev adına bastırılmış / Yıl: 1241 / Selahaddin Eyyubi adına Halepte basılmış Yıl: 1184
Selçuklu Dönemi Ahlat Mezarları
Fatih Sultan Mehmet'in elbisesi
Barboros Hayretin Paşa Sancağı
Osmanlı dönemi silah, barutluk, taber baltaları
Yugoslavya Saraybosna Kadiri Tekkesi
İspanya, Fransa, Danimarka, Almanya noterlik işaretlerinde
Hamelin ve Budweis sinagogları / 14. yüzyıl
Anagni Katedrali / vaiz kürsüsü /1266
Rotschild Ailesi işareti / 1822
Kuran-ı Kerim / Hz. Süleyman'ı içeren ayetler

__________________
Tenden çıka görsün hele bir kez canımız,
Tuğlayla kapar üstümüzü, dostlarımız.
Bir başkasının kabrini örtsün diyerek
Bir gün de bizim, tuğla olur toprağımız.


mustafatek
10 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 20:25

Alıntı:
Bunu yahudilikle bağdaştırmak doğru değil. Dikkatli bakarsanız her camii de mutlaka bu simgeden göreceksiniz. Özellikle mermer kısımlarda (korkuluk gibi).

Haklısınız, ben de bir çok eski Osmanlı eserinde bu yıldızı gördüm. Hurşit Bey'in de dediği gibi ne 8 köşeli ne de 6 köşeli yıldızın yahudilikle alakası yoktur.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET