Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
İstanbul Tuzla Tersaneleri
12345   sonraki »
Ana Sayfa -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Deniz1993
7 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 13:18
İstanbul Tuzla Tersaneleri

Babam 25 yıllık denizci. Aynı şekilde dayım da 25 yılı aşkın bir süredir denizlerde. ikisi de gemi makineleri mühendisi. Babam ve dayımın satesinde Tuzla'daki tersaneyi gezme imkanı buldum. Tuzla'da onlarca tersane var. Bu tersanelere herkesin girip gezme imkanı yok elbette .

Dayım sayesinde tersanedeki gemileri görme imkanı buldum. Gemiler o kadar büyük ki! Bir çok insan gemilerin sadece deniz üzerindeki kısmını görebilmiştir. Bir o kadar denizin altında bir kısmı var herkesin bildiği gibi. İşte size denizin altındaki bu kısmın  ne kadar yüksek olduklarını fotoğraflarla anlatmaya çalışacağım.

İşte fotoğraflar.....

Tersanede bakımı yapılan ve ayrıca yeni yapılan gemiler.

(+)

(+)

Gemilerin denizin altındaki kısmı. Pervaneye bakım yapılıyor...

(+)

(+)

16000 tonluk Senanur Çebi adlı geminin kamarasından...

(+)

Bir de siluet...

(+)

Umarım beğenirsiniz...

Behçet Uluvar

7 yıl önce - Cmt 23 Hzr 2007, 02:02

(+)
İtalyanlar için Tuzla Tersanelerinde inşa edilen IEVOLI FAST Tankeri'nin denize indirilişi.

samet cosqun

7 yıl önce - Sal 31 Tem 2007, 02:11

turkiyenin en buyuk tersanesi olmasinin yaninda avrupanin da en buyukleri arasinda.hatta yurtdisinda tuzla tersanesi olarak degil de istanbul tersanesi olarak tanindigini duymustum.10 senedir sileye tasinacak dedikodulari yapiliyor ama ben boyle bir seye ihtimal vermiyorum.

kaptan muammer
7 yıl önce - Sal 31 Tem 2007, 13:34
Tuzla Tersaneleri

Kızakta yapımı devam eden M/V TOLGA TOMBA gemisi.Dikkatli baktığınızda geminin kıç aynasındaki isiminin ilk harfi olan "T" harfi ters kaynatılmış.    

Bilmeyenler için hemen söyleyelim adettir.Geminin sahibinden bahşiş almak için tersane işcileri tarafından bilerek yapılır.BAHİŞİ ALINMADANDA DÜZELTİLMEZ    

(+)

Yine yapımı kızakta devam eden MRC SERAMİS gemisinin teknesi

(+)

Henüz parçalarının montajı devam eden diğer bir gemi teknesi

(+)

Buda çalıştığım firmanın bünyesinde olan M/V LITTLE KID 2 gemisi rutin tersane bakımı sonrasında köprüüstünden gemi ambarları ve kapakları

(+)

Süleyman Hilmi YILMAZ

7 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2007, 00:32

Sanırım başlık "Tuzla Tersaneleri" olacaktı. Kamuoyunda yanlış bilinenin aksine tuzla da irili ufaklı 39 adet tersane var. Bende bir tersanede işe başlayana kadar tek bir tersane olarak biliyordum. Hatta yol tabelalarında bile "tuzla tersanesi" yazar.

Listesi burada
http://www.gisbir.com/DesktopDefault.aspx?tabid=150

Üstte gördüğümüz resimler bile farklı tersanelerde çekilmiş resimler.

Altta ise inmeye hazırlanan bir kızı göreceksiniz. (Tüm gemiler bayandır ve konuşulurken "she" deniyor. Benimde kafama çok takılmıştı. )
Pervanin altında denize doğru uzayan gemi indirme kızaklarını görüyorsunuz.
Sol taraftaki kızakta ise inşası devam eden başka bir gemi var.

(+)

Kudret Altınkeser

6 yıl önce - Çrş 10 Ekm 2007, 11:21

Başlığı Tuzla Tersaneleri olarak değiştirmekte fayda var.

Tuzla Tersaneler bölgesinde yapılan gemiler hakkında buradan devam edelim.
Tersaneler şu anda tam kapasite çalışıyor.Siparişlerde 2010 yılına gün veriliyor.
Tersane sahipleri buldukları her m2 de gemi inşaa etmeye çalışıyorlar.
150 m boyunda bir Kimyasal Tanker'in maliyeti (yaklaşık) 20.000.000 USD
Size tersanelerin yoğunluğu hakkında fikir vermesi için 2 fotoğraf gönderiyorum.
İlk resimde boyları yaklaşık 150m civarında olan tam 8 gemi var.(Yapılmakta olan ve yapılan)

(+)

(+)

[/img]

[Başlık "Tuzla Tersaneleri" olarak değiştirilmiştir. - Simon - Cuma 12Ekm 2007 02:18 ]

Serhat Küçüközler
6 yıl önce - Pzr 21 Ekm 2007, 01:17

Perşembe günü tesadüf sonucu bir geminin denize iniş törenine katıldım.Tuzla'da Dentaş Gemi İnşa'nın önünden geçerken tören yapılacağını gördüm.Girip izledim.İzlerken boş durmadım bir iki kare de fotoğraf çektim...

(+)
Fevzi Vardal

Barış Yeşil
6 yıl önce - Cum 23 Ksm 2007, 00:03
TUZLA'DA İŞ GÜVENCESİ...

TUZLA'DA 10 AYDA 8 ÖLÜM
Tuzla tersaneler bölgesinde her ay yaşanan iş kazası sayısı ortalama 40'a yaklaştı.

Yoğunlaşan teftişlere rağmen bölgede Aralık 2006-Eylül 2007 arasındaki 10 ayda 8 ölüm, 2 uzuv kaybı ve 376 yaralanma ile sonuçlanan toplam 386 iş kazası meydana geldi.

Geçen yılın Kasım ve Aralık aylarında bölgede teftişler gerçekleştiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı, bölgede yaşanan iş kazaları nedeniyle iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının etkin şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla bu yıl Eylül-Ekim aylarında yeniden teftişler yaptı.

Tersanelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Teftiş Projesi-2 adı verilen çalışma kapsamında, 43 iş yerinde teftişler yapıldı.

Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği'nde yer alan işlerin yapıldığı bu iş yerlerinde çalışanların çoğunluğunun alt işveren işçisi olması dikkati çekti. İş yerlerinde, 5 bin 320 asıl işveren, 8 bin 811 alt işveren işçisi olmak üzere toplam 14 bin 131 işçinin çalıştığı tespit edildi.

Teftişler sonunda hazırlanan değerlendirme raporuna göre, 50'den fazla işçi çalıştırılan 31 iş yerinden 27'sinde iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik eleman, 30'unda iş yeri hekimi, 27'sinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturulduğu belirlendi.

Teftişlerde, 2 iş yerinde eksikliğe rastlanmadı. 41 iş yerinde 103 maddede sıralanan 590 eksiklik tespit edildi. Eksiklik tespit edilen iş yerlerine, toplam 196 bin 54 YTL idari para cezası uygulanması uygun bulundu.

Rapora göre, Aralık 2006-Eylül 2007 döneminde bölgede faaliyet gösteren iş yerlerinde, 8 ölüm, 2 uzuv kaybı ve 376 yaralanma ile sonuçlanan toplam 386 iş kazasının meydana geldi. 2 işçinin düşme, 2 işçinin kalp krizi, 3 işçinin elektrik çarpması, 1 işçinin sıkışma sonucu hayatını kaybettiği belirlendi. İşçilerden birinin elektrik çarpması, diğerinin de düşme sonucu uzuv kaybına uğradığı tespit edildi.

Yaralanma ile sonuçlanan 376 iş kazasının çoğunlukla düşme, göze çapak kaçması, cisim çarpması, makine, sıkışma, kesilme, cisim batması, yanma, elektrik çarpması sonucu meydana geldiği belirlendi.

EN FAZLA EKSİK EĞİTİM VE KORUYUCU DONANIM

Değerlendirme raporuna göre, iş yerlerinde en fazla eğitim ve kişisel koruyucu donanım kullanımı konusunda eksiklik saptandı.

Teftişlerde, 17 iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri kapsamında yıllık eğitim programının uygulanması konusunda eksiklik belirlendi. Mevzuata göre iş yerlerinde bu programa göre eğitimler verilmesi gerekiyor.

Yine 17 iş yerinde kişisel koruyucu donanım kullanımı konusunda mevzuata aykırılık tespit edildi. Oysa, işverenin, işçilerin kişisel koruyucu donanımlarını uygun şekilde kullanmaları için her türlü önlemi alması gerekiyor. İşçilerin de kendilerine verilen kişisel koruyucu donanımları, aldıkları eğitime ve talimata uygun olarak kullanma yükümlülükleri bulunuyor. İşçilere verilen kişisel koruyucu donanımların her zaman etkili şekilde çalışır durumda olması, temizlik ve bakımının yapılması, gerektiğinde yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor.

Teftişlerde 15 iş yerinde de risk değerlendirmesiyle ilgili eksiklik tespit edildi. Mevzuata göre, işverenin, iş yerinde yapılan işlerin özelliklerini dikkate alarak, kullanılacak ekipmanın, kimyasalların seçimi, iş yerindeki çalışma düzeni gibi konular da dahil, işçilerin sağlık ve güvenlik yönünden tüm risklerin değerlendirmesi gerekiyor.

İşverenin, değerlendirme sonucunda işçilerin iş sağlığı ve güvenliği yönünden korunma düzeyini yükseltme ve bunu iş yerinin idari yapılanmasının her kademesinde uygulama yükümlülüğü bulunuyor.

Teftişlerde iş müfettişlerince belirlenen diğer bazı eksiklikler ve karşılaşılan iş yeri sayıları şöyle:

-Meslek hastalığına yol açabilecek işlerde çalışan işçilerin sağlık kontrolleri (15)
-Ağır ve tehlikeli işlerde çalışanların periyodik sağlık kontrolleri (8)
-Yangın ekibi (13)
-Yangın ve tahliye tatbikatı (10)
-Elektrik tesisatının kontrolü (16)
-Topraklama tesisatının kontrolü (14)
-Kompresörlerin periyodik kontrolleri (12)
-Patlayıcı ortam oluşturabilecek alanların sınıflandırılması (12)
-Patlayıcı ortamlarda risk değerlendirmesi (10)
-Patlamaların önlenmesi ve korunma (9)
-Sıvı oksijen tankının güvenlik mesafesi (14)
-Gaz tüplerinin taşınması ve depolanması (12)
-İskeleler (9)
-Korkuluk (9)

''İYİLEŞME VAR ANCAK...''

Tuzla tersaneler bölgesinde daha önce düzenlenen Tersanelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Teftiş Projesi, 16 bin 173 işçinin çalıştığı 51 iş yerinde gerçekleştirilmiş, teftişlerde 99 madde başlığı altında toplam bin 61 noksanlık tespit edilmişti.

Projenin değerlendirme raporunda, 2006 yılında tersanelerde 276 iş kazası yaşandığı, bunların 258'sinin yaralanma, 6'sının uzuv kaybı, 12'sinin ölümle sonuçlandığı bildirilmişti.

Değerlendirme raporunda, her iki projenin sonuçlarıyla ilgili kıyaslamaya yer verilerek şunlar kaydedildi:

''Bu durum Tuzla tersaneler bölgesinde daha önce yapılan proje teftişleri ile belirli bir oranda iyileşme sağlandığını göstermektedir ancak iş kazası sayısı ve kaza sonucu meydana gelen kayıplar açısından ilk sıralarda yer alan ve çalışma şartları yönünden çok riskli olan tersane iş yerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin etkin bir şekilde alınması ve sürekli geliştirilmesinin sadece teftiş hizmetleri ile sağlanamayacağı açıktır. Bu nedenle işveren, işçi ve ilgili tüm tarafların, iş sağlığı ve güvenliği konusuna öncelik vererek, önleyici yaklaşımı esas alan, çalışanların katılımını hedefleyen bir çizgide yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekmektedir.''

Kaynak: Gerçek Gündem http://www.gercekgundem.com/?p=96767

Murat Caner
6 yıl önce - Çrş 13 Şub 2008, 16:44

Tuzla'da bir işçi daha öldü.

http://www.ntvmsnbc.com/news/435491.asp

Şimdi sendikasız çalışıp ölmek mi önemli yoksa tülbenti taştışmak mı önemli?

Demokrasilerin olmazsa olmazı sendikalar siyasete bulaştıkları için işçi sorunlarına çözüm olamamıyorlar.

Hiç bir zaman demokrasiye ulaşamayacağız.

Sorunu çözün büyük çözüm üstadı siyasiler. Hodri meydan.

dock 724
6 yıl önce - Prş 21 Şub 2008, 14:15
TUZLA TERSANELERİNDEKİ ÖLÜMLER

Ben 29 sene Haliç Tersanesinde çalışmış sonrasında emekli olmuş biriyim. Son zamanlarda Tuzladaki Tersanelerde meydana gelen ölümler üzerine gerek yazılı gerekse görsel basında yazıyorlarda yazıyorlar. Yok ondanmış yok bundanmış. Olayın aslına bir ışık tutayım dedim. Gemi inşa sektöründe çalışanlar bilir. Tersanede boş boş gezmek bile bir eğitim ister. Düşünsenize Tuzladaki tersanelerin önlerindeki 5 - 10 sene iş siparişi yönünden son derece yoğun. Onun için önüne geleni vasıflı vasıfsız işe alıyorlar. Sonuç... Tarsaneler oto kaporta - boya, buzdolabı imalathanesi v.b. değil eğitimsiz olmaz. Örneğin bir inşaat elektrkçisi gemi elektrik tesisatını hemen kavrayamaz farklı çünkü. Eline ömründe kaynak pensesi almamış insan kaynak yapamaz. Gemi inşa sektöründe hiç yapamaz.

Hal böyleyken gemi inşa sektörüne kalifiye teknik eleman yetiştiren ve mezunu olmaktan gurur duyduğum bir "Gemi Yapı Teknik ve Meslek Lisesi" diye bir okul vardı. İstanbul Kasımpaşa Haliç Tersanesi bünyesinde. İlk önce bu okulu kapattılar. Düşünebiliyormusunuz bir ülkede okul kapatıldı. Yahu milletler yenilerini açmaya çalışır. Bizde kapatıldı. Sonrasında "Özelleştirme" kandırmacası adı altında bir yağmalama başladı. Uzatmayalım. Üç tarafı denizlerle çevrili güzel ülkemin Tersaneleri, birileri paralarına para katsın diye "Özelleştirme" adı altında birer birer kapatıldı. Enson eldeki Haliç Tersanesi 31,03,2008 tarihi itibari ile elden çıkarlılıp İst. B.Şehir Belediyesine devrediliyor. Tersanecilik faaliyeti bitiyor. Yukarıda Tuzladaki iş potansiyelinden bahsetmiştim. E şimdi hal böyleyen. Sen eğitimi hiçe sayacaksın, okulları kapatacaksın, Tersaneleri kapatacaksın. İşi ehil olmayan ellere vereceksin, taşeronlar aracılığı ile hiçbir vasıf ve eğitimi olmayan 3 kuruşa muhtaç insanların çalıştırılmalarına sesini çıkarmayacaksın. Ee "Tuzlada insanlar ölüyor" deyip oturacaksın. Vah vah....

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM