Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Öğrencilik
« önceki   123456789

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 9

öğrencilerin en büyük sıkıntısı sizce nedir?
derslerin zorluğu 6.8%  6.8%  [10]
eğitim sistemi 40.8%  40.8%  [60]
gurbet 5.4%  5.4%  [8]
konut sıkıntısı 2.7%  2.7%  [4]
gelir sıkıntısı 19.0%  19.0%  [28]
ulaşım sorunu 0.7%  0.7%  [1]
tembellik 11.6%  11.6%  [17]
acımasız hocalar 12.9%  12.9%  [19]
Toplam Oy : 147

Barış HAKAN

9 yıl önce - Prş 12 Şub 2009, 15:51

Öğrencilik, geleceğe ışık veren bilgi ve ilim sahibi adayıdır. Türkiye'de en önemli sıkıntı eğitimsizlik ve eğitime ilgi yetersizliği vardır. Bunların önüne geçebilmek için anne ve babalar çocuklarına karşı hassas ve güzel ilgi göstermeleri gerekir. Çünkü öğrencilerin olumsuz davranışları olmasının bir sebebi aile içi huzursuzluk yaşanmasının nedenidir. Eğer ailenin maddi ve manevi sıkıntılarını çocukların yanında olumsuz yaşanırsa, çocuğun öğrencilik psikolojisi çok kötü bozulur ve aile içi huzursuz yaşamı gibi okula o gözle bakar. Yani demek istiyorum ki, öğrenciliğin en büyük sıkıntısı huzursuzluk sonucunda isteksizlik sorunu yaşamasıdır.

Öğrencilik hayatında okula gitmek, ders dinlemek, ders çalışmak, sınavlara hazırlanmak çok kötü birşey değil ki, aksine artılarımızı eksilerimizi kontrol ederek geleceğe hazırlanıyoruz.

Ben öğrencilik hayatımda okulda derslerimde hiç başarılı olamadım. Ama ona rağmen okula gitmeyi çok seviyorum. Çünkü okulda arkadaşlarımı bir araya geliyorum ve onlarla çok güzel oyunlar oynuyorum. Öğretmenlerimin hepsini çok seviyorum. Çok güzel şeyler anlatıyorlar. Anne-baba şefkati gibi sıcakkanlı insanlardı. ilkokuldan fakülteye kadar ne öğretmenlerimi ne de arkadaşlarımı hiç unutamadım.

Ama maalesef öğrencilik hayatımda yıllarım, hep sıkıntılı ve üzüntülü geçirdim. Çünkü ailemin maddi sıkıntıları yüzünden çok yer taşındık. her sene farklı okula gidiyordum. Her gittiğim okulda yeni açılmıştı. Öğretmenler yeni ve geç gelmişlerdi. Gerekli araç ve gereçler yoktu. Ben okula işci gibi gidiyordum. Okulun eşyalarını, bahçelerini düzenleme yaparak çalışıyordum. Ben gene ona da razıyım. Ama maddi imkansızlıklar beni öyle yerden yere vurdu ki. Hayatım boyunca bir kere olsun yağmurlu günlerinde okula çamursuz gidemedim. Yinede gitmek için can atıyordum. Bütün olumsuzluklar beni hep içime kapattı ve çok şeyler düşünmekten derslerimi istekli ilgiyi gösteremedim. Ailemle hiç bir sorunum yok, olmadı. Sadece maddi olarak hiç iyi değildik.

Şimdi bazı öğrenciler görüyorum. Her türlü imkanları var. Ama hiç kıymetlerini bilmiyorlar. Okuldan kaçmalar, öğrenmenlerine karşı gelenler, kız peşinden koşanlar, çete oluşmalar, okula zarar verenler... öğrenciler eğitimle alakası yok. Tamamen zevk peşindeler. Tabi iyi olanları da vardır. Burda önemli olan öğrencilik hayatında her zaman ve hangi şartlarla olursa olsun. Okula istekli ve severek dersleri ilgi göstermesi gerekir. Sıkıntılar olsa bile...

ardensaatci

8 yıl önce - Cmt 20 Mar 2010, 19:52

Hani zoru başarmak deyimi vardır ya herşeye rağmen hemde işte bende bunu başarıyor gibiyim. Ancak bilinsin ki öğrencinin korunması ve kayırılması eskidenmiş.

Yazık ki şuanda bizler geçim kaynağı gibi görülüyoruz hatta ben günlerce evsiz bir şekilde yaşamak zorunda kalmıştım otele ödediğim parayı ben bilirim. Kaldı ki bunların üzerine birde derslerin ağırlığı eklenince hakikaten herşey o kadar zor oluyor ki.

Allah benim ve benim gibi tüm okumak için kalkıp İstanbula ve farklı illere giden öğrencilere yardım etsin...

emrah günaydın

8 yıl önce - Cmt 20 Mar 2010, 20:26

en cok ders alıcagınız rezillk ögrencilik yıllarıdır

aykutsan
5 yıl önce - Pzr 29 Tem 2012, 15:50

acımasız hocaları hiç sevmiyorum.Bende senin çocuğuna hiç acımayacağım

murad_1299
2 yıl önce - Pts 13 Tem 2015, 13:51

inşallah önümüzdeki şubat ayında bu uzun serüvenden kurtulacağım.
düzensiz öğrencilik hayatı hiç bana göre değilmiş

oguzhancoskun

2 yıl önce - Pts 13 Tem 2015, 13:54

Alttan dersler, maddi sıkıntı, aile özlemi, iş bulabilir miyim tedirginliği vs... derken insanın ömründen ömür gider. İyi bir gelire sahip aileniz yoksa ve arkanızda ailenizin desteğini hissedemiyorsanız bu ülkede üniversite okumak çok ama çok zor. Hele bu eğitim sistemiyle:)

Olumlu yanlarına gelecek olursak ev geçindirmeyi öğreniyorsunuz. Hayatın zorluklarını üniversitede anlıyorsunuz. Tasarruf yapmanın önemini anlıyorsunuz. Hayatta size kendinizden başka kimsenin faydası olmayacağını öğreniyorsunuz... Büyük tecrübe katıyor insana üniversite. Ha bir de yemek yapmayı öğreniyorsunuz:)

Songul7
1 yıl önce - Çrş 14 Eyl 2016, 01:22

Hepside ayri bir dert kimine gore zorluk derecesi nasildir kim bilir ama tabiki gunumuzun en buyuk sorunudur egitim analayisi

Misafir 307

1 yıl önce - Sal 28 Mar 2017, 22:43

Arkadaşlar, gurbette yaşıyorum ve hayatım çok kötüye gidiyor..

Hukuk fakültesi okuyorum.. seneye iyi başlamıştım, ilk karnemde hiçbir zayıfım yoktu, fakat şimdi harbiden her şey kötüye gidiyor..

2'inci karnede bir sürü zayıfım vardı, fakat hep öğreniyordum. 7 staj yerine başvurdum, ama hiçbir yer beni kabul etmiyor..

3 hafta sonra sınavlar var, ama moralim çok bozuk..

Ne yapacağımı şaşırdım. Her şey tersime gidiyor. İşten atıldım şimdide okul falan..

Harbiden üzüntüden kar olacağım, birde şu gurbet var ya..

sayfa 9
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET